Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα δοκιμάσω να πάρω ένα πολύμπριζο με τη dpm του GB, να δω εάν έρθει γρηγορότερα από το βελγικό

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσπαθούσα τις προηγούμενες ημέρες να αγοράσω κάποια πράγματα από το banggood και μου απέρριπτε οποιαδήποτε κάρτα και αν δοκίμασα. Να πω ότι δοκίμασα κάρτες της Πειραιώς και της eurobank. Σήμερα πήρα τηλέφωνο στην Πειραιώς για να δω τι συμβαίνει με τις κάρτες και μου απάντησαν ότι το banggood άλλαξε κατηγορία εμπόρου και φαίνεται ως έμπορος ασημικών , ρολογιών κτλ και λόγω των capital controls απαγορεύεται να γίνονται συναλλαγές με το συγκεκριμένο κατάστημα. Κατά συνέπεια απορρίπτονται οι συναλλαγές με την κάρτα. Έχει συμβεί κάτι ανάλογο και σε κάποιον άλλο την τελευταία εβδομάδα;
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα τις προηγούμενες ημέρες να αγοράσω κάποια πράγματα από το banggood και μου απέρριπτε οποιαδήποτε κάρτα και αν δοκίμασα. Να πω ότι δοκίμασα κάρτες της Πειραιώς και της eurobank. Σήμερα πήρα τηλέφωνο στην Πειραιώς για να δω τι συμβαίνει με τις κάρτες και μου απάντησαν ότι το banggood άλλαξε κατηγορία εμπόρου και φαίνεται ως έμπορος ασημικών , ρολογιών κτλ και λόγω των capital controls απαγορεύεται να γίνονται συναλλαγές με το συγκεκριμένο κατάστημα. Κατά συνέπεια απορρίπτονται οι συναλλαγές με την κάρτα. Έχει συμβεί κάτι ανάλογο και σε κάποιον άλλο την τελευταία εβδομάδα;

Οι "ελληνικές" τράπεζες δυστυχώς πλέον προσφέρουν περιορισμένη λειτουργικότητα στις υπηρεσίες τους.

Μην χάνεις άσκοπα το χρόνο σου μαζί τους, χρησιμοποίησε νέους τρόπους (π.χ revolut) για να εξυπηρετηθείς σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα τις προηγούμενες ημέρες να αγοράσω κάποια πράγματα από το banggood και μου απέρριπτε οποιαδήποτε κάρτα και αν δοκίμασα. Να πω ότι δοκίμασα κάρτες της Πειραιώς και της eurobank. Σήμερα πήρα τηλέφωνο στην Πειραιώς για να δω τι συμβαίνει με τις κάρτες και μου απάντησαν ότι το banggood άλλαξε κατηγορία εμπόρου και φαίνεται ως έμπορος ασημικών , ρολογιών κτλ και λόγω των capital controls απαγορεύεται να γίνονται συναλλαγές με το συγκεκριμένο κατάστημα. Κατά συνέπεια απορρίπτονται οι συναλλαγές με την κάρτα. Έχει συμβεί κάτι ανάλογο και σε κάποιον άλλο την τελευταία εβδομάδα;

To ιδιο προβλημα ειχα και εγω και μου ειπαν τα ιδια παραμυθια.Μετα εβαλα εθνικη και τελειωσα αμεσως

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα τις προηγούμενες ημέρες να αγοράσω κάποια πράγματα από το banggood και μου απέρριπτε οποιαδήποτε κάρτα και αν δοκίμασα. Να πω ότι δοκίμασα κάρτες της Πειραιώς και της eurobank. Σήμερα πήρα τηλέφωνο στην Πειραιώς για να δω τι συμβαίνει με τις κάρτες και μου απάντησαν ότι το banggood άλλαξε κατηγορία εμπόρου και φαίνεται ως έμπορος ασημικών , ρολογιών κτλ και λόγω των capital controls απαγορεύεται να γίνονται συναλλαγές με το συγκεκριμένο κατάστημα. Κατά συνέπεια απορρίπτονται οι συναλλαγές με την κάρτα. Έχει συμβεί κάτι ανάλογο και σε κάποιον άλλο την τελευταία εβδομάδα;

 

Τελευταία αγορά 22-01 από Bg με κάρτα Πειραιώς και δεν είχα πρόβλημα.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα τις προηγούμενες ημέρες να αγοράσω κάποια πράγματα από το banggood και μου απέρριπτε οποιαδήποτε κάρτα και αν δοκίμασα. Να πω ότι δοκίμασα κάρτες της Πειραιώς και της eurobank. Σήμερα πήρα τηλέφωνο στην Πειραιώς για να δω τι συμβαίνει με τις κάρτες και μου απάντησαν ότι το banggood άλλαξε κατηγορία εμπόρου και φαίνεται ως έμπορος ασημικών , ρολογιών κτλ και λόγω των capital controls απαγορεύεται να γίνονται συναλλαγές με το συγκεκριμένο κατάστημα. Κατά συνέπεια απορρίπτονται οι συναλλαγές με την κάρτα. Έχει συμβεί κάτι ανάλογο και σε κάποιον άλλο την τελευταία εβδομάδα;

Αγόρασα εγώ πριν από 3 ημέρες κανονικά ... επίσης εάν θέλεις να αγοράζεις οτιδήποτε θέλεις χωρίς "κοντρόλ" βγάλε μία american express

από την alpha, βάλε την στο paypal και καθάρισες ..... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Με Eurobank παράγγειλα στις 18 Γενάρη και στις 2 Φλεβάρη παρέλαβα.

Χωρίς paypal.

Εdit:Μόλις έκανα άλλη μια 142€ με priority χωρίς πρόβλημα.

 

Λεφτά υπάρχουν.

Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες , ποτε ειναι οι γιορτες κα ιαργιες των φιλων μας των κινεζων ? !! για τους δικους μας δε ντο συζητααμε μια ζωη αργια ειναι :)
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ ότι περιμένω

2 παραγγελίες από ebay με China post registered που έχουν ξεπεράσει το μήνα και δεν έχουν ξεκολήσει ακόμα από Κίνα!

1 παραγγελία από Ali unregistered που βρίσκεται στις 67 μέρες και ακόμα περιμένω

Αλλά παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα:

1 παραγγελία από Gearbest unregistered σε 25 μέρες

1 παραγγελία από Gearbest registered σε 12 μέρες (Belgium)

1 παραγγελία από Banggood Priority σε 12 μέρες

1 παραγγελία από Banggood registered σε 12 μέρες (Belgium)

Περιμένω και κάποια ακόμη.

Κανένα δεν πλήρωσε τελωνείο, αλλά ήταν όλα θήκες, τζαμάκια κλπ εκτός από 1 κινητό που ήρθε με Priority από Banggood

Για μένα αυτά τα 2 μαγαζιά θα έχουν προτεραιότητα για τις μελλοντικές μου αγορές

Ebay και Ali μεγάλες καθυστερήσεις

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

16/2 κινεζική πρωτοχρονιά

Διαρκεί 15 ημέρες και λήγει με τη Γιορτή των Φαναριών (2 Μαρτίου το 2018) Μόνο οι τρεις πρώτες ημέρες είναι αργία για τους Κινέζους.

Link to comment
Share on other sites

16/2 κινεζική πρωτοχρονιά

Διαρκεί 15 ημέρες και λήγει με τη Γιορτή των Φαναριών (2 Μαρτίου το 2018) Μόνο οι τρεις πρώτες ημέρες είναι αργία για τους Κινέζους.

 

ωραια ευχαριστω πολυ !!! αρα δεν εχω θεμα απο εκει τουλαχιστον :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι έγινε αποστολή 29/01 από gb με βελγικό ταχυδρομείο και δεν φαίνεται τίποτα στο track 17, γιατί?
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι έγινε αποστολή 29/01 από gb με βελγικό ταχυδρομείο και δεν φαίνεται τίποτα στο track 17, γιατί?

Πώς το ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι έγινε αποστολή 29/01 από gb με βελγικό ταχυδρομείο και δεν φαίνεται τίποτα στο track 17, γιατί?

 

Θα φανεί σε 2-3 μέρες, λίγο υπομονή... don 't worry :cool:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια με δέματα Νοέμβρη. Περιμένω ακόμα από 22/11 2 unregistered. Τι να πω.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Ενω εναν μήνα υπάρχει ξεραήλα από οτιδήποτε ( ούτε καν επιταγές από δέματα με αντικαβολή δεν είχαν έρθει με καθυστέρηση 13+ ημέρες ) χθες παρέλαβα 8 απλά από τον Οκτώμβρη εως και τέλη Νοέμβρη

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι έγινε αποστολή 29/01 από gb με βελγικό ταχυδρομείο και δεν φαίνεται τίποτα στο track 17, γιατί?

7-10 μερες κανει σε εμενα να φανει συνηθως το βελγικο στο 17 τρακ, αλλα μετα παει πολυ γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγέλλω ΑυΤΟ απο aliexpress, λέτε να χρεωθώ τελωνείο...?

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγέλλω ΑυΤΟ απο aliexpress, λέτε να χρεωθώ τελωνείο...?

 

ποτε δεν ξερεις.

Αλλα αν παρουμε υποψη το μεγεθος, μαλλον θαγλυτωσεις το τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν ξερεις.

Αλλα αν παρουμε υποψη το μεγεθος, μαλλον θαγλυτωσεις το τελωνειο.

 

Το μόνο που με ''φοβίζει'' ειναι που θα γράφει στο πακέτο την τιμή 26,81 € ;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είναι δυνατόν να μην έχει έρθει ακόμη? Αγορά από Γερμανία και αποστολή με DHL.de:

CH758******DE

05.01.2018 06:36 Send item abroad (Export) Feucht, Deutschland

 

Ο πωλητής δεν γνωρίζει κάτι παραπάνω και άρχισα να ανησυχώ..

Είχε κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum,

έκανα μια παραγγελία από Geegbying, ένα ρολόι αξίας 43 € με ασφάλεια τελωνείου στις αρχές του έτους.

Τελικά 19/1/2018 έφτασε Ελλάδα. Με το tracking μέχρι χθες φαίνονταν ακίνητο αλλά σήμερα είδα τα εξης :

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

3/2/2018, 11:13:59 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

3/2/2018, 09:01:02 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

3/2/2018, 07:01:02 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

3/2/2018, 06:24:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/1/2018, 08:49:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Αυτό σημαίνει ότι έχει περάσει τελωνείο ;

Αν ναι, σημαίνει ότι θα πρέπει να πληρώσω κάτι ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum,

έκανα μια παραγγελία από Geegbying, ένα ρολόι αξίας 43 € με ασφάλεια τελωνείου στις αρχές του έτους.

Τελικά 19/1/2018 έφτασε Ελλάδα. Με το tracking μέχρι χθες φαίνονταν ακίνητο αλλά σήμερα είδα τα εξης :

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

3/2/2018, 11:13:59 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

3/2/2018, 09:01:02 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

3/2/2018, 07:01:02 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

3/2/2018, 06:24:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/1/2018, 08:49:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Αυτό σημαίνει ότι έχει περάσει τελωνείο ;

Αν ναι, σημαίνει ότι θα πρέπει να πληρώσω κάτι ;

 

Όχι φίλε την γλυτωσες

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση kmeles.

Αυτό βασικά ήθελα να ακούσω.

Εύχομαι να έχεις δίκιο, που προφανώς θα γνωρίζεις κάτι πολύ περισσότερο απο μένα για να το λες.

Ευχαριστώ και παλι για την άμεση απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Δε σημαίνει ότι την γλύτωσες.

Απλά μπήκε και βγήκε γρήγορα.

Μπορεί και να την γλύτωσες, αλλά μπορεί και απλά να έκαναν την διασάφηση γρήγορα επειδή ανέγραφε ήδη την τιμή αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...