Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεχρι στιγμης οσοι παραγγελναν, ελεγαν οτι τους τα επεστρεφαν. Επειδη ομως τωρα με τα τελωνεια εδω πλακωσαν πολλες παραγγελιες, μαλλον θα δωσουν τα τελευταια και θα το κοψουν. Εκτος και αν δε θελουν να πουλανε αυτοι, αλλα να χαριζουν.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις 24/11 έγινε η παραγγελία. Στις 27/11 ήταν Ελλάδα και από τότε κάνει βόλτες Ελλάδα. Μου το έστειλαν με SF express international. Ήταν δωρεάν τα μεταφορικά, πλήρωσα μόνο σύνολο 6 ευρώ για τελωνείο και ασφάλεια. Το μόνο θέμα που εχω είναι ότι δεν μπορώ να δω την παραγγελία στα ΕΛΤΑ

Φίλε καλημέρα

Εχω την εντύπωση ότι αυτό που φαίνεται πιο ξεκάθαρο είναι ότι το δέμα σου έφτασε στην Ελλάδα στις 2017-12-05 και όχι στις 27/11.

2017-12-05 16:54 GREECE, 【GREECE】 Arrived at the destination country

Σε ευχαριστώ πολύ την απάντησή σου.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ενημερωνω για το θεμα μου! Εστειλα ticket στο τμημα εξυπηρετησης πελατων του Lightinthebox για τους φορους του τελωνειου και θα με αποζημιωσουν κανονικα εφοσον πληρωσα την ασφαλεια δασμων! Η αποζημιωση παίρνει 3-5 μερες απο τους ιδιους ενω για να φανει στο συστημα ειναι αναλογα την καρτα , επισυναψαν σχετικο λινκ για να δω , περιπου θα κανει 2-3 βδομαδες να φανει σε εμενα!

Υ.Σ τα λεφτα μπαινουν στην καρτα με την οποια πληρωσα , δεν τους ρωτησα αμα μπορω να αλλαξω καρτα και να τα στειλου αλλου.

Υ.Σ 2: Για εναν φιλο που ρωτησε η παραγγελια απεσταλη 2 Νοεμβρη με Asendia απο HK>CH και με SwissPost απο CH>GR , ο αριθμος τρακινγκ που μου δωσαν ηταν κανονικος με γραμματα και αριθμους

Link to comment
Share on other sites

tercos τσέκαρε το τρακινκ απαυθείαε στο Σιτέ postnl. Μου έχει τύχει το δέμα να είναι Ελλάδα και το 17 τρακκ έλεγε ακόμη preadvice. Το πιθανότερο πιστεύω είναι ότι το δέμα σου ξεκουράζετε στο αεροδρόμιο. Σίγουρα δεν φταίει ο Κινέζος γι'αυτό το χάλι, για το μόνο που φταίει είναι ότι δεν ενημερώνει σωστά το πόσο μπορεί να διαρκέσει η αποστολή.

 

Το έχω ψάξει και στο postnl και όχι μόνο εκεί, τζίφος η δουλειά. Λες δεν φταίει ο κινέζος, για το χάλι στο αεροδρόμιο σίγουρα δεν φταίει, αλλά για το χάλι που το δέμα δεν εμφανίζεται πουθενά σε κανένα site εντοπισμού δεμάτων; μάλλον για να είμαι πιο ακριβής έχει τις ίδιες ενδείξεις, ημερομηνία και κατάσταση (07-11-2017 07:56, The item is pre-advised) ούτε για αυτό φταίει;

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ατομα που πηραν απο Gearbest μεχρι 100,$ αγορα και επιλογη με belgium register και πληρωσαν τελωνειο?γιατι λενε οτι δεν πληρωνεις σιγουρα τελωνειο κι αν πληρωσεις στα πληρωνει το κταστημα ισχυει?

Οσοι περασαν χωρις τελωνειο με αυτη τη μεθοδο ας γραψουν κι αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

3 γεμάτες βδομάδες με priority direct από bangood και ακόμα δε πάτησε Ελλάδα. Αυτοί οι Ολλανδοι μακακιζονται
Link to comment
Share on other sites

επικοινωνια με gearbest για μια παραγγελια dpduk οι χρονοι ειναι μου ειπαν 15-25 αλλα αμφιβαλω οτι ισχυει κατι τετοιο.και απαντηση

Ο ακριβής χρόνος αποστολής μπορεί επίσης να επηρεαστεί από παράγοντες όπως τα τελωνεία, οι απομακρυσμένες τοποθεσίες, οι περίοδοι αιχμής της αποστολής, οι διακοπές και τα φεστιβάλ, οι καιρικές συνθήκες και τα επιχειρησιακά ζητήματα που επηρεάζουν τη ναυτιλιακή εταιρεία. Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας.

 

αυτη τηαν η απαντηση αν δεν ειναι καλη η μετεφραση συγνωμη

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Και οι καθυστερήσεις καλά κρατούν!!! Δέμα από Ευρωπαϊκή χώρα!!

RF*********ES

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 03-12-2017 23:28 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 04-12-2017 01:32 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 04-12-2017 03:45 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

ούτε σήμερα ασχολήθηκαν για να το παραλάβω αύριο! Από Δευτέρα και βλέπουμε!

Οι προτεραιότητές τους ποιές ακριβώς είναι δεν το έχω καταλάβει! Μάλλον ότι να 'ναι...

Link to comment
Share on other sites

Και οι καθυστερήσεις καλά κρατούν!!! Δέμα από Ευρωπαϊκή χώρα!!

RF*********ES

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 03-12-2017 23:28 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 04-12-2017 01:32 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 04-12-2017 03:45 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

ούτε σήμερα ασχολήθηκαν για να το παραλάβω αύριο! Από Δευτέρα και βλέπουμε!

Οι προτεραιότητές τους ποιές ακριβώς είναι δεν το έχω καταλάβει! Μάλλον ότι να 'ναι...

προσπαθω ματαια να καταλαβω τι θελεις να πεις, φανταζομαι και πολλοι αλλοι συμφορουμητες.

Μπηκε το δεμα 3-12 και την επομενη φορτωθηκε, και απορεις για τι ακριβως; Να σου θυμησω οτι πλησιαζουν γιορτες και γινεται του κουτρουλη ο γαμος σε ΟΛΑ τα ταχυδρομεια του κοσμου. Ποσο μαλλον στα ελληνικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επικοινωνια με gearbest για μια παραγγελια dpduk οι χρονοι ειναι μου ειπαν 15-25 αλλα αμφιβαλω οτι ισχυει κατι τετοιο.και απαντηση

Ο ακριβής χρόνος αποστολής μπορεί επίσης να επηρεαστεί από παράγοντες όπως τα τελωνεία, οι απομακρυσμένες τοποθεσίες, οι περίοδοι αιχμής της αποστολής, οι διακοπές και τα φεστιβάλ, οι καιρικές συνθήκες και τα επιχειρησιακά ζητήματα που επηρεάζουν τη ναυτιλιακή εταιρεία. Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας.

 

αυτη τηαν η απαντηση αν δεν ειναι καλη η μετεφραση συγνωμη

 

κλασικη κινεζοαπαντηση

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ατομα που πηραν απο Gearbest μεχρι 100,$ αγορα και επιλογη με belgium register και πληρωσαν τελωνειο?γιατι λενε οτι δεν πληρωνεις σιγουρα τελωνειο κι αν πληρωσεις στα πληρωνει το κταστημα ισχυει?

Οσοι περασαν χωρις τελωνειο με αυτη τη μεθοδο ας γραψουν κι αυτοι.

 

Ποιοί το λένε αυτό, οι κινέζοι του gearbest ή το έχεις ακούσει/διαβάσει κάπου; Εγώ ξέρω ότι η μόνη σίγουρη, προς το παρόν, μέθοδος αποστολής για αποφυγή ελληνικού τελωνείου, από το συγκεκριμένο κατάστημα, ειναι η επιλογή priority/Eu express, σε όσα είδη βέβαια αυτή παρέχεται. Ο εκτελωνισμός γίνεται από αυτούς στην Αγγλία και εσύ παραλαμβάνεις από εκεί χωρίς περαιτέρω έξοδα.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω ματαια να καταλαβω τι θελεις να πεις, φανταζομαι και πολλοι αλλοι συμφορουμητες.

Μπηκε το δεμα 3-12 και την επομενη φορτωθηκε, και απορεις για τι ακριβως; Να σου θυμησω οτι πλησιαζουν γιορτες και γινεται του κουτρουλη ο γαμος σε ΟΛΑ τα ταχυδρομεια του κοσμου. Ποσο μαλλον στα ελληνικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

κλασικη κινεζοαπαντηση

 

Διάβασέ το καλύτερα και ίσως το καταλάβεις!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασέ το καλύτερα και ίσως το καταλάβεις!

Να καταλάβει τι; Δύο δικά μου ήλθαν από γερμανία στις 27/11 και εσύ θέλεις να παραλάβεις πρώτος ;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας παιδιά..

Παραγγελία απο ebay και ζητάω tracking number και μου δίνει το εξής: dpd - this is the tracking# 010730081747

 

Edit: Την ωρα που εγραφα μου ηρθε ενημερωση στο mail απο DPD ..ολα καλα.

Edited by matalos
Link to comment
Share on other sites

Να καταλάβει τι; Δύο δικά μου ήλθαν από γερμανία στις 27/11 και εσύ θέλεις να παραλάβεις πρώτος ;;

 

Προσπαθείς να μου πεις κάτι; Κανενός την σειρά δεν παίρνω και ούτε θέλω!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθείς να μου πεις κάτι; Κανενός την σειρά δεν παίρνω και ούτε θέλω!

Δεν πειράζει ... πολύ καινούριος είσαι, θα μάθεις. :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει ... πολύ καινούριος είσαι, θα μάθεις. :)

 

Πολύ παλαιότερος από ότι νομίζεις! Ούτε έχω να μάθω κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Εισαι πραγματι εκτος τοπου και χρονου. Κλαις σαν την μαυρη χηρα για κατι το οποιο ειναι αυτονοητο αυτες τις μερες. Αμφιβαλλω αν εισαι παλιος σε συναλλαγες, και ειδικα αυτην την περιοδο που χανει η μανα το παιδι.
Link to comment
Share on other sites

Εισαι πραγματι εκτος τοπου και χρονου. Κλαις σαν την μαυρη χηρα για κατι το οποιο ειναι αυτονοητο αυτες τις μερες. Αμφιβαλλω αν εισαι παλιος σε συναλλαγες, και ειδικα αυτην την περιοδο που χανει η μανα το παιδι.

 

Δεν ωφελεί σε κάτι για τους υπόλοιπους που μας διαβάζουν για να σου απαντήσω! Πολλές υποθέσεις κάνεις πάντως, όπως και χαρακτηρισμούς! Για κόψε κάτι..! Δεν με γνωρίζεις κι από χθές.

Link to comment
Share on other sites

Και οι καθυστερήσεις καλά κρατούν!!! Δέμα από Ευρωπαϊκή χώρα!!

 

 

ούτε σήμερα ασχολήθηκαν για να το παραλάβω αύριο! Από Δευτέρα και βλέπουμε!

Οι προτεραιότητές τους ποιές ακριβώς είναι δεν το έχω καταλάβει! Μάλλον ότι να 'ναι...

 

καλημέρα, βιάζεσαι πολύ. έχει αρκετά βήματα ακόμα μέχρι να υπογράψεις κατά την παραλαβή. και συγκρίνοντας με δική μου παραγγελία που παρέλαβα από ευρωπαϊκή χώρα την Δευτέρα, είναι μια χαρά οι χρόνοι σου. καταλαβαίνω ότι θα φας στη μούρη το ΣΚ κι έχεις ξενερώσει, εγώ τουλάχιστον ξενέρωσα επειδή με πήγε 3 μέρες πίσω από αυτό που είχα κανονίσει, αλλά δεν είχα υπολογίσει σωστά πότε θα παραλάβω. στην συγκεκριμένη περίπτωση μια χαρά είναι οι χρόνοι σου. υπομονή να παραλάβεις από βδομάδα.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, βιάζεσαι πολύ. έχει αρκετά βήματα ακόμα μέχρι να υπογράψεις κατά την παραλαβή. και συγκρίνοντας με δική μου παραγγελία που παρέλαβα από ευρωπαϊκή χώρα την Δευτέρα, είναι μια χαρά οι χρόνοι σου. καταλαβαίνω ότι θα φας στη μούρη το ΣΚ κι έχεις ξενερώσει, εγώ τουλάχιστον ξενέρωσα επειδή με πήγε 3 μέρες πίσω από αυτό που είχα κανονίσει, αλλά δεν είχα υπολογίσει σωστά πότε θα παραλάβω. στην συγκεκριμένη περίπτωση μια χαρά είναι οι χρόνοι σου. υπομονή να παραλάβεις από βδομάδα.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

Καλημέρα! Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν βιάζομαι! Απλά καταγράφω μια κατάσταση και εξάλλου περιμένω πράγματα από τον Σεπτέμβριο!

Edited by djmemos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω το δικό μου κουλό τώρα..

1ο δέμα με tracking UA********US

Από ελτα φαίνεται 28/11/2017 15:31 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Παρέλαβα 6/12 χωρίς τα ελτα να ενημερωθούν για κάτι άλλο.

Εντάξει λεω, έτυχε.

 

(Ακόμα και σήμερα δεν φαίνεται ούτε στο elta-courier.gr ούτε στο elta.gr κάτι άλλο πέραν του παραπάνω και ας έχω παραλάβει)

 

 

 

Σήμερα τώρα, tracking με αριθμό RS********NL

στο elta-courier.gr: 04/12/2017 07:35 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

Παρέλαβα σήμερα,παλι χωρίς το status να έχει αλλάξει ποτέ στο elta-courier.gr.

Μόνο το elta.gr έχει ενημερωθεί σε αυτό.

 

Τι στο..?

Edited by FeVerSeCtioN
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω το δικό μου κουλό τώρα..

1ο δέμα με tracking UA********US

Από ελτα φαίνεται 28/11/2017 15:31 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Παρέλαβα 6/12 χωρίς τα ελτα να ενημερωθούν για κάτι άλλο.

Εντάξει λεω, έτυχε.

 

(Ακόμα και σήμερα δεν φαίνεται ούτε στο elta-courier.gr ούτε στο elta.gr)

 

 

 

Σήμερα τώρα, tracking με αριθμό RS********NL

στο elta-courier.gr: 04/12/2017 07:35 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

Παρέλαβα σήμερα,παλι χωρίς το status να έχει αλλάξει ποτέ στο elta-courier.gr.

Μόνο το elta.gr έχει ενημερωθεί σε αυτό.

 

Τι στο..?

 

εδω εγω παραγγειλα κατι απο εδω απο ελλαδα απο το σκουρτζ και το καταστημα μου εδωσε τον tracking number ελτα κουριερ ποτε δεν εδειξε status κατι γινεται παντος μπορει να ηταν το συστημα down δεν ξερω.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από μένα..Ακύρωσα μια παραγγελία από το geekbuying γιατί περνούσε από τελωνείο και δεν μπορούσα να το αποφύγω..Τώρα ποτέ θα μπορέσω να πάρω τα λεφτά μου πίσω?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από μένα..Ακύρωσα μια παραγγελία από το geekbuying γιατί περνούσε από τελωνείο και δεν μπορούσα να το αποφύγω..Τώρα ποτέ θα μπορέσω να πάρω τα λεφτά μου πίσω?

Λογικα θα το έκανες με PayPal θα σε στείλει το geekbuying.com μυνημα ότι θά κάνει refund όταν κάνει refund δεν θά φανούν άμεσως τα λεφτα στην PayPal από 3 μέρες έως μιας εβδομάδα κάνει. Και μετα αφού φανούν στην PayPal τότε ανάλογα την τράπεζα που έχεις θά φανούν κάι στη κάρτα σου γενικά από τη στιγμή που κάνει refund η τράπεζα είναι να που αναλαμβάνει το κομμάτι ΤΗΣ επιστροφής μαζί μέ τη PayPal συνήθως αργεί 3 με 4 μέρες αλλά μπορεί και παραπάνω.

Edited by panos314

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...