Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι παράνομες οι μπαταρίες, ήδη ξέρουν τι περιέχει, στείλε την απόδειξη του paypal και περίμενε ...

 

και αν δε τη στειλω, τι θα κανουν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΓΟΡΑΣ /ΑΞΙΑΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Aμα δε κανω τιποτα , τι θα γινει; Θα μεινει εκει στο τελωνειο για παντα; Η τιμη που εγραψε ο πωλητης ειναι διαφορετικη απο τη πραγματικη.Αν τους παω αποδειξη paypal , την αληθινη τιμη, δε θα βρω το μπελα μου;

 

Μηπως οσο το καθυστερω, με βαλουν να πληρωσω κοστος διακρατησης του προιοντος, οτι και καλα το κρατησαν πολυ καιρο στο τελωνειο επειδη δε τους εστειλα την αποδειξη εγκαιρα;;; Εγω αγορασα μπαταρια που ειναι παρανομο, να τους το πω; ή να πω οτι πηρα κατι αλλο; Ο πωλητης λεει στο κουτι επανω οτι αγορασα ανταπτορα.

WTF? Ξερει κανεις σιγουρα τι κανουμε;

 

Έγιναν πολύ δύσκολες οι αγορές μπαταρίας. Είσαι τυχερός πάντως μιας και πάρα πολλοί πλέον δε στέλνουν, λόγω των περιορισμών με τα αεροπλάνα.

Αφού όμως τώρα έφτασε εδώ, τέλος. Μην ανησυχείς.

Στείλε κανονικά το paypal.

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν πολύ δύσκολες οι αγορές μπαταρίας. Είσαι τυχερός πάντως μιας και πάρα πολλοί πλέον δε στέλνουν, λόγω των περιορισμών με τα αεροπλάνα.

Αφού όμως τώρα έφτασε εδώ, τέλος. Μην ανησυχείς.

Στείλε κανονικά το paypal.

Στο Paypal λεει transaction id , και invoice id, τα οποια δε νομιζω να αναφερονται πανω στο κουτι του πωλητη. Που ξερουν αυτοι οτι αυτη η αποδειξη αντιστοιχει στο προιον αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Στο Paypal λεει transaction id , και invoice id, τα οποια δε νομιζω να αναφερονται πανω στο κουτι του πωλητη. Που ξερουν αυτοι οτι αυτη η αποδειξη αντιστοιχει στο προιον αυτο;

 

Κάπου στο paypal θα έχει περιγραφή προιόντος.

Αν το αμφισβητούν επειδή έγραψε λαμογιά ο κινέζος, το πολύ πολύ να ανοίξουν το πακέτο και να δουν.

Εγώ δε θα ανησυχούσα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Γινεται με καποιο τροπο να τη γλιτωσω και να μην πληρωσω τιποτα; Να παει δηλαδη πισω στον πωλητη; ευχαριστω

 

Πόσο κόστος πια είχε αυτή η μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κόστος πια είχε αυτή η μπαταρία;

 

κοιτα εγω μια εξυπηρετηση πηγα να κανω, δεν ειναι καν για μενα το προιον, δε θα πληρωσω και τελωνεια απο τη τσεπη μου, επειδη ηθελα να κανω μια εξυπηρετηση σε καποιον.Και αποτι ειδα ειναι τουλαχιστον 15 ευρω συν , απο το CIF.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω μια εξυπηρετηση πηγα να κανω, δεν ειναι καν για μενα το προιον, δε θα πληρωσω και τελωνεια απο τη τσεπη μου, επειδη ηθελα να κανω μια εξυπηρετηση σε καποιον.Και αποτι ειδα ειναι τουλαχιστον 15 ευρω συν , απο το CIF.

 

απλά το αναφαιρεις σε αυτόν που θα παραλάβει το τι έχει γίνει και την απόφαση με το τι θα κάνει την παίρνει αυτός, μην τρελαίνεσαι εσύ. έπρεπε να ξέρει τα ρίσκα. Να πάει η μπαταρία ποιο ακριβά από το εξωτερικό αποτι να την έπαιρνε Ελλάδα, δεν παίζει οπότε πάλι κερδισμένος θα ναι.

 

όπως και να έχει εσύ στέλνεις κανονικά το PayPal και προχωράει. αν απλά δεν στείλεις, σε κάνα μήνα θα σου έρθει χαρτάκι σπίτι που να ζητάει την απόδειξη. με λίγα λόγια, θα χάσεις τον χρόνο σου όσο το καθυστερείς.

 

Μία σελίδα πίσω στο forum έγραψα ακριβώς τι πρέπει να κάνεις (σε απάντηση αλλού φίλου)

Edited by FeVerSeCtioN
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητκα οι μπαταριες ειναι επικινδυνες, αλλα πρακτικα μεσα στο χρονο εφερα 4 χωρις παρατραγουδα.

Στην δικια σου περιπτωση, απλα χρονοτριβεις.

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητκα οι μπαταριες ειναι επικινδυνες, αλλα πρακτικα μεσα στο χρονο εφερα 4 χωρις παρατραγουδα.

Στην δικια σου περιπτωση, απλα χρονοτριβεις.

Και άλλες 7 εγώ ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Το site των ΕΛΤΑ κατέρρευσε από χθες. Το site της ΕΛΤΑ courier βρίσκεται στον δικό του κόσμο πάνω από μια εβδομάδα. Εκεί τα δέματα που έχουν παραδοθεί φαίνονται ότι είναι ακόμα στον δρόμο.

....Ότι να ναι

Τίποτε άλλο δεν έχω να πω.

 

Καλησπέρα! Τώρα το site των ΕΛΤΑ είναι μια χαρά και ενημερωμένο απ' ότι βλέπω! Το ΕΛΤΑ courier είναι στάσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Ο κινεζος εγραψε ψεματα στο κουτι οτι ειναι πιο φθηνο το προιον, υπαρχει περιπτωση αμα στειλω την αληθινη τιμη να μου ριξουν προστιμο για ψευδη δηλωση; Κατι τετοιο διαβασα στα ελτα. οτι αμα υπαρχει αναντιστοιχια των στοιχειων μπορει να πληρωσω προστιμο κανα 100 ευρω.

Επισης η αμοιβη εκτελώνιστη 50 ευρω τι ειναι; Ειναι δυνατον εγω με μια αγορα των 30 ευρω να πληρωσω εκτελωνιστη με 50 ευρω;

Link to comment
Share on other sites

Επισης η αμοιβη εκτελώνιστη 50 ευρω τι ειναι; Ειναι δυνατον εγω με μια αγορα των 30 ευρω να πληρωσω εκτελωνιστη με 50 ευρω;
Η αμοιβή εκτελωνιστή είναι στάνταρ είτε η αγορά είναι αξίας 30 ευρώ είτε 30.000 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τώρα το site των ΕΛΤΑ είναι μια χαρά και ενημερωμένο απ' ότι βλέπω! Το ΕΛΤΑ courier είναι στάσιμο!

 

Ναι σήμερα λειτουργεί, αν και κατα διαστήματα πέφτει. Φυσιολογικές καταστάσεις !

Όταν μιλάμε για ΕΛΤΑ, το παράλογο θα ήταν να λειτουργούσαν όλα σωστά.

Από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις;

- Καθυστερήσεις δεμάτων...

- Χαμένες επιταγές αντικαταβολής εσωτερικού...

- Δέματα που φτάνουν στο κατάστημα του παραλήπτη χωρίς καν να ειδοποιηθούν (κι ας λέει στο σύστημα) ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ !

- Τηλεφωνική εξυπηρέτηση καταστημάτων επιπέδου μπακάλικου, (καλέστε σε 10 λεπτά - τώρα έχω άλλη δουλειά)

Και άλλα πολλά, που τα ζω καθημερινά.

Έχω φρικάρει εδώ και 4 χρόνια με τα ΕΛΤΑ.

Ψάχνω εναλλακτικές τουλάχιστον όσον αφορά στις αποστολές εσωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή εκτελωνιστή είναι στάνταρ είτε η αγορά είναι αξίας 30 ευρώ είτε 30.000 ευρώ.

 

δηλαδη θες να μου πεις οτι για αγορα των 30 ευρω, θα πληρωσω κανα 80 ευρω τελωνειο; Αν ηταν ετσι , δε θα υπηρχαν ατομα που πληρωσαν 30 και 40ευρω θα πληρωναν ολα πανω απο 50 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Με κουριερ ήρθε; με κουριερ είναι πιο ακριβά, ότι θέλουν χρεώνουν (όπως σε λίγο και τα ΕΛΤΑ).

Αυτό με το πρόστιμο δεν έχει ακουστεί ποτέ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή εκτελωνιστή είναι στάνταρ είτε η αγορά είναι αξίας 30 ευρώ είτε 30.000 ευρώ.

Δηλαδή εάν ένας εκτελωνιστής εκτελωνίζει τέτοια εποχή, με έναν μήνα δουλειάς αγοράζει βίλα στις Μπαχάμες ;;:lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θες να μου πεις οτι για αγορα των 30 ευρω, θα πληρωσω κανα 80 ευρω τελωνειο; Αν ηταν ετσι , δε θα υπηρχαν ατομα που πληρωσαν 30 και 40ευρω θα πληρωναν ολα πανω απο 50 ευρω.
Οι αμοιβές είναι στάνταρ αλλά άλλη έιναι η στάνταρ αμοιβή εκτελωνστή των ΕΛΤΑ και άλλη των κούριερ (πχ DHL). Των ΕΛΤΑ είναι 15€ (ή 20 ή 25 το μέγιστο, ανάλογα την αξία της παραγγελίας). Στα κούριερ είναι κάπου 50-70€ αντίστοιχα.

 

Δηλαδή εάν ένας εκτελωνιστής εκτελωνίζει τέτοια εποχή, με έναν μήνα δουλειάς αγοράζει βίλα στις Μπαχάμες ;;:lol:
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Δεν τσεπώνουν οι ίδοι την αμοιβή αλλά η υπηρεσία (δηλαδή τα ΕΛΤΑ ή η DHL κλπ) και οι εκτελωνιστές πληρώνονται με μηνιαίο μισθό ως υπάλληλοι. Υπάρχουν βέβαια και οι ελεύθεροι επαγγελματίες εκτελωνιστές που η αμοιβή είναι δική τους όταν εκτελωνίζουν αλλά αυτοί έχουν και τα αντίστοιχα έξοδα ενός ε.ε. (γραφείο, ΤΕΒΕ κλπ). Και φυσικά υπάρχουν εκατοντάδες (ή και χιλιάδες, δεν ξέρω) ε.ε. εκτελωνιστές οπότε η πίτα μοιράζεται όπως σε όλα τα ελεύθερα επαγγέλματα.
Link to comment
Share on other sites

Ο τελωνιακος να φανταστω δεν πληρωνεται απο το κρατος, αλλα βρηκε ευκαιρια να κανει αρπαχτη και απο εμας

 

Θα σας πω μια αληθινή ιστορία ο αδερφός μου έχει 3 παιδιά όταν περνεις ένα αυτοκίνητο από έξω ο νόμος λέει ότι δεν πληρώνεις τίποτα στο τελωνείο επειδή είναι τριτεκνος η και πολύτεκνος (επιβεβαίωμενο έχω άνθρωπο έμπιστο στο τελωνείο) αλλά λέει αυτός που θα κάνει τον εκτελωνισμό θέλει 200 ευρώ.(καταλαβαίνετε τι εννοώ). Τα βάζει στην τσέπη χωρίς να φαινονται πουθενά.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που κάνει τον εκτελωνισμό είναι ελεύθερος επαγγελματίας και μπορείτε να διαπραγματευτεί μαζί σας την αμοιβή του, δεν είναι δημόσιος υπάλληλος. Επίσης αν θέλεις μπορείς και εσύ ο ίδιος να κάνεις τον εκτελωνισμό αν θέλεις και έχεις χρόνο για τρέχεις σε εφορίες και τελωνεία. Οι εκτελωνιστές γνωρίζουν τις διαδικασίες και τα κατατόπια και τελειώνουν γρήγορα τη δουλειά, εσύ αν πας και δεν γνωρίζεις θα αγανακτήσεις.

Πήγα και εγώ να εκτελωνίσω αυτοκίνητο και μετάνιωσα που δεν έδωσα ένα κατοστάρικο σε εκτελωνιστή.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε τα χαλια.Ηρθε μετα απο 2 μηνες ΜΟΥΣΚΕΜΑ.Νερα μεσα το κουτι και πανω στα ηλεκτρονικα.

 

Κατι πρεπει να κανουμε με τους ξεφτιλες δε παει αλλο.Πειτε ιδεες δε θελω να το αφησω ετσι.bcf032cf82b442366a30e0fd408fb13e.jpg01c2cb41fd4e07958bc4671e437781c2.jpg169a76b9b9d8cc38b6136447748b17b4.jpg9453a9671849471374886f9357a77499.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι γρφει πανω στο δεμα?

Γραφει πανω στα δεματα οτι ειναι απο κινα και Gearbest ?

 

Κοίτα, το ονομα Gearbest δεν εμφανιζοταν πουθενα. μονο οι διευθηνση των κεντρικων τους που ειναι

 

CYJY ECOM CO., LTD

3rd Floor, Building 8, Zhongxing Industrial Zone

Chuangye Road, Nanshan District

Shenzhen, 518057, China

Phone: (+86) 0755-26063125

 

Αρα, ναι κατι φαινοταν. βεβαια η δηλωμμενη αξια που εγραφε δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικη.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε τα χαλια.Ηρθε μετα απο 2 μηνες ΜΟΥΣΚΕΜΑ.Νερα μεσα το κουτι και πανω στα ηλεκτρονικα.

 

Κατι πρεπει να κανουμε με τους ξεφτιλες δε παει αλλο.Πειτε ιδεες δε θελω να το αφησω ετσι.bcf032cf82b442366a30e0fd408fb13e.jpg01c2cb41fd4e07958bc4671e437781c2.jpg169a76b9b9d8cc38b6136447748b17b4.jpg9453a9671849471374886f9357a77499.jpg

Εφ'όσον το παρέλαβες και δεν το άνοιξες στο ταχυδρομείο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα ...

Εάν θέλεις όμως, κάνε καταγγελία στην ΕΕΤ και στον συνήγορο του πολίτη.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που κάνει τον εκτελωνισμό είναι ελεύθερος επαγγελματίας και μπορείτε να διαπραγματευτεί μαζί σας την αμοιβή του, δεν είναι δημόσιος υπάλληλος. Επίσης αν θέλεις μπορείς και εσύ ο ίδιος να κάνεις τον εκτελωνισμό αν θέλεις και έχεις χρόνο για τρέχεις σε εφορίες και τελωνεία. Οι εκτελωνιστές γνωρίζουν τις διαδικασίες και τα κατατόπια και τελειώνουν γρήγορα τη δουλειά, εσύ αν πας και δεν γνωρίζεις θα αγανακτήσεις.

Πήγα και εγώ να εκτελωνίσω αυτοκίνητο και μετάνιωσα που δεν έδωσα ένα κατοστάρικο σε εκτελωνιστή.

 

εγω ξερω γιατι ειμαι τυχερος δουλευω σε δημοσιο κτεο γιαυτο και εχω γνωστους.αλλα το λεω ο νομος λεει δεν δινεις δραχμη σε κανεναν ειναι υποχρεωμενη να κανουν τον εκτελωνισμο αλλα ειπαμε εδω ελλαδα ειναι αδερφε.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...