Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας κ από μένα..Ακύρωσα μια παραγγελία από το geekbuying γιατί περνούσε από τελωνείο και δεν μπορούσα να το αποφύγω..Τώρα ποτέ θα μπορέσω να πάρω τα λεφτά μου πίσω?

Εννοείς ότι σου έστειλαν την παραγγελία και αυτή προωθήθηκε για εκτελωνισμό;

Έχεις συνεννοηθεί με το κατάστημα για την άρνηση παραλαβής και την επιστροφή;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τριτη παραλαβη σημερα, με belgium Post απο gearbest αξιας ολες που χρηζουν εκτελωνισμο (52, 80 και 90 ευρω περιπου ολες) και ηρθε καθαρη και αυτη. Χωρις Τελωνειο.
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το ειχαν στειλει!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοείς ότι σου έστειλαν την παραγγελία και αυτή προωθήθηκε για εκτελωνισμό;

Έχεις συνεννοηθεί με το κατάστημα για την άρνηση παραλαβής και την επιστροφή;

 

Δεν το εχουν στειλει και τους εστειλα μηνυμα να ακυρωσουν την παραγγελια!Ακομα δεν πηρα βεβαια απαντηση αλλα πιστευω συντομα να παρω,,,

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει 3-4 αγορές με unregistered post που η μεγαλύτερη είναι 12€ και μου ήρθε σήμερα ειδοποίηση να πάω να παραλάβω από το ταχυδρομείο σαν συστημένο. Τι παίζει; Πρέπει να παραλάβω από εκεί για να πληρώσω καμπάνα;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω το δικό μου κουλό τώρα..

1ο δέμα με tracking UA********US

Από ελτα φαίνεται 28/11/2017 15:31 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Παρέλαβα 6/12 χωρίς τα ελτα να ενημερωθούν για κάτι άλλο.

Εντάξει λεω, έτυχε.

 

(Ακόμα και σήμερα δεν φαίνεται ούτε στο elta-courier.gr ούτε στο elta.gr κάτι άλλο πέραν του παραπάνω και ας έχω παραλάβει)

 

 

 

Σήμερα τώρα, tracking με αριθμό RS********NL

στο elta-courier.gr: 04/12/2017 07:35 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

Παρέλαβα σήμερα,παλι χωρίς το status να έχει αλλάξει ποτέ στο elta-courier.gr.

Μόνο το elta.gr έχει ενημερωθεί σε αυτό.

 

Τι στο..?

 

Καλησπέρα! Παρέλαβα κι εγώ ένα δέμα συστημένo σήμερα που το έδειχνε έτσι:

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 04-12-2017 18:16 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

το πρωί χτυπάει ο ταχυδρόμος και μου το δίνει! Μέχρι και τώρα το status δεν έχει αλλάξει!

Edited by djmemos
Link to comment
Share on other sites

Γενικά η αναζήτηση αποστολής από το site των ΕΛΤΑ και ΕΛΤΑ courier τρώει σκάλωμα και είτε δε λειτουργεί μια από τις δύο, είτε και οι δυο είναι καθυστερημένες.

Σήμερα παρέλαβα και εγώ ένα δεματάκι το οποίο περίμενα 2 μήνες και ακόμα στο site δείχνει να είναι σε διαδικασία αποστολής από την Αθήνα στην επαρχία.

 

Κάτι άλλο το οποίο σήμερα ανακάλυψα και ίσως να έχει ξανά γραφτεί εδώ μέσα:

 

Στο UPU (Universal Postal Union) ανήκει και η Ελλάδα οπότε ορισμένα tracking number μπορείτε να τα ελέγχετε εκτός από το site των ΕΛΤΑ και της υπηρεσίας της εκάστοτε χώρας, και στο site της UPU εδώ http://globaltracktrace.ptc.post/gtt.web/

Βέβαια δεν δίνει πολλές λεπτομέρειες και σε μένα τουλάχιστον απλά δείχνει την εισαγωγή στην χώρα. Αλλά έστω και έτσι είναι ένα τρίτο εργαλείο όταν τα υπόλοιπα δύο αποτύχουν.

 

Sent from my CUBOT_MANITO using Tapatalk

Edited by ankostas
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κάποιος εάν αγοράσω κινητό από κινά και το στείλω γερμάνια τι παίζει με τελωνεία(και εάν έχουν εκεί).To gearbest μου ειπε οτι εχει μια "ασφαλή μεθοδο"german express.Το θέμα είναι τι γίνεται με τα άλλα καταστήματα
V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω το δικό μου κουλό τώρα..

1ο δέμα με tracking UA********US

Από ελτα φαίνεται 28/11/2017 15:31 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Παρέλαβα 6/12 χωρίς τα ελτα να ενημερωθούν για κάτι άλλο.

Εντάξει λεω, έτυχε.

 

(Ακόμα και σήμερα δεν φαίνεται ούτε στο elta-courier.gr ούτε στο elta.gr κάτι άλλο πέραν του παραπάνω και ας έχω παραλάβει)

 

 

 

Σήμερα τώρα, tracking με αριθμό RS********NL

στο elta-courier.gr: 04/12/2017 07:35 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

Παρέλαβα σήμερα,παλι χωρίς το status να έχει αλλάξει ποτέ στο elta-courier.gr.

Μόνο το elta.gr έχει ενημερωθεί σε αυτό.

 

Τι στο..?

 

Ζητά και ένα refund στις 60 μέρες, και καλά Χριστούγεννα με δωράκι από το πουθενά!

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Ζητά και ένα refund στις 60 μέρες, και καλά Χριστούγεννα με δωράκι από το πουθενά!

 

Αν τα λεφτά τα έδινε το PayPal και δεν τα έχανε ο πωλητής, χαλαρά.. Αλλά και ποτέ να μην ενημερωθεί, είναι κρίμα γιατί είναι δίσκος βινυλίου και ήρθε άψογα πακεταρισμενος σε χρόνο ρεκόρ 15 ημερών από Αμερική (και χωρίς τελωνείο και ας άξιζε 80e) :lol:

 

Που να δεις και το Post μου λίγες σελίδες πριν, που το Gearbest πήγε να μου κάνει refund 80e για 3 πραγματάκια αξίας 6e..:lol:

 

Γενικός έχει χαθεί η μπάλα παντού αυτήν την περίοδο. Κάτι μου λέει ότι και στα ΕΛΤΑ κάποια δέματα τα περνάνε αέρα αυτές τις μέρες.

 

Έχω κάνει 3-4 αγορές με unregistered post που η μεγαλύτερη είναι 12€ και μου ήρθε σήμερα ειδοποίηση να πάω να παραλάβω από το ταχυδρομείο σαν συστημένο. Τι παίζει; Πρέπει να παραλάβω από εκεί για να πληρώσω καμπάνα;

 

Ανάλογα τι περιμένεις.. και εμένα είχε συμβεί μια φορά για κάποιες θήκες κινητού, πήγαινα με τον φόβο του 3ευρου, αλλά απλά παρέλαβα χωρίς παρατράγουδα.

Δεν το έφερνε ο ταχυδρόμος λόγο όγκου.

Edited by FeVerSeCtioN
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα unregistered πολυ μικρής αξίας με παραγγελια στις 9/9. 3 μηνες ακριβώς, το είχα ξεγραμμενο.

Περιμενω ακομα ενα unregistered απο τοτε.

Link to comment
Share on other sites

τριτη παραλαβη σημερα, με belgium Post απο gearbest αξιας ολες που χρηζουν εκτελωνισμο (52, 80 και 90 ευρω περιπου ολες) και ηρθε καθαρη και αυτη. Χωρις Τελωνειο.

 

Τι γρφει πανω στο δεμα?

Γραφει πανω στα δεματα οτι ειναι απο κινα και Gearbest ?

Link to comment
Share on other sites

2/12/17 13:30 - ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΓΟΡΑΣ /ΑΞΙΑΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ , Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Μηπως μπορει καποιος να μου εξήγηση τι ειναι αυτο .

Link to comment
Share on other sites

2/12/17 13:30 - ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΓΟΡΑΣ /ΑΞΙΑΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ , Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Μηπως μπορει καποιος να μου εξήγηση τι ειναι αυτο .

Θέλουν απόδειξη για να σε φορολογήσουν ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Σημερα μου εστειλε το geekbuying αυτο:

Unfortunately,I help you check that the order has been sent out.

the tracking number is LM093944645CN

you will find it here: http://www.17track.net/en/ .

for this case,we don't have any way help you cancel,hope you can understand it.

 

We apologize for the inconvenience it may have caused you.

Τι μπορω να κανω τωρα για να το ακυρωσω? γιατι θα περασει τελωνειο και δεν θα γλυτωσουμε!

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λογικα θα το έκανες με PayPal θα σε στείλει το geekbuying.com μυνημα ότι θά κάνει refund όταν κάνει refund δεν θά φανούν άμεσως τα λεφτα στην PayPal από 3 μέρες έως μιας εβδομάδα κάνει. Και μετα αφού φανούν στην PayPal τότε ανάλογα την τράπεζα που έχεις θά φανούν κάι στη κάρτα σου γενικά από τη στιγμή που κάνει refund η τράπεζα είναι να που αναλαμβάνει το κομμάτι ΤΗΣ επιστροφής μαζί μέ τη PayPal συνήθως αργεί 3 με 4 μέρες αλλά μπορεί και παραπάνω.

 

Καλησπερα παιδια!Σημερα μου εστειλε το geekbuying αυτο:

Unfortunately,I help you check that the order has been sent out.

the tracking number is LM093944645CN

you will find it here: http://www.17track.net/en/ .

for this case,we don't have any way help you cancel,hope you can understand it.

 

We apologize for the inconvenience it may have caused you.

Τι μπορω να κανω τωρα για να το ακυρωσω? γιατι θα περασει τελωνειο και δεν θα γλυτωσουμε

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν απόδειξη για να σε φορολογήσουν ...

 

Τι ειδους αποδειξη θελουν και πιυ θα την στειλω.μια βοηθεια ρε παιδια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Σημερα μου εστειλε το geekbuying αυτο:

Unfortunately,I help you check that the order has been sent out.

the tracking number is LM093944645CN

you will find it here: http://www.17track.net/en/ .

for this case,we don't have any way help you cancel,hope you can understand it.

 

We apologize for the inconvenience it may have caused you.

Τι μπορω να κανω τωρα για να το ακυρωσω? γιατι θα περασει τελωνειο και δεν θα γλυτωσουμε!

Αφου σου γραφει ότι η παραγγελια σου είναι εξω, δηλ την εστειλε. Δυστηχως δεν μπορεις να ακυρωσεις τωρα πια, στο λεει κι ολας ότι δεν μπορει να γινει αυτό. Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Σημερα μου εστειλε το geekbuying αυτο:

Unfortunately,I help you check that the order has been sent out.

the tracking number is LM093944645CN

you will find it here: http://www.17track.net/en/ .

for this case,we don't have any way help you cancel,hope you can understand it.

 

We apologize for the inconvenience it may have caused you.

Τι μπορω να κανω τωρα για να το ακυρωσω? γιατι θα περασει τελωνειο και δεν θα γλυτωσουμε

 

Δυστυχώς φίλε, τίποτα δεν μπορείς να κάνεις.. μόνο να εύχεσαι να περάσει αβλεπί.. (ναι, ακόμα περνάνε κάποια χωρίς να τα τσιμπάνε!)

Μην σε πιάνει άγχος από τώρα.

 

Σε περίπτωση που σταματήσει και κατόπιν συνεννόησης με το κατάστημα, αν σταματήσει τελωνείο μπορείς να τους ζητήσεις να το παραλάβουν πίσω, και να πληρώσεις την διαφορά με διαφορετικό τρόπο αποστολής. Βέβαια αυτό είναι χρονοβόρο προς εσένα με τα τόσα πηγαινέλα.. Σε συμφέρει;

 

Τι ειδους αποδειξη θελουν και πιυ θα την στειλω.μια βοηθεια ρε παιδια

 

Θέλουν απόδειξη PayPal (καλό θα είναι να βάλεις και invoice καταστήματος μαζί) σε pdf μορφή.

Το στέλνεις mail στο geta@elta-net.gr και σαν θέμα βάζεις το tracking number.

Μέσω PayPal θα βρεις σίγουρα την συναλλαγή οπότε την "τυπώνεις" σαν pdf και την επισυνάπτεις.

Μη ξεχάσεις να βάλεις ονοματεπώνυμο και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας σε περίπτωση που χρειαστούν διευκρινίσεις.

Edited by FeVerSeCtioN
Link to comment
Share on other sites

Και αν περασει τελωνειο ποσα θα πληρωσω?το xiaomi mi mix 2 πηρα..Αν το στειλω πισω ποσα θα πληρωσω περιπου εξοδα αποστολης? Edited by antonish10
Link to comment
Share on other sites

Και αν περασει τελωνειο ποσα θα πληρωσω?το xiaomi mi mix 2 πηρα..Αν το στειλω πισω ποσα θα πληρωσω περιπου εξοδα αποστολης?

 

Αν πούμε ότι θα φορολογηθεί στα 500 euro, 24%x500+20=140euro καπέλο..

Προσωπική άποψη, αν σταματήσει τελωνείο περιμένεις 100ευρο καπέλο

 

Το τελευταίο ερώτημα σου, μόνο το κατάστημα μπορεί να στο απαντήσει.. αλλά άστο να δεις πως θα πάει, και βλέπεις, μην σε πιάνει άγχος από τώρα.. όπως είπαμε μπορεί να περάσει και αβλεπί, μπορεί και το καπέλο να'ναι μόνο κάνα 50ρικο, ποτε δεν ξέρεις με την παρούσα κατάσταση.

Εγώ θα πω απλά καλορίζικο. Είναι κινητάρα.

Edited by FeVerSeCtioN
Link to comment
Share on other sites

Γενικός έχει χαθεί η μπάλα παντού αυτήν την περίοδο. Κάτι μου λέει ότι και στα ΕΛΤΑ κάποια δέματα τα περνάνε αέρα αυτές τις μερες

 

ναι ειναι αληθεια το δικο μου 11 μερες κινα - βελγιο και 4 μερες στο ελτα της γειτονιας μου χωρις ακατονομαστο χωρις τιποτα !!!

 

ειταν μικρης αξιας ομως

Link to comment
Share on other sites

στο παρακατω λινκ που λεει μεταφορικα

2-7 μερες ισχυει;η ειναι μονο σε περιπτωση που

επιλεξεις επιλογη με κουριερ;

https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX3-MINI-KODI-17-3-S905W-2gb-16GB-4K-TV-Box-384467.html

Κοίταξε τις επιλογές από Γερμανία και Ιταλία ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

24 μέρες το λεω πληροφοριακα που έχω παραγγείλει από το gearbest με DPD UK και ακόμα δεν έχει δείξει τίποτα.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Το site των ΕΛΤΑ κατέρρευσε από χθες. Το site της ΕΛΤΑ courier βρίσκεται στον δικό του κόσμο πάνω από μια εβδομάδα. Εκεί τα δέματα που έχουν παραδοθεί φαίνονται ότι είναι ακόμα στον δρόμο.

....Ότι να ναι

Τίποτε άλλο δεν έχω να πω.

Link to comment
Share on other sites

ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΓΟΡΑΣ /ΑΞΙΑΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Aμα δε κανω τιποτα , τι θα γινει; Θα μεινει εκει στο τελωνειο για παντα; Η τιμη που εγραψε ο πωλητης ειναι διαφορετικη απο τη πραγματικη.Αν τους παω αποδειξη paypal , την αληθινη τιμη, δε θα βρω το μπελα μου;

 

Μηπως οσο το καθυστερω, με βαλουν να πληρωσω κοστος διακρατησης του προιοντος, οτι και καλα το κρατησαν πολυ καιρο στο τελωνειο επειδη δε τους εστειλα την αποδειξη εγκαιρα;;; Εγω αγορασα μπαταρια που ειναι παρανομο, να τους το πω; ή να πω οτι πηρα κατι αλλο; Ο πωλητης λεει στο κουτι επανω οτι αγορασα ανταπτορα.

WTF? Ξερει κανεις σιγουρα τι κανουμε;

Edited by Drac
Link to comment
Share on other sites

ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΓΟΡΑΣ /ΑΞΙΑΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Aμα δε κανω τιποτα , τι θα γινει; Θα μεινει εκει στο τελωνειο για παντα; Η τιμη που εγραψε ο πωλητης ειναι διαφορετικη απο τη πραγματικη.Αν τους παω αποδειξη paypal , την αληθινη τιμη, δε θα βρω το μπελα μου;

 

Μηπως οσο το καθυστερω, με βαλουν να πληρωσω κοστος διακρατησης του προιοντος, οτι και καλα το κρατησαν πολυ καιρο στο τελωνειο επειδη δε τους εστειλα την αποδειξη εγκαιρα;;; Εγω αγορασα μπαταρια που ειναι παρανομο, να τους το πω; ή να πω οτι πηρα κατι αλλο; Ο πωλητης λεει στο κουτι επανω οτι αγορασα ανταπτορα.

WTF? Ξερει κανεις σιγουρα τι κανουμε;

Δεν είναι παράνομες οι μπαταρίες, ήδη ξέρουν τι περιέχει, στείλε την απόδειξη του paypal και περίμενε ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...