Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:wacko: - "αρχισαν τα οργανα" γνωστος μου παρηγγειλε κατι ebay,του λεω εχεις διαβασει για τα νεα μετρα και δηλωσε αγνοια

αυτος λεει πως παρηγγειλε μια θηκη για το κινητο του αλλα στο συστημενο που ηρθε του εχουν επανω την λυπητερη: ΦΠΑ 7,80 ευρω και Εκτελωνιστικα 15 ευρω αρα συνολο 22,80 ευρω (!)

Αν η θήκη είχε 32 ευρώ λογικό να φάει το τελωνείο...

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παραγγελια απο banggood κινητο le max 2 το παρελαβα σημερα ακριβως 1 μηνα απο την ημερομηνια αποστολης.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και ευτυχία.

Είναι φυσιολογικό dpd UK 50 μέρες και δεν έχει κουνηθεί καθόλου το tracking number εκεί Southall λέει?

 

άνοιξε ticket να δούνε από την gearbest που βρίσκέται το δέμα

Link to comment
Share on other sites

άνοιξε ticket να δούνε από την gearbest που βρίσκέται το δέμα

 

Τους έχω στείλει πόσα μυνηματα με είπαν να περιμένω 7 μέρες ακόμα.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Τους έχω στείλει πόσα μυνηματα με είπαν να περιμένω 7 μέρες ακόμα.

Κάνε υπομονή 10 μέρες, και αν σου λένε τα δικά τους πάλι ζήτα refund

Link to comment
Share on other sites

περιμένω μια καρτούλα απο GB (αξία περίπου 15€) απο το Νοέμβρη.

ενώ είχα επιλέξει unregistered, η μέθοδος αποστολής που επέλεξαν έδωσε ένα νούμερο το οποίο αφού έψαξα κατόρθωσα να το κάνω tracking στο sky56.

εκεί λέει οτι δέμα(μέγεθος γράμματος βασικά) είναι Ελλάδα απο 3/12.

το βλέπετε πιθανό να παραλάβω ή έγινε Χριστουγενιάτικο δώρο κάποιου η καρτούλα και να ζητήσω refund απο GB?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας,

θέλω να αγοράσω ένα laptop και σκέφτομαι το παραγγείλω απο το Geekbuying.

Υπάρχει η επιλογή Germany stock,

γίνεται αποστολή και στην Ελλάδα?

Επίσης η τιμή που αναγράφει στο site είναι η τελική τιμή ή θα πρέπει να πληρώσω και κάτι άλλο?

Επειδή δεν έχω εμπειρία απο το συγκεκριμένο store είναι καλή η επιλογή αγοράς απο αυτό?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι που είχα μια μεταφορά με UPS σίγουρα δεν μου το έφεραν τα ΕΛΤΑ, αν θυμάμαι καλά η Γενική Ταχυδρομική.

Οντως και σε μενα με UPS ηρθε με Γενικη ταχυδρομικη

Αγόρασα ενα τηλέφωνό από gearbest 225 ευρο ,μέσω Γερμανίας αποθηκών και το στέλνει με DHL υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο ?

Εμενα σημερα ηρθε απο Γερμανια κινητο αλλα με UPS σε 14μερες και δεν πληρωσα τελωνειο γιατι οντως ηρθε απο Γερμανια.

Link to comment
Share on other sites

Με ACS έρχεται όταν επιλέξεις priority line (eu express) από gearbest και το στέλνει με dpd uk
ναι, σωστά! μπερδεύτηκα με τόσες παραγγελίες που περιμένω. σε ευχαριστώ για την διόρθωση!

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα και καλη χρονια η παραγγελια ενα κινιτο 200 ευρω απο gatzetmall εφτασε στης 27/12/17 τελενιωκος ελευθερος

 

αλλα το προβλημα τωρα ειναι οτι δεν ειναι ακριβως αυτο που παραγγειλα αντι να εχει 32gb χωρο εχει 2 και η ram του αντι για 3 ειναι 1,επικοινωνησα εδω και 3 μερες με το gadzetmall αλλα απαντηση δεν εχω παρεια ακομα τι να κανω μπορω να κανω dispute στο paypal αν δεν βγαλω ακρη.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 50 μέρες επιτέλους ξεκόλλησε έστειλα 200 μηνύματα στο gearbest στην dpd UK.

Screenshot_20180103_084959.jpg

photo upload

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

θέλω να αγοράσω ένα laptop και σκέφτομαι το παραγγείλω απο το Geekbuying.

Υπάρχει η επιλογή Germany stock,

γίνεται αποστολή και στην Ελλάδα?

Αν θυμάμαι καλά, το Geekbuying δε σου γράφει επιλογές αποστολής στη σελίδα του προϊόντος - οπότε λογική κσι η απορία.

Δεν έχεις παρά να το βάλεις στο καλάθι, proceed to checkout και εκεί, σε κάποιο από τα επόμενα βήματα, θα έχει και τις διαθέσιμες επιλογές αποστολής (ελπίζουμε και προς Ελλάδα), μαζί και με το αντίστοιχο κόστος επίσης (μπορείς άνετα να κάνεις την όλη διαδικασία δοκιμαστικά και μετά απλώς διαγράφεις το προϊόν από το καλάθι).

Επίσης η τιμή που αναγράφει στο site είναι η τελική τιμή ή θα πρέπει να πληρώσω και κάτι άλλο?

Επειδή δεν έχω εμπειρία απο το συγκεκριμένο store είναι καλή η επιλογή αγοράς απο αυτό?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Αφού πρόκειται για ευρωπαϊκή αποθήκη, δεν έχεις να πληρώνεις δασμούς κτλ, άρα λογικά μόνο τα μεταφορικά που θα σου δείξει.

Δεν έχω ψωνίσει ο ίδιος από ευρωπαϊκή αποθήκη των συγκεκριμένων, αλλά έχω δει αρκετό κόσμο να γράφει εδώ ότι παρέλαβε απροβλημάτιστα και μάλιστα απρόσμενα γρήγορα, οπότε δε φαίνεται νσ υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να μην τους συστήσει κανείς.

 

Α, κάτι τελευταίο.

Αν και παλαιότερα αν γύριζες το νόμισμα στη σελίδα τους σε ευρώ, τα κινέζικα μαγαζιά σε χρέωναν τελικά κατά το checkout σε δολλάρια, τα τελευταία χρόνια βλέπω ότι (στα περισσότερα τουλάχιστον) η χρέωση γίνεται στο νόμισμα που είχες επιλέξει στη σελίδα (ευρώ). Το υπολογίζουν συνήθως με κάποια 'δική' τους ισοτιμία, η οποία συχνά (gearbest, banggood) μπορεί να είναι καλύτερη από αυτήν που θα σου έδινε η τράπεζα που έχει εκδώσει την πιστωτική σου, αν πλήρωνες σε δολλάρια(!) - και σε κάτι σχετικά ακριβό, συτό μπορεί να κάνει κάμποσα ευρώ διαφορά.

Οπότε μπορείς να δεις την τιμή του είδους που σε ενδιαφέρει σε δολλάρια και σε ευρώ, να διαιρέσεις για να δεις την ισοτιμία του... μαγαζιού και να συγκρίνεις με αυτήν στη σελίδα τιμών συναλλάγματος της τράπεζάς σου (στη στήλη πώλησης για το δολλάριο), οπότε αναλόγως επιλέγεις αν θα κάνεις την παραγγελία σου σε δολλάρια ή ευρώ!

Μόνο θέμα αν παραγγείλεις σε ευρώ από κινεζομάγαζο είνσι ότι αν, στην περίπτωση στραβής, χρειαστεί να γίνει κάποιο refund, το refund θα το κάνουν πάντα σε δολλάρια, οπότε εκεί ενδέχεται να χαθεί κάτι από τις ισοτιμίες...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει παραγγελία απο gearbest στις 02/11/17 ένα drone αξίας 550€

Το δέμα φαίνεται ότι έχει φύγει μέσω dpd uk αλλά ποτέ δεν ήρθε Ελλάδα.

Μετά από διάφορα email ο Κινέζος κάνει τον Κινέζο και μου λέει πως το δέμα χάθηκε όμως δεν είναι δική του η ευθύνη και επειδή δεν το είχα ασφαλίσει μου κάνει refund 150 usd....

Λέτε να βγάλω άκρη με το PayPal ή τα χάσαμε?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει παραγγελία απο gearbest στις 02/11/17 ένα drone αξίας 550€

Το δέμα φαίνεται ότι έχει φύγει μέσω dpd uk αλλά ποτέ δεν ήρθε Ελλάδα.

Μετά από διάφορα email ο Κινέζος κάνει τον Κινέζο και μου λέει πως το δέμα χάθηκε όμως δεν είναι δική του η ευθύνη και επειδή δεν το είχα ασφαλίσει μου κάνει refund 150 usd....

Λέτε να βγάλω άκρη με το PayPal ή τα χάσαμε?

 

Τι λέει στο tracking? Να τα χάσεις δεν νομίζω αφού υπάρχει το PayPal

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει παραγγελία απο gearbest στις 02/11/17 ένα drone αξίας 550€

Το δέμα φαίνεται ότι έχει φύγει μέσω dpd uk αλλά ποτέ δεν ήρθε Ελλάδα.

Μετά από διάφορα email ο Κινέζος κάνει τον Κινέζο και μου λέει πως το δέμα χάθηκε όμως δεν είναι δική του η ευθύνη και επειδή δεν το είχα ασφαλίσει μου κάνει refund 150 usd....

Λέτε να βγάλω άκρη με το PayPal ή τα χάσαμε?

 

Δεν θα δεχόμουν τίποτα λιγότερο από το πλήρες ποσό που είχα πληρώσει...

Το μόνο θέμα είναι πως αποδεικνύεις ότι το δέμα χάθηκε? Σε ρωτάω κι εγώ αυτό που σε ρώτησε και άλλος φίλος εδώ, το tracking τι λέει σχετικά?

Αν μετά από 60`70 ημέρες από την αποστολή του δέματος σου δεν έχει έρθει, open case στο PayPal αφού πρώτα δώσεις μια τελευταία ευκαιρία στο κατάστημα...

 

Καλά ξεμπερδέματα και κράτησέ μας ενήμερους για να ξέρουμε κι εμείς συμπεριφορές καταστημάτων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν φεύγει από UK το αργότερο σε 15 μέρες πρέπει να έχεις παραλάβει. Το δέμα σου ή το πάτησε κάποιο κλάρκ ή το χαίρεται κάποιος άλλος. Πιστεύω είναι μάταιο να περιμένεις άλλο. Καιρός να βάλεις το paypal στο παιχνίδι. Ο Κινέζος προσπαθεί να σε ψαρώσει, για να τη βγάλει φθηνά. Μόλις του ανοίξεις case στο paypal, θα σε αποζημιώσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι έκανες παραγγελία 2/11 και 9/11 είχε ήδη ξεκινήσει από Αγγλία, συνήθως θέλει τρείς βδομάδες για να ξεκινήσει το δέμα από Αγγλία για Ελλάδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εκτός και αν η αγορά έγινε από ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω κάνει παραγγελία από Gear Best, ένα android tv box, είναι στο αεροδρόμιο στις 31/12. Σε πόσες ημέρες πιστεύεται ότι θα το παραλάβω?

 

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

31/12/2017, 09:37:25 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

31/12/2017, 07:30:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/12/2017, 05:13:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Λίγο με την Αγγλία το γράφω πιο πάνω εμένα έκανε 50 μέρες νά δείξει. Dpd UK και δεν φταίνε οι γιορτές γιατί παρήγγειλα 16/11 το στειλανε 18/11 και έδειξε 3/12 κανονικά έπρεπε να παραλάβω. Ποιο νωρίς. Έλιωσα στα μηνύματα στο gearbest και στην dpd και μου λέγανε δεν υπάρχει κανένα δέμα σε εμάς στην dpd ενώ την άλλη μέρα έδειξε μας κοροϊδεύουν αυτό ξέρω εγω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,

 

έχω κάνει παραγγελία από Gear Best, ένα android tv box, είναι στο αεροδρόμιο στις 31/12. Σε πόσες ημέρες πιστεύεται ότι θα το παραλάβω?

 

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

31/12/2017, 09:37:25 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

31/12/2017, 07:30:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/12/2017, 05:13:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Πριν παραλμαβανες σε 1 εβδομάδα ανάλογα την περιοχή τώρα κάνεις δεν ξέρει

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ LAPTOP ΑΠΟ GEEKBUYING(GERMANY STOCK)

ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ GEEK?

ΑΠΟ GERMANY STOCK ΑΡΓΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ?

ΜΕ ΤΟ SUPPORT ΟΛΑ ΟΚ?

ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ LIVE CHAT ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΝΕΝΑΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβγαλε το ασεπ γύρω στις 600 θέσεις τελωνείακους. Αλλά δεν φτάνουν ούτε για ζητώ.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι το gearbest δεν έχει πια priority για κινητά...για όλα τα άλλα έχει ανεξάρτητα από το βάρος με τιμές κοντά στα 20ευρώ

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι το gearbest δεν έχει πια priority για κινητά...για όλα τα άλλα έχει ανεξάρτητα από το βάρος με τιμές κοντά στα 20ευρώ

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχει μια χαρά εσύ δεν μπορείς να το κάνεις να το δείξει γιαυτό λέμε νά διαβάζεις τα προηγούμενα ποστ γιατί κάνετε τις ίδιες ερωτήσεις

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Εχει μια χαρά εσύ δεν μπορείς να το κάνεις να το δείξει γιαυτό λέμε νά διαβάζεις τα προηγούμενα ποστ γιατί κάνετε τις ίδιες ερωτήσεις
Και στο checkout όταν πας και υπάρχει.κινητό δεν βγάζει priority...σε όλα τα άλλα προϊόντα βάζει...

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...