Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση αν έχουμε πάρει επιστροφή χρήμα τον για ενα κηνιτο και περάσει τελωνείο και δεν το παραλάβω γιατί έτσι είναι και το σωστό αυτό θα επιστρέψει στη κινα? Η πρέπει να πληρώσω ευχαριστώ

Δεν παραλαμβανεις . δεν πληρωνεις , επιστρεφει στη Κινα.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Για την ιστορια

Την προηγουμενη εβδομαδα παρελαβα ενα δεμα αξιας 2,39usd απο ali και αποστολη 6-12-16

Σημερα παραλεβα ενα δεμα αξιας 1,99usd απο ali και αποστολη 6-12-16.

Περιμενω δυο ακομα δεματα απο ali αξιας 2,7 και 1,77 usd απο 6-12-16

 

Επισης σημερα παρελαβα αλλα τρια δεματα απο gearbest αξιας κατω απο 20 δολαρια το καθενα χωρις tn. Το ενα ηταν και σχετικα μεγαλο σε μεγεθος.

 

Εχω δεματα απο ali που δεν εχουν ερθει ακομα απο 27-10-16 απο 12-11-2016 και απο 18-11-2016 συνολικης αξιας 20,23usd. τα δυο απο αυτα ειναι με cn tn και το αλλο χωρις tn

 

Και αλλο ενα δεμα απο gearbest με nl tr με τελευταια ενημερωση 17-11. Εχω μιλησει με το καταστημα και μου ειπαν την αλλη εβδομαδα να προχωρησω σε dispute.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν παραλαμβανεις . δεν πληρωνεις , επιστρεφει στη Κινα.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Για την ιστορια

Την προηγουμενη εβδομαδα παρελαβα ενα δεμα αξιας 2,39usd απο ali και αποστολη 6-12-16

Σημερα παραλεβα ενα δεμα αξιας 1,99usd απο ali και αποστολη 6-12-16.

Περιμενω δυο ακομα δεματα απο ali αξιας 2,7 και 1,77 usd απο 6-12-16

 

Επισης σημερα παρελαβα αλλα τρια δεματα απο gearbest αξιας κατω απο 20 δολαρια το καθενα χωρις tn. Το ενα ηταν και σχετικα μεγαλο σε μεγεθος.

 

Εχω δεματα απο ali που δεν εχουν ερθει ακομα απο 27-10-16 απο 12-11-2016 και απο 18-11-2016 συνολικης αξιας 20,23usd. τα δυο απο αυτα ειναι με cn tn και το αλλο χωρις tn

 

Και αλλο ενα δεμα απο gearbest με nl tr με τελευταια ενημερωση 17-11. Εχω μιλησει με το καταστημα και μου ειπαν την αλλη εβδομαδα να προχωρησω σε dispute.

 

Εφόσον πέρασει τελωνείο νομίζω επιστρέφει πάλι πίσω τελωνείο , πρέπει να το ψάξει καλά ο φίλος ας πάρει τηλ και στα ΕΛΤΑ και στο τελωνείο για να του πούνε τι ακριβώς ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πέρασει τελωνείο νομίζω επιστρέφει πάλι πίσω τελωνείο , πρέπει να το ψάξει καλά ο φίλος ας πάρει τηλ και στα ΕΛΤΑ και στο τελωνείο για να του πούνε τι ακριβώς ισχύει

 

Το δέμα, που έχει περάσει από τελωνείο και έχουν χρεωθεί έξοδα εκτελωνισμού, παραμένει στο Γραφείο την παραλαβή του, με την πληρωμή των εξόδων.

Εάν ο παραλήπτης δεν το παραλάβει, για οποιοδήποτε λόγο, επιστρέφει στον αποστολέα μετά από 15 μέρες, εκτός εάν ο παραλήπτης πάει και δηλώσει ότι δεν το παραλαμβάνει, οπότε προωθείται αμέσως για επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα, που έχει περάσει από τελωνείο και έχουν χρεωθεί έξοδα εκτελωνισμού, παραμένει στο Γραφείο την παραλαβή του, με την πληρωμή των εξόδων.

Εάν ο παραλήπτης δεν το παραλάβει, για οποιοδήποτε λόγο, επιστρέφει στον αποστολέα μετά από 15 μέρες, εκτός εάν ο παραλήπτης πάει και δηλώσει ότι δεν το παραλαμβάνει, οπότε προωθείται αμέσως για επιστροφή.

 

Από ότι ξέρω δεν είναι σίγουρο ότι επιστρέφει αλλά πρέπε και ι να το ζητήσει ο παραλήπτης η ο Απόστολεας να επιστρέφει αλλιώς έχουν το δικαίωμα να το καταστρέψουν μετά τις 15 μέρες η να το βγάλουν σε δημοπρασία για τα αζητητα προϊόντα . Μπορεί να κάνω λάθος αλλά ας πάρει τηλέφωνο στο τελωνείο για να είναι σίγουρος για την διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάνεις λάθος γιατί η διαδικασία προβλέπεται στον κανονισμό της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Ένωσης, που εφαρμόζουν και τα ΕΛΤΑ.

Θα ανεβάσω το σχετικό άρθρο μόλις βρω χρόνο.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

εχει κανενας κανενα νεο για τα δεματα που ειναι τελωνειο απο 22 δεκεμβριου?

Τίποτα ακόμα φίλε μου, πίκρα...Και εγώ ίδια ημερομηνία... Αν δεν είχαν το "πάνω χέρι" θα είχε πέσει πολύ κράξιμο λέμε, τόσες μέρες μέσα... Δεν παίζονται οι άνθρωποι, θέλεις κύριε τελωνείο, οκ, βάλε ανθρώπους να δουλέψουν, να παραλάβει και ο κόσμος τα πακέτα του σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, όχι αυτό το χάλι, κοντεύει ένα μήνας μέσα....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ακόμα φίλε μου, πίκρα...Και εγώ ίδια ημερομηνία... Αν δεν είχαν το "πάνω χέρι" θα είχε πέσει πολύ κράξιμο λέμε, τόσες μέρες μέσα... Δεν παίζονται οι άνθρωποι, θέλεις κύριε τελωνείο, οκ, βάλε ανθρώπους να δουλέψουν, να παραλάβει και ο κόσμος τα πακέτα του σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, όχι αυτό το χάλι, κοντεύει ένα μήνας μέσα....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

συμφωνω απολυτα.. τι να πω εχω ξενερωσει απειρα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια περιμενω και εγω πακετο απο αρχες δεκεμβρη και σημερα το απογεμα εγραφε φορτωση σε μεταφορικο μεσω μαλλον για να ερθει απο αθηνα στο ηρακλειο... αυριο πρωι θα ειναι εδω λοιπον, ειναι σαββατο ομως... Παραδιδουν πακετα ή εστω μπορω να παω να το παραλαβω απ το καταστημα για να μην περιμενω μεχρι δευτερα;
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα ακόμα τίποτα...

 

RS69xxxxxx5NL	22-11-2016 12:17	The item is on transport to the country of destination

 

Έχεις ζητήσει refund ή ακόμα?

Εγώ σήμερα έστειλα στο gearbest να με ενημερώσουν για το status του...

 

Ναι ανοιξα δισπθτε στο Ali

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια περιμενω και εγω πακετο απο αρχες δεκεμβρη και σημερα το απογεμα εγραφε φορτωση σε μεταφορικο μεσω μαλλον για να ερθει απο αθηνα στο ηρακλειο... αυριο πρωι θα ειναι εδω λοιπον, ειναι σαββατο ομως... Παραδιδουν πακετα ή εστω μπορω να παω να το παραλαβω απ το καταστημα για να μην περιμενω μεχρι δευτερα;

Δεύτερα παραλαμβάνεις... Υπομονή!!.

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

και ποιος εχει την ευθυνη??? δεν μου εχει τυχη και δεν ξερω συγνωμη μπορει να ειναι αφελης η ερωτηση

ευχαριστω

 

φταει οτι ηταν 2 μηνες σε καποια αποθηκη οπως καταλαβα στην ολλανδια το ενα πανω στο αλλο και ετσι εγιναν ζημιες ,οι γινονται,ευθυνη δεν μπορεις να δωσεις σε κανεναν αν δεν εισαι σιγουρος,οταν μου ετυχε εμενα εστειλα το βιντεο αφου ηρθε σπασμενο το κινητο στον καταστημα και τελικα η μεταφορικη αποζημιωσε το καταστημα αφου εφταιγαν αυτοι γιατι το κουτι ηταν οχι απλα χτυπημενο αλλα τσαλακωμενο στα δυο και το κινητο ασε ηταν λες και το εβαλες στο φουρνο μικροκυματων,αν δεν ειχα το βιντεο την ζημια θα την χρεωνομουν εγω απο τοτε οτι δεμα λαμβανω και εχει αξια το τραβαω βιντεο και ετσι εισαι καλυμενος πληρες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός δεν αγχώνεται (ή δε θέλει να το δείξει...). :) Εγώ προσπαθώ να τον ταρακουνήσω!

Έχει να το λέει ότι κι άλλες φορές περίμενε 2 μήνες και τελικά παρέλαβε. Αλλά τώρα οι 2 μήνες κοντεύουν, χωρίς να έχει πατήσει Ελλάδα.

να το αφήσεις τον άνθρωπο στην αφασια του..Εγώ περιμένω δέμα απο 17/11 που ακόμη δεν έχει πατήσει Ελλάδα..Ένα ρολόι

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παραγγελία από banggood αποστολή 13/12/16 και όπως βλέπετε παρακάτω έχω να δω μεταβολή στο στάτους άσο 20-12-16 οι κινέζοι μου λέμε Όλα καλά εμένα πάλι δεν μου φαίνεται να είναι καλά τι λέτε;

 

 

2016-12-20 17:36

 

Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

 

2016-12-20 17:36

 

Asendia Hong Kong, Arrival at origin border point

 

2016-12-20 17:36

 

Asendia Hong Kong, Mailed

 

 

 

Sent from my X98 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παραγγελία από banggood αποστολή 13/12/16 και όπως βλέπετε παρακάτω έχω να δω μεταβολή στο στάτους άσο 20-12-16 οι κινέζοι μου λέμε Όλα καλά εμένα πάλι δεν μου φαίνεται να είναι καλά τι λέτε;

 

 

Σαφέστατα κι όλα είναι καλά, εαν δεν περάσουν 45 ημερούλες δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Το Aliexpress και οι Ελληνικες τραπεζες ξερουν να σου παιρνουν αμεσως τα λεφτα για πληρωμες και προμηθειες, αλλα για Refund απο Aliexpress θελει 10-15 μερες για να φανουν στην Ελλαδα δηλαδη αν ειναι δυνατον!
Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα κι όλα είναι καλά, εαν δεν περάσουν 45 ημερούλες δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι.

δεν μου έχει τύχει ξανά να μην έχει αλλάξει στάτους εδώ και 25 μέρες

 

Sent from my X98 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αν παραγγειλω απο ευρωπαικη αποθηκη ποσο να υπολογιζω παραλαβη,καμια βδομαδα η πολλα ζηταω; γινετε μολις πατησει Ελλαδα να παραλαβει καποια courier εδω;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα untracked από 18-10 που το χα ξεχάσει.

Καλή φάση.

 

Καλησπέρα.Άρα κι εγώ που περιμένω κάτι ακουστικά και μου λέει ότι είναι από 7/12 Ελάδα να μην αγχώνομαι και να περιμένω απλά,ε;;;

 

.. και εγώ κλαίγομαι που εχει φανεί Ελλάδα από 28/12 και δεν το έχω δει.. (μιλώντας πάντα για untracked δέματα).. υπομονή υπομονή υπομονή..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αν παραγγειλω απο ευρωπαικη αποθηκη ποσο να υπολογιζω παραλαβη,καμια βδομαδα η πολλα ζηταω; γινετε μολις πατησει Ελλαδα να παραλαβει καποια courier εδω;

 

Αναλογα το μαγαζι. Απο vickmall παραγγελνεις δευτερα και το πολυ πεμπτη-παρασκευη εισαι με το κινητο στο χερι. Το gearbest εχει αποθηκη στην Αγγλια υποτιθεται, και καθυστερει περισσοτερο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα το μαγαζι. Απο vickmall παραγγελνεις δευτερα και το πολυ πεμπτη-παρασκευη εισαι με το κινητο στο χερι. Το gearbest εχει αποθηκη στην Αγγλια υποτιθεται, και καθυστερει περισσοτερο.

 

Μαλλον απο tinydeal αποθηκη Γερμανιας,σε ευρωπαικες αποθηκες παιζουν κουπονια;

 

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση

Edited by popc3
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα! Να κάνω dispute? ή μα περιμένω?

Υπάρχει περίπτωση να μην πάρω το δέμα?

 

Χώρα Προορισμού - Χρόνος αναζήτησης: 577 ms

2016-12-14 01:32 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος αναζήτησης: 1006 ms

2016-12-15 09:26 The item is on transport to the country of destination

2016-12-14 01:32 The item is at the PostNL sorting center

2016-12-06 09:50 The item is pre-advised

 

και αυτό απο ελτά:

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 14-12-2016 01:32 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Edited by thanasoulas13
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα! Να κάνω dispute? ή μα περιμένω?

Υπάρχει περίπτωση να μην πάρω το δέμα?

 

Χώρα Προορισμού - Χρόνος αναζήτησης: 577 ms

2016-12-14 01:32 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος αναζήτησης: 1006 ms

2016-12-15 09:26 The item is on transport to the country of destination

2016-12-14 01:32 The item is at the PostNL sorting center

2016-12-06 09:50 The item is pre-advised

 

και αυτό απο ελτά:

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 14-12-2016 01:32 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

Εμεις με αποστολες απο τις 20 Νοεμβριου, τωρα τα ειδαμε στο αεροδρομιο. Εχεις καιρο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να συνεχίσω την αναφορά για να απαντήσω και σε ένα φίλο που έγραψε για ευρωπαϊκή αποθήκη GearBest :

Να σημειώσω ότι το πακέτο "έφυγε" στις 23/12. Επομένως είμαστε αισίως στις 21 μέρες και ακόμα δεν έχει φτάσει Ελλάδα.

 

2016-12-22 Data Received Parcel Data Received

2016-12-29 13:34 United Kingdom Received Birmingham Sorting Centre

 

13.01.2017 19:44 Accepted from sender / Nemzetközi Posta Kicserélő Központ

13.01.2017 19:50 Arrival at international place of exchange

13.01.2017 19:50 Send item abroad (Export)

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...