Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχει παραγγείλει ή/και παραλάβει κανείς με τριγωνική απο Vickmall με το νέο κόστος (3$) ??? Ρωτάω για να δω αν ισχύουν αυτά που λέει (για την τριγωνική) και τον χρόνο παράδοσης.

Ισχύει ναι , αλλά εμένα προσωπικά με προβλημάτισε με αυτή τη συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχει παραγγείλει ή/και παραλάβει κανείς με τριγωνική απο Vickmall με το νέο κόστος (3$) ??? Ρωτάω για να δω αν ισχύουν αυτά που λέει (για την τριγωνική) και τον χρόνο παράδοσης.

 

Εγώ.. Παρειγγειλα το mi mix 25/4/2017 και ακόμα δεν έχω κανένα νέο στο Tracking number.. Βέβαια σε κάθε επικοινωνία με το vickmall έχω άμεση απάντηση αλλά το ότι δεν έχω καμία πληροφορία ακόμα με ανυσηχει.. Βέβαια έπεσε και Πρωτομαγιά και είχαν ένα κόλλημα παντού αυτές τις μέρες, αλλά θα δούμε.. Αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι Παρασκευή /Σάββατο θα δω τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παρηγγειλα απο vickmall ενα xiaomi mi6 στις 27/4 και ενω με ειχε πει στο chat θα το στειλει μετα την πρωτομαγια γιατι ειναι αργια η γιορτη για την κινα ακομα περιμενω track number.Ακουσα τελευταια για καθυστερησεις που κανει το vickmall αλλα τι να πω το εμποστευομαιακομη.Θα επικοινωνησω αυριο να δω τι γινεται.

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μια διευκρίνηση...ο αποστολέας απο Κίνα δεν ήθελε να στείλει με ταχυδρομείο και μου έστειλε με courrier.

Προφανώς πέρασε τελωνείο ως αναμενόταν. Δεν έχω θέμα με τον αποστολέα αφού τον ενημέρωσα οτι αν είναι να παρλάβω θα μου κάνει πρώτα κατάθεση τα τέλη κτλπ.

Απορία έχω με το courrier...εγώ απλά με το tracking number είδα πως έφτασε. Τους κάλεσα να δω που είναι και μου είπαν να μιλήσω με τις εισαγωγές τους.

Τους πήρα και μου ζήτησαν την απόδειξη αγοράς.

Τους ειπα οτι ειναι δωρο γάμου και το έστειλε ο θειος μου που ειναι ναυτικος και τωρα ειναι στο καραβι.

Με τα χιλια ζορια τον βρηκα και ενω προφανως δεν ηθελε να στειλει λογω του οτι ηταν δωρο γαμου, μου το εστειλε.

Το στελνω και μου ερχεται απαντηση οτι θελουν το αποδεικτικο ειααγωγης.

Στην επικοινωνια που ειχα αρχικα μου ειχαν πει οτι χρεωνουν 39€ και οτι πει το τελωνειο.

Τι ακριβως γινεται;

Edited by AccelDrag
Link to comment
Share on other sites

Ρεκόρ ταχύτητας

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 23-04-2017 12:39 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 03-05-2017 09:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 03-05-2017 15:11 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-05-2017 18:17 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-05-2017 19:28 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Αύριο θα το έχω και να το παραδώσω στον αδερφό μου.

Άφιξη Ελλάδα 26/4

Link to comment
Share on other sites

Ρεκόρ ταχύτητας

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 23-04-2017 12:39 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 03-05-2017 09:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 03-05-2017 15:11 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-05-2017 18:17 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-05-2017 19:28 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Αύριο θα το έχω και να το παραδώσω στον αδερφό μου.

Άφιξη Ελλάδα 26/4

 

Εμένα έφτασε Ελλάδα στις 25/4 και ακόμη τίποτα. Άρα όπως να 'ναι τους ανοίγουν τους σάκους, όχι με σειρά παλαιότητας....

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ.. Παρειγγειλα το mi mix 25/4/2017 και ακόμα δεν έχω κανένα νέο στο Tracking number.. Βέβαια σε κάθε επικοινωνία με το vickmall έχω άμεση απάντηση αλλά το ότι δεν έχω καμία πληροφορία ακόμα με ανυσηχει.. Βέβαια έπεσε και Πρωτομαγιά και είχαν ένα κόλλημα παντού αυτές τις μέρες, αλλά θα δούμε.. Αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι Παρασκευή /Σάββατο θα δω τι θα κάνω.

 

καλημερα, πολλα τα στελνουν μεσω Ισπανιας, δοκιμασε στην υπηρεσια tracking που εχεις να προσθεσεις και την Cacesa Postal Spain.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, πολλα τα στελνουν μεσω Ισπανιας, δοκιμασε στην υπηρεσια tracking που εχεις να προσθεσεις και την Cacesa Postal Spain.

 

Καλημέρα,το ξέρω, αυτό το site μου έδωσαν και αυτοί.. Και μου βγάζει 'item is ready for shipment".. Tο θέμα είναι ότι τόσες μέρες δεν έχει αλλάξει κάτι και από 1/5/2017 αυτό γράφει μόνο, ενώ εγώ παρειγγειλα από 25/4/2017. Λες να κολλάει το σύστημα τους απλά;

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Σιγκαπούρη έφτασε Ελλάδα στις 25/4, σήμερα πρωί το σκανάρανε στο αεροδρόμιο. 9 μέρες, σχετικά γρήγορα, σε σχέση με άλλα παιδιά που περίμεναν 10+ μέρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

3/5/2017, 10:40:33 ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

3/5/2017, 10:28:13 ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

29/4/2017, 07:08:57 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

28/4/2017, 20:08:49 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

28/4/2017, 14:24:17 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

28/4/2017, 10:46:29 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

28/4/2017, 07:01:14 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

14/4/2017, 09:50:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Αύριο θα το έχω..

Παρέλαβες? Πλήρωσες τελωνείο;

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρώτη παραγγελία από banggood με priority και όντως όπως ανέφεραν και άλλοι δε φαίνεται πουθενά η προέλευση. Ένα αυτοκόλλητο μόνο που λέει να επιστραφεί Ολλανδία αν δε φτάσει στο προορισμό του.

4fc5d25759eb93f0f408b09943022660.jpg

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Σιγκαπούρη έφτασε Ελλάδα στις 25/4, σήμερα πρωί το σκανάρανε στο αεροδρόμιο. 9 μέρες, σχετικά γρήγορα, σε σχέση με άλλα παιδιά που περίμεναν 10+ μέρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρέλαβες? Πλήρωσες τελωνείο;

 

 

Παρέλαβα και δεν πλήρωσα τελωνείο. Μάλλον όπως μπήκε βγήκε από το τελωνείο. Απορώ πως μπήκε δέμα 200gr στο τελωνείο. Τι θα μπορούσε να είχε μέσα αξίας; ( Ακουστικά των 24 € είχε μέσα.)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μια διευκρίνηση...ο αποστολέας απο Κίνα δεν ήθελε να στείλει με ταχυδρομείο και μου έστειλε με courrier.

Προφανώς πέρασε τελωνείο ως αναμενόταν. Δεν έχω θέμα με τον αποστολέα αφού τον ενημέρωσα οτι αν είναι να παρλάβω θα μου κάνει πρώτα κατάθεση τα τέλη κτλπ.

Απορία έχω με το courrier...εγώ απλά με το tracking number είδα πως έφτασε. Τους κάλεσα να δω που είναι και μου είπαν να μιλήσω με τις εισαγωγές τους.

Τους πήρα και μου ζήτησαν την απόδειξη αγοράς.

Τους ειπα οτι ειναι δωρο γάμου και το έστειλε ο θειος μου που ειναι ναυτικος και τωρα ειναι στο καραβι.

Με τα χιλια ζορια τον βρηκα και ενω προφανως δεν ηθελε να στειλει λογω του οτι ηταν δωρο γαμου, μου το εστειλε.

Το στελνω και μου ερχεται απαντηση οτι θελουν το αποδεικτικο ειααγωγης.

Στην επικοινωνια που ειχα αρχικα μου ειχαν πει οτι χρεωνουν 39€ και οτι πει το τελωνειο.

Τι ακριβως γινεται;

 

Δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που δεν έχεις καταλάβει.

Ήρθε ένα δέμα με courier και όλοι γνωρίζουμε ότι θα περάσει από τελωνείο. Τόσο απλά.

Οι εταιρείες courier ακολουθούν πιστά τη νομοθεσία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως δημιουργείται ένα eu warehouse από τις εταιρείες?Πως κάποιες έχουν παραρτήματά τους στην Ελλάδα?

 

Νομίζω ότι μόνο η Vickmall επέλεξε να στήσει την ευρωπαική αποθήκη της στην Ελλάδα (Θεσ/νίκη).

Τα κριτήρια είναι δικά της.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.. σημερα το πρωι μου εβγαλε στη κατασταση απο τα ελτα την ενδειξη "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ". ξερει κανεις σε ποσες μερες θα το παραλαβω;;(γνωριζω για την επιπλεον χρεωση)
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να δωσω το Mi Note Pro, και να παρω απο Gearbest το Mi Note 2 υπαρχουν μετρα που μπορω να παρω η να προσεξω για να ελατωσω τις πιθανοτητες τελωνειου? Εχει expedited shipping με +5 αλλα ειναι DHL οποτε λογικα ειναι 100% τελωνειο
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που δεν έχεις καταλάβει.

Ήρθε ένα δέμα με courier και όλοι γνωρίζουμε ότι θα περάσει από τελωνείο. Τόσο απλά.

Οι εταιρείες courier ακολουθούν πιστά τη νομοθεσία.

 

Μάλλον εσυ δεν έχεις καταλάβει.

Αν διάβαζες οτι έγραφα θα καταλάβαινες.

Είπα οτι δεν έχω πρόβλημα με την χρέωση αλλά δεν καταλαβαίνω ποιο ειναι το αποδεικτικό εισαγωγής που ζητάνε.

Την απόδειξη την εχει μέσα το δέμα και τους την έστειλα και εγώ. Αλλά δεν την δέχονται. Εγω πως ακριβώς θα βρω άλλο χαρτί; Αφου δεν εμπλέκομαι...εγώ απλά περιμένω δώρο.Οποτε πως μπορω να το εχω;

Edited by AccelDrag
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να δωσω το Mi Note Pro, και να παρω απο Gearbest το Mi Note 2 υπαρχουν μετρα που μπορω να παρω η να προσεξω για να ελατωσω τις πιθανοτητες τελωνειου? Εχει expedited shipping με +5 αλλα ειναι DHL οποτε λογικα ειναι 100% τελωνειο

 

Δεν ξέρω αν ισχύει από gearbest , είχε γραφτεί εδώ παλιότερα ότι με επιλογή DHL(EU) έρχεται χωρίς τελωνείο εδώ ελλαδα . Έρχεται από Γερμανία και μάλλον τα ακριβά μεταφορικά πρέπει να περιλαμβάνουν το ποσό που πληρώνεται στο γερμανικό τελωνείο . Κάνε ερωτήση εδώ ,μήπως σου απαντήσουν αν ισχύει .

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να δωσω το Mi Note Pro, και να παρω απο Gearbest το Mi Note 2 υπαρχουν μετρα που μπορω να παρω η να προσεξω για να ελατωσω τις πιθανοτητες τελωνειου? Εχει expedited shipping με +5 αλλα ειναι DHL οποτε λογικα ειναι 100% τελωνειο

 

Αν είναι από ευρωπαϊκή αποθήκη δεν πληρώνεις τελωνείο ακόμη και με DHL. Αν είναι εκτός Ευρώπης πληρώνεις σίγουρα τελωνείο με DHL.

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

τι γίνεται βρε παιδιά ..μα τόσο νέκρα πια απο Malaysia...Έλεος.!!...

18 Apr 2017, 11:52:40AM Item dispatched out ATHENS AIR MAIL UNIT (AMU) KUALA LUMPUR

ενημέρωση μηδέν. ...υπάρχει περίπτωση να έχει φτάσει στο Ελ. Βεν. και να μην έχει σκαναριστεί..;

έχω και άγχος μην μπει τελωνείο...

Link to comment
Share on other sites

τι γίνεται βρε παιδιά ..μα τόσο νέκρα πια απο Malaysia...Έλεος.!!...

18 Apr 2017, 11:52:40AM Item dispatched out ATHENS AIR MAIL UNIT (AMU) KUALA LUMPUR

ενημέρωση μηδέν. ...υπάρχει περίπτωση να έχει φτάσει στο Ελ. Βεν. και να μην έχει σκαναριστεί..;

έχω και άγχος μην μπει τελωνείο...

Κι εγώ ακόμα περιμένω..

12/4/2017, 16:22:00 ΜΑΛΑΙΣΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Αποκλείεται να είναι τελωνείο και να μην έχει σκαναριστεί, το βρίσκω απίθανο..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ακόμα περιμένω..

12/4/2017, 16:22:00 ΜΑΛΑΙΣΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Αποκλείεται να είναι τελωνείο και να μην έχει σκαναριστεί, το βρίσκω απίθανο..

 

Mαλλον δεν θα επιλεξω ξανα.. 20 του μηνος εφυγε ακομα κανενα νεο.. Οχι τπτ αλλο ειναι και κατι που το χρειαζομαι.. Παιζει απλα να καθεται σε σακο και να περιμενει σκαναρισμα το δικο σου ?

Edited by AiWaaa
Link to comment
Share on other sites

Mαλλον δεν θα επιλεξω ξανα.. 20 του μηνος εφυγε ακομα κανενα νεο.. Οχι τπτ αλλο ειναι και κατι που το χρειαζομαι.. Παιζει απλα να καθεται σε σακο και να περιμενει σκαναρισμα το δικο σου ?

 

Οπότε δεν φταίει η Μαλασία. Αν έχει έρθει Ελλάδα και κάθεται στον σάκο τότε φταίνε οι δικοί μας..

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,το ξέρω, αυτό το site μου έδωσαν και αυτοί.. Και μου βγάζει 'item is ready for shipment".. Tο θέμα είναι ότι τόσες μέρες δεν έχει αλλάξει κάτι και από 1/5/2017 αυτό γράφει μόνο, ενώ εγώ παρειγγειλα από 25/4/2017. Λες να κολλάει το σύστημα τους απλά;

εμενα σημερα αλλαξε το status, κανει σιγουρα πανω απο 10 μερες να αλλαξει αλλα μετα κινειται γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! από τις 25/04 το δέμα μου είναι σε αυτήν την κατάσταση "YED THES/NIKIS, ITEM IN CONTAINER - CANCELED", ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει; αυτό το canceled να με ανησυχεί; :worry:

 

Αναλυτικά η διαδρομή του:

 

Κατάσταση πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2017-04-25 12:30 YED THES/NIKIS, ITEM IN CONTAINER - CANCELED

2017-04-25 12:24 YED THES/NIKIS, ITEM IN CONTA YED THES/NIKIS

2017-04-25 12:01 YED THES/NIKIS, ITEM ARR YED THES/NIKIS

2017-04-18 20:45 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2017-04-18 19:13 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-04-18 10:38 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-04-17 04:29 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-04-09 02:11 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Σιγκαπούρη

2017-04-17 07:29 Arrival at Processing Center (Country code: GR)

2017-04-12 08:39 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2017-04-09 02:11 Despatched to overseas (Country code: GR)

======================================

Powered by http://www.17track.net

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...