Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε νομιζω φιλε, θα βρεθει ακρη, λεω να κανω μια εβδομαδα ακομα υπομονη. τους ξαναεστειλα παλι μυνημα, αυριο το πρωι που λογικα θα μου απαντησουν θα δω τι δικαιολογια θα βρουν. Επισης στο επομενο μυνημα θα τους αναφερω οτι εχω βρει και αλλους απο εδω με το ιδιο θεμα και δεν ειμαι μονος μου και να κοψουν το δουλεμμα με τα copypaste μυνηματα.
Οκ αν έχεις νεότερα ενημερωνεις...

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CAN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η acs φέρνει τα δέματα από την dpd πάρε τηλέφωνο την acs θα τους πες τον αριθμό αποστολής της dpd στην αρχή θα βάλεις το 1550 και θα σού δώσουν τον δικό τους αριθμό αποστολής και θα ξέρεις που είναι το δέμα σού.
Link to comment
Share on other sites

Έχουν τα ΕΛΤΑ υπερβολικό φόρτο εργασίας;

zbi1fCYeQ9_ZGo6PlbjymQ.jpg

wIFjGG5TQUqpdPZ6eGI3Bw.jpg

Δεν γίνεται αλλιώς αδελφέ. Ή έχουν φόρτο εργασίας ή τα ξύνουν και μας γράφουν κανονικά και όποτε μας θυμηθούν, μας θυμήθηκαν. Από 10/1 τα ΕΛΤΑ λένε αποστολή αντικειμένου από Ολλανδία ενώ στις 17/1 το ολλανδικό ταχυδρομείο ειδοποίησε ότι έχει φτάσει Ελλάδα. Μόνο υπομονή. Είναι ξεφτίλα να κάνει να έρθει από Κίνα μια εβδομάδα και για να σου το παραδώσουν να κάνει ένα μήνα...

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Η acs φέρνει τα δέματα από την dpd πάρε τηλέφωνο την acs θα τους πες τον αριθμό αποστολής της dpd στην αρχή θα βάλεις το 1550 και θα σού δώσουν τον δικό τους αριθμό αποστολής και θα ξέρεις που είναι το δέμα σού.
Καλησπέρα αφού ακόμη δεν έχει μπει Ελλάδα. Το status δείχνει το γνωστό Southall your parcel is on its way

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CAN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται αλλιώς αδελφέ. Ή έχουν φόρτο εργασίας ή τα ξύνουν και μας γράφουν κανονικά και όποτε μας θυμηθούν, μας θυμήθηκαν. Από 10/1 τα ΕΛΤΑ λένε αποστολή αντικειμένου από Ολλανδία ενώ στις 17/1 το ολλανδικό ταχυδρομείο ειδοποίησε ότι έχει φτάσει Ελλάδα. Μόνο υπομονή. Είναι ξεφτίλα να κάνει να έρθει από Κίνα μια εβδομάδα και για να σου το παραδώσουν να κάνει ένα μήνα...

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στις 17/1 φίλος μου παρέλαβε το Xiaomi Mi Mix 2 από κινέζο πολύ γρήγορα από όσο θα έπρεπε με NL Post και τα πήρα άσχημα. Πήρα Τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ , τους λέω την κατάσταση και μου λένε δεν έχει έρθει και θα έρθει με Φορτηγό. Εντάξει λέω, παίρνω τηλέφωνο την DHL Γερμανίας (Μέχρι και ο τσίπρας θα ζήλευε για το λεξιλόγιο μου :lol: ) μου λένε από 15/11 ώρα 12:38 έχει φτάσει Ελλάδα με αεροπλάνο. Ξαναπαίρνω τα ΕΛΤΑ και η κυρία στο τηλέφωνο τόλμησε να πει ότι η DHL λέει ψέμματα. Αυτά δεν γίνονται αλλού παρά μόνο στην Ελλάδα αδερφέ. Μας έχουν γραμμένους. Βλέπω και τους φίλους μας εδώ στο myphone.gr που περνάνε ακριβώς τα ίδια προβλήματα με εμάς. :mad:

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Στις 17/1 φίλος μου παρέλαβε το Xiaomi Mi Mix 2 από κινέζο πολύ γρήγορα από όσο θα έπρεπε με NL Post και τα πήρα άσχημα. Πήρα Τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ , τους λέω την κατάσταση και μου λένε δεν έχει έρθει και θα έρθει με Φορτηγό. Εντάξει λέω, παίρνω τηλέφωνο την DHL Γερμανίας (Μέχρι και ο τσίπρας θα ζήλευε για το λεξιλόγιο μου :lol: ) μου λένε από 15/11 ώρα 12:38 έχει φτάσει Ελλάδα με αεροπλάνο. Ξαναπαίρνω τα ΕΛΤΑ και η κυρία στο τηλέφωνο τόλμησε να πει ότι η DHL λέει ψέμματα. Αυτά δεν γίνονται αλλού παρά μόνο στην Ελλάδα αδερφέ. Μας έχουν γραμμένους. Βλέπω και τους φίλους μας εδώ στο myphone.gr που περνάνε ακριβώς τα ίδια προβλήματα με εμάς. :mad:

Και εσύ γιατί πίστεψες αμέσως τους Γερμανούς ;;;

Δύο παραγγελίες δικές μου τους τελευταίους δυο μήνες ...

Την πρώτη πλήρωσα, περίμενα ένα μήνα, και όταν επικοινώνησα μαζί τους μου είπαν "Συγγνώμη αλλά δεν μπορούμε να το στείλουμε στην Ελλάδα", αλλά τα χρήματα τα είχαν ενάμισυ μήνα.

Την δεύτερη είπαν ότι θα παραλάβω μέχρι 13 Νοεμβρίου, και όταν επικοινώνησα στις 3 Ιανουαρίου, μου επέστρεψαν τα χρήματα χωρίς καμμία εξήγηση.

Εάν αναφέρεσαι στην DHL courier έρχονται με αεροπλάνο και δεν έχουν καμμία σχέση με τα ΕΛΤΑ. Η DHL (Γερμανικά Ταχυδρομεία) τα οποία διακινούνται μέσω ΕΛΤΑ έρχονται οδικώς ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Η acs φέρνει τα δέματα από την dpd πάρε τηλέφωνο την acs θα τους πες τον αριθμό αποστολής της dpd στην αρχή θα βάλεις το 1550 και θα σού δώσουν τον δικό τους αριθμό αποστολής και θα ξέρεις που είναι το δέμα σού.

 

Off topic:

Η DPD έχει και μια υπηρεσία express (max 4 εργάσιμες ημέρες) για αποστολές στα Βαλκάνια και συγκεκριμένα μεταξύ Ελλάδας, Βουλγαρίας και Ρουμανίας.

https://www.dpd.com/gr/archikhe_selhida/ypereshies/express_service

Η εν λόγω υπηρεσία παρέχεται μέσω της εταιρείας Speedy και στο εσωτερικό της χώρας μας οι αποστολές διακινούνται μέσω Speedex, στο δε site της Speedy όπου κάνεις την αναζήτηση της αποστολής αφενός μεν αναφέρεται και ο αριθμός της αποστολής με τον οποίον διακίνειται από την Speedex, αφετέρου δε μπορείς να δεις τις κινήσεις του δέματος ακόμα και κατά την διακίνησή του από την Speedex.

Όλα τα παραπάνω επιβεβαιώμενα από εμένα, καθώς σήμερα παρέλαβα με την παραπάνω διαδικασία παραγγελία φίλου από Ebay.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση πώς γίνεται να τσέκαρα 13:30 και να μου εμφάνιζε αυτό:

 

22/1/2018, 13:16:40 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

16/1/2018, 20:00:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

και μετά από 10 λεπτά να μου εμφανίζει αυτό:

 

22/1/2018, 13:16:40 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

22/1/2018, 11:16:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

16/1/2018, 20:00:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Ανάποδα τις πάνε τις ενημερώσεις?

 

Υ.Γ: Μιλάμε για παραγγελία 10/1 από banggood με priority που ξεκίνησε 12/1 (pre-advised).

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο με μενα, με ιδιες ημερομηνιες. Επισης μου εστειλαν ενα μυνημα να περιμενω το δεμα υπομονετικα και οτι θα μου κανουν refund 22 δολαρια απο την παρασκευη. (η συνολικη αξια της αγορας μου ηταν κοντα στα 90 ευρω). Βεβαιως ακομα να μπει refund στο paypal.

 

Να μαντεψω οτι ολοι το amazfit τσιμπησαμε με τα ακουστικα που ουσιαστικα ερχοντουσαν τσαμπα;

 

Amazfit εννοείται και κάποια άλλα αξεσουάρ για ποδήλατο. Λοιπόν πήρα τηλέφωνο στην DPD Ελλάδας και μου είπαν ότι ακόμα στο τελωνείο Αγγλίας το βλέπουν. Άρα με δουλεύουν για τα καλά οι Κινέζοι. Τι κάνω για να παρω τα χρήματα μου πίσω; Δεν έχω ξανακάνει παρόμοια διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

Δεν για εσένα το μήνυμα φίλε αλλά για τον φίλο πού έφτασε το δέμα ελλαδα και το περιμένει σήμερα .
Οκ σορρυ

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CAN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στις 17/1 φίλος μου παρέλαβε το Xiaomi Mi Mix 2 από κινέζο πολύ γρήγορα από όσο θα έπρεπε με NL Post και τα πήρα άσχημα. Πήρα Τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ , τους λέω την κατάσταση και μου λένε δεν έχει έρθει και θα έρθει με Φορτηγό. Εντάξει λέω, παίρνω τηλέφωνο την DHL Γερμανίας (Μέχρι και ο τσίπρας θα ζήλευε για το λεξιλόγιο μου :lol: ) μου λένε από 15/11 ώρα 12:38 έχει φτάσει Ελλάδα με αεροπλάνο. Ξαναπαίρνω τα ΕΛΤΑ και η κυρία στο τηλέφωνο τόλμησε να πει ότι η DHL λέει ψέμματα. Αυτά δεν γίνονται αλλού παρά μόνο στην Ελλάδα αδερφέ. Μας έχουν γραμμένους. Βλέπω και τους φίλους μας εδώ στο myphone.gr που περνάνε ακριβώς τα ίδια προβλήματα με εμάς. :mad:
Άσ' τα να πάνε. Από 17/1 λέει η PostNL ότι είναι Ελλάδα και στα ΕΛΤΑ από 10/1 λέει ότι είναι καθ' οδόν. Εγώ πιστεύω ότι τα ΕΛΤΑ ψεύδονται. Δεν γίνεται να λένε ψέματα όλοι οι χρήστες που ρώτησα εδώ μέσα που είχαν πάθει το ίδιο. Εδώ ο άλλος ο χριστιανός από άλλο νήμα μου έδωσε το tracking number του να δω τί είχε περάσει και έπαθα πλάκα. Η PostNL έλεγε ότι από 10/9 είναι Ελλάδα και τα ΕΛΤΑ το μυριστηκαν στις 27/10. ΝΑΙ. ΣΩΣΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ. 27/10. Πάνω από ένα μήνα καθόταν και τα εξυνε Ελλάδα, ενώ μέσα σε μια εβδομάδα από Χονγκ Κονγκ ήταν εδώ!!! Δεν υπάρχει σωτηρία. 2 χρόνια πριν είχα παραγγείλει κινητό από Κίνα στις 11/1 (τέτοιες μέρες) και έφτασε 4/2. Εντάξει δεν λέω... Λογική διάρκεια παράδοσης, 26 μέρες. Αλλά εδώ έχω παραγγείλει από 2/1 και τα ΕΛΤΑ δεν έχουν καν καταλάβει ότι βρίσκεται Ελλάδα. Αυτή την εβδομάδα κλείνω το 26μερο. Μόνο στην Ελλάδα παιδιά... κουράγιο.

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Άσ' τα να πάνε. Από 17/1 λέει η PostNL ότι είναι Ελλάδα και στα ΕΛΤΑ από 10/1 λέει ότι είναι καθ' οδόν. Εγώ πιστεύω ότι τα ΕΛΤΑ ψεύδονται. Δεν γίνεται να λένε ψέματα όλοι οι χρήστες που ρώτησα εδώ μέσα που είχαν πάθει το ίδιο. Εδώ ο άλλος ο χριστιανός από άλλο νήμα μου έδωσε το tracking number του να δω τί είχε περάσει και έπαθα πλάκα. Η PostNL έλεγε ότι από 10/9 είναι Ελλάδα και τα ΕΛΤΑ το μυριστηκαν στις 27/10. ΝΑΙ. ΣΩΣΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ. 27/10. Πάνω από ένα μήνα καθόταν και τα εξυνε Ελλάδα, ενώ μέσα σε μια εβδομάδα από Χονγκ Κονγκ ήταν εδώ!!! Δεν υπάρχει σωτηρία. 2 χρόνια πριν είχα παραγγείλει κινητό από Κίνα στις 11/1 (τέτοιες μέρες) και έφτασε 4/2. Εντάξει δεν λέω... Λογική διάρκεια παράδοσης, 26 μέρες. Αλλά εδώ έχω παραγγείλει από 2/1 και τα ΕΛΤΑ δεν έχουν καν καταλάβει ότι βρίσκεται Ελλάδα. Αυτή την εβδομάδα κλείνω το 26μερο. Μόνο στην Ελλάδα παιδιά... κουράγιο.

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλά βρε φίλε 26 μέρες και κάνεις έτσι εγώ πέρασα της 60 μέρες σε δύο παραγγελίες με priority B/G

Στην μπανανια ζεις το ξεχασσς

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε φίλε 26 μέρες και κάνεις έτσι εγώ πέρασα της 60 μέρες σε δύο παραγγελίες με priority B/G

Στην μπανανια ζεις το ξεχασσς

Λογικό δεν είναι να κάνω έτσι; Δεν είναι ο χρόνος παράδοσης, αλλά το γεγονός ότι δεν υπάρχει συγχρονισμός και συννενόηση μεταξύ των δύο εταιρειών. Όπως μπορεί να διαβάσεις παραπάνω, ένας φίλος πήρε τηλέφωνο και στις δύο υπηρεσίες και άλλα του είπε η μία και άλλα η άλλη. Να μην ξέρεις τί γίνεται σε κάτι που στο κάτω κάτω έχεις πληρώσει κι όλας; Δεν το καταλαβαίνω. Λυπάμαι πραγματικά που περίμενες 60+ ημέρες και εύχομαι να μην πάθω το ίδιο. (Ίσως είμαι και λίγο ανυπόμονος, αλλά αν γίνομαι ενοχλητικός να μου το πεις
"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιάτο επιλογή μεταφοράς βάζουμε στο lightinabox?

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Λογικό δεν είναι να κάνω έτσι; Δεν είναι ο χρόνος παράδοσης, αλλά το γεγονός ότι δεν υπάρχει συγχρονισμός και συννενόηση μεταξύ των δύο εταιρειών. Όπως μπορεί να διαβάσεις παραπάνω, ένας φίλος πήρε τηλέφωνο και στις δύο υπηρεσίες και άλλα του είπε η μία και άλλα η άλλη. Να μην ξέρεις τί γίνεται σε κάτι που στο κάτω κάτω έχεις πληρώσει κι όλας; Δεν το καταλαβαίνω. Λυπάμαι πραγματικά που περίμενες 60+ ημέρες και εύχομαι να μην πάθω το ίδιο. (Ίσως είμαι και λίγο ανυπόμονος, αλλά αν γίνομαι ενοχλητικός να μου το πεις

 

οχι απλα στο λεω να μην τρελαίνεσαι δεν αξιζει να σκας για το κωλοχανείο που ζουμε

Link to comment
Share on other sites

Off topic:

Η DPD έχει και μια υπηρεσία express (max 4 εργάσιμες ημέρες) για αποστολές στα Βαλκάνια και συγκεκριμένα μεταξύ Ελλάδας, Βουλγαρίας και Ρουμανίας.

https://www.dpd.com/gr/archikhe_selhida/ypereshies/express_service

Η εν λόγω υπηρεσία παρέχεται μέσω της εταιρείας Speedy και στο εσωτερικό της χώρας μας οι αποστολές διακινούνται μέσω Speedex, στο δε site της Speedy όπου κάνεις την αναζήτηση της αποστολής αφενός μεν αναφέρεται και ο αριθμός της αποστολής με τον οποίον διακίνειται από την Speedex, αφετέρου δε μπορείς να δεις τις κινήσεις του δέματος ακόμα και κατά την διακίνησή του από την Speedex.

Όλα τα παραπάνω επιβεβαιώμενα από εμένα, καθώς σήμερα παρέλαβα με την παραπάνω διαδικασία παραγγελία φίλου από Ebay.

Δεν το διευκρινίσα για δέμα με dpd με priority line από gearbest , επειδή συνήθως για αυτό λέμε συνήθως εδώ,από ebay φίλος έχει παραλαβέι και με γενική ταχυδρομική .

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διευκρινίσα για δέμα με dpd με priority line από gearbest , επειδή συνήθως για αυτό λέμε συνήθως εδώ,από ebay φίλος έχει παραλαβέι και με γενική ταχυδρομική .

Κατανοητό ήταν αυτό που έγραψες. Άλλωστε, εδώ κουβεντιάζουμε για αποστολές από Κίνα. Το off topic μου ήταν καθαρά ως προστιθέμενη πληροφορία!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιάτο επιλογή μεταφοράς βάζουμε στο lightinabox?

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η διαδικασία για να έχετε την ασφάλεια τελωνείου από το Lightinthebox είναι η εξής:

 

Επιλέγετε το προιόν που θέλετε

πατάμε ADD TO CART ->

-> PROCEED TO CHECKOUT

-> Add duty & tax insurance to your order (KANEΤΕ ΤΙCK)

και είμαστε ΕΤΟΙΜΟΙ.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Άσ' τα να πάνε. Από 17/1 λέει η PostNL ότι είναι Ελλάδα και στα ΕΛΤΑ από 10/1 λέει ότι είναι καθ' οδόν. Εγώ πιστεύω ότι τα ΕΛΤΑ ψεύδονται. Δεν γίνεται να λένε ψέματα όλοι οι χρήστες που ρώτησα εδώ μέσα που είχαν πάθει το ίδιο. Εδώ ο άλλος ο χριστιανός από άλλο νήμα μου έδωσε το tracking number του να δω τί είχε περάσει και έπαθα πλάκα. Η PostNL έλεγε ότι από 10/9 είναι Ελλάδα και τα ΕΛΤΑ το μυριστηκαν στις 27/10. ΝΑΙ. ΣΩΣΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ. 27/10. Πάνω από ένα μήνα καθόταν και τα εξυνε Ελλάδα, ενώ μέσα σε μια εβδομάδα από Χονγκ Κονγκ ήταν εδώ!!! Δεν υπάρχει σωτηρία. 2 χρόνια πριν είχα παραγγείλει κινητό από Κίνα στις 11/1 (τέτοιες μέρες) και έφτασε 4/2. Εντάξει δεν λέω... Λογική διάρκεια παράδοσης, 26 μέρες. Αλλά εδώ έχω παραγγείλει από 2/1 και τα ΕΛΤΑ δεν έχουν καν καταλάβει ότι βρίσκεται Ελλάδα. Αυτή την εβδομάδα κλείνω το 26μερο. Μόνο στην Ελλάδα παιδιά... κουράγιο.

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Άστα να πάνε, εγώ το δέμα έχω πληρώσει χονδρικά 550 Ευρώ και είναι insured και με τρομάζει ότι μπορεί να χάθηκε και να κάνουν τον κινέζο μετά. Αν ήταν δεματάκι χαμηλού κόστους τύπου 5 Ευρώ δεν θα είχα την ίδια συμπεριφορά που έχω τώρα. Υπομονή λοιπόν, αν δεν δω κίνηση το αργότερο μέχρι Πέμπτη σηκώνω αίτηση αποζημίωσης. Δεν γίνεται αλλιώς. Οι αποζημιώσεις είναι μια τρελή διαδικασία.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιάτο επιλογή μεταφοράς βάζουμε στο lightinabox?

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εξαρτάται από την αξία του/ων προϊόντος/ων.

 

Αν είναι μεγάλης αξίας σίγουρα επιλέγεις "Ταχυδρομική υπηρεσία - Εντοπισμός" και φυσικά το "Προσθέστε Κάλυψη Δασμών & Φόρου στην παραγγελία σας" για να σου τα επιστρέψουν στο PayPal. Η επιστροφή σε εμένα που παρέλαβα πριν ένα μήνα έγινε την επομένη που έστειλα την φωτογραφία της απόδειξης των ΕΛΤΑ και της κίτρινης αυτοκόλλητης ετικέτας του τελωνείου που ήταν κολλημένη στο δέμα.

 

Αν είναι μικρής αξίας το διακινδυνεύεις με την "Ταχυδρομική υπηρεσία - Χωρίς εντοπισμό" και αν είναι και κάτω από 22€ μαζί με μεταφορικά τότε δεν επιλέγεις το "Προσθέστε Κάλυψη Δασμών & Φόρου στην παραγγελία σας".

 

Να ξέρεις ότι, στη δική μου παραγγελία στις αρχές Νοέμβρη η τιμή που αναγραφόταν πάνω στο δέμα ήταν ή πραγματική, μόνο του προϊόντος και όχι και κάλυψης Δασμών & Φόρου και Ασφάλειας Αποστολής, οπότε αν η αξία υπερβαίνει τα 22€ περνάει σίγουρα τελωνείο.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο... Νωρίτερα που το έγραψα, είχα μπει για να δω το ακριβές path, και ξαναμπήκα δοκιμαστικά και τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Υπάρχει περίπτωση να στο κόβει κάτι τοπικά, από τον browser, το antivirus ή τίποτα παρόμοιο...;

(δε μου ακούγεται πολύ πιθανό, εδώ που τα λέμε, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...)

 

Δεν ξέρω αδερφέ, με Windows7 και Google Chrome που δουλεύω συχνότερα και όπως ανέφερα δεν γινόταν τίποτα, διαβάζοντας το μήνυμά σου στην συνέχεια δοκίμασα FireFox και ΙΕ11 τίποτα, μετά δοκίμασα με CM Browser από κινητό αρχικά με WiFi και μετά με δεδομένα σε Cosmote και Vodafone και πάλι τζίφος, ξαναδοκιμάζω πάλι από το Laptop με Google Chrome και με τελείως απενεργοποιημένα τα πάντα στο ESET Smart Security πάλι τα ίδια, άι σιχτίρ πια με τους μακάκες.

 

Ρε παιδιά το δοκίμασε κανένας άλλος αυτό;;;

 

Την έχουν... κρυμμένη τα μπαγάσικα! Πρέπει να πας:

Settings -> Payments -> Manage pre-approved payments -> Set Available Funding Sources

και εκεί σου βγάζει (επιτέλους!) τους συνδεδεμένους λογαριασμούς σου, με δίπλα στον καθένα την επιλογή "Conversion Options"

(αν δεν είχα βρει ότι υπήρχε πριν το... κρύψουν έτσι, είναι αμφίβολο αν θα το ήξερα και εγώ...)

 

Αδερφέ επειδή βλέπω πως όλες τις επιλογές τις γράφεις σε αγγλική, μήπως παίζει ρόλο αυτό, γιατί σε εμένα μετά την αρχική σελίδα που μπαίνω που είναι στην αγγλική, όταν πατάω στο κουμπί ρυθμίσεις μου βγάζει τις σελίδες στα ελληνικά, πατάω στο "ΠΛΗΡΩΜΕΣ" και μετά "Διαχείριση προεγκεκριμένων πληρωμών" και μετά από κάποια λεπτά το μήνυμα που ανέφερα προχθές. Το σκεπτόμουν από προχθές αυτό αλλά λέω μπα αποκλείεται, μάλιστα προσπάθησα να μπω στο site https://www.paypal.com/gr/home χωρίς το gr στο τέλος αλλά όταν πατούσα για τις ρυθμίσεις πάλι μου έβγαζε ελληνικά.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

22/1/2018, 19:07:48 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

22/1/2018, 00:17:50 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

22/1/2018, 17:07:48 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

20/1/2018, 00:08:39 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

19/1/2018, 13:29:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

8/1/2018, 21:17:58 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

4/1/2018, 15:31:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

4/1/2018, 15:31:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

 

Λογικα μεσα στην εβδομαδα παραλαμβανω επειδη λεει κλεισιμο γ αυτο ρωταω?Παραγγελια απο lightinthebox σταλθηκε με postNL λογικά κ τελωνειο θα πληρωσω,Ευχαριστω αν μπορει ν μ απαντήσει καποιος

Poco x3
Link to comment
Share on other sites

οχι απλα στο λεω να μην τρελαίνεσαι δεν αξιζει να σκας για το κωλοχανείο που ζουμε
Χαχαχαχαα έχω κόλλημα... Σε ευχαριστώ για την κατανόηση πάντως :)

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα 2 παραγγελιες απο gearbest με Belgium post registered περιπου 35-40 ευρω η καθεμια, εμφανιστηκαν στο tracking 20/1 και ηδη ειναι στο K.Δ Αττικης χωρις να εχει εμφανισει μηνυμα για γετα και τα λοιπα οποτε ουτε τελωνειο ουτε τιποτα και παρα πολυ γρηγορος χρονος αποστολης.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...