Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια, σε κινητο αξιας 85ευρω, απο aliexpress, λετε να την γλυτωσα φθηνα?

 

19/9/2017, 20:39:47 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

19/9/2017, 18:39:47 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

19/9/2017, 00:15:57 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

18/9/2017, 00:08:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

15/9/2017, 11:33:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/8/2017, 13:27:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Το δεμα θα συνεχισει το ταξιδι του προς Πάτρα.

Ωστοσο εγω βρισκομαι Αθηνα.

 

Υπαρχει περιπτωση να μπορουσα να το παραλαβω καπως από Αθηνα αυριο, προτου παει για Πάτρα?

κάποιο σχετικο τηλεφωνο ίσως?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έπρεπε ήδη από χθες να είχες πάει , αύριο κατευθείαν στα ΕΛΤΑ,δεν αφήνουν ποτέ ειδοποίηση , απλώς το γράφουν για να είναι καλυμμένοι σε περίπτωση επιστροφής να πουν αφήσαμε ειδοποίηση , εσύ δεν έρθεις να το πάρεις.

 

Θα παω την Παρασκευή. 20 μέρες δεν το κρατάνε;

Link to comment
Share on other sites

παιδια, σε κινητο αξιας 85ευρω, απο aliexpress, λετε να την γλυτωσα φθηνα?

 

Σε κόβω για 35€. (20€ ΦΠΑ +15€ Εκτελωνισμός)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Σε κόβω για 35€. (20€ ΦΠΑ +15€ Εκτελωνισμός)

 

Καλημέρα.

Μου κάνες την καρδιά πειρβολι.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από Gearbest τηλέφωνο, το έστειλαν συστημένο και έγραψαν πάνω στη συσκευασία ότι είναι mobile phone και 50ευρώ, φυσικά πέρασε τελωνείο, η τιμή του ήταν 106 και τα εκτελωνιστικά 55.

Στο ticket που τους άνοιξα απάντησαν μεταξύ άλλων:

 

«According to our website's policy,import taxes are solely customer’s responsibility.

In accordance with customs regulations we cannot declare a lower value on the invoice or declare the item as a gift.

Please check this link http://www.gearbest.com/about/faq.html (If there is some problem receiving the delivery due to Customs)

By placing an order with us, customer agrees to our terms and conditionshttp://www.gearbest.com/about/terms-and-conditions.html»

 

Καμιά πρόταση για το μπορώ να κάνω, πχ Αν δεν το παραλάβω και επιστραφεί, θα πάρω τότε refund;

 

Μήπως θα μου χρεώσουν τα έξοδα αποστολής από Κίνα και επιστροφής από Ελλάδα; Ξέρει κανείς πόσα μπορεί να είναι αυτά τα έξοδα. Ξερει κανείς κάποια παρόμοια περίπτωση και τι έγινε;

 

Αν δεν το παραλάβω και δεν μου κάνουν refund τι αποτέλεσμα μπορεί να έχει ένα dispute από το Paypal;

Edited by Nikos200
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από Gearbest τηλέφωνο, το έστειλαν συστημένο και έγραψαν πάνω στη συσκευασία ότι είναι mobile phone και 50ευρώ, φυσικά πέρασε τελωνείο, η τιμή του ήταν 106 και τα εκτελωνιστικά 55.

Πλεον ότι έρχεται απο χώρα εκτός Ευρώπης ανοίγεται και εκτελωνίζεται. Οπότε ότι και να είχαν γράψει οτι περιέχει το κουτί, ότι αξία και να είχαν βάλει, και δώρο να ήταν ή δείγμα, θα εκτελωνιστεί με την τρέχουσα αξία του την στιγμή του εκτελωνισμού. Αυτό σημαίνει οτι αν εσύ αγόρασες την συσκευή σε κάποιο flash sale και τώρα η τιμή της συσκευής είναι μεγαλύτερη γιατι το flash sale τελείωσε, θα πληρωσεις ΦΠΑ και δασμούς για την αξία της συσκευής σήμερα, ας την αγόρασες στην μισή τιμή για παράδειγμα...

Στην περίπτωσή σου το ΦΠΑ που πλήρωσες είναι 40€ (τα υπόλοιπα 15€ είναι τα έξοδα εκτελωνισμού) που αντιστοιχεί σε συσκευή αξίας 160€ περίπου. (Ρίξε μια ματιά αν η συσκευή σου έχει αυτή την τιμή αυτή την στιγμή)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

Ναι από flash sale το πείρα και ναι αυτά ήταν τα ποσά που έγραψες.

Η συσκευή redmi 4x σε χρυσό είναι σε προσφορά και έχει τώρα 114, σε μαύρο έχει 135.

Το πακέτο πάντως από ότι είδα στα ΕΛΤΑ δεν ήταν ανοιγμένο.

 

Καμιά πρόταση για το τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας εμπειρία με S.F. Express? Περιμένω ένα πληκτρολογιάκι για tv box, παραγγελία στις 17/07 απο Aliexpress και ενώ μου βγάζει ότι έχει έρθει Ελλάδα δεν μπορώ να καταλάβω σε τι φάση είναι. Στο 17track το μήνυμα δείχνει ότι μου άφησαν ειδοποίηση. Παράξενο γιατί ο ταχυδρόμος με ξέρει και μου αφήνει τα δέματα πάντα σε συγκεκριμένο μέρος για να μην τρέχω στα ΕΛΤΑ κάθε μέρα επειδή παραγγέλνω συνέχεια. Βέβαια μπορεί να μου έριξαν το 3ευρω καπέλο και γι'αυτο να μην το άφησε. Αλλά δεν βρήκα ειδοποίηση πουθενά. Στο aftership δείχνει ότι θα γίνει ξανά προσπάθεια και ότι δεν το παρέδωσαν λόγω διακοπών ή σαββατοκύριακου στις 13/09 (Τετάρτη) :wacko: .

 

Να πάω στα ΕΛΤΑ να χάσω το χρόνο μου ή να περιμένω;

 

Μήπως δεν είναι με ΕΛΤΑ αλλά με ACS?τι τρακινγκ έχεις?

Link to comment
Share on other sites

RB302317854SG

 

Μπήκε λυπητερή, πως το βλέπετε;

Κινητό αξίας 90€.Ali express.

Για εμένα τέλος τα κινεζακια.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησε τα παρατραγουδα το geekbuying ?

Μου έστειλαν μήνυμα ότι λυπούνται που δεν υπάρχουν ακόμα πληροφορίες στο tracking σχεδόν ένα μήνα μετά, αλλά σήμερα πήρα απάντηση από Sing Post ότι ουδέποτε παρέλαβαν το αντικείμενο!!

 

Καργα δούλεμα λοιπόν οι απατεώνες του Geekbyuing... Απείλησα με dispute εννοείται, μήπως πάρω πίσω πιο άμεσα τα χρήματα..

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα νομίζω κρατάω το ρεκόρ στην καθυστέρηση τελωνείου. Μπήκε στις 4/7 ναι Άπ τον Ιούλιο!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

Ναι από flash sale το πείρα και ναι αυτά ήταν τα ποσά που έγραψες.

Η συσκευή redmi 4x σε χρυσό είναι σε προσφορά και έχει τώρα 114, σε μαύρο έχει 135.

Το πακέτο πάντως από ότι είδα στα ΕΛΤΑ δεν ήταν ανοιγμένο.

 

Καμιά πρόταση για το τι μπορώ να κάνω;

 

Αίτηση αναθεώρησης δασμών πλέον είναι δωρεάν στο ταχυδρομικό κατάστημα που είναι το δέμα είναι δωρεάν θα επισυνάψεις την απόδειξη που σου έστειλε το paypal , καθώς και από τον λογαριασμό του gerabest από τις παραγγελίες την συγκεκριμένη που γράφει αναλυτικά το πόσο . Ώστε να χρεωθείς στο ποσό που πλήρωσες .

 

Αν το κατάστημα δεν δεχτεί την επιστροφή , χάνεις τα λεφτά σού αν δεν το παραλαβέις γιατί το paypal δεν θα σε δικαιώσει γιατί το δέμα σού πέρασε τελωνείο.

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν μήνυμα ότι λυπούνται που δεν υπάρχουν ακόμα πληροφορίες στο tracking σχεδόν ένα μήνα μετά, αλλά σήμερα πήρα απάντηση από Sing Post ότι ουδέποτε παρέλαβαν το αντικείμενο!!

 

Καργα δούλεμα λοιπόν οι απατεώνες του Geekbyuing... Απείλησα με dispute εννοείται, μήπως πάρω πίσω πιο άμεσα τα χρήματα..

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

 

Δεν απειλεις, κανεις αμμεσως dispute, και μετα claim και αφηνεις το geek να τραγουδαει.

RB302317854SG

 

Μπήκε λυπητερή, πως το βλέπετε;

Κινητό αξίας 90€.Ali express.

Για εμένα τέλος τα κινεζακια.

 

το δικο μου μετα απο σχεδον 2 μηνες το χρεωσαν +27 ευρω,

Κανονικα θα πρεπει να λες, τελος οι αλητες των ΕΛΤΑ που χρεωνουν μαμησατικα +15 ευρω για εκτελωνισμο, ενω πρεπει να ειναι δωρεαν και να πληρωνεις μονο τον ΦΠΑ οπως ειναι σε αλλες σοβαρες χωρες

Link to comment
Share on other sites

Αίτηση αναθεώρησης δασμών πλέον είναι δωρεάν στο ταχυδρομικό κατάστημα που είναι το δέμα είναι δωρεάν θα επισυνάψεις την απόδειξη που σου έστειλε το paypal , καθώς και από τον λογαριασμό του gerabest από τις παραγγελίες την συγκεκριμένη που γράφει αναλυτικά το πόσο . Ώστε να χρεωθείς στο ποσό που πλήρωσες .

 

Αν το κατάστημα δεν δεχτεί την επιστροφή , χάνεις τα λεφτά σού αν δεν το παραλαβέις γιατί το paypal δεν θα σε δικαιώσει γιατί το δέμα σού πέρασε τελωνείο.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο μήπως και ξέρεις.

Στην ιστοσελίδα της gearbest στο λογαριασμό μου τη μόνη απόδειξη που μπορώ να βρω είναι αυτή ακολουθώντας τη διαδρομή

My Orders -> κλικ στο order number -> Track Your Shipment -> κλικ στο Download Invoice

 

Αυτό όμως το έγγραφο αναφέρει σαν Item Description: Mobile phones και Τιμή 50 USD, το οποίο ποσό δεν συμφωνεί με την απόδειξη που έστειλε το Paypal.

 

Ξέρεις από πού μπορώ να εκτυπώσω την σωστή απόδειξη στο Gearbest

Σε ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο μήπως και ξέρεις.

Στην ιστοσελίδα της gearbest στο λογαριασμό μου τη μόνη απόδειξη που μπορώ να βρω είναι αυτή ακολουθώντας τη διαδρομή

My Orders -> κλικ στο order number -> Track Your Shipment -> κλικ στο Download Invoice

 

Αυτό όμως το έγγραφο αναφέρει σαν Item Description: Mobile phones και Τιμή 50 USD, το οποίο ποσό δεν συμφωνεί με την απόδειξη που έστειλε το Paypal.

 

Ξέρεις από πού μπορώ να εκτυπώσω την σωστή απόδειξη στο Gearbest

Σε ευχαριστώ και πάλι

Κάτσε πόσο πλήρωσες πραγματικά για το κινητό και τι απόδειξη σου έκοψαν?

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

RB302317854SG

 

Μπήκε λυπητερή, πως το βλέπετε;

Κινητό αξίας 90€.Ali express.

Για εμένα τέλος τα κινεζακια.

 

μαλλον ναι θα πληρωσεις τελωνειο

Τα κινεζακια κανουν κι αλλα κολπα , priority line ,ερχεται πολυ γρηγορα ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΩΝΕΙΟ με καποια επιβαρυνση μεταφορικων (αναλογα το ειδος που παραγγειλεις) ,για κινητα ειναι καμια 20ρια ευρω ,αλλα εχεις το κεφαλι σου ησυχο και ερχεται πολυ γρηγορα , παραγγελια ηρθε σε λιγοτερο απο 2 εβδομαδες απο την ημερα παραγγελιας απο banggood με priority line, android tv box 25 ευρω ειχε μεταφορικα 1,70 ευρω μονο

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε πόσο πλήρωσες πραγματικά για το κινητό και τι απόδειξη σου έκοψαν?

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Έδωσα 129$ και η απόδειξη στο gearbest από το αναφερόμενο path αναφέρει 50

Link to comment
Share on other sites

Εμενα απο 14/08 ειναι τελωνειο απο το iherb. Εστειλα και την εγκριση απο τον ΕΟΦ και e-mail ακομα τιποτα.. Δε πιστευω να πηγε στα αζητητα..

 

 

 

Φίλε στο πρώτο πακέτο απάντησαν κατευθείαν σε email ότι τους έχω στείλει την έγκριση με συστημένη επιστολή.Στο δεύτερο πακέτο τώρα έχω στείλει την έγκριση με mail και fax ,δεν έχω δει καμία κίνηση στο δέμα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα 129$ και η απόδειξη στο gearbest από το αναφερόμενο path αναφέρει 50

Εφόσον πλήρωσες με paypal θα εκτυπώσεις αυτή την απόδειξη που θα γράφει 129 δολάρια. Αν πλήρωσες με καρτα να ζητήσεις απόδειξη από την τράπεζα ή μέσω ebanking να κάνεις την εκτύπωση. Όπως και να έχει εσύ πλήρωσες 129 δολάρια και αυτό φαίνεται παντού άσχετα με το τι απόδειξη έκοψε το gearbest.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η απόδειξη από το paypal δεν αρκεί , μπορεί ο τελωνειακός να ισχυριστεί ότι αφορά άλλο προϊόν ,το καλύτερο είναι η απόδειξη από το paypal και έκτυπωση από τον λογαριασμό του gerabest στις παραγγελεις κάνει κλικ στον αριθμό παραγγελίας και κλικ στο order details όπου φαίνεται το προϊόν και το ποσό που πληρωσες και είναι ακριβώς το ίδιο ποσό με την απόδειξη του paypal .
Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν μήνυμα ότι λυπούνται που δεν υπάρχουν ακόμα πληροφορίες στο tracking σχεδόν ένα μήνα μετά, αλλά σήμερα πήρα απάντηση από Sing Post ότι ουδέποτε παρέλαβαν το αντικείμενο!!

 

Καργα δούλεμα λοιπόν οι απατεώνες του Geekbyuing... Απείλησα με dispute εννοείται, μήπως πάρω πίσω πιο άμεσα τα χρήματα..

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Δες αυτό που σου απάντησα δύο σελίδες πίσω. Ενδέχεται όντως και να μη φταίνε...

 

RB302317854SG

 

Μπήκε λυπητερή, πως το βλέπετε;

Κινητό αξίας 90€.Ali express.

Για εμένα τέλος τα κινεζακια.

Σε δύο περιπτώσεις (αλλά αρκετούς μήνες πίσω, όταν ενδεχομένως τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά), δύο δέματά μου είχαν "εισαγωγή" και "έξοδο από τελωνείο" και δε με χρέωσαν τίποτα (και ήταν και τα 2 πράγματα που μπορούσαν χαλαρά να δασμολογήσουν...).

Και το μπες-βγες σε μία μόλις μέρα αφήνει -ίσως- κάποια μικρή ελπίδα...

Πες μας, αν θέλεις, τι θα γίνει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

μια παραγγελια απο αγγλια την κυριακη αν θυμαμαι καλα,

εχει tracking AAA123456789GB, σωστο ειναι;

ειναι φυσιολογικο που δεν το βρισκω πουθενα;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η απόδειξη από το paypal δεν αρκεί , μπορεί ο τελωνειακός να ισχυριστεί ότι αφορά άλλο προϊόν ,το καλύτερο είναι η απόδειξη από το paypal και έκτυπωση από τον λογαριασμό του gerabest στις παραγγελεις κάνει κλικ στον αριθμό παραγγελίας και κλικ στο order details όπου φαίνεται το προϊόν και το ποσό που πληρωσες και είναι ακριβώς το ίδιο ποσό με την απόδειξη του paypal .

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...