Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Έχοντας φάει έναν εκτελωνισμό, θέλω να παραγγείλω από gearbest.

Ποια είναι η σίγουρη μέθοδος αποστολής χωρίς τελωνείο πλέον?

Έχω μπερδευτεί. Μου δείχνει 2 :

Priority line με 19,47 ευρώ και

Expedited shipping με 8,48 ευρώ.

 

Παρακαλώ για την βοήθεια σας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

priority line - EU express.

στέλνουν με dpdκάτι (dpduk - dpduk1 κτλ) έχουν υπάρξει περιπτώσεις πρόσφατα που ενώ ο πελάτης ζήτησε dpd αυτοί έστειλαν με NL και κάλυψη πιθανού τέλους μέχρι $50. όπως επίσης, από 10-15 μέρες που έκανε η παραγγελία τώρα έχει φτάσει (και ίσως ξεπεράσει) τον μήνα.

το ems είναι σίγουρη στάση στο τελωνείο αν και έχω διαβάσει περιπτώσεις που δεν σταμάτησαν.

μην το παίξεις κορώνα γράμματα, πήγαινε για EU express.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Έχοντας φάει έναν εκτελωνισμό, θέλω να παραγγείλω από gearbest.

Ποια είναι η σίγουρη μέθοδος αποστολής χωρίς τελωνείο πλέον?

Έχω μπερδευτεί. Μου δείχνει 2 :

Priority line με 19,47 ευρώ και

Expedited shipping με 8,48 ευρώ.

 

Παρακαλώ για την βοήθεια σας.

Ευχαριστώ

Το πρώτο. Το δεύτερο είναι εγγυημένο τελωνείο!

Link to comment
Share on other sites

priority line - EU express.

στέλνουν με dpdκάτι (dpduk - dpduk1 κτλ) έχουν υπάρξει περιπτώσεις πρόσφατα που ενώ ο πελάτης ζήτησε dpd αυτοί έστειλαν με NL και κάλυψη πιθανού τέλους μέχρι $50. όπως επίσης, από 10-15 μέρες που έκανε η παραγγελία τώρα έχει φτάσει (και ίσως ξεπεράσει) τον μήνα.

το ems είναι σίγουρη στάση στο τελωνείο αν και έχω διαβάσει περιπτώσεις που δεν σταμάτησαν.

μην το παίξεις κορώνα γράμματα, πήγαινε για EU express.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή ανάλυση!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μου φορά που αγόρασα κάτι από superbuy γιατί δεν το έβρισκα πουθενά αλλού! Όλα πήγαιναν σφαίρα μέχρι να φτάσει το αντικείμενο στο warehouse τους. Όταν ήρθε η ώρα να επιλέξω την εταιρία αποστολής πλήρωσα μεταφορικά (US $4.23) για την PostNL.

Όταν τελικά το έστειλαν στις 27-09 ο αριθμός αποστολής ήταν απλός, πράγμα που δεν μου άρεσε. Μέχρι κάπου στις 13-10 έβλεπα την πορεία του στα Κινέζικα φυσικά μέσα απο site τους. Μάλλον τότε πρέπει να έφτασε Ελλάδα !! Μίλησα με το customer service τους online με πολύ καλή εξυπηρέτηση και βρήκα αυτό μεταφρασμένο τώρα στο logistics τους:

2017-10-13 16:33:00 [GREECE] The item has arrived in the country of destination,shipment in transit

2017-10-06 12:48:00 [GREECE] The item is on transport to the country of destination,shipment in transit

2017-10-05 07:47:00 [GREECE] The item is on transport to the country of destination,shipment in transit

2017-09-29 01:45:00 [GREECE] The item is pre-advised,item was picked up/posted

 

Οπότε κι εγώ στην ουρά... μέχρι να παραλάβω.

 

Τελικά το customer service τους μου έστειλε σήμερα το tracking number που εγώ δεν έβλεπα και είναι τελικά registered RSxxxxxxxNL.

2017-10-13 16:33 The item has arrived in the country of destination

 

Οπότε στην αναμονή..!

Link to comment
Share on other sites

Οι χρόνοι απόκρισης στα ΕΛΤΑ είναι τραγικοί.

 

Αντικείμενο από Αγγλία που συνήθως έρχεται σε 7 εργάσιμες, έχει από 17/10 που το περιμένω και ακόμα τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά έφτασε σπασμένο προϊόν , αναμενόμενο έτσι όπως τα έχουν στο αεροδρόμιο ,για όποιον δεν πιστεύει αργότερα θα ανεβάσω και φωτογραφία

https://postimg.org/image/czip7wftd/760d7401/

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα μπορεί να μην απαντήσει ποτέ. Για να ασχοληθεί το paypal, πρέπει να αναβαθμίσεις σε claim. Τότε θα δώσουν μια προθεσμία στο κατάστημα να απαντήσει και θα ασχοληθούν με την υπόθεση.

 

Escalate σε claim κάνω με αυτόν τον τρόπο σωστά?

 

Έχει πέσει εδώ και κάτι μέρες το site, όχι ώρες.

Εγώ διευκολύνομαι πάντως με το site της elta courier. Είναι λίγο κουραστικό αυτό το site αφού πρέπει συνεχώς να κάνεις copy paste τον κωδικό ή τους κωδικούς, επειδή δεν κρατάει την τελευταία αναζήτηση στο κεντρικό πλαίσιο, όπως το site των ΕΛΤΑ.

Πριν από λίγο με ενημέρωσαν ότι ο λόγος που κατέρρευσε το site είναι που κάνουν αναβάθμιση.

Όλα τα άλλα είναι στην εντέλεια και πλήρως αναβαθμισμένα δηλαδή και είπαν να ασχοληθούν λίγο με την αναβάθμιση του site !!!

 

Χχαχαχαχαχαχαχα κάτι μυρίστηκα για την αναβάθμιση. Θα χρησιμοποιώ κι εγώ το courrier ΕΛΤΑ προς το παρών.

 

Πακέτα με τις εξής ενημερώσεις, πιστεύετε ότι θα περάσουν από δω και πέρα τελωνείο?

1η αποστολή:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 07-09-2017 14:50 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 14-11-2017 11:09 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

2η αποστολή:

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 26-10-2017 13:18 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-10-2017 01:53 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 10-11-2017 13:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου φίλοι,

από προσφορά του GearBest παρήγγειλα ενα κινητό με Priority Line + EU Express, μετά την παραγγελία κοιτώντας τη σχετική σελίδα μου βλέπω σαν Shipping method: DPDUK2 ! ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΗΣΩ ή είναι το ίδιο με το Priority Line + EU Express ???

Σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας. Δεν έχω όρεξη για τελωνείο....

Σας ευχαριστώ από πριν

 

Αγαπητοί μου φίλοι εδω στο forum, πριν απο πολύ λίγο, έλαβα την ενημέρωση αποστολής του κινητού μου όπου στο:

Shipping Method:

EU Express

 

Στη σελίδα μου της αγοράς του κινητού συνεχίζει να αναφέρει:

Shipping method: DPDUK2

 

Τι λέτε οι επαΐοντες, είμαι καλά ή να κάνω οικονομίες για να πληρώσω τελωνείο???

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου φίλοι εδω στο forum, πριν απο πολύ λίγο, έλαβα την ενημέρωση αποστολής του κινητού μου όπου στο:

Shipping Method:

EU Express

 

Στη σελίδα μου της αγοράς του κινητού συνεχίζει να αναφέρει:

Shipping method: DPDUK2

 

Τι λέτε οι επαΐοντες, είμαι καλά ή να κάνω οικονομίες για να πληρώσω τελωνείο???

 

Σας ευχαριστώ.

EU Express = DPDUK
Link to comment
Share on other sites

Οι χρόνοι απόκρισης στα ΕΛΤΑ είναι τραγικοί.

 

Αντικείμενο από Αγγλία που συνήθως έρχεται σε 7 εργάσιμες, έχει από 17/10 που το περιμένω και ακόμα τπτ.

Ισχύει! Αύριο κλείνω δύο εβδομάδες από ενα βιβλίο και ένα album CD που περιμένω από UK και ακόμα δεν ήρθε τίποτα. Ειδικά όσον αφορά τα μικροαντικείμενα από Κίνα και Σιγκαπούρη σε λίγο κλείνουν μήνα αναμονής στην Αθήνα. Τραγικές καταστάσεις που δεν μπορώ να καταλάβω σε τι οφείλονται.

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου φίλοι εδω στο forum, πριν απο πολύ λίγο, έλαβα την ενημέρωση αποστολής του κινητού μου όπου στο:

Shipping Method:

EU Express

 

Στη σελίδα μου της αγοράς του κινητού συνεχίζει να αναφέρει:

Shipping method: DPDUK2

 

Τι λέτε οι επαΐοντες, είμαι καλά ή να κάνω οικονομίες για να πληρώσω τελωνείο???

 

Σας ευχαριστώ.

Είναι το ίδιο μην αγχώνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα!

Περιμένω κάποια πακετάκια και στο 17track ανανεώνονται ότι μπήκανε Ελλάδα κλπ αλλά όταν το βάζω στων ΕΛΤΑ το site μου βγάζει ότι δεν υπάρχει αυτό το tracking number ενώ το 17track ανανεώνεται και λέει κανονικά πχ: ITEM IN CONTA κλπ. Έχει φάει φρίκη το site των ΕΛΤΑ ε;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς 10 χαρακτήρες?

 

Παλιοχαρακτηρες

Μη δίνεις ιδιαίτερη σημασία

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο μην αγχώνεσαι

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση. Τώρα δεν αγχώνομαι... !

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβε κανένας δέμα μετά από τέτοια ενημέρωση:

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 26-10-2017 06:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Edited by djmemos
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους ολες και αλλες.υπαρχει κανενας που να εχει ζητησει αναθεωρηση δασμων?βασικα θελω να μαθω για τους χρονους γιατι ειμαι στις 40 μερες και δεν βλεπω φως....και αν γνωριζουμε καποιο τηλεφωνο επικοινωνιας.

Δύσκολα να βρεθεί κάποιος, εξάλλου συνήθως δασμολογούν λιγότερο από τα αναμενόμενα οπότε ποιός πάει να τα ανακατέψει...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους ολες και αλλες.υπαρχει κανενας που να εχει ζητησει αναθεωρηση δασμων?βασικα θελω να μαθω για τους χρονους γιατι ειμαι στις 40 μερες και δεν βλεπω φως....και αν γνωριζουμε καποιο τηλεφωνο επικοινωνιας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

το δικο μου ελεγε...ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 6-10-2017 12:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ και φυσικα ακομα ετσι λεει και σημερα

 

Ώχ κατάλαβα! Ευχαριστώ!

Edited by djmemos
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβε κανένας δέμα μετά από τέτοια ενημέρωση:

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 26-10-2017 06:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Έχω παραλάβει αρκετά δέματα με εκφόρτωση στο ΚΑΤ από 24,25,29,31 Οκτωβρίου , συνήθως 4 με 5 εργάσιμες μετά, για να μην έχει κινηθεί ακόμη μάλλον τελωνείο μου μυρίζει. Με τι μέθοδο αποστολής στο έστειλαν και με ποιόν ταχυδρομείο;

Link to comment
Share on other sites

Δυστχως με Swiss Post απο Banggood εφαγα το τελωνειο στο κεφαλι. Μια ερωτηση μονο, στο τρακινγκ η τελευταια ενημερωση σημερα ειναι "ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΓΟΡΑΣ/ΑΞΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΑΡΑΛΗΠΤΗ" . Τι κανω σε αυτη την περιπτωση??
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους ολες και αλλες.υπαρχει κανενας που να εχει ζητησει αναθεωρηση δασμων?βασικα θελω να μαθω για τους χρονους γιατι ειμαι στις 40 μερες και δεν βλεπω φως....και αν γνωριζουμε καποιο τηλεφωνο επικοινωνιας.

 

Γράψτο στη διαθήκη για τα εγγόνια σου, να το παραλάβουν όταν αναδασμολογηθεί.

Εγώ είμαι στις 33 κι ακόμα πάει πίσω στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραλάβει αρκετά δέματα με εκφόρτωση στο ΚΑΤ από 24,25,29,31 Οκτωβρίου , συνήθως 4 με 5 εργάσιμες μετά, για να μην έχει κινηθεί ακόμη μάλλον τελωνείο μου μυρίζει. Με τι μέθοδο αποστολής στο έστειλαν και με ποιόν ταχυδρομείο;

Όχι με εκφόρτωση μόνο στο ΚΑΤ, αλλά ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ σαν όρος και μετά τέλος! Περιμένει την σειρά του να μπεί για τα υπόλοιπα! Με china post RGxxxxxxxCN

Link to comment
Share on other sites

Τι κουλό είναι αυτό τώρα από dhlecommerce.asia :

2017-11-11 11:30 CA, Pierre Elliott Trudeau Intl, Shipment arrived at destination country

2017-11-08 13:15 GR, Eleftherios Venizelos Intl, Shipment arrived at destination country

2017-11-07 10:10 HK, HONG KONG, Departed on Outbound Flight

2017-11-06 18:14 HK, Hong Kong, Departed DHLeC Facility

 

κάνει βόλτες ...ή μήπως όχι;;; Πρώτη φορά μου συμβαίνει!! Έστειλα μήνυμα στον πωλητή και στην DHL ecommerce! Για να δούμε...

 

Update:

Το δέμα είναι ακόμη Καναδά μετα από 4 ημέρες που έφυγε από Ελλάδα!!! Ο πωλητής επικοινώνησε με την DHL Ecommerce και του απάντησαν ότι μπορεί να είναι transport χωρίς να είναι σίγουροι!! Του είπα κι εγώ ότι υπάρχει λάθος και επειδή τα λάθη αργούν να βρούν λύσεις, ας κοιτάξει να το διευθετήσει ή να το ξαναστείλει! Και μου είπε πως θα το ξαναστείλει! Ίδωμεν!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...