Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως ξέρει κανείς πόσες μέρες πρέπει να μείνει στην κατάσταση "Item is announced / bpost received the information ";

Βρίσκεται εκεί εδώ και 10 μέρες από 24/5/18

 

Τελικά μετά από 13 μέρες φάνηκε κίνηση "bpost has received the item" αφού πρώτα άνοιξα ticket στο Gearbest :rtfm:

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω κινητό από bangood ή gearbest τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω το τελωνείο κ επίσης αν μου χαλάσει υπάρχει κάποια εγγύηση?
Μην μετράς τον αριθμό των φίλων που έχεις. Μέτρα τον αριθμό των φίλων στους οποίους μπορείς να βασιστείς.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω κινητό από bangood ή gearbest τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω το τελωνείο κ επίσης αν μου χαλάσει υπάρχει κάποια εγγύηση?

 

Μπαίνεις πρώτη σελίδα και διαβάζεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η παραγγελια μου ερχεται απο Κινα, αλλα σημερα η ανανεωση βγαζει

 

7/6/2018, 19:03:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ (--> ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ)

 

Που κολλαει η Αμερικη τωρα;; Παιζει να εγινε κανα μπερδεμα και να το χασω, να φυγει μονο του για Αμερικα;

 

ΥΓ. Η συνολικη πορεια:

7/6/2018, 19:03:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ (--> ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ)

7/6/2018, 06:35:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

6/6/2018, 10:47:45 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Α.Τ.)

6/6/2018, 08:47:45 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

6/6/2018, 05:19:55 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

29/5/2018, 21:29:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

29/5/2018, 19:23:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις πρώτη σελίδα και διαβάζεις.:)

 

Τι σχέση έχει ο οδηγός (εννοείται πως τον διάβασα πριν στείλω μήνυμα) με την εγγύηση κ αποφυγή που ρωτάω εγώ?

Μην μετράς τον αριθμό των φίλων που έχεις. Μέτρα τον αριθμό των φίλων στους οποίους μπορείς να βασιστείς.
Link to comment
Share on other sites

Όπως θα έλεγε και ο γερος Π, "θα έχεις εγγύηση αλλά θα είναι σαν να μην έχεις".

 

Εγγύηση υπαρχει.

Ταυτόχρονα, αν χρειαστει να την χρησιμοποιήσεις, πρέπει να εφοδιαστείς με υπομονή κ πολλή τύχη.

Υπομονή ώστε να φτάσει το κινητό στην Κίνα, να το παραλάβουν, να καταλάβουν τι πρόβλημα έχει, να το επισκευάσουν, να το στείλουν με σωστά στοιχεία αποστολής, να ΜΗΝ περάσει τελωνείο (για δεύτερη φορά), να το παραλάβεις και να είναι επισκευασμενο σωστά.

Και μέσα σε όλα αυτά, να μην κάνουν τον Κινέζο, αλλά να σεβαστούν το προβλημα σου. (το τελευταίο αν πάρεις από κάποια κινεζοσαιτ που ειναι αξιόπιστα, θα ισχύει)

 

Από εκεί και πέρα, τρόπους για αποφυγή τελωνείου εγώ δεν θα αναφέρω,αναφέρονται όμως κατά κορον στα post εδώ μέσα.

Πρόταση μου, εάν αυτά που διαβάζεις είναι αποδεκτα (όσον αφορά την εγγύηση), αγόρασε από σαιτ είτε GB, είτε BG που έχουν το καλύτερο after sales και είναι αξιόπιστα.

 

Περισσότερα, αν θέλεις, μπορούμε με PM

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα έλεγε και ο γερος Π, "θα έχεις εγγύηση αλλά θα είναι σαν να μην έχεις".

 

Εγγύηση υπαρχει.

Ταυτόχρονα, αν χρειαστει να την χρησιμοποιήσεις, πρέπει να εφοδιαστείς με υπομονή κ πολλή τύχη.

Υπομονή ώστε να φτάσει το κινητό στην Κίνα, να το παραλάβουν, να καταλάβουν τι πρόβλημα έχει, να το επισκευάσουν, να το στείλουν με σωστά στοιχεία αποστολής, να ΜΗΝ περάσει τελωνείο (για δεύτερη φορά), να το παραλάβεις και να είναι επισκευασμενο σωστά.

Και μέσα σε όλα αυτά, να μην κάνουν τον Κινέζο, αλλά να σεβαστούν το προβλημα σου. (το τελευταίο αν πάρεις από κάποια κινεζοσαιτ που ειναι αξιόπιστα, θα ισχύει)

 

Από εκεί και πέρα, τρόπους για αποφυγή τελωνείου εγώ δεν θα αναφέρω,αναφέρονται όμως κατά κορον στα post εδώ μέσα.

Πρόταση μου, εάν αυτά που διαβάζεις είναι αποδεκτα (όσον αφορά την εγγύηση), αγόρασε από σαιτ είτε GB, είτε BG που έχουν το καλύτερο after sales και είναι αξιόπιστα.

 

Περισσότερα, αν θέλεις, μπορούμε με PM

 

Σε ευχαριστώ πολυ έχεις pm

Μην μετράς τον αριθμό των φίλων που έχεις. Μέτρα τον αριθμό των φίλων στους οποίους μπορείς να βασιστείς.
Link to comment
Share on other sites

Για εγγύηση και επιστροφή για Κίνα για επισκευή είναι ολόκληρη διαδικασία ,1χρειαζεσαι ένα έντυπο από το τελωνείο ότι ήδη έχει περάσει από τελώνειο και όταν στο στείλουν από Κίνα πάλι ,δεν περνάει τελωνείο 2 αν δεν έχει περάσει τελωνείο και στο τσιμπήσουν ,θα ζητήσουν λεφτά για δεν πέρασε την πρώτη φορά ,οπότε προσοχή ζητάμε να μας το στείλουν με μέθοδο που δεν περνά τελωνείο το προϊόν πχ κινητό ή τάμπλετ.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσο χρόνο θέλει να έρθει παραγγελία από lightintgebox

Με NL

Κατά προσεγγιση

Εμένα από 15 Μαίου σήμερα έφτασε Ελλάδα αλλά τους πήρε 9 μέρες μέχρι να το στείλουν....

 

Τώρα είμαι στην αναμονή για να δω τι θα γίνει με τελωνείο. Ελπίζω να μην περιμένω ένα μήνα ακόμα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα απο λαθος το gearbest μου εστειλε με ολλανδικο αντι για βελγικο και περιμενω να μπει τελωνειο...
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ένα δέμα μου από Gearbest με priority line έχει κολλήσει Γερμανία με DHL από 30/5. Ανοιξα ticket στο Gearbest και έδωσαν εντολή στην DHL να το αναζητήσει. Σε περίπτωση που τελικά είναι κατεστραμμένο ή χαμένο δικαιούμαι fulf refund? Πρέπει να τους απαντήσει η DHL λέει και μετά θα δούμε τι θα κάνουμε. Ξέρει κανείς πως κινούμαστε;

Link to comment
Share on other sites

Το Ολλανδικό του gearbest δεν είναι το priority;

To priority του Gearbest (πρέπει να) έρχεται (απ' ό,τι θυμάμαι) όντως με Ολλανδικό.

Το 'απλό' συστημένο όμως με Ολλανδικό δεν έχει κάτι το 'ιδιαίτερο' και μάλλον κινδυνεύει από τελωνείο όπως και οποιοδήποτε άλλο.

Καλησπέρα,

ένα δέμα μου από Gearbest με priority line έχει κολλήσει Γερμανία με DHL από 30/5. Ανοιξα ticket στο Gearbest και έδωσαν εντολή στην DHL να το αναζητήσει. Σε περίπτωση που τελικά είναι κατεστραμμένο ή χαμένο δικαιούμαι fulf refund? Πρέπει να τους απαντήσει η DHL λέει και μετά θα δούμε τι θα κάνουμε. Ξέρει κανείς πως κινούμαστε;

Αν του έχει συμβεί κάτι, ναι, δικαιούσαι full refund. Αν από το GB επιχειρήσουν να σου κάνουν... τους Κινέζους (που δεν είναι απίθανο - μπορεί π.χ. να σου προτείνουν κανένα partial refund, κουπόνια και τέτοια), ανοίγεις απλώς κατευθείαν ένα dispute στο paypal (ελπίζω ότι πλήρωσες με paypal!) και αφήνεις αυτό να... καθαρίσει!

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν μου είπαν να περιμένω .. έκαναν αίτηση αναζήτησης στη DHL. Λογικό το βρίσκω πρώτα να δουν τι έχει γίνει. Θα μου απαντήσουν εντός 10 ημερών. Ελπίζω πως αν έχει χαθεί δεν θα έχω πρόβλημα full refund γιατί η αξία είναι σχετικά μικρή 55 ευρώ. Αν παρόλα αυτά κάνουν τον Κινέζο αναγκαστικά πρώτα θα τους ενημερώσω that I am heading to Paypal for dispute και αν και τότε δεν κάνουν τίποτα θα το κάνω. Κρίμα γιατί έχω πάρει ένα σωρό πράγματα ακριβά ή φτηνά χωρίς ποτέ να έχω κανένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο μαγαζί
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν μου είπαν να περιμένω .. έκαναν αίτηση αναζήτησης στη DHL. Λογικό το βρίσκω πρώτα να δουν τι έχει γίνει. Θα μου απαντήσουν εντός 10 ημερών. Ελπίζω πως αν έχει χαθεί δεν θα έχω πρόβλημα full refund γιατί η αξία είναι σχετικά μικρή 55 ευρώ. Αν παρόλα αυτά κάνουν τον Κινέζο αναγκαστικά πρώτα θα τους ενημερώσω that I am heading to Paypal for dispute και αν και τότε δεν κάνουν τίποτα θα το κάνω. Κρίμα γιατί έχω πάρει ένα σωρό πράγματα ακριβά ή φτηνά χωρίς ποτέ να έχω κανένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο μαγαζί

αφου εμπλεξες με dhl ζητα full refund...εμενα χαθηκε κινητο...στηναρχη εκαναν τους κινεζους αλλα μολις ειπα για paypal μου τα γυρισαν πισω...μακρια απο dhl paket....αργο πολυ αργο και ερχεται οδικως...κανει και 1 μηνα να ερθει

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

αφου εμπλεξες με dhl ζητα full refund...εμενα χαθηκε κινητο...στηναρχη εκαναν τους κινεζους αλλα μολις ειπα για paypal μου τα γυρισαν πισω...μακρια απο dhl paket....αργο πολυ αργο και ερχεται οδικως...κανει και 1 μηνα να ερθει

 

Είσαι ατυχώς φίλε με Dhl paket ήρθε το δικό μου σφαίρα ήρθε και με την courier χαχαχαχα 15 μερούλες. Και έρχεται με ✈

 

Και ήθελα να ενημερώσω το everbuying κλείνει το online store. 18 Ιουνίου 2018.

Edited by panos314

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ατυχώς φίλε με Dhl paket ήρθε το δικό μου σφαίρα ήρθε και με την courier χαχαχαχα 15 μερούλες. Και έρχεται με ✈

 

Και ήθελα να ενημερώσω το everbuying κλείνει το online store. 18 Ιουνίου 2018.

Φίλε το dhl paketbαπό Ευρωπαϊκή αποθήκη έρχεται οδικώς...αλλά αυτό μικρή σημασία έχει Αφού το πήρες..με Γεια

Έχει κανείς εικόνα πόση είναι η αναμονή για να μπεις τελωνείο τώρα τελευταία...έχει έρθει από τη δευτερα και ακόμα τίποτα

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ΠΡΟΣΟΧΗ.Το lightin the box που αποζημιωνε ΑΜΕΣΑ με την ασφαλεια δασμων ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ

Εξήγησέ μας τι έγινε ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το dhl paketbαπό Ευρωπαϊκή αποθήκη έρχεται οδικώς...αλλά αυτό μικρή σημασία έχει Αφού το πήρες..με Γεια

Έχει κανείς εικόνα πόση είναι η αναμονή για να μπεις τελωνείο τώρα τελευταία...έχει έρθει από τη δευτερα και ακόμα τίποτα

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν έχει αναμονή την ίδια μέρα έφυγε για την πόλη μου

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ΠΡΟΣΟΧΗ.Το lightin the box που αποζημιωνε ΑΜΕΣΑ με την ασφαλεια δασμων ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ

 

Εξήγησε στον κόσμο τι έγινε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...