Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να πάρω κάτι ακουστικά από αλι,35€ έχουν.υπάρχει τρόπος για αποφυγή τελωνείου ή όχι;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω κάτι ακουστικά από αλι,35€ έχουν.υπάρχει τρόπος για αποφυγή τελωνείου ή όχι;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από εκεί όχι ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι με το priority line που τα στελνει μεσω ολανδιας περναει τελωνειο ?
Όχι το priority...το postnl registered....είχα ζητήσει belgium registered και από λάθος το έστειλαν με ολλανδικό...λογικά είναι το απλο συστημένο καιΌχι το priority...έχω ήδη στείλει την απόδειξη

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω επειδή εσείς θα ξέρετε. Φίλος μου έμεινε ένα χρόνο Αμερική και επέστρεψε. Πριν φύγει από Αμερική έστειλε με ταχυδρομείο τα ρουχα του με ταχυδρομείο Ελλάδα στο όνομα του πατέρα του. Τώρα του λένε να πληρώσει δασμούς. Ξέρετε τι παίζει; Είναι και πολλά. 300€
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

μου ήρθε ένα μήνυμα απο geta να τους στείλω αποδεικτικά αγοράς για μια κάμερα αξιας 24.99 USD τα οποία τους έστειλα.

Μου απάντησαν:

Ολοκληρώθηκε η υποβολή των παρασταστικών για το δέμα σας και αναμένεται η απελευθέρωσή του από το Τελωνείο ώστε να αποσταλεί στο τοπικό σας ταχυδρομικό κατάστημα. Σας ευχαριστούμε.

Δεν με πληροφόρησαν για κάποιο κόστος.

Τι να αναμένω;

Ευχαριστώ.

 

Μπορεί και να μην χρεωθείς έξοδα εκτελωνισμού.

Αναμονή για το επόμενο βήμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω επειδή εσείς θα ξέρετε. Φίλος μου έμεινε ένα χρόνο Αμερική και επέστρεψε. Πριν φύγει από Αμερική έστειλε με ταχυδρομείο τα ρουχα του με ταχυδρομείο Ελλάδα στο όνομα του πατέρα του. Τώρα του λένε να πληρώσει δασμούς. Ξέρετε τι παίζει; Είναι και πολλά. 300€

 

Παλαιότερα, το δέμα θα περνούσε ελεύθερα και χωρίς χρέωση εξόδων αλλά τώρα χρεώνονται όλα τα δέματα με αξία CIF πάνω από 45€

Link to comment
Share on other sites

20-06-2018 23:26

The item is processed at the PostNL sorting center

GREECE

20-06-2018 23:25

The item is at the PostNL sorting center

19-06-2018 09:30

The item is pre-advised

 

ποοολυ τρεχει το πακετακι !!! μη το ματιασω και σκονταψει :) από banggood με priority Line μου δωσανε τρακιν 16 του μηνα από κινα !!

 

τωρα το ειδα και στα ελτα !! :)

 

20/6/2018, 23:25:00

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Edited by aitos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Στις 13 Μαίου αγόρασα με priority το Leagoo S9 που έβγαλε ως προπώληση η banggood. Σήμερα (και μετά από αίτημα στο paypal) μου έκανε refund, καθώς απ' ότι έβλεπα κανένας δεν είχε παραλάβει και συνεχώς άλλαζαν τις ημερομηνίες. Παράξενο αυτό για την banggood... Έχω αγοράσει κι άλλες φορές και όλα είχαν πάει μια χαρά. Τέλος πάντων... Τώρα βρήκα αυτό https://www.sunsky-online.com/view/608437/%5BHK%20Stock%5D%20LEAGOO%20S8%20%203GB%2032GB.htm?source=admitad&admitad_uid=bb0bfb61c079f559d10fee1cd8239e53, αλλά διστάζω, γιατί δεν το ξέρω το μαγαζί. Και επίσης, απ' ότι βλέπω, δεν έχει κάτι αντίστοιχο με το priority της banggood. Γνωρίζει κανείς το μαγαζί; Είναι έμπιστο; Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο (που να δίνει τη δυνατότητα αποφυγής τελωνείου). Ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτά τα ξέρω, αλλά δεν έχουν προσφορά το συγκεκριμένο κινητό (έχει κολλήσει ο γιός μου...). Έλεγα μήπως ξέρει κανείς το sunsky. Το έχει σε καλή τιμή και το banggood, αλλά τώρα προβληματίζομαι να αγοράσω ξανά από εκεί. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :).
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτά τα ξέρω, αλλά δεν έχουν προσφορά το συγκεκριμένο κινητό (έχει κολλήσει ο γιός μου...). Έλεγα μήπως ξέρει κανείς το sunsky. Το έχει σε καλή τιμή και το banggood, αλλά τώρα προβληματίζομαι να αγοράσω ξανά από εκεί. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :).

 

Εάν το έχει με priority line το banggood πάρε το από εκεί.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια πληροφορία...όταν το δέμα έχει δασμους πάει κατ ευθειαν στο κατάστημα ελτα;;δεν το παίρνει ταχυδρόμος να φέρει ειδοποίηση;;

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια πληροφορία...όταν το δέμα έχει δασμους πάει κατ ευθειαν στο κατάστημα ελτα;;δεν το παίρνει ταχυδρόμος να φέρει ειδοποίηση;;

 

 

Πρέπει πρώτα να πληρώσεις τα έξοδα στο ταχυδρομείο και μετά να το παραλάβεις.

Ο ταχυδρόμος θα σου αφήσει ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να πληρώσεις τα έξοδα στο ταχυδρομείο και μετά να το παραλάβεις.

Ο ταχυδρόμος θα σου αφήσει ειδοποίηση.

εμενα μου ερχεται και μηνυμα στο κινητο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα χθες μια κάμερα panorama xiaomi 360 από bangood 72€. Όταν έβαζα την μέθοδο αποστολής direct mail δεν μου έδινε δυνατότητα για να πληρώσω tariff insurance οπότε επέλεξα air mail register και πλήρωσα και tariff insurance για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο μιας και δεν έχω ξανά πάρει από αυτούς. Η μόνη διαφορά φαντάζομαι είναι ότι τώρα θα κάνει πολλές περισσότερες ημέρες να έρθει ή παίζει και να περάσει τελωνείο και μετά πρέπει απλά να ζητάω τα λεφτά του τελωνείου από το bangood; Έχει κανείς εμπειρία εάν όντως θα κάνει 30 εργάσιμες να έρθει σε εμένα;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα χθες μια κάμερα panorama xiaomi 360 από bangood 72€. Όταν έβαζα την μέθοδο αποστολής direct mail δεν μου έδινε δυνατότητα για να πληρώσω tariff insurance οπότε επέλεξα air mail register και πλήρωσα και tariff insurance για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο μιας και δεν έχω ξανά πάρει από αυτούς. Η μόνη διαφορά φαντάζομαι είναι ότι τώρα θα κάνει πολλές περισσότερες ημέρες να έρθει ή παίζει και να περάσει τελωνείο και μετά πρέπει απλά να ζητάω τα λεφτά του τελωνείου από το bangood; Έχει κανείς εμπειρία εάν όντως θα κάνει 30 εργάσιμες να έρθει σε εμένα;

Εάν επέλεγες priority direct mail θα ερχόταν στο μισό χρόνο χωρίς καμία πιθανότητα τελωνείου

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,προσπαθω να κσνω αγορα απο e global central eu μεσω paypal και δεν με αφηνει,μου λεει το paypal οτι υπερβαινει το οριο,ειναι 450€ περιπου.Υπαρχει τετοιο θεμα?δεν μου εχει ξανατυχει.Να προχωρησω λετε εκτος paypal?θα ηθελα τη γνωμη σας.Εχω συναλλαγει με το συγκεκριμενο καταστημα αλλες 3φορες και ηταν αψογοι αλλα μεσω paypal παντα.Δεν ξερεις ομως καμια φορα.Γιατι συμβαινει ομως αυτο?εχει τυχει και σε αλλον?υπαρχει χρηματικο οριο στο paypal?
Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο, "jimmmysil" αν επέλεγες priority direct mail θα απέφευγες 100% το τελωνείο. Με το taxis insurance θα μπει τελωνείο κατά 90%, θα το πληρώσεις κανονικά και μετά θα στείλεις την απόδειξη στο banggood για να σου πιστωσουν το ποσό. Δε νομίζω ότι αξίζει η ταλαιπωρία αντί για 4-5 ευρώ που κοστίζει, στις περισσότερες περιπτώσεις το direct mail.
Link to comment
Share on other sites

Εάν επέλεγες priority direct mail θα ερχόταν στο μισό χρόνο χωρίς καμία πιθανότητα τελωνείου

 

Δεν το ήξερα μιας και ως τώρα δεν έχω πάρει ξανά από bangood. Μόλις είδα ότι δεν μου έδινε την επιλογή tariff insurance φοβήθηκα ότι δεν την έχει γιατί παίζει τελωνείο 100%. Δεν πειράζει την επόμενη φορά.

 

Το αντίθετο, "jimmmysil" αν επέλεγες priority direct mail θα απέφευγες 100% το τελωνείο. Με το taxis insurance θα μπει τελωνείο κατά 90%, θα το πληρώσεις κανονικά και μετά θα στείλεις την απόδειξη στο banggood για να σου πιστωσουν το ποσό. Δε νομίζω ότι αξίζει η ταλαιπωρία αντί για 4-5 ευρώ που κοστίζει, στις περισσότερες περιπτώσεις το direct mail.

 

Δεν το έκανα για τα λεφτά. Απλά νόμιζα ότι έτσι γλιτώνεις το τελωνείο 100% αλλιώς σκέφτηκα δεν θα σου έδιναν ασφάλεια τελωνείου.

Edited by jimmmysil
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,προσπαθω να κσνω αγορα απο e global central eu μεσω paypal και δεν με αφηνει,μου λεει το paypal οτι υπερβαινει το οριο,ειναι 450€ περιπου.Υπαρχει τετοιο θεμα?δεν μου εχει ξανατυχει.Να προχωρησω λετε εκτος paypal?θα ηθελα τη γνωμη σας.Εχω συναλλαγει με το συγκεκριμενο καταστημα αλλες 3φορες και ηταν αψογοι αλλα μεσω paypal παντα.Δεν ξερεις ομως καμια φορα.Γιατι συμβαινει ομως αυτο?εχει τυχει και σε αλλον?υπαρχει χρηματικο οριο στο paypal?

Μου βγαζει αυτο το μυνημα:

Δεν μπορούμε να ολοκληρώσουμε την πληρωμή σας

Αυτή η πληρωμή υπερβαίνει το όριο αποστολών μέσω PayPal. Μπορείτε να βρείτε πληροφορίες σχετικά με την κατάργηση των ορίων στο προφίλ του λογαριασμού σας.

Link to comment
Share on other sites

άλλο ένα καλο δειγμα από banggood , προπαραγγελια 30 - 5 και τρακιν στις 16 - 6 ,σε εννεα μερες ηρθε στην γειτονια μου ,ένα θετικοακομη για τις υπηρεσίες στην ελλαδα είναι ότι δειχνει να δουλευουν και σαβατοκυριακο μαλον με αποζημιωση βεβαια

 

25/6/2018, 06:59:35

Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 15

ΑΦΙΞΗ ΣΕ

25/6/2018, 04:59:02

Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 15)

25/6/2018, 00:59:53

Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 15)

24/6/2018, 22:00:00

Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ

24/6/2018, 10:11:48

Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/6/2018, 08:54:17

Κ.Α.Τ.

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

24/6/2018, 05:41:01

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

20/6/2018, 23:25:00

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...