Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εμενα απο 11/6 εχει φθασει δεν εχει κινηθει τιποτα με NL post περιμενω

 

Και εδω απο 11/6 κολλημένο το δεμα!!!

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εδω απο 11/6 κολλημένο το δεμα!!!

 

Kαι εδω απο 5/6 κολλημενο με priority direct απο Ολλανδια 31/5 παραγγελια , παει το 1/3 του καλοκαιριου

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω το xiaomi mi note 2 ή το mi mix. Και στις 2 περιπτώσεις , στο check out του gearbest, σα μέθοδο αποστολής έχει μόνο fast rate shipping και eu expedited.

Μήπως δεν το έχει για όλα τα προϊόντα ή μήπως εγώ δεν το βλέπω το priority line και το eu express ;

Μπορείς να μου το κάνεις ένα screenshot σε παρακαλώ σε κάποιο από αυτά τα 2 κινητά στο gearbest ;

Την στραβομάρα μου μέσα...

Το priority line στο gearbest υπάρχει μόνο για προϊόντα από αποθήκη Κινας

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μπορείτε να μου πείτε σε πόσες μέρες είναι να έρθει η παραγγελία μου Seychelles(Seychelles Post (International))

Greece(ELTA)

Latest Event -- 2017-06-18 23:56 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

Destination Country - Cache Time: 2017-06-20 17:54

2017-06-18 23:56 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-06-18 09:46 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-06-18 03:45 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-05-31 14:25 SEYCHELLES, SEND ITEM ABROAD

2017-05-31 13:38 SEYCHELLES, ARRIVAL AT AIRPORT

2017-05-31 13:18 SEYCHELLES, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

Origin Country - Cache Time: 2017-06-20 17:54

2017-05-31 05:38 Arrival at Airport

2017-05-30 16:00 Send item abroad (Export)

2017-05-30 16:00 Arrival at international place of exchange

2017-05-30 16:00 Accepted from sender ευχαριστώ σε όποιον απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εκανα και εγω μια παραγγελια με την postnl..με τι κουριερ σας ηρθε η παραγγελια..εμενα μ γραφει μεσα στην παρακολουθηση προβλημα κατα την παραδωση και δν μ εχει ερθει καποιο μνμ απο κουριερ..τι γινεται??
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μπορείτε να μου πείτε σε πόσες μέρες είναι να έρθει η παραγγελία μου Seychelles(Seychelles Post (International))

Greece(ELTA)

Latest Event -- 2017-06-18 23:56 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

Destination Country - Cache Time: 2017-06-20 17:54

2017-06-18 23:56 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-06-18 09:46 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-06-18 03:45 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-05-31 14:25 SEYCHELLES, SEND ITEM ABROAD

2017-05-31 13:38 SEYCHELLES, ARRIVAL AT AIRPORT

2017-05-31 13:18 SEYCHELLES, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

Origin Country - Cache Time: 2017-06-20 17:54

2017-05-31 05:38 Arrival at Airport

2017-05-30 16:00 Send item abroad (Export)

2017-05-30 16:00 Arrival at international place of exchange

2017-05-30 16:00 Accepted from sender ευχαριστώ σε όποιον απαντήσει

 

Αν είναι για Θεσσαλονίκη κοίτα στο σάιτ των ΕΛΤΑ και αν γράφει , ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗΣ τότε πάει τελωνείο . Πλέον στα ΕΛΤΑ λόγω ελλείψεως προσωπικού και πολλών δεμάτων κάνουν αρκετές μέρες είτε να ανοιχτούν οι σάκοι είτε στα κέντρα διαλογής . Πιστεύω μέχρι την άλλη τρίτη να το έχεις .

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα παιδια εκανα και εγω μια παραγγελια με την postnl..με τι κουριερ σας ηρθε η παραγγελια..εμενα μ γραφει μεσα στην παρακολουθηση προβλημα κατα την παραδωση και δν μ εχει ερθει καποιο μνμ απο κουριερ..τι γινεται??

 

Τα ΕΛΤΑ φέρνουν τα δέματα από ολλανδικά ταχυδρομεία ,κοίτα στο σάιτ των ΕΛΤΑ τι γράφει ακριβώς και που είναι το δέμα σού και αύριο στο ταχυδρομείο της περιοχής σου .

Link to comment
Share on other sites

23/5/17 12:46 - Track added

24/5/17 07:11 - The item is pre-advised, GREECE

24/5/17 07:11 - The item is pre-advised

29/5/17 21:06 - The item is at the PostNL sorting center, GREECE

29/5/17 21:06 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ

29/5/17 21:06 - SEND ITEM ABROAD, NETHERLANDS

29/5/17 21:06 - The item is at the PostNL sorting center

31/5/17 07:54 - The item is on transport to the country of destination, GREECE

31/5/17 07:54 - The item is on transport to the country of destination

5/6/17 10:57 - The item has arrived in the country of destination, GREECE

 

Εγώ έχω κολλήσει αρκετές μέρες εδώ.

Είναι ένα roidmi από gearbest.

Έχει άλλος το ίδιο θέμα;

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα ξεκόλλησε και το δικό μου τι έγινε στον ίδιο τσουβάλι είμαστε όλοι;

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Συμβουλή για όσους θέλουν να παραγγείλουν από aliexpress αγαθά αξίας (πχ κινητό), για να μη περάσουν τελωνείο να στέλνετε μήνυμα στους sellers ώστε στο description του δέματος να βάζουν "phone case" και αξία 10$. Τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής...

 

Για όσους ψωνίζουν από bangood ισχύει ότι πάει με τριγωνική με priority direct mail;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Συμβουλή για όσους θέλουν να παραγγείλουν από aliexpress αγαθά αξίας (πχ κινητό), για να μη περάσουν τελωνείο να στέλνετε μήνυμα στους sellers ώστε στο description του δέματος να βάζουν "phone case" και αξία 10$. Τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής...

Λες να είναι αυτό το μυστικό τελικά?

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

15 μερες για παραγγελια απο αποθηκη γκιαρ μπεστ ουγγαριας και ακομη στο περιμενε ... το εχουν παρακανει στα ελτα.Ολα τα σαιτ δειχνουν αφιξη 11. Υ.Γ Το γκιαρ δινει με 1 ευρω το Sweden Registered ειναι καλυτερο? καμια γνωμη. Edited by polinerios
Link to comment
Share on other sites

15 μερες για παραγγελια απο αποθηκη γκιαρ μπεστ ουγγαριας και ακομη στο περιμενε ... το εχουν παρακανει στα ελτα.Ολα τα σαιτ δειχνουν αφιξη 11. Υ.Γ Το γκιαρ δινει με 1 ευρω το Sweden Registered ειναι καλυτερο? καμια γνωμη.

Είχα ακούσει ότι είναι ποίο γρήγορο σε σχέση με το ουγγρικο ταχυδρομείο αλλα

Πλέον το πρόβλημα είναι στα ΕΛΤΑ ποτέ θα ανοιχτεί ο σάκος που είναι το δέμα σού,πχ δέμα από πολωνια έφτασε σε 2 μέρες και έκανε 5 μέρες να ανοίξουν τον σάκο,σε ένα άλλο έκανε 7 μέρες να έρθει από πολωνια αλλά ο σάκος ανοίχτηκε σε 2 μέρες .

Link to comment
Share on other sites

Γράφω εδώ για να προειδοποιήσω τα μελλοντικά θύματα των απατεώνων του GEARBEST ή καλύτερα GEARWORST.

Στο τέλος Φεβρουαρίου 2017 παραγγείλαμε εγώ και ένας φίλος - σε ξεχωριστές παραγγελίες - από το παραπάνω site, από ένα ULEFONE GEMINI. Ήταν προπαραγγελία, δηλαδή το κινητό δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμη. Διαβάσαμε τις προδιαγραφές και την παρουσίαση του κινητού στο PCSTEPS, το οποίο λειτουργεί σαν κράχτης του Gearbest στην Ελλάδα.

Πληρώσαμε μάλιστα και ασφάλεια (σύνολο 122.33€ Χ 2) για να είμαστε σίγουροι για την παραλαβή, πέρα από την "δεδομένη" ασφάλεια που "παρέχει" το PAYPAL.

Από εκεί και πέρα αρχίζει η περιπέτειά μας. Πέρασε καιρός και κανένα κινητό δεν έφτασε στην Ελλάδα. Μας ζώσανε τα φίδια και στις αρχές Απριλίου 2017 κάναμε ticket στο Gearbest, ζητώντας πλήρη επιστροφή χρημάτων. Οι απαντήσεις που πήραμε τυποποημένες, αρνητικές και από computer (robot text). Κάναμε κατόπιν claim στο PAYPAL, αλλά μετά από ατέλειωτη αλληλογραφία, όπου αν και στείλαμε το tracking status από την POSTNL (που μετά τις 10 Μαρτίου δεν είχε καμμία κίνηση από Ολλανδία, ούτε άφιξη στην Ελλάδα), το PAYPAL έκλεισε την υπόθεση υπέρ του Gearbest. Πιθανόν να έκλεισε την υπόθεση ρομπότ, γιατί δεν είναι δυνατόν άνθρωπος να βλέπει tracking κολλημένο στην Ολλανδία και να γράφει "από τα στοιχεία μας φαίνεται οτι παραλάβατε τα είδη".

Σε όλη τη διάρκεια της διαδικασίας εντυπωσιακό ήταν το γεγονός της προσπάθειας εξαπάτησης από το Gearbest, το οποίο πρότεινε άλλοτε μερική και άλλοτε πλήρη επιστροφή χρημάτων, μόνο άν αυτοβούλως κλείναμε την υπόθεση στο PAYPAL. Φυσικά ηλίθιοι δεν είμασταν, και το επόμενο βήμα ήταν στην POSTNL κατευθείαν στα κεντρικά, για να στείλουν πληροφορίες.

Οι Ολλανδοί ευγενέστατα απάντησαν αμέσως οτι από τα δικά τους στοιχεία φαινόταν οτι 3 μήνες μετά την αποστολή, δεν είχαμε παραλάβει τίποτα, αλλά επειδή η αποστολή υπαγόταν σε συμφωνία μεταξύ πωλητή (Gearbest) και αγοραστών στην Ελλάδα, δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα παραπάνω.

Ακολούθησε appeal στο PAYPAL και forward της απάντησης της POSTNL στο Gearbest και PAYPAL. Οι πρώτοι επανέλαβαν τον ίδιο εκβιασμό, δηλαδή να κλείσουμε πρώτα την υπόθεση και μετά βλέπουμε για επιστροφή κλπ. Το PAYPAL προς τιμή του, αναθεώρησε και μας δικαίωσε μετά από 3 μήνες αγώνα με πλήρη επιστροφή των χρημάτων στις πιστωτικές μας κάρτες.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ GEARBEST ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΓΧΩΡΙΟΥΣ ΚΡΑΧΤΕΣ ΤΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΣΕ ΚΛΕΨΟΥΝ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, να ρωτησω στο Banggod το Priority Direct Mail ειναι κατι σαν τριγωνικη η αν πληρωσω για αυτη την μεθοδο θα την πατησω ετσι κι αλλιως? (Προκειται για κινητο)
Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγγνωμη προκαταβολικα για τα Αγγλικα μου, ρωτησα στο livechat του Banggood για το Priority Direct Mail για να επιβεβαιωσω οτι ειναι τριγωνικη.

 

Hello. Welcome to Banggood Customer Service.How may I help you?

 

abyssd Hello, i would like to know if the Priority Direct Mail shipping method its to avoid customs pay

 

is it like the other stores have the "Triangular method" which the item first going to Europe country and then shipped from there like it was shipped for the first time from Europe?

 

Joyce yes, Priority Direct Mail shipping method can avoid customs pay

 

abyssd The chances to avoid customs are lower than free shipping method or the same?

 

Joyce 100% no custom problem for Priority Direct Mail

 

abyssd 7:38 pm Awesome, ok thank you dear

 

that is all

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πρότινος θεωρούσα το banggood σοβαρό και αξιόπιστο site, τώρα δεν ξέρω...

Παράγγειλα ένα σακίδιο (που το έβρισκα και σε άλλα κινέζικα site) από banggood, επειδή στη σελίδα του προϊόντος δήλωνε ότι θα έστελναν και ένα υπνόσακο, ως δώρο (gift). Αφού τσέκαρα ότι είναι επιλεγμένο το δώρο (υπήρχε και η δυνατότητα αποεπιλογής, αν δεν το θες), έβαλα την παραγγελία και προχθές παρέλαβα - αλλά το δώρο δεν υπήρχε. Επικοινώνησα μαζί τους και η απάντηση ήταν

"For your order 28125475,I am sorry you didn't place the 1021435.

So we didn't send it.

I am sorry the meaning of the gift of 1021435.

Best regards,

Anna".

Απ' ό,τι κατάλαβα, εννοούν ότι έπρεπε να... παραγγείλω το δώρο, για να μου το στείλουν. Επειδή θεωρώ ότι παραπλανούν σκόπιμα, για να πείσουν να αγοράσεις απ' αυτούς και μετά να εμφανίζουν αστείες δικαιολογίες, ρωτάω αν έχει τύχει σε κανέναν κάτι ανάλογο (κι αν είναι... πάγια τακτική τους αυτή). Τους απάντησα βέβαια ότι αν έτσι ήθελαν να το κάνω, για να μου στείλουν το δώρο, θα έπρεπε να το αναγράφουν και ότι σε κάθε περίπτωση θα μπορούσαν να μου το στείλουν τώρα, αλλά δεν πιστεύω ότι θα βγει κάτι.

Δεν είναι το "δωρο", είναι η κοροϊδία που μου τη σπάει και δε σκοπεύω να ξαναπαραγγείλω από αυτούς.

Με τα παραπάνω δε θέλω να επηρεάσω κανένα και εννοείται ότι ο καθένας έχει τις δικές του εμπειρίες και άποψη για τα καταστήματα που ψωνίζει και δε χρειάζεται τη δική μου. Απλά, σκέφτηκα να ενημερώσω όποιον του τύχει κάτι τέτοιο και να μάθω αν τα παραπάνω είναι κάτι προφανές, που θα έπρεπε να ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου (PostNL) ήταν κολλημένο απο 11/6 και μόλις εμφανίστηκε η άφιξη και στο tracking των ΕΛΤΑ
Eμενα παντως απο 11/6 εχει φθασει αεροδρομιο με NL post και μεχρι σημερα δεν εχει ανοιχθει ο σακκος ουτε και φαινεται στο site των ΕΛΤΑ οτι εχει φθασει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...