Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάπου είχε αναφερθεί εδώ μέσα ότι τα πακέτα στο Βενιζέλος τα σκανάρει ιδιωτική εταιρεία και όχι τα ΕΛΤΑ.

Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χθες, μίλησα με προϊστάμενο επαρχιακού ΕΛ.ΤΑ., κεντρικού καταστήματος πρωτεύουσας νομού. Παρουσία μου, τηλεφώνησε στα κεντρικά στην Αθήνα, για να μάθουμε τι γίνεται – άκουγα την εκεί προϊσταμένη σε ανοιχτή ακρόαση.

Τα μεταφέρω όπως τα είπε, όχι πιστεύοντας πως είναι κάτι που δεν ξέραμε, απλά προς επιβεβαίωση όσων γνωρίζουμε.

 

1) Δέμα από Κίνα μέσω Γερμανίας που παραλαμβάνεται από ΕΛ.ΤΑ., να υπολογίζουμε πλέον ένα μήνα από την ώρα που βλέπουμε «παραλαβή από πελάτη στο εξωτερικό» μέχρι τη στιγμή που θα το «δούμε κανονικά» στο ΕΛ.ΤΑ. track (προσωπικά, πίστευα πως είμαστε στις 15-18 μέρες).

 

2) Από κει και πέρα, αναλόγως αν μπει τελωνείο ή όχι. Τελωνείο, ξεκαθάρισε πως μπαίνει οτιδήποτε είναι ηλεκτρονικό – όχι μόνο τα κινητά, όλα τα ηλεκτρονικά, αλλά όχι άλλα αντικείμενα. Έτσι είπε – έτσι λέω. Προσωπικά, το πιστεύω. Μέχρι δέμα - χαρτοκιβώτιο μήκους 120 εκ., πλάτους και ύψους 70 εκ., βάρους 7 κιλών παρέλαβα μέσα στον Ιούνιο (China post και ΕΛΤΑ courier) και δεν πλήρωσα φράγκο πουθενά.

 

3) Για τη διαδικασία τελωνείου, είπε πως από τα κοντέινερ – για οδική μεταφορά, ή από τους σάκους – για αεροπορική μεταφορά, δειγματολειπτικά οι υπάλληλοι επιλέγουν και ανοίγουν το ¼ περίπου του συνόλου – η οδηγία είναι για το σύνολο, αλλά δεν έχουν αρκετό προσωπικό. Από αυτά που δειγματολειπτικά – τυχαία ανοίγουν, ξεχωρίζουν ό,τι είναι ηλεκτρονική συσκευή και το εκτελωνίζουν, ενώ τα άλλα φεύγουν ελεύθερα.

 

4) Για το χρόνο τελωνείου, είπε πως ο μήνας θεωρείται εξαιρετικά ευνοική περίπτωση, ενώ μέχρι δίμηνο περίπου είναι το όριο.

 

Μου είπε και ο προϊστάμενος που την πήρε τηλέφωνο κάποια πράγματα, κυριολεκτικά απηυδισμένος και ο ίδιος από τη νέα κατάσταση.

Για παράδειγμα, μου είπε πως του ήρθε λίστα κωδικών δεμάτων από το τελωνείο Αθήνας, με την οποία τον υποχρεώσανε να τα ξαναστείλει Αθήνα – ενώ είχανε φτάσει στο κατάστημα ΕΛ.Τ.Α της επαρχίας – για να τα περάσουν τελωνείο…. Ειδικά αυτό, αν δε μου το λεγε άνθρωπος που κάνει αυτή τη δουλειά, δεν θα το πίστευα

Η αλήθεια, έδειχνε και ο ίδιος να τα χει χαμένα και μου έλεγε πως δεν ξέρει πώς να χειριστεί τον κόσμο, τι να τους πει κυρίως, για το θέμα των καθυστερήσεων – επαρχία βλέπετε, γνωστοί οι περισσότεροι, αλλιώς μιλάνε εκεί πελάτες και υπάλληλοι ΕΛ.ΤΑ.

 

Αυτά άκουσα από τους αρμόδιους, αυτά μεταφέρω.

 

Προσωπικά, όσο συνεχίζεται αυτή η κατάσταση – για πάντα, ίσως;; – από άποψη χρεώσεων, καθυστερήσων κλπ., θα το σκεφτώ πάρα πολύ να ξαναπαραγγείλω από Τρίτη χώρα. Θα προσπαθώ, έστω και λίγο ακριβότερα, να βρίσκω αυτά που θέλω από Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

 

3) Για τη διαδικασία τελωνείου, είπε πως από τα κοντέινερ – για οδική μεταφορά, ή από τους σάκους – για αεροπορική μεταφορά, δειγματολειπτικά οι υπάλληλοι επιλέγουν και ανοίγουν το ¼ περίπου του συνόλου – η οδηγία είναι για το σύνολο, αλλά δεν έχουν αρκετό προσωπικό. Από αυτά που δειγματολειπτικά – τυχαία ανοίγουν, ξεχωρίζουν ό,τι είναι ηλεκτρονική συσκευή και το εκτελωνίζουν, ενώ τα άλλα φεύγουν ελεύθερα.

 

 

το μονο καλο απο ολα αυτα ειναι το 1/4 που με απλη επαγωγη δημοσιου σημαινει το 1/10 ευτυχως!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ολα εχουν να κανουν με την χρεωση των 3€.

Ειμουν πριν λιγο και μιλαγα με εναν φιλο που εργαζετε στα ΕΛΤΑ .

Τα παντα εκτος Ε.Ε ( ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ με TRACKING NUMBER ) πλεον αποκτουν την μπλε παραλληλογραμη σφραγιδα για την οποια χρεωνεσε κατα την παραλαβη με το ποσο των 3€ .

Χρεωνουν τα παντα , ακομα και κουτακι σε μεγεθος πακετου τσιγαρων .

Η χρεωση ονομαζετε "τελος παρουσιασης στο τελωνειο" αλλα ΔΕΝ πανε στο τελωνειο απλα σφραγιζονται για να πληρωσεις .

Δεν ηξερε να μου πει για NL post κλπ ( τριγωνικη ) εαν εχει χρεωση , δω καλα καλα δεν το ξερουν ακομα οι διανομεις .

Εαν εισαι ατυχος δεν θα πληρωσεις αυτα , αλλα θα περασεις τελωνειο και θα δωσεις δασμους ( τυχαια ? δειγματοληπτικα ? Scanner ? κανεις δεν ξερει τι γινετε εκει )

Οποτε τα παντα στην σειρα ( εαν ο σακος ειναι εκτος Ε.Ε ) για την μπλε παραλληλογραμη σφραγιδα των 3€ και μετα φευγουν για κεντρα διαλογης ..

 

Βρηκαν τροπο να "σωσουν" τα φαλιρισμενα ΕΛΤΑ

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Τα παντα εκτος Ε.Ε πλεον αποκτουν την μπλε παραλληλογραμη σφραγιδα για την οποια χρεωνεσε κατα την παραλαβη με το ποσο των 3€ .

Χρεωνουν τα παντα , ακομα και κουτακι σε μεγεθος πακετου τσιγαρων .......Οποτε τα παντα στην σειρα ( εαν ο σακος ειναι εκτος Ε.Ε ) για την μπλε παραλληλογραμη σφραγιδα των 3€ και μετα φευγουν για κεντρα διαλογης ..

Δεν ισχύει με τίποτα αυτό!

Εκτός αν ξεκίνησε να εφαρμόζεται σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ολα εχουν να κανουν με την χρεωση των 3€.

Ειμουν πριν λιγο και μιλαγα με εναν φιλο που εργαζετε στα ΕΛΤΑ .

Τα παντα εκτος Ε.Ε πλεον αποκτουν την μπλε παραλληλογραμη σφραγιδα για την οποια χρεωνεσε κατα την παραλαβη με το ποσο των 3€ .

Χρεωνουν τα παντα , ακομα και κουτακι σε μεγεθος πακετου τσιγαρων .

 

Oποτε δηλαδη φακελοι με μικρογκατζετακια που ερχονταν μεχρι τωρα κατευθειαν στο γραμματοκιβωτιο θα πρεπει να πηγαινεις να τα παρεις απο το ταχυδρομειο πλεον με ειδοποιηση?Πως αλλιως θα πληρωσεις τα 3 ευρω σ αυτα?

 

Δυσκολο μου φαινεται αλλα αν οντως αλλαξαν τοσο πολυ τα πραγματα who knows..

Link to comment
Share on other sites

Oποτε δηλαδη φακελοι με μικρογκατζετακια που ερχονταν μεχρι τωρα κατευθειαν στο γραμματοκιβωτιο θα πρεπει να πηγαινεις να τα παρεις απο το ταχυδρομειο πλεον με ειδοποιηση?Πως αλλιως θα πληρωσεις τα 3 ευρω σ αυτα?

 

Δυσκολο μου φαινεται αλλα αν οντως αλλαξαν τοσο πολυ τα πραγματα who knows..

 

Ξεχασα να αναφερω , μου ειπε για τα συστημενα ( με τρακινγκ δλδ )

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Κωδικός Αντικειμένου: RT*********AT

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

4/7/2017, 00:17:03 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

3/7/2017, 12:43:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

Το φάγαμε το τελωνείο. Αν έχει βγει κανενός από τελωνείο ας μας ενημερώσει πόσο πλήρωσε και πόσο έμεινε μέσα.

Link to comment
Share on other sites

30/5/2017, 02:01:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

26/5/2017, 18:11:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Αυτά είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ίδια περίπτωση με εσένα, αποστολή με austrian και κολλημένος από 2017-06-19 15:46 Item ready for international transport; Postcode AT !

Τους έστειλα μέιλ, αναμένω απάντηση για την καθυστέρηση. Στα ΕΛΤΑ , φαίνεται το δικό σου, γιατί το δικό μου όχι.

 

Είχες κανένα νεώτερο φίλε?εμένα πάντως ακόμα είναι κολλημένο το δέμα.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Με όλον αυτό το κουρνιαχτό (αν και ειχα και νωρίτερα τον προβληματισμό) σκέφτομαι το εξής. Αν υποθέσουμε ότι έχω παραγγείλει ένα προϊόν αξίας 1 ευρώ από Κίνα. Αναρωτιέμαι πόσο να ειναι το κέρδος του εργοστασίου, το κέρδος του πωλητή, το κόστος για τα κινέζικα ταχυδρομεία καθώς και το κόστος παράδοσης των ΕΛΤΑ. Αν αναλογιστούμε πως μάλλον μιλάμε για cents για τους δύο τελευταιους (CN και ΕΛΤΑ) μάλλον τα ΕΛΤΑ αποφάσισαν πως δεν θα κάνουν πλέον τον "νεροκουβαλητή" των κινέζων. Μέχρι εδώ καλά... Για ποιό λόγο λοιπόν δεν επιδιώκουν μια νέα συμφωνία με την αντίσοιχη υπηρεσία των Κινέζικων ή άλλων ταχυδρομίων για να πληρωθούν με καλύτερους όρους και καταφεύγουν στο να βάζουν ένα παράλλογο "χαράτσι" στον τελικό παραλήπτη ? Στο παραπάνω παράδειγμα το κόστος των 3ευρώ καταντά ως δήμευση του προϊόντος του αγοραστή !!! Ακόμα και πριν διαβάσω τη στοιχομηθεία που παρέθεσε ο φίλος απο το επαρχιακό κατ/μα των ΕΛΤΑ ήμουν βέβαιος ότι το "χαράτσι" των 3 ευρώ μπαίνει και χωρίς το πακέτο/φάκελος να πάει στο τελωνείο. Κλασσική Ελληνική περίπτωση. Καλό θα ήταν ο κρατικός ΕΛΤΑ να βρει τρόπους να εισπράξει πρώτα αυτά που του αναλογούν απο τις αντίστοιχες υπηρεσίες άλλων κρατών αλλά μάλλον φοβάται να τα ζητήσει !!! Η COSCO καιροφυλακτεί. Μόλις αντιληφθούν οι Κινέζει τι παίζει με τα ΕΛΤΑ προβλέπω μεν οι παραγγελίες να αργούν πολύ αλλά η πύλη εισόδου θα γίνει το λιμάνι του Πειραιά και εκεί δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούν να εφρμόσουν τα χαράτσια τους !!! Προτείνω να ενημερώσουμε με κάθε τρόπο τα Κινέζικα ηλ.κατ/ματα, με την πρώτη ευκαιρία, γι αυτό που συμβαίνει. Θα φτάσουν εκεί που πρέπει τα νέα δεδομένα.

Λευτεριά στο shopping !!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Είχες κανένα νεώτερο φίλε?εμένα πάντως ακόμα είναι κολλημένο το δέμα.

Απ' ότι φαίνεται οι Αυστριακοί ταχυδρομικοί είναι χειρότεροι από τους δικούς μας. Τους έστειλα δύο μέιλ και δεν έλαβα καμία απάντηση ακόμη ! Κατά τα λοιπά, καμία νεώτερη κίνηση και για μένα....

Link to comment
Share on other sites

Με όλον αυτό το κουρνιαχτό (αν και ειχα και νωρίτερα τον προβληματισμό) σκέφτομαι το εξής. Αν υποθέσουμε ότι έχω παραγγείλει ένα προϊόν αξίας 1 ευρώ από Κίνα. Αναρωτιέμαι πόσο να ειναι το κέρδος του εργοστασίου, το κέρδος του πωλητή, το κόστος για τα κινέζικα ταχυδρομεία καθώς και το κόστος παράδοσης των ΕΛΤΑ. Αν αναλογιστούμε πως μάλλον μιλάμε για cents για τους δύο τελευταιους (CN και ΕΛΤΑ) μάλλον τα ΕΛΤΑ αποφάσισαν πως δεν θα κάνουν πλέον τον "νεροκουβαλητή" των κινέζων. Μέχρι εδώ καλά... Για ποιό λόγο λοιπόν δεν επιδιώκουν μια νέα συμφωνία με την αντίσοιχη υπηρεσία των Κινέζικων ή άλλων ταχυδρομίων για να πληρωθούν με καλύτερους όρους και καταφεύγουν στο να βάζουν ένα παράλλογο "χαράτσι" στον τελικό παραλήπτη ? Στο παραπάνω παράδειγμα το κόστος των 3ευρώ καταντά ως δήμευση του προϊόντος του αγοραστή !!! Ακόμα και πριν διαβάσω τη στοιχομηθεία που παρέθεσε ο φίλος απο το επαρχιακό κατ/μα των ΕΛΤΑ ήμουν βέβαιος ότι το "χαράτσι" των 3 ευρώ μπαίνει και χωρίς το πακέτο/φάκελος να πάει στο τελωνείο. Κλασσική Ελληνική περίπτωση. Καλό θα ήταν ο κρατικός ΕΛΤΑ να βρει τρόπους να εισπράξει πρώτα αυτά που του αναλογούν απο τις αντίστοιχες υπηρεσίες άλλων κρατών αλλά μάλλον φοβάται να τα ζητήσει !!! Η COSCO καιροφυλακτεί. Μόλις αντιληφθούν οι Κινέζει τι παίζει με τα ΕΛΤΑ προβλέπω μεν οι παραγγελίες να αργούν πολύ αλλά η πύλη εισόδου θα γίνει το λιμάνι του Πειραιά και εκεί δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούν να εφρμόσουν τα χαράτσια τους !!! Προτείνω να ενημερώσουμε με κάθε τρόπο τα Κινέζικα ηλ.κατ/ματα, με την πρώτη ευκαιρία, γι αυτό που συμβαίνει. Θα φτάσουν εκεί που πρέπει τα νέα δεδομένα.

Λευτεριά στο shopping !!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Έχω την αίσθηση ότι κάνεις πολλές αυθαίρετες υποθέσεις και καταλήγεις σε συμπεράσματα που, πιθανότατα, δεν ισχύουν.

Επιπλέον, λάβε υπόψιν ότι τα ταχυδρομικά κόστη τα επιδοτεί το κινεζικό κράτος.

Συμφωνώ στο ότι οι Κινέζοι αποκλείεται να επιτρέψουν να μειωθούν οι εξαγωγές τους εξαιτίας των τελωνειακών ελέγχων.

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εμφανίστηκε στα ΕΛΤΑ αυτό

μερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

4/7/2017, 00:07:42 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

28/6/2017, 00:16:34 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

28/6/2017, 09:37:42 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

6/6/2017, 18:01:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Σε πόσες μέρες λέτε να παραλαβω;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι κάνεις πολλές αυθαίρετες υποθέσεις και καταλήγεις σε συμπεράσματα που, πιθανότατα, δεν ισχύουν.

Επιπλέον, λάβε υπόψιν ότι τα ταχυδρομικά κόστη τα επιδοτεί το κινεζικό κράτος.

Συμφωνώ στο ότι οι Κινέζοι αποκλείεται να επιτρέψουν να μειωθούν οι εξαγωγές τους εξαιτίας των τελωνειακών ελέγχων.

 

α) Δηλαδή πως αλλιώς να ερμηνεύσω το 3ευρω (δεν θυμάμαι ακριβώς τη διατυπωση "παρουσίαση στο τελωνείο" η κάπως έτσι... και το χαράτσι αυτό ???

β) Εφόσον λοιπον επιδοτούνται οι πωλήσεις/εξαγωγές (με το ταχυδρομικό κόστος από το Κινέζικο κράτος τότε γιατί όλη αυτή η καθυστέριση ??

γ) Τι γίνεται με τις αποστολές ευρώπης ??? Προσωπικά ειχα καθυστεριση 3 εβδομάδων σε 2 αποστολές και στη μία αναγκάστηκε ο πωλητής να μου κάνει refund, και το πακέτο ήρθε αργότερα !!! Στην άλλη ήρθε οριακά για να ξαναζητήσω από άλλον πωλητή refund για το ίδιο είδος από άλλο κράτος !!! Γαλλία την 1η φορά και Αγγλία τη 2η.

 

Όπως πάντα ο έλληνας νομοθέτης που ενδεχομένως εφαρμόζει ευρωπαικές οδηγίες, δεν έλαβε υπόψιν του την κατάσταση των ΕΛΤΑ. Εκτός αν (ας αυθαιρετήσω πάλι) ετοιμάζουν τα ΕΛΤΑ για ιδιωτικοποίηση και θέλουν να "προικίσουν" τον πλοιοδότη με "εξτραδάκια".

 

Προσωπικά ήμουν ικανοποιημένος με τους χρόνους παράδοσης των ΕΛΤΑ μέχρι πρότεινος.

Link to comment
Share on other sites

α) Δηλαδή πως αλλιώς να ερμηνεύσω το 3ευρω (δεν θυμάμαι ακριβώς τη διατυπωση "παρουσίαση στο τελωνείο" η κάπως έτσι... και το χαράτσι αυτό ???

β) Εφόσον λοιπον επιδοτούνται οι πωλήσεις/εξαγωγές (με το ταχυδρομικό κόστος από το Κινέζικο κράτος τότε γιατί όλη αυτή η καθυστέριση ??

γ) Τι γίνεται με τις αποστολές ευρώπης ??? Προσωπικά ειχα καθυστεριση 3 εβδομάδων σε 2 αποστολές και στη μία αναγκάστηκε ο πωλητής να μου κάνει refund, και το πακέτο ήρθε αργότερα !!! Στην άλλη ήρθε οριακά για να ξαναζητήσω από άλλον πωλητή refund για το ίδιο είδος από άλλο κράτος !!! Γαλλία την 1η φορά και Αγγλία τη 2η.

α)Δε ξέρω να σου απαντήσω, σίγουρα πρόκειται για κάποιο θεσμοθετημένο κόστος το οποίο δεν επιβάλλεται αυθαίρετα.

β)Δε νομίζω να υπάρχει κάποια σχέση στο ποιος πληρώνει το κόστος και την καθυστέρηση που παρατηρείται κατά διαστήματα.

γ)Οι αποστολές Ευρώπης είναι όπως και όλες οι υπόλοιπες! Η διάρκειά τους ποικίλει εξαιτίας πολλών παραγόντων.

 

Όπως πάντα ο έλληνας νομοθέτης που ενδεχομένως εφαρμόζει ευρωπαικές οδηγίες, δεν έλαβε υπόψιν του την κατάσταση των ΕΛΤΑ. Εκτός αν (ας αυθαιρετήσω πάλι) ετοιμάζουν τα ΕΛΤΑ για ιδιωτικοποίηση και θέλουν να "προικίσουν" τον πλοιοδότη με "εξτραδάκια". Προσωπικά ήμουν ικανοποιημένος με τους χρόνους παράδοσης των ΕΛΤΑ μέχρι πρότεινος.

Εδώ δεν αυθαιρετείς πράγματι, ασφαλώς η απαξίωση των ΕΛΤΑ είναι μέρος της στρατηγικής που θα οδηγήσει στο ξεπούλημά τους.

Φυσικά κανείς δεν πρέπει να χαίρεται με αυτή την εξέλιξη (θεωρώντας ότι θα οδηγήσει σε καλύτερες υπηρεσίες), διότι θα επιφέρει αύξηση του τιμολογίου τους.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται οι Αυστριακοί ταχυδρομικοί είναι χειρότεροι από τους δικούς μας. Τους έστειλα δύο μέιλ και δεν έλαβα καμία απάντηση ακόμη ! Κατά τα λοιπά, καμία νεώτερη κίνηση και για μένα....

Όχιιι, μη λες τέτοια!

Τώρα θα αρχίσουν πάλι τα σχόλια, του τύπου

- Κλασικοί Αυστριακάρες...

- Αυστρία το μεγαλείο σου!

- Η μεγαλύτερη κατάρα είναι το αυστριακό δημόσιο κι αυτός ο λαός δεν έχει καμιά ελπίδα, θα βυθίζεται συνεχώς με την αριστεροσύνη που του σερβίρουν.

- Χθες άργησε 3,17 λεπτά να απαντήσει ο Φραντς στο SMS της Ούρσουλας και πρέπει να το αναλύσουν στη δουλειά με την Αννέκε...

- Από εμπειρία μου στα αυστριακά ταχυδρομεία, 3 λαλούν και 2 χορεύουν κι 1 συμβασιούχος ξεπετάει 5 πελάτες ανά λεπτό και την καθαρίστρια στις τουαλέτες!

κτλ. :)

 

Υ.Γ.: Συγνώμη για το οφτόπικ - ξεφεύγω συχνά τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχει κανείς εικόνα για Austrian post αρκετά καλή ώστε να μπει ενα διάγραμμα όπως είναι τα διαγράμματα για τα αλλα που δείχνουν τα status και πόσες μέρες περίπου κάνει το καθένα;

Link to comment
Share on other sites

30/5/2017, 02:01:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

26/5/2017, 18:11:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Αυτά είναι :)

Έχεις κανένα νεώτερο; κουνήθηκε τίποτα;

Κι εγώ εκεί κοντά είμαι και ακόμα πιο πίσω. Δύο δέματα από 22/5 & 23/5

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

22/5/2017, 08:49:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

19/5/2017, 13:13:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

23/5/2017, 12:50:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

22/5/2017, 20:26:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Απο εχθες το πρωι στα ΕΛΤΑ μου γράφει έξοδος απο τελωνείο ποτε θα παραλαβω;

 

Ποσες μερες εκατσε μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανένα νεώτερο; κουνήθηκε τίποτα;

Κι εγώ εκεί κοντά είμαι και ακόμα πιο πίσω. Δύο δέματα από 22/5 & 23/5

 

Μπα τίποτα ούτε σήμερα. Το πιθανότερο να το θεωρήσω χαμένο από εβδομάδα και να ζητήσω επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω κινητο απο gearbest σταλμενο με austrian post αλλα δεν εχει φανει ακομη καν στο συστημα ελτα ,track17 μονο στο site που μας παρεπεμψε ενας φιλος μερικες σελιδες πριν το βρισκω 46254800_untitled.jpg' alt='46254800_unt

Τι παιζει γενικα με αυτο το austrian post γνωριζουμε εαν εχει τα σκαμπανεβασματα π ειχε το NL POST ?Τo gearbest με διαβεβαιωνει οτι δεν παιζει τελωνειο αλλα πολλους φιλους κ δω κ σε γειτονικα σαιτ τους βλεπω να το τρωνε το μανικι

Edited by Theo_VG7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...