Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγγνώμη αν κουράζω αλλά επειδή είμαι πρωτάρης σε αγορές από Κίνα , μετά από αγορά στο lightinthebox 29/11 έχω επιτέλους tracking number που λέει

R*********NL

In transit

Netherlands

PostNL International Mail

Greece

ELTA

Destination country : Greece

Origin country : Netherlands

2017-12-08 07:05

The item is pre-advised

 

Αυτό σημαίνει ότι θα φαίνεται χώρα αποστολής η Ολλανδία , άρα γλιτώνουμε τελωνείο, ή κανονικά Κίνα απλά μέσω PostNL και περμένουμε;

Από Κίνα φαίνεται ... εάν δεν πλήρωσες "ασφάλεια" για τελωνείο, δυστυχώς θα πέσει τσεκούρι.

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη αν κουράζω αλλά επειδή είμαι πρωτάρης σε αγορές από Κίνα , μετά από αγορά στο lightinthebox 29/11 έχω επιτέλους tracking number που λέει

 

RS99*******NL

In transit

Netherlands

PostNL International Mail

 

Greece

ELTA

 

Destination country : Greece

Origin country : Netherlands

 

2017-12-08 07:05

The item is pre-advised

 

Αυτό σημαίνει ότι θα φαίνεται χώρα αποστολής η Ολλανδία , άρα γλιτώνουμε τελωνείο, ή κανονικά Κίνα απλά μέσω PostNL και περμένουμε;

Αγαπητέ δεν θέλω να σε απογοητεύσω δες εδώ και η αγορά από 2-11-2017 :

 

RS99*******NL

Καθ 'οδόν

Ολλανδία(PostNL International Mail)

Ελλάδα(ELTA)

Τελευταίο γεγονός -- 2017-11-07 07:56 The item is pre-advised

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Αναζήτησης: 889 ms

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Αναζήτησης: 2917 ms

2017-11-07 07:56 The item is pre-advised

 

Καλό θα ήταν να διαγράψεις το tracking number σου, αυτό όμως δε φτάνει θα πρέπει να το κάνουν και όσοι έχουν κάνει QUOTE το μήνυμά σου, δεν είναι πολλοί τώρα το είδα, μόνον ο φίλος @evansarmor πάνω από το δικό μήνυμα.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά ήταν και σε εσένα δωρεάν ή πλήρωσες κάτι έξτρα;

Στο mail Αλλαγής κατάστασης που έλαβες και το tracking number μαζί πότε σου γράφουν "Εκτιμώμενος χρόνος άφιξης" εμένα είχαν 30-11-2017.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Είναι 100% σίγουρο πως αγορές από τρίτες χώρες σε ποσά πραγματικά κάτω των 22€, δεν επιβαρύνονται με τελωνείο ?
Έτσι είναι, εάν έτσι νομίζετε !
Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά ήταν και σε εσένα δωρεάν ή πλήρωσες κάτι έξτρα;

Στο mail Αλλαγής κατάστασης που έλαβες και το tracking number μαζί πότε σου γράφουν "Εκτιμώμενος χρόνος άφιξης" εμένα είχαν 30-11-2017.

 

Η μεταφορά ήταν δωρεάν , το μόνο εξτρα ήταν η ασφάλεια τελωνείου, αν ισχύει τέλος πάντων

Δεν λέει ακριβή ημερομηνία παράδοσης. Αυτά λέει

Shipping Date December 06, 2017

 

Estimate Shipping Time 11 - 18 business days

Link to comment
Share on other sites

Είναι 100% σίγουρο πως αγορές από τρίτες χώρες σε ποσά πραγματικά κάτω των 22€, δεν επιβαρύνονται με τελωνείο ?
καλημέρα, μέχρι σήμερα είναι 1000000000000000% σίγουρο ότι υπάρχει η ατέλεια των 22 ευρώ για αποστολές προϊόντων από τρίτες χώρες προς Ελλάδα μέσω ΕΛΤΑ. γκούγκλαρε "ΕΛΤΑ ατέλεια 22".

εννοείται ότι υπάρχουν περιπτώσεις που αποστολές προϊόντων αξίας μέχρι 22 ευρώ έχουν δασμολογηθεί, σε αυτήν την περίπτωση προτείνεται να γίνει αίτηση αναδασμολόγησης από τον παραλήπτη.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με DPDUK απο 10/11 λέει πως είναι Southall ποτε πρέπει να ζητήσω refund κανονικά;

 

Υπομονή και εμένα από τις 16/11 Southall δείχνει θα δείξει status.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με DPDUK απο 10/11 λέει πως είναι Southall ποτε πρέπει να ζητήσω refund κανονικά;

Γιατί να ζητήσεις refund? Απο Κίνα έρχεται. Το ότι λέει ακόμα southall είναι επειδή το στέλνουν με τριγωνική (DPDUK) για να αποφύγεις τελωνείο. Ακόμα δεν έφτασε Southall, όταν φτάσει τότε θα ξεκολλήσει το στάτους και μετά από μερικές μέρες θα παραλάβεις. Έχω καμιά δεκαριά παραγγελίες από 11-14/11 και όλες λένε southall. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά ήταν δωρεάν , το μόνο εξτρα ήταν η ασφάλεια τελωνείου, αν ισχύει τέλος πάντων

Δεν λέει ακριβή ημερομηνία παράδοσης. Αυτά λέει

Shipping Date December 06, 2017

 

Estimate Shipping Time 11 - 18 business days

Δες τι έλεγε εμένα το mail που μου έστειλαν και μάλιστα στα ελληνικά, κάπου εκεί που λέει για τις εργάσιμες ημέρες τα μπέρδεψαν στη μετάφραση.

 

Αλλαγή κατάστασης - Η παραγγελία LightInTheBox.com #******** είναι καθ' οδόν

 

Αγαπητέ/ή ************,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η παραγγελία σας ******** έχει ξεκινήσει.Εστάλη μέσω Ταχυδρομική υπηρεσία - Εντοπισμός στις 2017-11-02 14:53:49.Ο αριθμός εντοπισμού είναι RS99*******NL.Μπορείτε να την εντοπίσετε με τον παρακάτω σύνδεσμο: http://www.17track.net/?nums=RS99*******NL

 

Με τη μέθοδο αποστολής Ταχυδρομική υπηρεσία - Εντοπισμός, χρειάζεται συνήθως 14-28 εργάσιμες ημέρες (10-20 ημέρες) για να φτάσει η συσκευασία σας. Ωστόσο, αν δεν παραλάβετε την παραγγελία σας έως τις 2017-11-30, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας το συντομότερο δυνατό.Στη συνέχεια θα επικοινωνήσουμε με τον κούριερ για εσάς.

 

Σας ευχαριστούμε για την υπομονή και την κατανόησή σας. Παρακαλούμε μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας αν έχετε περαιτέρω ερωτήσεις.(Περισσότερες μέθοδοι αποστολής που μπορείτε να επιλέξετε)

 

Με εκτίμηση,

 

Η ομάδα της LightInTheBox.com

 

Πληροφορίες αποστολής

********************, 30-69********

************************ 23, *********************, Greece

Αποστολή μέσω: Ταχυδρομική υπηρεσία - Εντοπισμός

Εκτιμώμενος χρόνος άφιξης: 2017-11-30

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να έχει παραλαβέι με απλό κινεζικό ταχυδρομείο ,με άφιξη Οκτωβρίο και Νοεμβρίο ελλαδα ,μας βλέπω για Πάσχα παραλαβή.
Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να έχει παραλαβέι με απλό κινεζικό ταχυδρομείο ,με άφιξη Οκτωβρίο και Νοεμβρίο ελλαδα ,μας βλέπω για Πάσχα παραλαβή.

 

Εχω παραλάβει πριν μια βδομάδα ένα unregistered πολύ μικρής αξίας ππυ είχε φύγει 26 Οκτώβρη (σύμφωνα με το σύστημα του AliExpress).

Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να έχει παραλαβέι με απλό κινεζικό ταχυδρομείο ,με άφιξη Οκτωβρίο και Νοεμβρίο ελλαδα ,μας βλέπω για Πάσχα παραλαβή.

 

Έχω δέμα από 23 Σεπτέμβρη που αγνοείται (unregistered) και έστειλα μήνυμα για να μου ξανά στείλουν, και χθες παρέλαβα δέμα που έφτασε Ελλάδα στις 8 Οκτωβρίου.

 

Υ.Γ. Πάρε unregistered είπαν, θα έρθει γρήγορα είπαν..

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να έχει παραλαβέι με απλό κινεζικό ταχυδρομείο ,με άφιξη Οκτωβρίο και Νοεμβρίο ελλαδα ,μας βλέπω για Πάσχα παραλαβή.

Περιμένω ακόμα 2 δεματάκια με αποστολή αρχές Σεπτεμβρίου (έχουν περάσει τους 3 μήνες!)

Έχω ακόμα ελπίδες ότι μπορεί να εμφανιστούν - εκτός αν η... βροχή έχει καταστρέψει τις ετικέτες με τα στοιχεία του παραλήπτη... :p

Link to comment
Share on other sites

Το κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης που είναι;

 

Στην περιοχή πάνω από συμμαχική οδό στο Ωραιόκαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ,καλά λέω εγώ παραλαβή το Πάσχα , εμένα που μου είρθε 18 Νοεμβρίου ελλαδα, εύχομαι καλές παραλαβές σε όλους,και με τα ΕΛΤΑ ποτέ μην λες ποτέ , εκεί ποτέ δεν το περιμένεις σου έρχεται.
Link to comment
Share on other sites

Έχω δέμα από 23 Σεπτέμβρη που αγνοείται (unregistered) και έστειλα μήνυμα για να μου ξανά στείλουν, και χθες παρέλαβα δέμα που έφτασε Ελλάδα στις 8 Οκτωβρίου.

 

Υ.Γ. Πάρε unregistered είπαν, θα έρθει γρήγορα είπαν..

 

Σήμερα πήρα ένα unregistered που έφυγε 23/9

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ακόμα 2 δεματάκια με αποστολή αρχές Σεπτεμβρίου (έχουν περάσει τους 3 μήνες!)

Έχω ακόμα ελπίδες ότι μπορεί να εμφανιστούν - εκτός αν η... βροχή έχει καταστρέψει τις ετικέτες με τα στοιχεία του παραλήπτη... :p

 

ακριβώς τα ίδια χρονολογικά, αλλά με 3 παραγγελίες που δεν μου έχουν έρθει...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ζητήσεις refund? Απο Κίνα έρχεται. Το ότι λέει ακόμα southall είναι επειδή το στέλνουν με τριγωνική (DPDUK) για να αποφύγεις τελωνείο. Ακόμα δεν έφτασε Southall, όταν φτάσει τότε θα ξεκολλήσει το στάτους και μετά από μερικές μέρες θα παραλάβεις. Έχω καμιά δεκαριά παραγγελίες από 11-14/11 και όλες λένε southall. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

Ήθελα να μάθω ποιο είναι το deadline με priority

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή πάνω από συμμαχική οδό στο Ωραιόκαστρο.

 

απο οτι ξερω οι ΚΔ καθε χωρας ειναι κοντα στο αεροδρομιο, Αθηνα, και Θεσσαλονικη, ειναι σχεδον σιγουρο. Τα μικροτερα αστικα κεντρα ειναι οπου βολεψει. Ξερω επισης σαν πρωην υπαλληλος της DHL οτι η κεντρικη διαλογη της βρισκεται μεσα στο αεροδρομειο, η μερικη διαλογη λιγο πιο πισω κοντα στο ΙΚΕΑ και τα γραφεια της κοντα στην παλια express service. Mηπως το Ωραιοκαστρο πεφτει λιγο μακρυα;

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα unregistered μικρής αξίας, περίπου 12ευρώ, το οποίο μπορώ να δω μέσα απο sky56 και λέει

GREECE, Arrived --02-Dec-2017 11:58 PM

GREECE, the transfer of customs-- 03-Dec-2017 03:38 AM

υπάρχει τρόπος να το αναζητήσω ενώ δεν έχει τα 2 γράμματα αρχή και τέλος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...