Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βδομάδα λες στα χέρια μου?ή στο Βενιζέλο?
5 με 6 Βενιζέλο και άλλες 2 η 3 παραλαβη

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει ποια είναι τα βήματα για δέμα μέσω DPD UK1; Εννοώ μετά το "Southall, your parcel is on it's way" ποια είναι τα επόμενα βήματα που θα δείξει;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αριθμός:

Κατάσταση Πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προέλευσης:

2018-02-28 22:34 Hub Sofia, The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.

2018-02-26 21:13 Budapest, The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.

2018-02-24 07:20 International Gateway, Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece

2018-02-24 07:19 International Gateway, We have your parcel and it's on its way to our depot

2018-02-24 05:52 Hub 4 - Hinckley, Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece

2018-02-24 05:51 Hub 4 - Hinckley, We have your parcel and it's on its way to our depot

Χώρα Προορισμού: Άγνωστος

======================================

Powered by http://www.17track.net

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Σε μια δυο μερες θα το εχεις

 

Παρε την acs ζητα εξωτερικο και δωσε το αριθμο που εχεις που ξεκινα από 155.... ώστε να σου δωσουν το αντιστοιχο της acs

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως να κανω ερώτηση, Καλησπέρα ομάδα είμαι καινούργιος εδω και γενικά στις αγορές από Κίνα. Καταρχήν παράγγειλα ένα κινητό αξίας 150€ από eBay και συμφώνησα με το πωλητή να το βάλει τιμη πάνω στο parcel $20. Το παράγγειλα 31/01/2018 και έφτασε αθηνα στο ΚΑΤ σήμερα 01/02/2018 αναγράφοντας αυτο “ athens airmail center, receive item at inward office of exchange “. Πρώτη ερώτηση, θα περάσει από τα τελωνεία και θα μ στείλουν ινβοις να πληρωσω ή θα περάσει αέρα; Και δεύτερον εστειλα στον πωλητή να μου στείλει ένα ινβοις ότι και καλα πλήρωσα $20 bill. Μήπως ξέρετε τι με περιμένει; Θετικά ή αρνητικά νέα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Απο gearbest θελω αυτο το android box: https://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_607542.html?wid=21 ,

επιλεγω G-W-5 και Expedited Shipping και ειμαι οκ? G-W-5 ευρωπαικη αποθηκη δεν ειναι? Με αυτεσ τις επιλογες ειμαι οκ απο τελωνειο, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Απο gearbest θελω αυτο το android box: https://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_607542.html?wid=21 ,

επιλεγω G-W-5 και Expedited Shipping και ειμαι οκ? G-W-5 ευρωπαικη αποθηκη δεν ειναι? Με αυτεσ τις επιλογες ειμαι οκ απο τελωνειο, σωστα?

Ναι...Ευρώπη είναι..

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως να κανω ερώτηση, Καλησπέρα ομάδα είμαι καινούργιος εδω και γενικά στις αγορές από Κίνα. Καταρχήν παράγγειλα ένα κινητό αξίας 150€ από eBay και συμφώνησα με το πωλητή να το βάλει τιμη πάνω στο parcel $20. Το παράγγειλα 31/01/2018 και έφτασε αθηνα στο ΚΑΤ σήμερα 01/02/2018 αναγράφοντας αυτο “ athens airmail center, receive item at inward office of exchange “. Πρώτη ερώτηση, θα περάσει από τα τελωνεία και θα μ στείλουν ινβοις να πληρωσω ή θα περάσει αέρα; Και δεύτερον εστειλα στον πωλητή να μου στείλει ένα ινβοις ότι και καλα πλήρωσα $20 bill. Μήπως ξέρετε τι με περιμένει; Θετικά ή αρνητικά νέα;

Ευχαριστώ!

 

Στο τελωνειο δεν λαμβανουν υποψη το τι γραφει το πακετο

Θα σου ζητησουν να τους στειλεις με email στο geta@elta-net.gr αποδειξη πληρωμης από paypal η από καρτα και με βασει την αξια 150€ θα πληρωσεις 24 % φπα + 15 € εξοδα εκτελωνισμου απο 50-60 ευρω

Link to comment
Share on other sites

https://track24.net/?code=UA912625842YP

 

CnedWot.jpg

 

Έφτασε σήμερα... 2 μήνες και 13 μέρες αφότου έφτασε το Ελ. Βενιζέλος.

 

:blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Tracking number: UC*********MY

Feb 08, 2018

05:55 pm

Item Sent to Greece

Malaysia Post - Registered In Transit

 

:worry: - παιδια απο Κινα το παρηγγειλα 30 Ιανουαριου με ID************CN και μετα αλλαξε νουμερο και τωρα βγαινει το ανωτερω, το θεμα ειναι πως μεσω ΕλΤα ως σημερα 2 Μαρτιου δεν το βλεπω ακομη,να περιμενω να φθασει να ανοιχθει ο σακος μπας και φανει κατι να μου φυγει η αγωνια (?) εκτος απο ΕλΤα υπαρχει πιθανοτητα να ερθει αλλιως πχ συνεργαζομενη courier (?)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι απόλυτα απαράδεκτα πράγματα. Το τελωνείο μας, ΜΑΣ δουλεύει...

 

https://track24.net/?code=UA912625842YP

 

CnedWot.jpg

 

Έφτασε σήμερα... 2 μήνες και 13 μέρες αφότου έφτασε το Ελ. Βενιζέλος.

 

:blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

παραγγελια απο banggood στις Feb/18/2018 14:18:34 εφυγε λογο γιορτων στην κινα στις Feb/23/2018 04:25:42 και μετα αυτο

 

Αριθμός:

Κατάσταση Πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία

2018-03-01 16:15 The item is on transport to the country of destination

2018-02-28 17:48 The item is processed at the PostNL sorting center

2018-02-28 17:47 The item is at the PostNL sorting center

2018-02-26 03:10 The item is pre-advised

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2018-02-28 17:47 NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

======================================

 

νομιζω οι χρονοι ειναι παρα πολυ καλοι.

Edited by panos314

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Tracking number: UC*********MY

Feb 08, 2018

05:55 pm

Item Sent to Greece

Malaysia Post - Registered In Transit

 

:worry: - παιδια απο Κινα το παρηγγειλα 30 Ιανουαριου με ID************CN και μετα αλλαξε νουμερο και τωρα βγαινει το ανωτερω, το θεμα ειναι πως μεσω ΕλΤα ως σημερα 2 Μαρτιου δεν το βλεπω ακομη,να περιμενω να φθασει να ανοιχθει ο σακος μπας και φανει κατι να μου φυγει η αγωνια (?) εκτος απο ΕλΤα υπαρχει πιθανοτητα να ερθει αλλιως πχ συνεργαζομενη courier (?)

Προφανώς πρόκειται για παραγγελία από eBay έτσι;

Το tracking number που ξεκινά από ID θα το βάλεις στη μεταφορική Winit και αυτή θα σου δώσει το tracking number που θα έρθει μέσω Malaysia post.

Όταν μπει Ελλάδα κατά 99% δε θα έχεις update μέσω ΕΛΤΑ παρόλο που θα παραλάβεις από αυτά.

Το ίδιο συνέβη με πακέτο που παρέλαβα πριν μια εβδομάδα. Απλά ήρθε σπίτι μου.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς πρόκειται για παραγγελία από eBay έτσι;

Το tracking number που ξεκινά από ID θα το βάλεις στη μεταφορική Winit και αυτή θα σου δώσει το tracking number που θα έρθει μέσω Malaysia post.

Όταν μπει Ελλάδα κατά 99% δε θα έχεις update μέσω ΕΛΤΑ παρόλο που θα παραλάβεις από αυτά.

 

:rolleyes: - ευχαριστω πολυ,ναι φιλε μου απο το Ebay,το εβαλα αλλα μου εβγαλε κατι ρωσικα,σαν μεταφραση ειναι:

The track code is included in the Track24.ru database for automatic monitoring.

Probably, the parcel has not been sent yet

 

ας ελπισουμε να ερθει πριν το πασχα το δεματακι (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να πάρω ένα σχετικά μικρό αντικείμενο από geek στα 27$ η αλλιώς 22.15€

Θυμιστε μου από ποιό ποσό και πάνω περνάνε τελωνείο γιατί σκέφτομαι να τους πω να βάλουν απόδειξη μέσα αν ειμα καλυμμένος.

 

Έχει το geek τώρα φτηνή αποφυγή?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά τι γίνεται σήμερα που η dpd greece είναι κλειστή ενώ η acs courier δουλεύει? Πως θα παρω σήμερα το δέμα που βρίσκεται στο προορισμό του? Αφού δεν μπορώ να πάρω τον αριθμό παρακολούθησης από την dpd?

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά τι γίνεται σήμερα που η dpd greece είναι κλειστή ενώ η acs courier δουλεύει? Πως θα παρω σήμερα το δέμα που βρίσκεται στο προορισμό του? Αφού δεν μπορώ να πάρω τον αριθμό παρακολούθησης από την dpd?
Δοκίμασε να βάλεις μπροστά από τον κωδικό που έχεις το 1550 και στο τέλος το Μ.

Δηλαδή 1550xxxxxxxxxxM

 

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις τηλέφωνο στο τοπικό υποκατάστημα της acs και τους ρωτάς αν έχουν δέμα στο όνομα σου, είναι σημαντικό να τους τονίσεις ότι το δέμα είναι από dpd και να κάνουν αναζήτηση με το όνομα σου σε αγγλικούς χαρακτήρες.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις μπροστά από τον κωδικό που έχεις το 1550 και στο τέλος το Μ.

Δηλαδή 1550xxxxxxxxxxM

 

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πήγα από την ACS είχε έρθει εχθές τελικά

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

 

 

Είχα πάρει πριν λίγο καιρό κάτι ατμιστικά από το gearbest τάχα μου με direct line χωρίς τελωνείο εγγυημένα. Μου τα τσίμπισε το τελωνείο. Οι του gearbest, μετά από επικοινωνία, που μου έστειλαν και ένα screenshot από το tracking που λέει ότι το επεξεργάζεται το τελωνείο, οπότε να περιμένω. Στο ελληνικό tracking λέει ορθά-κοφτά ότι απαγορεύεται η εισαγωγή, οπότε χαιρετίσματα.

 

Οι του gearbest κάνουν τον γιαπωνέζο και μου λένε περίμενε, να δούμε. Έχω ήδη 15 μέρες περιμένω και καμία απάντηση. Επειδή γενικά δεν είχα μέχρι τώρα θέματα και δεν χρειάστηκε να κάνω claim κτλ, τι προτείνετε να κάνω; Μία τελευταία κρούση με προειδοποίηση για αναφορά στο paypal; Να πάω απ'ευθείας στο paypal;

 

Προσοχή, δεν φταίνε τα καταστήματα άμα μας τα φορολογούνε/κατάσχουν τα δεματάκια. ΑΛΛΑ όταν πληρώνω έξτρα για τάχα μου σίγουρες λύσεις, θέλω και την ανάλογη αντιμετώπιση ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με Belgium post φαίνεται κανονικά όλη η πορεία του στα ελτα? Γιατί είχα την εντύπωση ότι φτάνει Ελλάδα και μετά είναι σαν μη συστημένο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με Belgium post φαίνεται κανονικά όλη η πορεία του στα ελτα? Γιατί είχα την εντύπωση ότι φτάνει Ελλάδα και μετά είναι σαν μη συστημένο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Από gearbest και με tracking number της μορφής RG9*******9BE, ναι μέχρι να παραλάβεις το παρακολουθείς μέσω ΕΛΤΑ.

 

Από AliExpress που παρέλαβα ένα πρόσφατα, πολύ γρήγορα (14 ημέρες από παραγγελία) με αξία πάνω από 22€ αλλά αναγραφόμενη στο δέμα 8$ χωρίς τελωνείο με tracking number LVS2017201716752525N1, παρακολούθηση μόνο μέχρι το Βενιζέλος.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Από gearbest και με tracking number της μορφής RG9*******9BE, ναι μέχρι να παραλάβεις το παρακολουθείς μέσω ΕΛΤΑ.

.

Ναι, τέτοιο tracking εχω από gearbest. Εμφανίστηκε κανονικά στα ελτα ενώ είχα την εντύπωση ότι δεν θα το εμφάνιζε. Κατάλαβα δηλαδή, να αρχίζω να ραβω κουστουμάκι...

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

 

 

Είχα πάρει πριν λίγο καιρό κάτι ατμιστικά από το gearbest τάχα μου με direct line χωρίς τελωνείο εγγυημένα. Μου τα τσίμπισε το τελωνείο. Οι του gearbest, μετά από επικοινωνία, που μου έστειλαν και ένα screenshot από το tracking που λέει ότι το επεξεργάζεται το τελωνείο, οπότε να περιμένω. Στο ελληνικό tracking λέει ορθά-κοφτά ότι απαγορεύεται η εισαγωγή, οπότε χαιρετίσματα.

 

Οι του gearbest κάνουν τον γιαπωνέζο και μου λένε περίμενε, να δούμε. Έχω ήδη 15 μέρες περιμένω και καμία απάντηση. Επειδή γενικά δεν είχα μέχρι τώρα θέματα και δεν χρειάστηκε να κάνω claim κτλ, τι προτείνετε να κάνω; Μία τελευταία κρούση με προειδοποίηση για αναφορά στο paypal; Να πάω απ'ευθείας στο paypal;

 

Προσοχή, δεν φταίνε τα καταστήματα άμα μας τα φορολογούνε/κατάσχουν τα δεματάκια. ΑΛΛΑ όταν πληρώνω έξτρα για τάχα μου σίγουρες λύσεις, θέλω και την ανάλογη αντιμετώπιση ...

Από ότι καταλαβαίνω με το direct line,το gearbest εννοούσε ότι δεν θα χρεωθείς με επιπλέον πόσο για το τελωνείο,δηλαδή δεν θα φαινόταν ότι έρχονται από κάπου εκτός Ε.Ε.

Σε ότι αφορά τα ατμιστικα προιοντα,δεν μπορείς να φέρεις από πουθενά ως ιδιώτης και για ιδιωτική χρήση!

Δεν είναι ότι το τελωνείο κατάλαβε ότι έρχονται από Κίνα,άρα σε χρεώνει τα ανάλογα,αλλά κάνουν κατάσχεση,όπως θα εκαναν ακόμα και αν τα εφερνες από Αγγλία, Γερμανία,γενικά από Ε.Ε. κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω;; Να στείλω κάνα μέιλ στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω τι γίνετε και κόλλησε τόσες μέρες εκεί μπας και το βρούνε και ξεκολλήσει η να ζητήσω επιστροφή από το PayPal και να το γράψω σαν χαμένο δέμα....

 

1cd8f40e284f340c96bbaf82b0a36440.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...