Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποποοο ελπίζω να την βγάλω καθαρή,

Ανοίγουν όλα τα προϊόντα που έρχονται από εξωτερικό ή απλά επιλέγουν μερικά στην τύχη;

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

κινητά και τάμπλετ κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γιατι είναι νταβατζήδες φίλε μου έμενα μου ζητησαν 3 ευρώ για πακέτο του 1ευρω !!:lol:

 

Για το gearbest ειπα. Να κανει refund σε κανονικη αποστολη που ειναι στο δρομο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το κανουν;

 

Διοτι η παραγγελια εχει αργησει πολυ να ερθει. Για σχεδον ενα μηνα δεν υπηρχε καποιο update για την κατασταση στην οποια βρισκεται η παραγγελια και εκτοτε ειναι τοσες μερες στο κεντρο διαλογης. Απλα αν θυμαμαι καλα ελεγε οτι σε 40 μερες εχω τη δυνατότητα να ζητησω refund. Αν περασουν οι 40 μερες και το προϊόν δεν μου εχει ερθει ακομα τοτε σε περιπτωση που δεν ειναι καλο ή κανει κανενα 6μηνο τελικα να μου ερθει δεν θα μπορω να ζητησω refund. Δεν ειμαι κιολας σιγουρος αν εχω καταλαβει σωστα την πολιτικη του gearbest. Πρωτη φορα παρήγγειλα κατι απο εκει.

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Το αν κανει updates ή οχι μικρη σημασια εχει, θα σου πουν περιμενε μεχρι 1-4-17 και λογικο ειναι. Αν τους πιεσεις, θα επαναλαβουν το ιδιο ξανα και ξανα, οταν πλησιασει η 1-4 θα σου πουν κατσε να το ψαξουμε και θα πουν α ειναι στο δρομο, περιμενε αλλες 10 εργασιμες. Εν πασει περιπτωσει τοτε θα μιλαμε με αλλους ορους, τωρα προς το παρον ειναι στα πλαισια του φυσιολογικου.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια παραγγελια από GearBest, από τις 28/1/2017 και από 27/2 γράφει ότι είναι στο PostNL sorting center. Έχω πληρώσει και shipping insurance. Η ερώτηση μου είναι αν γίνεται να ακυρωσω την παραγγελία και να μου επιστρέφουν τα χρήματα. Το έχει κάνει κανείς;

@giorgio2g,απ'όσο γνωρίζω,από τη στιγμή που το δέμα σου χαρακτηριστεί ως «shipped out» δεν υπάρχει η δυνατότητα ακύρωσης της παραγγελίας...Βέβαια,το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις απευθείας με το Gearbest(αν και είναι πλέον γνωστές οι ετοιματζίδικες απαντήσεις που μας σερβίρουν!).Δυστυχώς,το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή(είμαι shipped out από 18-1-2017)και αν είμαστε τυχεροί παραλαμβάνουμε!Όπως φαίνεται είναι τεράστια τα προβλήματα με NL POST&Gearbest προς Ελλάδα...Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι καταιγισμός mail(με ευγένεια πάντα,όσο είναι δυνατόν) στο Gearbest για να κατανοήσουν το μέγεθος του προβλήματος προς Ελλάδα(λόγω NL POST?Ποιός ξέρει...)!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απ' ότι καταλαβαίνω είμαστε αρκετοί στην ίδια φάση, με κοινό σημείο την ημερομηνία που κυμαίνεται από τέλη Γενάρη έως και αρχές Φλεβάρη. Ίσως να μπήκαμε στο γκρουπ των τρελών καθυστερήσεων των Χριστουγέννων δεν ξέρω τι άλλο να πω...

 

2017-02-11 09:17 The item is on transport to the country of destination

2017-02-10 17:56 The item is at the PostNL sorting center

2017-02-06 07:40 The item is pre-advised

 

*Με ημερομηνία παραγγελίας 03-01-2017 (1 μήνα έκανε να φτάσει Ολλανδία)

 

Κι εγώ δεν ξέρω πλέον τί άλλο μπορεί να φταίει...Και δυστυχώς ως καταναλωτές σ'αυτή την περίπτωση είμαστε εντελώς στο έλεος του πωλητή και της ταχυδρομικής υπηρεσίας(αν εξαιρέσουμε την έσχατη λύση του paypal dispute)ακόμα και στην περίπτωση που αγοράσεις shipping insurance(όπως εγώ,καθώς περίμενα «ιδιαίτερη μεταχείριση»λόγω insurance).Παρεμπιπτόντως,από Gearbest έκανες την αγορά;Έχεις επικοινωνήσει μαζί τους;Τί σου είπαν;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν ξέρω αν πλήρωσες με PayPal αν δεν το έκανες πολύ κακός αν το έχεις κάνεις απλά κάνε μία αναφορά εμείς και θα τρέξουν αυτοί να σου απαντήσουν ακόμη και να σου το ξανά στείλουν η να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.το έχω κάνει δύο φορές και τις δύο από heartbeat δεν απάντησαν στο support και μόλις έκανα αναφορά στο PayPal βγήκαν από την τρύπα τους και έτρεξαν δια μαγείας να με εξυπηρετήσουν
Link to comment
Share on other sites

Η μονη λυση σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι dispute. Ξαφνικα, εκει που κανουν τους Κινεζους, γινονται Αμερικανακια και τρεχουν να σπυ δωσουν τα λεφτα πισω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@lio14 Εννοείς να προσέχω μην περάσουν οι 180 μέρες του paypal;Είναι πολλές οι 180 μέρες και αν περιμένω τόσες μέρες το κινητό θα είναι ξεπερασμένο(τεχνολογικά)μέχρι τότε...Ήδη οι 44 μέρες μου φαίνονται υπερβολικές!Το ανησυχητικό είναι ότι δεν βλέπω να υπάρχει κάποιος άλλος χρήστης με ανάλογα δεδομένα αγοράς(χρονική περίοδος αγοράς,NL POST,gearbest κ.τ.λ.).Λέω να στείλω(ακόμα) ένα μηνυματάκι σε όλα το σχετικό σύστημα(πωλητές,ταχυδρομεία).

Εφοσον οι μερες πλεον του paypal εινια τοσες πολλες, εγω στη θεση σου φιλε μου θα ανοιγα dispute και ας μου λεγανε να περιμενω.

Τουλαχιστον να σε παρει λιγο πιο σοβαρα ο πωλητης.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιθανό είναι να μπει τελωνείο;

Και πως μπορούν να υπολογίσουν την αντικειμενική τους αξία..

Μην μου λέτε τέτοια, Εχω παραγγείλει κινητό αξίας 370 ευρώ..

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και εσυ δεν επαιξες με την φωτια, αλλα με την κολαση την ιδια. Και ειδικα αν τους ειπες να το στειλουν με κουριερ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια μπορεις καποιος να βοηθησει,κολλησε το συστημα.

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 27-02-2017 09:41 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 03-03-2017 28: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 03-03-2017 12:41 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-03-2017 18:03 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-03-2017 20:40 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 04-03-2017 07:51 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 2 δέματα (1 δέμα 10 δολαρίων και 1 30 δολαρίων μια οθόνη κινητού) από 3/3/17 στο Κ.Δ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ!!Μάλλον πάνε για τελωνείο ............
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 2 δέματα (1 δέμα 10 δολαρίων και 1 30 δολαρίων μια οθόνη κινητού) από 3/3/17 στο Κ.Δ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ!!Μάλλον πάνε για τελωνείο ............

 

δεν ξερω,δεν μου εχει συμβει ξανα το δεμα μου εχει 19,29ε,αλλη μια φορα μου ελεγε ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και ηταν αθηνα μετα απο δυο μερες ολα οκ,θα περιμενουμε να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

η ένδειξη ΄΄ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ ........ ΄΄ τι σημαίνει ? Καινούργιο φρούτο ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

η ένδειξη ΄΄ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ ........ ΄΄ τι σημαίνει ? Καινούργιο φρούτο ?

 

Μαλλον ειναι σε αδεια ο ταχυδρομος της περιοχης σου, δεν βρεθηκε καποιος αλλος για να στο φερει.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι σε αδεια ο ταχυδρομος της περιοχης σου, δεν βρεθηκε καποιος αλλος για να στο φερει.

 

δεν νομίζω, σήμερα έφερε αλληλογραφία την γνωστή για την γειτονιά ώρα, 9 παρά

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια tablet απο gearbest, εβαλα unregistered, εδωσαν track με το ετσι θελω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω, σήμερα έφερε αλληλογραφία την γνωστή για την γειτονιά ώρα, 9 παρά

Περιεργο, περε τηλεφωνο στη Μ.Δ. της περιοχης σου να δεις τι θα σου απαντησουν και αν θες πες μας και εμας τι θα σου πουνε :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω,δεν μου εχει συμβει ξανα το δεμα μου εχει 19,29ε,αλλη μια φορα μου ελεγε ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και ηταν αθηνα μετα απο δυο μερες ολα οκ,θα περιμενουμε να δουμε.

 

και την ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 03-03-2017 28: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ

την εμφανισε 6-3-17 κατι λαθος γινετε.

Link to comment
Share on other sites

@pagouras7

 

Επιτέλους ξεκόλλησε φίλε, τσέκαρε το δέμα σου!!

 

RR*********CZ Shipment Details

2017-02-20 14:03:00 Parcel departure in Shenzhen Sorting Centre

2017-02-21 11:17:00 Parcel departure arrive in HongKong Sorting Centre

2017-02-23 09:43:00 Parcel is leaving Hong Kong Airport

2017-03-06 00:00:00 Information sent to Czech

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση: ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Ημερομηνία/Time: 24-02-2017 19:54

Περιοχή: ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Κατάσταση: ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Ημερομηνία/Time: 01-03-2017 23:31

Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Κατάσταση: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Ημερομηνία/Time: 02-03-2017 10:32

Περιοχή: Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Κατάσταση: ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Ημερομηνία/Time: 02-03-2017 11:32

Περιοχή: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Κατάσταση: ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Ημερομηνία/Time: 02-03-2017 17:57

Περιοχή: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ Αττικής σε τι μεταφορικό μέσο το φόρτωσαν παιδιά; σε κάρο; η σε χελώνα; υποθέτω αν είχε φορτωθεί σε κάρο θα είχε φτάσει Θεσσαλονίκη. Παρακμή και στις υπηρεσίες των ΕΛΤΑ, παρακμή γενικός της Ελληνικής πραγματικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση: ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Ημερομηνία/Time: 24-02-2017 19:54

Περιοχή: ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Κατάσταση: ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Ημερομηνία/Time: 01-03-2017 23:31

Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Κατάσταση: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Ημερομηνία/Time: 02-03-2017 10:32

Περιοχή: Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Κατάσταση: ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Ημερομηνία/Time: 02-03-2017 11:32

Περιοχή: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Κατάσταση: ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Ημερομηνία/Time: 02-03-2017 17:57

Περιοχή: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ Αττικής σε τι μεταφορικό μέσο το φόρτωσαν παιδιά; σε κάρο; η σε χελώνα; υποθέτω αν είχε φορτωθεί σε κάρο θα είχε φτάσει Θεσσαλονίκη. Παρακμή και στις υπηρεσίες των ΕΛΤΑ, παρακμή γενικός της Ελληνικής πραγματικότητας.

 

και εγω και σε αλλα παιδια το ιδιο

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 27-02-2017 09:41 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 03-03-2017 28: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 03-03-2017 12:41 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-03-2017 18:03 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-03-2017 20:40 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 04-03-2017 07:51 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

@pagouras7

 

Επιτέλους ξεκόλλησε φίλε, τσέκαρε το δέμα σου!!

 

RR*********CZ Shipment Details

2017-02-20 14:03:00 Parcel departure in Shenzhen Sorting Centre

2017-02-21 11:17:00 Parcel departure arrive in HongKong Sorting Centre

2017-02-23 09:43:00 Parcel is leaving Hong Kong Airport

2017-03-06 00:00:00 Information sent to Czech

 

Ευχαριστώ πολύ και Εμένα το ίδιο δείχνει

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια tablet απο gearbest, εβαλα unregistered, εδωσαν track με το ετσι θελω

 

Φαντάζομαι σε αγορές υψηλής αξίας πάντα δίνουν tracking. Γιατί εσύ δεν ήθελες; :blink:

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση

Ημερομηνία

Ώρα

Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

18-02-2017

18:02

ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

19-02-2017

20:38

ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

06-03-2017

21:57

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

06-03-2017

22:43

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

07-03-2017

07:35

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

07-03-2017

09:46

ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ

07-03-2017

13:34

Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ

07-03-2017

14:46

Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ

 

πληρώνω τελωνείο; ή τη γλυτώνω; είναι ένα φτηνό ρούχο 18 ευρω με τα μεταφορικα.

τελικά μου ήρθε σπίτι χωρίς να πληρώσω κατι. ούτε το 3ευρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εγω παρηγγειλα κατι απο Ιαπωνια :p . Μιας και ειμαι anime fan για οσους ξερουν παρηγγειλα μια φιγουρα απο Ιαπωνια με τιμη γυρω στα 80 ευρω . Αλλα πληρωσα EMS ( Express Mail Service ) γυρω στα 40 ευρω. Αποτι διαβασα και σε αλλες σελιδες κατω απο 150ευρω δεν πληρωνεις τελωνειο. Παρακατω ειναι το tracking . Ελπιζω μεχρι τελος εβδομαδας η αρχες επομενης να παραλαβω , λετε να πληρωσω ΦΠΑ η δεσμα? Περιπου στα 2 κιλα ειναι αποτι γνωριζω το δεμα. Ευχαριστω ( Αθηνα βρισκομαι )

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 03-03-2017 23:00 ΙΑΠΩΝΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 05-03-2017 06:20 ΙΑΠΩΝΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 07-03-2017 22:15 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 07-03-2017 22:38 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Edited by Pwncakes
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν ξέρω πλέον τί άλλο μπορεί να φταίει...Και δυστυχώς ως καταναλωτές σ'αυτή την περίπτωση είμαστε εντελώς στο έλεος του πωλητή και της ταχυδρομικής υπηρεσίας(αν εξαιρέσουμε την έσχατη λύση του paypal dispute)ακόμα και στην περίπτωση που αγοράσεις shipping insurance(όπως εγώ,καθώς περίμενα «ιδιαίτερη μεταχείριση»λόγω insurance).Παρεμπιπτόντως,από Gearbest έκανες την αγορά;Έχεις επικοινωνήσει μαζί τους;Τί σου είπαν;

 

 

 

Όχι από Gearbest, η δική μου αγορά είναι από κινεζο πωλητή στο ebay, επικοινώνησα με ΕΛΤΑ δεν βλέπουν τπτ, με POST NL μου έδωσαν κλασσική απάντηση "we are just the gateway..." οπότε και ενημέρωσα τον πωλητή. Είμαι στη φάση που με ρώτησε αν θέλω refund ή replacement, του ζήτησα refund και περιμένω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...