Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ από 12/4 καμία κίνηση..

Γιάννη, εσύ λογικά πιο πριν απο μένα θα παραλάβεις (6 μέρες νωρίτερα απο μένα ) .αν δεις κίνηση ενημέρωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιάννη, εσύ λογικά πιο πριν απο μένα θα παραλάβεις (6 μέρες νωρίτερα απο μένα ) .αν δεις κίνηση ενημέρωσε μας.

 

Mην ορκίζεσαι.. Αμα δεις πρωτα το δικο σου πριν του παιδιου δεν θα μου κανε εντυπωση

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω 2 δεματα απο ali με china post τι χρονος παιζει τωρα? και αλλες πληροφοριες

 

 

RN*********CN

 

ELTA Hellenic Post

+30 8001182000

IN TRANSIT

Apr 03, 2017

09:30 pm

Leaving parcel centerChina Post

Apr 03, 2017

09:30 pm

Leaving airport going to next airport/seaportChina Post

Apr 03, 2017

09:21 pm

Arrive airportChina Post

Apr 03, 2017

04:34 pm

Export customs clearedChina Post

Apr 03, 2017

04:34 pm

SEND ITEM ABROADELTA Hellenic Post

CHINA

Apr 02, 2017

04:42 pm

Export security scanChina Post

Mar 30, 2017

10:54 pm

Export customs scan (domestic transit)China Post

Mar 30, 2017

08:59 pm

Export security scanChina Post

Mar 28, 2017

06:30 pm

Leaving parcel center, next stop 【西安中心】China Post

Mar 28, 2017

06:27 pm

Customs scan by parcel centerChina Post

Mar 28, 2017

05:14 pm

Shipment received by parcel centerChina Post

Mar 28, 2017

05:13 pm

RECEIVE ITEM FROM CUSTOMERELTA Hellenic Post

CHINA

Mar 28, 2017

05:13 pm

RECEIVE ITEM FROM CUSTOMERChina Post

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, το Gearbest έχει τριγωνική?

Ρωτάω γιατί μόλις κάνω την παραγγελία οι μόνες επιλογές που μου δίνει είναι:

- Unregistered Air Mail

- Registered Air Mail (Netherland ή Malaysia)

- Expedited Shipping

και απλά σου δίνει μια εξτρα επιλογή για ασφάλεια αποστολής 3.12€

Link to comment
Share on other sites

1 μηνα μου εκανε με Μαλαισια post οποτε υπομονη οσοι εχετε επιλεξει αυτο το ταχυδρομειο. Το Tracking δεν ενημερωθηκε απο οταν το στειλανε μεχρι που ηρθε Ελλαδα στην Αθηνα.
Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε τριγωνικη τι εννοουμε; Διαβασα ενα αρθρο αλλα δε καταλαβα και πολλα..

 

Επισης αυτο που λετε οτι απο Κινα φτανουν σε λιγες ημερες και μενουν στο αεροδρομιο 1 μηνα. Ειναι νομιμο αυτο που κανουν οι τελωνειακοι; Να μου πεις λογικα θα γινονται δεκαδες παραγγελιες καθε ημερα και θα υπαρχουν ελαχιστοι υπαλληλοι.. Μηπως να λεμε και ευτυχως που κανουν δειγματολογικο ελεγχο και οχι ελεγχο 100% των δεματων; Θα τρωγαμε ολοι προστιματα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω 2 δεματα απο ali με china post τι χρονος παιζει τωρα? και αλλες πληροφοριες

με china post εχω 3 παραγελιες απο ΑΛΙ με παραδοση απο 23 μεχρι 30 μερες.τωρα περιμενω αλλη μια και ειμαι στις 19.αντιθετα γρηγορα ερχεται η sg από ali.

Link to comment
Share on other sites

Για να παραγγειλω απο banggood επιλεγω το Air Parcel Register Free shipping;

 

Να προτιμω standar shipping ή air parcel, οπου μου δινεται η δυνατοτητα;

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

με china post εχω 3 παραγελιες απο ΑΛΙ με παραδοση απο 23 μεχρι 30 μερες.τωρα περιμενω αλλη μια και ειμαι στις 19.αντιθετα γρηγορα ερχεται η sg από ali.

 

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπέρα. Ειχα κανει μια παραγγελία απο Gearbest και μου την στειλανε σε 2 δεματα. Το ενα δεμα βλεπω οτι εχει ερθει Λάρισα ενω το αλλο εχει κολλήσει. Παιζει να εχει γινει καμια *******?

 

2017-04-20 17:40 The item has arrived in the country of destination

2017-04-19 07:58 The item is on transport to the country of destination

2017-04-17 18:36 The item is at the PostNL sorting center

2017-04-13 02:22 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο μηνα Μάρτιο έκανα 14 παραγγελιες oι περισσότερες απο aliexpress. Οι 2 τελευταιες ήταν με tracking number και εχουν φτάσει ηδη στο ταχυδρομείο. Οι υπόλοιπες 12 αφαντες! Στα ΕΛΤΑ που ρώτησα μου είπαν οτι δεν ήρθαν στο κατάστημα. Μενω Ηράκλειο Κρήτης. Έχει κανεις ιδεα τι μπορεί να έχει συμβει; Δε μου εχει τυχει κατι παρόμοιο ποτε.
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα απο το Aliexpress και συγκεκριμμένα απο τον πωλητή Eternal Team το Xiaomi Redmi Note 4 Global στις 27/04.

29/04 ο πωλητής έστειλε την παραγγελία αλλά μέχρι πρίν λίγο έβλεπα στην κατάσταση waiting for pick up.

Στο shipping information υπάρχει μια επιλογή Optimize information και όταν κάνω κλίν πάνω της μου εμφανίζει το μήνυμα Accepted by carrier failure.

 

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση??? Πρέπει να μιλήσω με τον πωλητή για να μου αποσαφηνίσει την κατάσταση?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ξερει κανεις τι παιζει με τελωνιο πηρα 1 redmi 4x και ειδα στο track & trace των ελτα

28/4/2017, 09:34:38 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

28/4/2017, 09:34:38 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ

μάλλον τον ήπια έτσι?

ξέρουμε ι ποσο ειναι το κοστος περιπου? και τι πρεπει να κανω τωρα, πρεπει να παω απο εκει?

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ξερει κανεις τι παιζει με τελωνιο πηρα 1 redmi 4x και ειδα στο track & trace των ελτα

28/4/2017, 09:34:38 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

28/4/2017, 09:34:38 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ

μάλλον τον ήπια έτσι?

ξέρουμε ι ποσο ειναι το κοστος περιπου? και τι πρεπει να κανω τωρα, πρεπει να παω απο εκει?

 

ευχαριστω!

 

Όταν θα πάς να παραλάβεις από τα ΕΛΤΑ της περιοχής , εκεί θα πληρώσεις και το ποσό που θα σού έχει βγάλει το τελωνείο . Υπολόγισε πόσο αγοράς Χ24%+12τελη

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Όταν θα πάς να παραλάβεις από τα ΕΛΤΑ της περιοχής , εκεί θα πληρώσεις και το ποσό που θα σού έχει βγάλει το τελωνείο . Υπολόγισε πόσο αγοράς Χ24%-12τελη

 

a ok δεν χρειάζεται να πάω απο εκεί δλδ...

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Με vick έχει επικοινωνήσει κανείς τελευταία?

Έχω στείλει 3-4 mail, μήνυμα στη φόρμα επικοινωνίας της ιστοσελίδας, μήνυμα στο fb και καμία ανταπόκριση.

Μου έχουν δώσει t.n το οποίο δείχνει ότι έχει παραδοθεί από το 2015!

Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό!

Link to comment
Share on other sites

3/5/2017, 10:40:33 ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

3/5/2017, 10:28:13 ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

29/4/2017, 07:08:57 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

28/4/2017, 20:08:49 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

28/4/2017, 14:24:17 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

28/4/2017, 10:46:29 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

28/4/2017, 07:01:14 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

14/4/2017, 09:50:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Αύριο θα το έχω..

Link to comment
Share on other sites

Με vick έχει επικοινωνήσει κανείς τελευταία?

Έχω στείλει 3-4 mail, μήνυμα στη φόρμα επικοινωνίας της ιστοσελίδας, μήνυμα στο fb και καμία ανταπόκριση.

Μου έχουν δώσει t.n το οποίο δείχνει ότι έχει παραδοθεί από το 2015!

Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό!

Τα tracking numbers μετά από κάποιο καιρό ανακυκλώνονται και επαναχρησιμοποιούνται. Λογικά θα ενημερωθεί με τα στοιχεία του καινούριου δέματος όταν το vickmall το παραδώσει στη μεταφορική.

Το ότι αργεί το μαγαζί να απαντήσει είναι το πιο ανησυχητικό. Τα κάνει αυτά τελευταία το vick - δε φαίνονται στα πάνω τους τελευταία (δυστυχώς)...

Link to comment
Share on other sites

Τα tracking numbers μετά από κάποιο καιρό ανακυκλώνονται και επαναχρησιμοποιούνται. Λογικά θα ενημερωθεί με τα στοιχεία του καινούριου δέματος όταν το vickmall το παραδώσει στη μεταφορική.

Το ότι αργεί το μαγαζί να απαντήσει είναι το πιο ανησυχητικό. Τα κάνει αυτά τελευταία το vick - δε φαίνονται στα πάνω τους τελευταία (δυστυχώς)...

Πρέπει να το έχει ήδη παραδώσει διότι είναι πάνω από εβδομάδα.

Επιπλέον, τις πρώτες μέρες δεν εμφανιζόταν κάν στα tracking sites (αναμενόμενο) και ξαφνικά δείχνει να έχει παραδοθεί από το 2015!

Θέλω να κάνω και κάποιες άλλες αγορές από κεί αλλά διστάζω τώρα με αυτό το σκηνικό.

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει παραγγείλει ή/και παραλάβει κανείς με τριγωνική απο Vickmall με το νέο κόστος (3$) ??? Ρωτάω για να δω αν ισχύουν αυτά που λέει (για την τριγωνική) και τον χρόνο παράδοσης.

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...