Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα βλέπω πως επανήλθε το Priority στο Banggood αλλά με 15.40 μεταφορικά.

 

Εγώ τα είπα ποιο επάνω

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βλέπω πως επανήλθε το Priority στο Banggood αλλά με 15.40 μεταφορικά (288 η τιμή)

Σε κινητά δεν το βλέπω, σε ψιλολόγια, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βλέπω πως επανήλθε το Priority στο Banggood αλλά με 15.40 μεταφορικά (288 η τιμή)

 

εγώ δοκίμασα για ένα που με ενδιαφέρει xiaomi redmi 5a και δεν έχει priority, όταν έβαλα για xiaomi smartwatch μου έβγαλε, οπότε δεν είναι για όλα τα προιόντα.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

ειναι για ολα τα προιοντα εκτος απο κινητα κ ταμπλετ.

Συντομα θα μπει και εκει. Αλλά σε πιο υψηλη τιμη απο την προηγουμενη.

Και σε λιγες μερες κ το gearbest θα επαναφερει το priority που ειχε.

Link to comment
Share on other sites

ειναι για ολα τα προιοντα εκτος απο κινητα κ ταμπλετ.

Συντομα θα μπει και εκει. Αλλά σε πιο υψηλη τιμη απο την προηγουμενη.

Και σε λιγες μερες κ το gearbest θα επαναφερει το priority που ειχε.

 

Σωστά τα λες αδερφέ

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ξεκουνησε εμένα, μετα από 3 μέρες. Λέτε να το εχω αύριο; Αλλιώς Δευτέρα..

 

ΠεριοχήΚατάσταση

18/1/2018, 14:48:09Κ.Δ.ΑΤΤΙΚΗΣΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΒΟΛΟΥ (ΛΑΡΙΣΑ))

18/1/2018, 12:48:09Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣΑΦΙΞΗ ΣΕ

15/1/2018, 03:28:58Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

15/1/2018, 02:02:01Κ.Α.Τ.ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

14/1/2018, 23:53:38ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

10/1/2018, 17:51:00ΟΛΛΑΝΔΙΑΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

 

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν δεν το έχεις στα χέρια σου σήμερα, θα το έχεις την άλλη εβδομάδα. Αν και εύχομαι για σήμερα χαχα

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψε το Priority.

Στο Mi Note 3 που σκεφτόμουν να αγοράσω προ ημερών ήταν 2something, τώρα είναι γύρω στα 12.

Fair enough

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχεις στα χέρια σου σήμερα, θα το έχεις την άλλη εβδομάδα. Αν και εύχομαι για σήμερα χαχα

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ήρθε Βόλο, μίλησα με ταχυδρόμο θα το πάρω η ίδια το μεσημέρι. Οπότε όλα καλά. 5/1 έφυγε και 19/1 θα το έχω στα χέρια μου. Πολύ καλός χρόνος..

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψε το Priority.

Στο Mi Note 3 που σκεφτόμουν να αγοράσω προ ημερών ήταν 2something, τώρα είναι γύρω στα 12.

Fair enough

 

Επέστρεψε,όντως.

 

"Priority Direct Mail

€8.19

6-14 business days"

Link to comment
Share on other sites

Και δε θα γκρινιάξω καθόλου για τις τιμές:

Σε σχετικά φτηνό αντικείμενο (έκανα στην τύχη κλικ σε ένα... κουδούνι πόρτας που μου έβγαλε -μάλλον κάποια προσφορά- στην πρώτη σελίδα, με τιμή < €10), Direct Priority Mail με €1.87.

Σε κινητό τηλέφωνο €190, Direct Priority €10.31.

 

Είναι και ανάλογο -φαίνεται- της αξίας του αντικειμένου.

Σαφώς καλύτερη περίπτωση από το Priority Line του Gearbest με fixed τιμή, κάτι π.χ. της τάξεως των €25 για tablet €200, αλλά το ίδιο και για... καλώδιο φόρτισης €1.5.

 

Οπότε έχουμε ξανά... πρόσβαση στην αγορά της Κίνας - για την ώρα τουλάχιστον.

Fingers crossed...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Απο το banggood και gearbest το priority direct mail ακόμα περνάει αέρα απο τελωνείο ?

Γλυκοκοιτάω ενα Drone που το βρίσκω 105 μαζι με Priority Line απο gearbest και ΒΕΛΓΙΟ post ?

Θα εχω θέμα με το τελωνείο ?

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς και μόνο λόγους το αναφέρω παραγγελία κινητού Δευτέρα απόγευμα από GeekBuying αποθήκη Ιταλίας αποστολή με DHL με πολύ μικρό κόστος 3,68 ευρώ παρέλαβα σήμερα πρωί ενώ είχε έρθει από χθες αλλά δεν με βρήκαν για να το παραλάβω
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κανείς τι γίνεται με συνάλλαγμα στο paypal?

Αγόρασα το mi note 3 απο το banggood (δεν άντεξα) και βγαίνει σύνολο 315.77 usd.

Αν βάλεις το banggood να δείχνει ευρώ, είναι 248κάτι και 12κάτι το priority.

Στο paypal, ενώ δείχνει 315.77usb, μου γράφει

Exchange rate

269,76 EUR = 315,77 USD

1 EUR = 1,17 USD

 

Δεν μιλάμε για μικρη διαφορά , και το rate δεν συνάδει με τα rates που τρέχουνε (πχ βάση XE) αλλα διαφορά της τάξεως των περίπου 10 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Το pp έχει δική του ισοτιμία στην οποία ενσωματώνει και την (υψηλή) προμήθειά του για τη μετατροπή συναλλάγματος. Πάτα στο change currency conversion και βάλε να κάνει τη μετατροπή συναλλάγματος η τράπεζά σου με την κανονική ισοτιμία.
Link to comment
Share on other sites

Το pp έχει δική του ισοτιμία στην οποία ενσωματώνει και την (υψηλή) προμήθειά του για τη μετατροπή συναλλάγματος. Πάτα στο change currency conversion και βάλε να κάνει τη μετατροπή συναλλάγματος η τράπεζά σου με την κανονική ισοτιμία.

Eυχαριστώ πολύ.

Τώρα μου τα τσίμπησε αλλα για την επόμενη. Δεν είναι το ποσο, είναι οτι άλλο περίμενα, άλλο μου ήρθε ξαφνικά.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μου φαίνεται λίγο περίεργο με τα παραπάνω:

Τα κινεζομάγαζα παλαιότερα είχαν όντως μια τιμή κατ' εκτίμηση σε ευρώ, σε μια 'δική τους' ισοτιμία, και όταν έφτανες να πληρώσεις, σε χρέωναν σε δολλάρια (και αν είχες αφήσει να σου κάνει τη μετατροπή το PayPal, σε... κανόνιζε - είναι πολύ σωστά τα όσα γράφει παραπάνω ο letom).

Τον τελευταίο καιρό όμως, Banggood και Gearbest (και πιθανότατα και άλλα μαγαζιά - απλώς σε αυτούς το έχω επιβεβαιώσει με αγορές μου) φαίνονται να χρεώνουν σε ευρώ (εφ' όσον αυτό έχεις επιλέξει στη σελίδα τους, βέβαια), και με τη 'δική τους' αυτή ισοτιμία, η οποία (τουλάχιστον γι' αυτούς τους 2, για άλλους όχι πάντα) είναι συνήθως καλύτερη από αυτήν που δίνουν οι τράπεζές μας.

Κοίταξα τώρα για επιβεβαίωση στο λογαριασμό μου στο PayPal τις τελευταίες αγορές που έκανα (ανησύχησα διαβάζοντας τα παραπάνω... :p) και πράγματι εμφανίζουν χρέωση σε ευρώ (και όχι δολλάριο), με το ακριβές ποσό που μου έγραφε και η σελίδα του μαγαζιού.

 

Οπότε μου φαίνεται παράξενο που χρέωσε τελικά σε δολλάρια και παρενέβη το PayPal με μετατροπή συναλλάγματος.

@ vasou: Μήπως συνέβη τίποτα άλλο; Π.χ. κάτι που έχω πάθει κι εγώ, έβλεπα προϊόν έχοντας γυρίσει το νόμισμα σε ευρώ, αποφάσισα να το πάρω και πάτησα Add to cart, η σελίδα τους μου έβγαλε να κάνω login, και μετά το login το νόμισμα είχε γυρίσει ξανά σε δολλάριο(!)

Το πήρα χαμπάρι όταν είδα το PayPal να με ρωτάει για επιβεβαίωση πληρωμής σε δολλάρια (γύρισα πίσω και το διόρθωσα).

Μήπως συνέβη κάτι ανάλογο και σε σένα...;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μου φαίνεται λίγο περίεργο με τα παραπάνω:

Τα κινεζομάγαζα παλαιότερα είχαν όντως μια τιμή κατ' εκτίμηση σε ευρώ, σε μια 'δική τους' ισοτιμία, και όταν έφτανες να πληρώσεις, σε χρέωναν σε δολλάρια (και αν είχες αφήσει να σου κάνει τη μετατροπή το PayPal, σε... κανόνιζε - είναι πολύ σωστά τα όσα γράφει παραπάνω ο letom).

Τον τελευταίο καιρό όμως, Banggood και Gearbest (και πιθανότατα και άλλα μαγαζιά - απλώς σε αυτούς το έχω επιβεβαιώσει με αγορές μου) φαίνονται να χρεώνουν σε ευρώ (εφ' όσον αυτό έχεις επιλέξει στη σελίδα τους, βέβαια), και με τη 'δική τους' αυτή ισοτιμία, η οποία (τουλάχιστον γι' αυτούς τους 2, για άλλους όχι πάντα) είναι συνήθως καλύτερη από αυτήν που δίνουν οι τράπεζές μας.

Κοίταξα τώρα για επιβεβαίωση στο λογαριασμό μου στο PayPal τις τελευταίες αγορές που έκανα (ανησύχησα διαβάζοντας τα παραπάνω... :p) και πράγματι εμφανίζουν χρέωση σε ευρώ (και όχι δολλάριο), με το ακριβές ποσό που μου έγραφε και η σελίδα του μαγαζιού.

 

Οπότε μου φαίνεται παράξενο που χρέωσε τελικά σε δολλάρια και παρενέβη το PayPal με μετατροπή συναλλάγματος.

@ vasou: Μήπως συνέβη τίποτα άλλο; Π.χ. κάτι που έχω πάθει κι εγώ, έβλεπα προϊόν έχοντας γυρίσει το νόμισμα σε ευρώ, αποφάσισα να το πάρω και πάτησα Add to cart, η σελίδα τους μου έβγαλε να κάνω login, και μετά το login το νόμισμα είχε γυρίσει ξανά σε δολλάριο(!)

Το πήρα χαμπάρι όταν είδα το PayPal να με ρωτάει για επιβεβαίωση πληρωμής σε δολλάρια (γύρισα πίσω και το διόρθωσα).

Μήπως συνέβη κάτι ανάλογο και σε σένα...;

 

Σαν επιλογή τιμής στο banggood έχω βάλει ευρώ (είχα κάνει ήδη λογκιν). Και έδειχνε ευρώ όταν το έβαλα στο καλάθι. Παρόλα αυτά, όταν πήγα να πληρώσω, μου έκανε σύνολο σε δολλάρια - το οποιο δεν με πολυπείραξε, μιας και δεν είχα θέματα με εξτρά χρεώσεις, οπότε why not? Εχω κάνει 3 αγορές τις 3 τελευταίες μέρες, όλες τις είχα μετατρέψει σε ευρώ (εννοώ να μου δείχνει το banggood ευρώ). Και μάλλιστα οι δύο γίνανε με διαφορά 5 λεπτών. Και απο τις 3 οι δύο είναι χρεωμένες σε δολλάρια, η μία σε ευρώ.

Και δεν έκανa κάτι διαφορετικό (εννοώ δεν πάτησα κάτι στην μία να μου το κάνει σε ευρώ πάνω στην αγορά, την ίδια διαδικασία ακολούθησα). Τι να πω. Ισως έχει να κάνει με την αποθήκη ? (νομίζω ήταν HK οι δύο και CN η άλλη). Τι να πω. Το θέμα είναι τα μ@μησιάτικα που βάζει το paypal. Σε μικρολόϊδια δεν φαίνεται, τώρα όμως έκανε μπαμ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξέρει τι παίχτηκε... Ελπίζω να ήταν κάτι συμπτωματικό και να μη στο ξανακάνει.

 

 

Και κάτι ακόμα που θέλει προσοχή (την έχω πατήσει και εκεί...)

Πας στις επιλογές του Paypal και επιλέγεις να κάνει τη μετατροπή συναλλάγματος η τράπεζά σου.

Και ξενοιάζεις.

Ή έτσι νομίζεις! Γιατί κατά διαστήματα πάει το PayPal και ξαναβάζει τον... εαυτό του να κάνει τη μετατροπή, μιας και έτσι τα αρπάζουν έξτρα από τους πελάτες τους!

Είναι τακτική των τελευταίων 1-2 ετών (και major π*****ά, θεωρώ...)

Αν και για να είμαι δίκαιος, τους τελευταίους λίγους μήνες δεν έχω δει να μου το (ξανα)κάνει. Ίσως τους κράξανε και το σταμάτησαν (μακάρι...)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξέρει τι παίχτηκε... Ελπίζω να ήταν κάτι συμπτωματικό και να μη στο ξανακάνει.

 

 

Και κάτι ακόμα που θέλει προσοχή (την έχω πατήσει και εκεί...)

Πας στις επιλογές του Paypal και επιλέγεις να κάνει τη μετατροπή συναλλάγματος η τράπεζά σου.

Και ξενοιάζεις.

Ή έτσι νομίζεις! Γιατί κατά διαστήματα πάει το PayPal και ξαναβάζει τον... εαυτό του να κάνει τη μετατροπή, μιας και έτσι τα αρπάζουν έξτρα από τους πελάτες τους!

Είναι τακτική των τελευταίων 1-2 ετών (και major π*****ά, θεωρώ...)

Αν και για να είμαι δίκαιος, τους τελευταίους λίγους μήνες δεν έχω δει να μου το (ξανα)κάνει. Ίσως τους κράξανε και το σταμάτησαν (μακάρι...)

 

Ok, θα πάω να κάνω απο εκεί να τελειώνουμε. Ευχαριστώ !

Ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος.

~ Αντε να δούμε τώρα πότε θα έρθει. ~

Link to comment
Share on other sites

Το paypal χρεωνει παντα στο νομισμα που ειναι η καρτα (για τις δικεσ μας κανει μετατροπη σε ευρω.Αρα συμφερει η τιμη που πηγαινουμε στο paypal να ειναι για μας ευρω,για τον εγγλεζο στερλινες κλπ

Εαν δεν εχουμε επιλογη και μπαινουμε στο paypal με δολλαρια τοτε στα μικρα ποσα και το paypal ειναι οκ διοτι συχνα οι τραπεζες μας χρεωνουν ενα ποσο ανα συναλλαγη.εαν το ποσο ειναι μεγαλο καλυτερα η μετατροπη στην τραπεζα

Αυτα μου λεει η πειρα μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Απο το banggood και gearbest το priority direct mail ακόμα περνάει αέρα απο τελωνείο ?

Γλυκοκοιτάω ενα Drone που το βρίσκω 105 μαζι με Priority Line απο gearbest και ΒΕΛΓΙΟ post ?

Θα εχω θέμα με το τελωνείο ?

 

Μια γνώμη βρε παιδιά !!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...