Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά για το "πάντα έρχονται" μη παίρνεις και όρκο... :rolleyes:

 

Ναι, στα 99,5% έρχονται και παραλαμβάνεις αλλά αν σου κάτσει η στραβή δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.... ιδίως με e-shop όπως το Gearbest...:mad:

Δεματάκι (με Mi Babd 2) unregistered (untracked) με ημερ. αποστολής 6/11, άφιξη Ελλάδα 21/11 (με το sky56) και έκτοτε αγνοείται η τύχη του... Πλέον με μικρές πιθανότητες να είναι ακόμα τελωνείο αλλά το πιθανότερο να "απαλλοτριώθηκε" με τον α-β τρόπο κάπου στην πορεία...

............)

 

Και ω! τι ευχάριστη έκπληξη !! Σήμερα παρέλαβα το Mi Band 2, μετά από 104 μέρες από παραγγελία και 102 από μέρα shipping... :D

Πάντως το ρεκόρ αργοπορίας παραλαβής δεν το έσπασε, εξακολουθεί να είναι οι 105 μέρες για ένα δεματάκι (unregistered ) από Banggood το 2015.

 

Επίσης μαζί του παρέλαβα δεματάκι μικρής αξίας (~14€) registered από Banggood (με priority line) μετά από 20 μέρες από shipping day.

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα παρέλαβα χωρίς τελωνείο με priority direct mail από gearbest ,όπως και ένας φίλος μου πάλι με την ίδια μέθοδο πάλι χωρίς τελωνείο με άφιξη ελλαδα χθες .Είχε το γνωστό κίτρινο αυτοκόλλητο για τα άρθρα 28 και 29 σβησμένο με μαύρο μαρκαδόρο .
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα χωρίς τελωνείο με priority direct mail από gearbest ,όπως και ένας φίλος μου πάλι με την ίδια μέθοδο πάλι χωρίς τελωνείο με άφιξη ελλαδα χθες .Είχε το γνωστό κίτρινο αυτοκόλλητο για τα άρθρα 28 και 29 σβησμένο με μαύρο μαρκαδόρο .
Μπήκε στο τελωνείο αλλά δεν χρεώθηκε...τι κόστους ήταν;

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπήκε καθόλου τελωνείο και αξίας ήταν 38€,η βλακεία που έκανε το gearbest υποθέτω και περνούν τελωνείο ήταν το κίτρινο αυτοκόλλητο πάνω στο δέμα για τα άρθρα 28,29 ενω στο banggood δεν έχει το κίτρινο αυτοκόλλητο .

Screenshot_20180216-214747.png"]Screenshot_20180216-214747.png[/url]

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπήκε καθόλου τελωνείο και αξίας ήταν 38€,η βλακεία που έκανε το gearbest υποθέτω και περνούν τελωνείο ήταν το κίτρινο αυτοκόλλητο πάνω στο δέμα για τα άρθρα 28,29 ενω στο banggood δεν έχει το κίτρινο αυτοκόλλητο .

http://Screenshot_20180216-214747.png

Το δικό μου μπήκε...και είχε αυτοκόλλητο...τελωνειακως ελεύθερο...γενικά το gearbest είναι ταλαιπωρία...με κοροϊδεύουν μέρες με ένα πακέτο που θα το έστελναν αμέσως καιΤώρα μου λένε μετά τις 21 λογ γιορτών στην Κίνα...

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση επειδή δεν βρηκα καποιο σχετικο θεμα,θα βριακομαι γερμανια γ ενα διαστημα ,Γνωριζει κανεις τι παιζει Γερμανία με τα τελωνεία?Πολλα κινεζομαγαζα έχουν αποθήκες γερμανια αλλα τσιμπημενες τιμες και σκεφτομουν να παρω απο κινα,οποιος ξερει ας απαντηαει Ευχαριστω
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση επειδή δεν βρηκα καποιο σχετικο θεμα,θα βριακομαι γερμανια γ ενα διαστημα ,Γνωριζει κανεις τι παιζει Γερμανία με τα τελωνεία?Πολλα κινεζομαγαζα έχουν αποθήκες γερμανια αλλα τσιμπημενες τιμες και σκεφτομουν να παρω απο κινα,οποιος ξερει ας απαντηαει Ευχαριστω

 

Δεν γλυτωνεις ευκολα το τελωνειο. Απλα οι διαδικασιες εκτελωνισμου ειναι ταχιστες και με κριτηρια διαφανειας.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς για την ενημέρωση, παραλαβή από eBay Κίνας στις 12 Φεβρουαρίου με ημερομηνία παραγγελίας 2 Ιανουαρίου. Το δέμα δεν απέφυγε τελωνείο αν και με postnl. Τελωνειακός φόρος 44€

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Απλώς για την ενημέρωση, παραλαβή από eBay Κίνας στις 12 Φεβρουαρίου με ημερομηνία παραγγελίας 2 Ιανουαρίου. Το δέμα δεν απέφυγε τελωνείο αν και με postnl. Τελωνειακός φόρος 44€

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι είδος ήταν και τι είναι το "eBay Κίνας" ;;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Απλώς για την ενημέρωση, παραλαβή από eBay Κίνας στις 12 Φεβρουαρίου με ημερομηνία παραγγελίας 2 Ιανουαρίου. Το δέμα δεν απέφυγε τελωνείο αν και με postnl. Τελωνειακός φόρος 44€

Δε σημαίνει κάτι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Απο Vickmall με Priority Direct Mail αποφεύγω δυσάρεστες εκπλήξεις όπως απο Gearbest;

 

Μάλλον ναι, αλλά είδες ότι είναι σε διακοπές μέχρι 3/3;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση επειδή δεν βρηκα καποιο σχετικο θεμα,θα βριακομαι γερμανια γ ενα διαστημα ,Γνωριζει κανεις τι παιζει Γερμανία με τα τελωνεία?Πολλα κινεζομαγαζα έχουν αποθήκες γερμανια αλλα τσιμπημενες τιμες και σκεφτομουν να παρω απο κινα,οποιος ξερει ας απαντηαει Ευχαριστω

 

στην Αυστρια που εχω εμπειρια ολα περασανε τελωνειο εκτος αυτα που παραγγελλα με priority direct mail

μεχρι 22 ευρω δεν πληρωνεις κατι, το ιδιο περιπου ισχυει και για γερμανια

Link to comment
Share on other sites

Τι είδος ήταν και τι είναι το "eBay Κίνας" ;;;
Ήταν κινητό, το eBay Κίνας είναι υποκατάστημα του eBay. Εννοώ ότι το πήρα από πωλητή Κινέζο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Έφτασε από χτες το τηλ μέσω nl post /bang good

Τι σημαίνει

Item unloaded?

Ξεφορτώθηκε .... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

αντε τυχερε !!! το.....ξεφορτωθηκες :)

xaxaxaxaxaxaxaxaxaa :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Έφτασε από χτες το τηλ μέσω nl post /bang good

Τι σημαίνει

Item unloaded?

Σε 5 μέρες θα παραλάβεις

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Παρήγγειλα στις 22/1 απο lightinthebox to Redmi Note 4. Ήρθε Ελλάδα μέσω PostNL και είναι στο αεροδρόμιο από τις 7/2 (2 εβδομάδες ακριβώς). Το σάιτ δίνει εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης 15-34 εργάσιμες (μέχρι 9 Μαρτίου δηλαδή). Ξέρει κανείς τι γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαστε για σενα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

21/2/2018, 07:35:32 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 15 ΑΦΙΞΗ ΣΕ

21/2/2018, 05:13:59 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 15)

20/2/2018, 17:42:12 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 15)

20/2/2018, 15:42:12 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

15/2/2018, 18:37:44 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

15/2/2018, 11:58:01 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

15/2/2018, 09:46:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

12/2/2018, 12:15:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

απο gb ενα μικρο δεμα 21 ευρω παραγγελια 7-2 μια χαρα χρονος :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...