Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αφού όλα τα δέματα εξωτερικού θα περνάνε από τελωνείο για εκτελωνισμό,

Λογικα για ολα οσα ερχονται εκτος της ΕΕ . Γιατι διαβαζω απο χθες οτι πλεον ολα θα μπαινουν τελωνειο χωρις να κανουν την διευκρινιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικα για ολα οσα ερχονται εκτος της ΕΕ . Γιατι διαβαζω απο χθες οτι πλεον ολα θα μπαινουν τελωνειο χωρις να κανουν την διευκρινιση.

 

ENNOEITAI , απο χωρες ΕΕ ΔΕΝ υπαρχει τελωνειο !!!

Link to comment
Share on other sites

Για την Αγγλία είχα διαβάσει πως μέχρι 15£ αξία αντικειμένου περνάει αέρας. Μετά αρχίζει η χρέωση του τελωνείου. Για θήκη 1€ να πληρώνεις και 3€ τελωνείο είναι μεγάλη βλακεία.
Link to comment
Share on other sites

Για την Αγγλία είχα διαβάσει πως μέχρι 15£ αξία αντικειμένου περνάει αέρας. Μετά αρχίζει η χρέωση του τελωνείου. Για θήκη 1€ να πληρώνεις και 3€ τελωνείο είναι μεγάλη βλακεία.

 

Πρόσεχε που διαβάζεις και τι.

 

Η Αγγλία και το ΗΒ, ανοίκει ακόμη στην ΕΕ και δεν υπάρχει τελωνείο.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε τυχερέ, ήσουν και συ από μας που ήμασταν κολλημένοι στις 19/6;

Εγώ έχω εμφανιστεί Ελλάδα στις 28/7. Μακάρι να περάσει, να τελειώνουμε.

Σήμερα παρέλαβα κι εγώ Xiaomi Redmi Note 4X χωρίς να περάσει τελωνείο και χωρίς καμία άλλη χρέωση!

Βέβαια μετά από 2 μήνες που έγινε η παραγγελία, θα μπορούσα να το αγοράσω και από Ελλάδα...

DigiLab.gr ~ my-Fitness.gr ~ GreekNight.gr ~ Apaixtoi.gr
Link to comment
Share on other sites

πήρα κινητό απ το banggood μου το στείλανε με swiss post ... εδώ και 10 μέρες δεν υπάρχει καμία κίνησή μόνο Accepted from sender είναι λογικό?:cry:

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σήμερα παρέλαβα κι εγώ Xiaomi Redmi Note 4X χωρίς να περάσει τελωνείο και χωρίς καμία άλλη χρέωση!

Βέβαια μετά από 2 μήνες που έγινε η παραγγελία, θα μπορούσα να το αγοράσω και από Ελλάδα...

 

από ποιο κατάστημά έκανες αγορά?

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

πήρα κινητό απ το banggood μου το στείλανε με swiss post ... εδώ και 10 μέρες δεν υπάρχει καμία κίνησή μόνο Accepted from sender είναι λογικό?:cry:

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

από ποιο κατάστημά έκανες αγορά?

 

Από Gearbest... και μένα για 1,5 μήνα φαινόταν κολλημένο στην Αυστρία.

DigiLab.gr ~ my-Fitness.gr ~ GreekNight.gr ~ Apaixtoi.gr
Link to comment
Share on other sites

Από Gearbest... και μένα για 1,5 μήνα φαινόταν κολλημένο στην Αυστρία.

 

καλησπερα φιλε μου να σε ρωτησω εσενα φαινοταν μονο VIENNA, In transit-it's progressing through Post network ?

η φαινοταν οτι ειχε φτασει αεροδρομιο γιατι αντιμετωπιζω καθυστερηση και εγω και ανησυχω οτι μηπως εχει χαθει το δεμα.Δεν μου βγαζει international departure postcode at οπως βγαζει σε αλλους . ευχαριστω πολυ και καλοδουλευτο να ναι τ κινητακι σου :)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος γιατί ένα δέμα από Κίνα μέσω Ολλανδίας ενώ έφθασε Ελλάδα πήγε στα κεντρικά των ΕΛΤΑ χωρίς τελωνείο, επιστρέφει πάλι Ολλανδία και πιθανόν Κίνα;

 

Στάλθηκε από το T6pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου να σε ρωτησω εσενα φαινοταν μονο VIENNA, In transit-it's progressing through Post network ?

η φαινοταν οτι ειχε φτασει αεροδρομιο γιατι αντιμετωπιζω καθυστερηση και εγω και ανησυχω οτι μηπως εχει χαθει το δεμα.Δεν μου βγαζει international departure postcode at οπως βγαζει σε αλλους . ευχαριστω πολυ και καλοδουλευτο να ναι τ κινητακι σου :)

Σε ευχαριστώ!

Εμένα μου εμφάνιζε ότι από τις 19/6 είναι στη Βιέννη με αυτό το μήνυμα: "Item ready for international transport; Postcode AT"

Ξαφνικά στις 28/7 εμφανίστηκε στο αεροδρόμιο της Αθήνας. (Κι εγώ φοβόμουν μήπως χάθηκε και στο τσαφ ήμουν να ζητήσω refund)

DigiLab.gr ~ my-Fitness.gr ~ GreekNight.gr ~ Apaixtoi.gr
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

Εμένα μου εμφάνιζε ότι από τις 19/6 είναι στη Βιέννη με αυτό το μήνυμα: "Item ready for international transport; Postcode AT"

Ξαφνικά στις 28/7 εμφανίστηκε στο αεροδρόμιο της Αθήνας. (Κι εγώ φοβόμουν μήπως χάθηκε και στο τσαφ ήμουν να ζητήσω refund)

απλα εκει αγχωνομαι εγω γιατι δε εμενα δεν βγαζει αυτο καν "Item ready for international transport; Postcode AT" λες και κολλησε εκει ξερω γω , τεσπα ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

εγω από 1η Ιουλιου περιμενω λεει ότι είναι Αθηνα από 4 Ιουλιου και τιποτα ακομη..τζιφος...
Δηλαδή και σένα ήταν το ΤΝ ως RSxxxxxxxxGB;

Και ένα μήνα μετά, ακόμα να το παραλάβεις; Από ποιο κατάστημα παράγγειλες;

 

Μπορείς να ανεβασεις τις πληροφορίες του tracking εδώ;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε μάγκες γιατί εδώ και μια βδομάδα δεν έχει κουνηθεί ενώ έχει μπει Ελλάδα? Πήρε να το ανοίξει ένας υπάλληλος και έφυγε διακοπές και το άφησε πάνω στο γραφείο του? Ενώ βλέπω αλλωνών που έφτασαν πιο μετά από μένα, ή και την ίδια μέρα έχουν ήδη δρομολογηθεί προς αυτούς...

 

28/7/2017, 07:08:31 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

26/6/2017, 11:40:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και μένα σε 3 αποστολές μια από gear μια από banggood me prioroty και μια από Αλί με sg κολλημένες από 29/7 Ελλάδα ...ακουνητες !!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

c3c728e20e8e293cc5e5a7b2a11dc974.jpg

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Εχω κινηση απο εκεινα τα πακετα που πηγαν ΥΕΔ θεσσαλονικης αλλα ξαναγυρισαν αθηνα λογο οτι δεν ειχαν συστημα να τα εκτελωνισουν στην θεσσαλονικη

 

Για να δου,ε απο δευτερα τι λυπητερη θα μσς φερει ο ταχυδρόμος?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε μάγκες γιατί εδώ και μια βδομάδα δεν έχει κουνηθεί ενώ έχει μπει Ελλάδα? Πήρε να το ανοίξει ένας υπάλληλος και έφυγε διακοπές και το άφησε πάνω στο γραφείο του? Ενώ βλέπω αλλωνών που έφτασαν πιο μετά από μένα, ή και την ίδια μέρα έχουν ήδη δρομολογηθεί προς αυτούς...

 

28/7/2017, 07:08:31 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

26/6/2017, 11:40:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Και εγω ετσι ακριβως. Σημερα ζητησα επεκταση ασφαλειας αγορας απο το ali. Υπομονη, αφου φανηκαν στο tracking των ελτα, καποια στιγμη θα παραδοθουν.

Link to comment
Share on other sites

Στις 38 μέρες χρειάστηκες επέκταση? Φοβάμαι μην καθυστερούν, και τα δω να φεύγουν προς τα πίσω, και τζάμπα περιμένω τόσο καιρό...
Link to comment
Share on other sites

Στις 38 μέρες χρειάστηκες επέκταση? Φοβάμαι μην καθυστερούν, και τα δω να φεύγουν προς τα πίσω, και τζάμπα περιμένω τόσο καιρό...

Η παραγγελια εγινε αρχες ιουνιου. Στις 10αυγουστου εληγε η ασφαλεια.ειχα 3παραγγελιες. αυτη ειναι η τελευταια που ακομη περιμένω. Εχω παραλαβει κινητο και θήκη και εμεινε το τζαμακι. Αφου μας επιασε αυγουστος διπλη υπομονη.

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

29/7/2017, 07:06:42 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

17/6/2017, 11:29:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Edited by stardu
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τώρα τηλέφωνο και μου λέει στο τελωνείο είναι, μπορεί να πάρει από 1 μέρα μέχρι 6 βδομάδες. Και της λέω, κάποια πακέτα που ήρθαν 29/7, 31/7 και το δικό μου ήρθε 28/7 γιατί εκείνα πέρασαν και πάνε στους παραλήπτες, και το δικό μου ακόμα κάθεται ακίνητο? Δεν μπορώ να σας απαντήσω σε αυτό μου λέει, δεν γνωρίζω. Μας υποχρέωσε!
Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να βγαλεις ακρη. Ουτε ακολουθουν καποια σειρα με τα δεματα. Οποιο πιασει το χέρι τους. Καποια στιγμη θα το παραλαβεις. Πισω δεν το στελνουν παντως μην αγχωνεσαι, θα καθυστερήσει αλλα θα στο παραδωσουν.
Link to comment
Share on other sites

2017-08-04 11:24

 

M.D. ILIOU, ITEM DELIVERED

 

2017-08-04 08:46

 

M.D. ILIOU, ITEM TO BE DELIVERED

 

2017-08-04 08:00

 

M.D. ILIOU, ITEM ARR M.D. ILIOU

 

2017-08-04 05:08

 

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

 

2017-08-04 01:10

 

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

 

2017-08-03 22:00

 

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

 

2017-07-30 12:15

 

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

 

2017-07-16 14:10

 

CHINA, SEND ITEM ABROAD

 

2017-07-15 21:16

 

CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

 

Κ γρήγορα και χωρις 3ευρω. Δέμα αξίας 33 ευρώ. Μια χαρά με αυτά που διαβαζω εδώ...

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπεα.εχω κανει συνολικα γυρω στις 50 παραγγελιες απο ali.ποτε δεν πληρωνα τελωνειο.τα περιασοτερα ηταν ψιλοπραγματα μεχρις 25 ευρω.μια φορα 65 ευρω.ποτε δεν πληρωσα τελωνειο.σημερα ηταν η πρωτη μου...πακετο των 10 ευρω...και πληρωσα 3 ευρω τελωνειο...σε ερωτηση μου η υπαλληλος μιυ ειπε οτι απο Χριστουγεννα ολα περνανε τελωνειο.εγω ειχα κιαλλες παραγγελιες απο τα Χριστουγεννα και ποτε δεν ειχα πληρωσει τελωνειο!τι λετε να συμβαινει;ημουν ατυχος κιεπεσα στην περίπτωση η οντως τα περνανε ολα πια;
Link to comment
Share on other sites

η πλακα με το δικο μου το τρακινγκ απο το ολλανδικο απο τις 25 ιουλιου μου γραφει οτι The item has arrived in the country of destination σε ολα τα ξενα σαιτς ,,και στα ελτα απο 18 ιουλιου μου γραφει ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ...τους πηρα τηλ...πριν λιγο και μου λενε οτι δεν εχει φτασει ακομα ελλαδα και οτι δεν ισχυει τι γραφουν τα αλλα σαιτς..και μονο οτι γραφει το σαιτ των ελτα...δηλαδη δεν παραδεχονται οτι τα αλλα σαιτς λενε το σωστο και οτι μονο το δικο τους ειναι αλανθαστο...λες και ψωνιζω πρωτη φορα απο κινα και δεν ξερω τι γινεται στο αεροδρομιο.....αντι για να μου πουνε οτι ναι εχει φτασει αλλα δεν προλαβαμε να το σκαναρουμε λογω ογκου δεματων.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...