Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε φίλε με 9 ευρώ δεν θα φας τελωνείο το πολύ να δώσεις το τριευρω

A οποτε μιλαμε για μικρη επιβαρυνση.Οκ να σαι καλα.

Ειδα ωστοσο και Bangood με επιλογη priority direct mail,το ιδιο προιον με 1,80$ και υποθετω ειναι το ιδιο με priority line του gearbest.Οποτε καλη φαση μαλλον

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά, έχουμε καμία ιδέα εάν τα unregistered περνούν τελωνείο;

 

Όσα unregistered έχω παραλάβει (μιλάμε για αμελητέο ποσό έως 4-5€) δεν έχει περάσει ποτέ τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχουμε καμία ιδέα εάν τα unregistered περνούν τελωνείο;
Απλα εχουν πολύ μικρότερες πιθανότητες να περασουν, αλλα εγγυημενα κανεις δε μπορει να σου πει ότι δεν θα περασει
Link to comment
Share on other sites

Δε θα ρισκαρα να παρω κατι με Unregistered αν κοστιζει πανω απο 10 ευρω. Και πολλα λεω.. Στην ουσια απο τη στιγμη που παταει η Ελλαδα, χανονται τα ιχνη του. Το πιο ευκολο να το παρει ο τελωνας για παρτυ του.. Ή και ο ταχυδρομος. Δεν μπορεις να αποδειξεις απολυτως τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Δε θα ρισκαρα να παρω κατι με Unregistered αν κοστιζει πανω απο 10 ευρω. Και πολλα λεω.. Στην ουσια απο τη στιγμη που παταει η Ελλαδα, χανονται τα ιχνη του. Το πιο ευκολο να το παρει ο τελωνας για παρτυ του.. Ή και ο ταχυδρομος. Δεν μπορεις να αποδειξεις απολυτως τιποτα.

Γιατί ο πωλητής πως θα αποδείξει ότι το παρέλαβες?

 

Sent from my 1+3T

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Στα unregistered σε καλυπτει το paypal, τελος

Κάνα δυο που χάθηκαν σε μένα μικρής αξίας βέβαια, θήκη κλπ δικαιώθηκα μέσα σε μία ημέρα από το PayPal

 

Sent from my 1+3T

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Κάνα δυο που χάθηκαν σε μένα μικρής αξίας βέβαια, θήκη κλπ δικαιώθηκα μέσα σε μία ημέρα από το PayPal

 

Sent from my 1+3T

Αυτό ακριβως λεω. Παντα σε δικαιωνει το PayPal στα Unregistered.

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αρκει να μην το κανεις "Συστηματικα", εννοείτε.

Link to comment
Share on other sites

A οποτε μιλαμε για μικρη επιβαρυνση.Οκ να σαι καλα.

Ειδα ωστοσο και Bangood με επιλογη priority direct mail,το ιδιο προιον με 1,80$ και υποθετω ειναι το ιδιο με priority line του gearbest.Οποτε καλη φαση μαλλον

Οντως να φας κανα 3ευρο μονο, ωστοσο το banggood εχει το φθηνοτερο priority και αξιζει να το επιλεξεις (αφου δεν παιζει να φας πανω απο 3ευρο στο τελωνειο) μονο αν θες να ερθει πιο γρηγορα στην Ελλαδα (ποτε θα ανοιξουν το σακο ειναι αλλο θεμα).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο πωλητής πως θα αποδείξει ότι το παρέλαβες?

 

Sent from my 1+3T

Ετσι εκαναν οι νεοελληνες και με το amazon και μας σταματησε τα δωρεαν μεταφορικα. Εγω λεω να σοβαρευτουμε λιγο προτου μας μπαναρει και η κινα..

Link to comment
Share on other sites

A οποτε μιλαμε για μικρη επιβαρυνση.Οκ να σαι καλα.

 

Ειδα ωστοσο και Bangood με επιλογη priority direct mail,το ιδιο προιον με 1,80$ και υποθετω ειναι το ιδιο με priority line του gearbest.Οποτε καλη φαση μαλλον

 

 

 

Στη θέση σου θα το έπαιρνα unregister .ουτε το 1.8 δε θα δινα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι κολλημενος απο 27/8 στο The item has arrived in the country of destination(post NL).Ξερω οτι παιζουν τρελές καθυστερησεις μεχρι να ανοιξουν τους σάκους.Ειμαστε και αλλοι κολλημένοι σε αυτην την κατασταση???Προγενέστερα δεματα απο αυτην την ημερομηνια περιμενουν να ανοιξουν?
V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. εγω περιμενω από 10/8 με SG εχει κολλησει ΥΕΔ Θεσσαλονικης

και είμαι από Πατρα. Ξερει κανενας γιατι βρεθηκε το δεμα μου εκει και όχι στο Κ.Α.Τ. Αθηνα όπως όλα τα αλλα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. εγω περιμενω από 10/8 με SG εχει κολλησει ΥΕΔ Θεσσαλονικης

και είμαι από Πατρα. Ξερει κανενας γιατι βρεθηκε το δεμα μου εκει και όχι στο Κ.Α.Τ. Αθηνα όπως όλα τα αλλα;

Υπάρχει ακόμα η ΥΕΔ Θεσσαλονίκης; Καιρό έχω να ακούσω νέα της :p

 

Εγώ πάλι που είμαι Θεσσαλονίκη έχω απο 8\8 ένα πακέτο στο τελωνείο Αθηνών. Δεν υπάρχει λέξη να περιγράψω την κατάσταση πια...

Link to comment
Share on other sites

τελωνειακα ελευθερο εγραφε το δεμα, αλλα δεν μου ζητηθηκε να πληρωσω 3 ευρω

Αν χαρακτηρίστηκε έτσι από τα ΕΛΤΑ (και όχι από το τελωνείο), τότε έχω κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου.

Σε μένα έχει τύχει 2 φορές να έρθει πακέτο με σφραγίδα πάνω. Και στις 2 περιπτώσεις μου άφησε ειδοποιητήριο ο ταχυδρόμος. Στην 1η περίπτωση, το ειδοποιητήριο έγραφε "Σφραγίδα τελωνείου", το πακέτο είχε ανοιχθεί και δεν πλήρωσα τίποτα (η αξία ήταν λιγότερη από 20€). Στη 2η, που είχε χαρακτηριστεί από τα ΕΛΤΑ τελωνειακά ελεύθερο, πλήρωσα 3€.

Link to comment
Share on other sites

Οντως να φας κανα 3ευρο μονο, ωστοσο το banggood εχει το φθηνοτερο priority και αξιζει να το επιλεξεις (αφου δεν παιζει να φας πανω απο 3ευρο στο τελωνειο) μονο αν θες να ερθει πιο γρηγορα στην Ελλαδα (ποτε θα ανοιξουν το σακο ειναι αλλο θεμα).

 

Στη θέση σου θα το έπαιρνα unregister .ουτε το 1.8 δε θα δινα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελικα το εβαλα BangGood με priority.Πρωτη αγορα μου ειναι απ'αυτους με μικρο ποσο,να τσεκαρουμε.Λενε παντως 7-15 working days,Teo,λες να ειναι παραπανω λογω μη ανοιγματος του σακου?:worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

Με PostNL και εγώ περιμένω από 16/8. Υπομονή.

 

Ειναι πολυ περιεργα τα πραγματα στο πως ανοιγουν τους σακους

 

Εγω εχω απο 29/08 που εφτασε ελλαδα αλλα κανενα νεο , ενω αλλο πακετο που εφυγε 12 /09 μαλλον αυριο το παραλαμβανω

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ περιεργα τα πραγματα στο πως ανοιγουν τους σακους

 

Εγω εχω απο 29/08 που εφτασε ελλαδα αλλα κανενα νεο , ενω αλλο πακετο που εφυγε 12 /09 μαλλον αυριο το παραλαμβανω

 

δεν ειναι περιεργο, αλλα μαλλον ασχετοι με το αντικειμενο.

Αντι να κρατηθει μια λογικη σειρα, τα περνανε οπως θελουν.

Μπαχαλακιδες

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη επιλογή έχει αντίκτυπο για το αν θα περάσει το πακέτο μας τελωνείο ή όχι με priority direct mail? Το ενεργοποιούμε ή όχι?

 

http://prntscr.com/gm5yix

Link to comment
Share on other sites

Το ενεργοποιούμε ή όχι?

Καλου κακου επελεξε να μην εχει το logo πανω.

Teo,λες να ειναι παραπανω λογω μη ανοιγματος του σακου?:worry::worry:

Στην δικη μου περιπτωση το δεμα εφτασε απο την Κινα σε 8μερες. Απο το να ανοιξει το δεμα και να φτασει στα χερια μου εκανε 2 βδομαδες. :ninja:

Αλλα ειπαμε οτι τα ελτα ειναι με τα κεφια τους, μπορει να εισαι τυχερος και να ανοιξει πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλου κακου επελεξε να μην εχει το logo πανω.

 

Έγινε ευχαριστώ! Κάτι ακόμα, το BG χωρίζει την παραγγελία μου λέει, για γρηγορότερο delivery. μπορώ κάπως, να μην το χωρίσω και να έρθουν όλα μαζί (4 πραγματάκια έχω βάλει, όλα από China Warehouse)

Link to comment
Share on other sites

Εχει πολλες διαφορετικες αποθηκες στην κινα

 

Δεν γινεται να τις ενωσεις τις παραγγελιες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...