Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποια επιλογή από τις παρακάτω του Tinydeal που να είναι σχετικά γρήγορη και ασφαλής από τελωνείο?eae7db902acc6fe96147ac3e691371a5.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τοποτα δεν ειναι τελειως σιγουρο οσον αφορα το τελωνειο.

Παρολα αυτα , λενε, πως η dpd καποια κινεζομαγαζα που τη δουλευουν δεν περνανε τελωνειο.

Καλυτερα , ομως , να σου απαντησουν και αλλοι καθως και κανε ενα search στο υπαρχον thread να διαβασεις για την dpd αποστολη.

Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρονια εκανα αγορες απο Κινα δεν ειχα κανενα προβλημα με τα Tracking numbers γτ ερχοταν σχεδον ολα με SG POST.....τωρα ξαφνικα το Geekbuying μου εστειλε αυτο το Tracking LVS2016933390******N1 πριν απο 3 μερες.Ξερει κανεις τι ειναι γτ πρωτη φορα το βλεπω???
Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω για priority direct mail από banggood όσον αφορά τον χρόνο δύο δέματα για τον αδερφό μου το ένα έφυγε 5 Ιουλίου απο ολλανδια και έφτασε σήμερα ελλαδα ,το άλλο από 27 Ιουνίου σε μεταφορά από Ολλανδία έφτασε Ελλάδα μετά από λίγες ώρες. Όπως βλέπετε είναι θέμα τύχης ποτέ θα έρθουν. Όταν παραλάβω θα ενημερώσω αν πέρασε από τελωνείο ή όχι . Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Και σε ένα φαίνεται να ξεκόλλησε το ένα, το άλλο που έχει αγοραστεί 12 ημέρες νωρίτερα είναι κολλημένο στην Κωνσταντινούπολη από τις 14 Ιουνίου.

 

Κωδικός Αντικειμένου: RH*********TR

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

14/6/2017, 12:22:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

14/6/2017, 09:28:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

14/6/2017, 09:28:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

 

 

Κωδικός Αντικειμένου: RS*********CN

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

7/7/2017, 22:52:55 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

21/6/2017, 09:51:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

20/6/2017, 12:37:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρονια εκανα αγορες απο Κινα δεν ειχα κανενα προβλημα με τα Tracking numbers γτ ερχοταν σχεδον ολα με SG POST.....τωρα ξαφνικα το Geekbuying μου εστειλε αυτο το Tracking LVS2016933390******N1 πριν απο 3 μερες.Ξερει κανεις τι ειναι γτ πρωτη φορα το βλεπω???

 

Μου συνέβη μια φορά. Επικοινώνησα με τον πωλητή και του ζήτησα να το κοιτάξει, επειδή αυτό το τρελό νούμερο δεν το αναγνώριζε καμμιά μηχανή αναζήτησης δέματος. Αποδείχτηκε πως είχε γίνει λάθος και πως αυτό που μου είχαν στείλει για track number, ήταν το Shipment ID.

Ο πωλητής, επικοινώνησε με τη μεταφορική, το διόρθωσαν και μου έστειλε αυτό το μήνυμα ο ίδιος

 

Hi friend, I checked your order they put the wrong information on the package and it got delayed at the post office, I'm very very sorry about this,

I'll check with them later and let you know the correct tracking number.

 

και, μετά από 1-2 μέρες, μου έστειλε το πραγματικό track number. Όπως μετά αποδείχτηκε, όσο καιρό δεν είχα κάνει αυτή την κίνηση το δέμα δεν μετακινούνταν, ήταν παγωμένο σε αποθήκη.

Οπότε, μάλλον φρόντισέ το γρήγορα, θα 'λεγα.

Link to comment
Share on other sites

RF725636962CN

Επιτέλους κίνηση απ'τη china post

8/7/2017, 08:48:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

30/5/2017, 02:01:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

26/5/2017, 18:11:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

2017-07-08 10:29 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2017-06-29 03:11 Despatched to overseas (Country code: GR)

έλα και το sg post, μάλλον γύρισε από άδεια ο μόνος που δουλεύει εκεί μέσα...

 

μέσα σε 4 ημέρες είδαμε:

κολλημένα china post apo 25/5 μέχρι και 19/6 να παραλαμβάνονται

παρέλαβαν και το sg post από 29/6

Edited by tom1234
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 μηνα και?

Καλα εισαι

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

 

Πάλι καλά γιατί φοβόμουν για δίμηνο στο νερό, βέβαια κάπου εκεί θα κάνει ως που να έρθει. :D

Link to comment
Share on other sites

2017-07-08 10:29 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2017-06-29 03:11 Despatched to overseas (Country code: GR)

έλα και το sg post, μάλλον γύρισε από άδεια ο μόνος που δουλεύει εκεί μέσα...

 

μέσα σε 4 ημέρες είδαμε:

κολλημένα china post apo 25/5 μέχρι και 19/6 να παραλαμβάνονται

παρέλαβαν και το sg post από 29/6

 

η διαδικασια πρεπει να ειναι εντελως random,εχω sg κολλημενο απο 24/6

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Ακομα παραμενει στο σακο ...

Υπαρχει καποιος αλλος με SGPOST "2017-06-12 10:29 Arrival at Destination Post" ? ? ? ?

 

Ελλας το μεγαλειο σου ....

Μια μερα απο Singapore και 22 ημερες στο αεροδρομιο και δεν εχει ανοιξει ακομα ο σακος ....

 

Jw1ZPZ9.png

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Μου συνέβη μια φορά. Επικοινώνησα με τον πωλητή και του ζήτησα να το κοιτάξει, επειδή αυτό το τρελό νούμερο δεν το αναγνώριζε καμμιά μηχανή αναζήτησης δέματος. Αποδείχτηκε πως είχε γίνει λάθος και πως αυτό που μου είχαν στείλει για track number, ήταν το Shipment ID.

Ο πωλητής, επικοινώνησε με τη μεταφορική, το διόρθωσαν και μου έστειλε αυτό το μήνυμα ο ίδιος

 

Hi friend, I checked your order they put the wrong information on the package and it got delayed at the post office, I'm very very sorry about this,

I'll check with them later and let you know the correct tracking number.

 

και, μετά από 1-2 μέρες, μου έστειλε το πραγματικό track number. Όπως μετά αποδείχτηκε, όσο καιρό δεν είχα κάνει αυτή την κίνηση το δέμα δεν μετακινούνταν, ήταν παγωμένο σε αποθήκη.

Οπότε, μάλλον φρόντισέ το γρήγορα, θα 'λεγα.

 

Ενταξει φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβετε την απόλυτη ανικανότητα των ΕΛΤΑ ακόμη και εντός Ελλάδος, σήμερα μου ήρθε λογαριασμός αερίου ο οποίος λήγει αύριο, αν και είχε παραδωθεί στα ΕΛΤΑ εδώ και 3 εβδομάδες!!!!
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω εδώ μεταξύ άλλων:

 

β) Τέλη εκτελωνισμού από ΕΛΤΑ

Τα τέλη που προβλέπονται στον ισχύοντα τιμοκατάλογο

των ΕΛΤΑ είναι:

«Τέλος εκτελωνισμού»: 3 ευρώ για αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου από χώρες εκτός ΕΕ, τα οποία προσκομίστηκαν από τα ΕΛΤΑ ΑΕ στις τελωνειακές αρχές για σχετικό έλεγχο και διαπιστώθηκε ότι δεν περιέχουν αντικείμενα που επισύρουν δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις και χαρακτηρίστηκαν από τις τελωνειακές αρχές ως «τελωνειακά ελεύθερα».

 

Άρα αν τα ΕΛΤΑ το στείλουν για έλεγχο, και δωρεάν να το χεις πάρει εκτός ΕΕ ή είναι πολύ μικρής αξίας αντικείμενο, πληρώνεις 3 ευρώ. Αυτό καταλαβαίνω.

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Την παρασκευή πήγα να παραλαβω δέμα απο το ταχυδρομείο που είχε περάσει τελωνείο και δεν μου το δώσανε γιατί δε ξέρανε το ποσο που έπρεπε να πληρωσω
Link to comment
Share on other sites

Την παρασκευή πήγα να παραλαβω δέμα απο το ταχυδρομείο που είχε περάσει τελωνείο και δεν μου το δώσανε γιατί δε ξέρανε το ποσο που έπρεπε να πληρωσω

Τις προάλλες βρήκα ειδοποιητήριο στη θυρίδα, για δέμα από gearbest που περίμενα (ψιλολοϊδια, συνολικής αξίας μικρότερης των 30 ευρώ). Το ειδοποιητήριο έγραφε πάνω με στυλό "Σφραγίδα τελωνείου". Πήγα και το παρέλαβα την επομένη και δεν πλήρωσα τιποτα! Το δέμα είχε πάνω μια σφραγίδα, απ' αυτές που έχουν κενά πεδία για να συμπληρωθούν στοιχεία, αλλά δεν είχαν συμπληρώσει τίποτα. Το δέμα δεν είχε ανοιχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα παραμενει στο σακο ...

Υπαρχει καποιος αλλος με SGPOST "2017-07-08 10:29 Arrival at Destination Post" ? ? ? ?

 

Destination Country - Cache Time: 2017-07-09 08:12

2017-06-12 11:35 GERMANY, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

2017-06-12 06:15 GERMANY, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

 

Origin Country - Cache Time: 2017-07-09 08:12

2017-06-19 18:00 GR, ATHENS AMU, Arrival at Destination Country

Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρονια εκανα αγορες απο Κινα δεν ειχα κανενα προβλημα με τα Tracking numbers γτ ερχοταν σχεδον ολα με SG POST.....τωρα ξαφνικα το Geekbuying μου εστειλε αυτο το Tracking LVS2016933390******N1 πριν απο 3 μερες.Ξερει κανεις τι ειναι γτ πρωτη φορα το βλεπω???

 

Belgium Post Unregistered

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι σχετικο, αλλα ειναι το honorbuy αξιοπιστο; Ψαχνω να αγορασω καποιο κινεζικο κινητο ( μαλλον το xiaomi mi6 ) απο Ευρωπαϊκη αποθηκη. Ποιο site μου προτεινετε;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι σχετικο, αλλα ειναι το honorbuy αξιοπιστο; Ψαχνω να αγορασω καποιο κινεζικο κινητο ( μαλλον το xiaomi mi6 ) απο Ευρωπαϊκη αποθηκη. Ποιο site μου προτεινετε;

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά

Link to comment
Share on other sites

 

Αν πάρεις από Honorbuy(ευρωπαϊκή αποθήκη) σε μια βδομάδα και πολύ λέω θα το χεις στα χέρια σου με DHL.. Προχώρησε..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω με priority direct mail έφτασαν τα 2 δέματα ελλαδα ,ο σάκος που είναι αυτή την περίοδο ανοίγεται γρήγορα η είναι ίδια όπως με τα απλά συστημένα 16-20 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και εγω με τη σειρα μου παραγγειλα για πρςτη φορα απο κινα αρχικα με dhl καθως δε γνωριζα τι παιζει, ο κινεζος μου στελνει μαιλ και μου λεει οτι το κινητο θα βγει ακριβο με αυτο το τροπο μεταφορα στη χωρα μου και μου βαζει να επιλεξω αναμεσα με register kai unregister mail!!με τουτε και με κεινα θα το γλιτωσω το τελωνειο τωρα ή θα τον φαω ασχημα κιολας μιας κ το κινητο που πειρα ειναι το mi6 κανει 400 ευρω περιπου!!σταλθηκε τελικα με postnl us register mail και απο αυτα που καταλαβα μαλλον χθες εφυγε απο ολλανδια!!ποσες μερες θα κανει ναρθει γιατι εχω προγραμματισει και ταξιδι!!μη φαμε καμμμια φολα!!
Link to comment
Share on other sites

Από ποιο κατάστημα παρήγγειλες το mi6; Από ότι έχω καταλάβει όλα τα registered περνάνε τελωνείο πλέον, αν είναι μικρής αξίας τότε πληρώνεις το 3ευρω, αν είναι μεγάλης αξίας τότε 24% της αξίας του +12 ή 3 ευρώ. Εγώ πήρα το mi5 με europe registered Austrian Post και έφαγα τελωνείο. Δεν ξέρω ακόμα πόσο γιατί ακόμα είναι κολλημένο εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...