Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω μια απορία, δεν έχει τύχει ποτέ σε κανέναν από εδώ να του έχει μπει τελωνείο και τελικά μα του βγει χωρίς να πληρώσει τίποτα;

Διότι πολύ απλά το προχώρησαν λόγο του τεράστιου όγκου που δημιουργείται εκεί μέσα;

Ναι έχει τύχη σε εμένα πρόσφατα στο ΥΕΔ Θεσσαλονίκης με περιεχόμενο πακέτου κινητό.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λεω να παραγκειλω απο Banggood ενα κινητο, Ειμαι Αθηνα. Εχει απλο ταχυδρομιο και EMS ποιο δεν θα φαω τελωνειο? ΠΟσο καιρο παιζει να κανει? Ειναι το Redmi note 4... Σεν βγαζει ουτε tracking ουτε insurance αλλα στο chat Με διαβεβαίωσαν οτι θα βαλουν γιατι ειναι under restock Edited by logo15
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί το "shipping insurance" θεωρείται... απάτη;

 

Ευχαριστώ! :)

Εχεις την "ασφαλεια" του paypal, δεν χρειαζετε να πληρωσεις για εξτρα ασφαλεια.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

^^

Έχω διαβάσει ορισμένους να λένε ότι χωρίς να επιλέξουν shipping insurance και πληρώνοντας

με paypal, όταν είχαν κάποιο πρόβλημα με την παραγγελία τους και ενημέρωναν το κατάστημα

γι' αυτό, αυτοί τους απαντούσαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι για χαμένο / κατεστραμένο

πακέτο διότι η παραγγελία δεν ήταν ασφαλισμένη με "shipping insurance".

Link to comment
Share on other sites

Το καταστημα ας λεει οτι θελει, αν δεν βγαινει ακρη πας στο paypal και κανεις dispute.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Aυτό ακριβώς, οι παραλογίες που λέει το κάθε σάιτ, δεν μπορεί να είναι υπεράνω των κανόνων του paypal. Είναι για να ψαρώσει όποιος ψαρώσει και να μην διεκδικήσει μετά τα χρήματά του, αν γίνει όντως κάτι. Αν δεν παραλάβεις, 'χάσουν'το δέμα, ή σου έρθει στραπάτσα κλπ, ισχύει ότι ισχύει πάντα μέσω paypal και το πας σε dispute. Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

^^ Καλά το είχα υποψιαστεί! Thanks both!

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να αναφέρω κι' εγώ την "περιπέτεια" μου με την πρώτη μου (και αποτυχημένη) παραγγελία από Κίνα: :lol:

 

01/11 - βρίσκω το "Xiaomi Redmi Note 4 Gray 3/64" σε flash sale στα €168 και το χτυπάω

15/11 - φτάνει Ελλάδα

17/11 - μπαίνει ΥΕΔ Θεσσαλονίκης

05/12 - βγαίνει από ΥΕΔ Θεσσαλονίκης

06/12 - φτάνει στο τοπικό υποκατάστημα ΕΛΤΑ όπου του ρίχνω ένα Χ (refused) γιατί ζητάνε €50 καπέλο

15/12 - έχει επιστρέψει πίσω στο office of exchange κάπου στην Ασία

08/03 - Μου κάνουν partial refund από το κατάστημα (στα €160) από τα αρχικά €168 (απλά μου κράτησαν €8)

 

Αποτέλεσμα: Μετά από 4 μήνες αναμονής, μπορώ να πω ότι δεν μετάνιωσα που έκανα refuse γιατί:

Με τα ίδια σχεδόν χρήματα τώρα θα πάρω το ίδιο σε μαύρο, με 2 χρόνια εγγύηση, χωρίς να σκέφτομαι

τι θα πρέπει να κάνω αν χαλάσει, πως θα επιστραφεί και αν θα ξαναπεράσει τελωνείο κατά την επιστροφή,

και αν θα χαθεί η θα παρουσιαστεί κάποιο άλλο πρόβλημα... κτλ κτλ.

 

Xiaomi Redmi Note 4 Black.... ΣΟΥ'ΡΧΟΜΑΙ!!! :lol:

Edited by psyrobic
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει τύχη σε εμένα πρόσφατα στο ΥΕΔ Θεσσαλονίκης με περιεχόμενο πακέτου κινητό.

 

ποσες μερες καθισε το κινητο σου ΥΕΔ Θεσσαλονικης αν επιτρεπεται να ξερουμε και εμεις τι μας περιμενει.

Link to comment
Share on other sites

Από πού το είχες πάρει;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

^^ Καλά το είχα υποψιαστεί! Thanks both!

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να αναφέρω κι' εγώ την "περιπέτεια" μου με την πρώτη μου (και αποτυχημένη) παραγγελία από Κίνα: :lol:

 

01/11 - βρίσκω το "Xiaomi Redmi Note 4 Gray 3/64" σε flash sale στα €168 και το χτυπάω

15/11 - φτάνει Ελλάδα

17/11 - μπαίνει ΥΕΔ Θεσσαλονίκης

05/12 - βγαίνει από ΥΕΔ Θεσσαλονίκης

06/12 - φτάνει στο τοπικό υποκατάστημα ΕΛΤΑ όπου του ρίχνω ένα Χ (refused) γιατί ζητάνε €50 καπέλο

15/12 - έχει επιστρέψει πίσω στο office of exchange κάπου στην Ασία

08/03 - Μου κάνουν partial refund από το κατάστημα (στα €160) από τα αρχικά €168 (απλά μου κράτησαν €8)

 

Αποτέλεσμα: Μετά από 4 μήνες αναμονής, μπορώ να πω ότι δεν μετάνιωσα που έκανα refuse γιατί:

Με τα ίδια σχεδόν χρήματα τώρα θα πάρω το ίδιο σε μαύρο, με 2 χρόνια εγγύηση, χωρίς να σκέφτομαι

τι θα πρέπει να κάνω αν χαλάσει, πως θα επιστραφεί και αν θα ξαναπεράσει τελωνείο κατά την επιστροφή,

και αν θα χαθεί η θα παρουσιαστεί κάποιο άλλο πρόβλημα... κτλ κτλ.

 

Xiaomi Redmi Note 4 Black.... ΣΟΥ'ΡΧΟΜΑΙ!!! :lol:

 

Χωρις την b20 ομως...

Link to comment
Share on other sites

To redmi note 4 εχει κανονικά την b20, και να μην την έχει σιγά τα ωά. Και εγώ redmi pro έχω και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το 4g, άσε που το έχω μόνιμα γυρίσει σε 3g και κάνω μια χαρά την δουλειά μου.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

To redmi note 4 εχει κανονικά την b20, και να μην την έχει σιγά τα ωά. Και εγώ redmi pro έχω και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το 4g, άσε που το έχω μόνιμα γυρίσει σε 3g και κάνω μια χαρά την δουλειά μου.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μονο το global Την εχει... Στην Ελλαδα δεν εχουν ερθει αυτα... huawei p9 που εχει φιλος δεν πιανει πουθενα b20... Σερνει.. ενω με lumia 640 LTE ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

f159d6f36bd23e326ed029fc7764524c.jpgτη γλυτωσα;

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Ουφ μου έφυγε ένα άγχος γιατί είναι για συνάδελφο. Ένα Redmi pro,

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Εμενα θα μου πει καποιος που εχει απρει προσφατα απο banggood τι παιζει?

Σαν τι να παίζει δηλαδή?

 

Sent from my TbooK 16 Pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σαν τι να παίζει δηλαδή?

 

Sent from my TbooK 16 Pro using Tapatalk

 

Εχω μεγαλη αναμονη? Τελωνειο την γλυτωνω? Για to redmi note 4 global παω... βγαζει air registered parcel & EMS θα εχω θεμα αν διαλεξω το δευτερο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ξέρει κανείς απο Guangzhou πόσες μέρες κάνει αυτόν τον καιρό το δεμα με China post;

 

Έχω ένα από 4/3...

 

04/03/2017 15:00 - Sent to airlines, Guangzhou Airport

 

 

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ποσες μερες καθισε το κινητο σου ΥΕΔ Θεσσαλονικης αν επιτρεπεται να ξερουμε και εμεις τι μας περιμενει.

Έκανε 7 μέρες στο ΚΔ και 1 μέρα στο ΥΕΔ, αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να το πάρεις για μπούσουλα το θεωρώ τυχαίο γεγονός ιδικά οτι βγήκε χωρίς να χρεώσουν τίποτα.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Έκανε 7 μέρες στο ΚΔ και 1 μέρα στο ΥΕΔ, αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να το πάρεις για μπούσουλα το θεωρώ τυχαίο γεγονός ιδικά οτι βγήκε χωρίς να χρεώσουν τίποτα.

 

δικιο εχεις γιατι και εμενα καθισε 7 μερες στο Κ.Δ θεσσαλονικης και ηδη ειναι 12 μερες στο υεδ θεσσαλονικης. δεν βγαζεις ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, από την στιγμή που κάνουμε μια παραγγελία με Ολλανδικό ή Τσέχικο ταχυδρομείο και από την στιγμή που το δέμα μας πάει στην εκάστοτε χώρα και μετά έρχεται Ελλάδα, για πιο λόγο περνάει τελωνείο αφού το δέμα έρχεται από χώρα της Ε.Ε.??
Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έκανα παραγγελία από gearbest μια Action cam από την ευρωπαϊκή αποθήκη με σκοπό να γλύτωσω το άγχος του τελωνείου.Αυτο που με προβλημάτισε είναι το γεγονός ότι θα το στείλουν με Ουγγρικο ταχυδρομείο. Είχε κάνεις παρόμοια εμπειρία... Ποσο χρόνο έκανε να παραλάβει?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, από την στιγμή που κάνουμε μια παραγγελία με Ολλανδικό ή Τσέχικο ταχυδρομείο και από την στιγμή που το δέμα μας πάει στην εκάστοτε χώρα και μετά έρχεται Ελλάδα, για πιο λόγο περνάει τελωνείο αφού το δέμα έρχεται από χώρα της Ε.Ε.??

Έχει απαντηθει παλιότερα, έρχονται in transit (με διαμετακόμιση). Η διαμετακόμιση είναι τελωνειακή ρύθμιση που επιτρέπει, υπό ορισμένες προϋποθέσεις, τη διακίνηση αγαθών με την αναστολή δασμών, φόρων και άλλων οικονομικών, φορολογικών ή τελωνειακών μέτρων. Γι' αυτό μπαίνουν τελωνείο εδώ.

Να σου πω, προτιμώ κι εγώ αν αγοράσω κάτι από 3η χώρα και περάσει τελωνείο, να περάσει εδώ και να πάνε στο ελληνικό κράτος τα έσοδα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...