Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον εκει στο τελωνείο...... τελικά. 24 μερες καθυστέρηση...

Αστα να πανε... Αγανακτηση

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 10-12-2016 15:51 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-01-2017 17:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 10-01-2017 19:23 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 11-01-2017 06:17 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 12-01-2017 22:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 13-01-2017 14: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 13-01-2017 59: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 13-01-2017 04:52 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10 13-01-2017 06:49 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 13-01-2017 09:01 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 13-01-2017 09:02 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10 13-01-2017 10:37 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

 

 

Ξέρει κανείς που βρίσκεται τώρα και αν μπορώ να το παραλάβω?

Link to comment
Share on other sites

Έμεινα λίγο έκπληκτος, αλλά προ ολίγου, μου χτύπησε η ACS courier την πόρτα και μου παρέδωσε το δέμα! Φαίνεται η Γαλλική Chronopost στην Ελλάδα συνεργάζεται με ACS. Εξαιρετικά γρήγορη αποστολή για κινεζικό μαγαζί, 7 μέρες. Μου φαίνεται θα ξαναπροτιμήσω για αποστολή τη Chronopost

 

Παραγγελία από Gearbest Κίνας ή Ευρώπης;

 

Το gearbest στην επιλογη Expedited Shipping DHL(EU) + 20usd στελνει μεσω Γαλλιας ή καποιας αλλης χωρας ? ειναι ιδια διαδικασια οπως κανει και το vickmal ?

 

Θα με ενδιέφερε να γνωρίζω και εγώ την απάντηση

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 10-12-2016 15:51 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-01-2017 17:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 10-01-2017 19:23 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 11-01-2017 06:17 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 12-01-2017 22:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 13-01-2017 14: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 13-01-2017 59: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 13-01-2017 04:52 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10 13-01-2017 06:49 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 13-01-2017 09:01 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 13-01-2017 09:02 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10 13-01-2017 10:37 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

 

 

Ξέρει κανείς που βρίσκεται τώρα και αν μπορώ να το παραλάβω?

 

γεια σου φιλε αν μπορεις να παρεις τηλ στο ταχυδρομειο μου θα ερθει,μην τρεχεις αδικα,αν δεν κανω λαθος ειναι στο κεντρο διανομης,μπορεις να το παρεις την δευτερα,καλυτερα παρε τηλ.

 

 

ΕΛΤΑ - ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ ΑΕ - ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΙΑΝΟΜΗΣ

Ικάρου 7, Κηφισιά, 14564, ΑΤΤΙΚΗΣ

Δες στον χάρτη

 

2106209529

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε αν μπορεις να παρεις τηλ στο ταχυδρομειο μου θα ερθει,μην τρεχεις αδικα,αν δεν κανω λαθος ειναι στο κεντρο διανομης,μπορεις να το παρεις την δευτερα,καλυτερα παρε τηλ.

 

 

ΕΛΤΑ - ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ ΑΕ - ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΙΑΝΟΜΗΣ

Ικάρου 7, Κηφισιά, 14564, ΑΤΤΙΚΗΣ

Δες στον χάρτη

 

2106209529

 

Πήρα τηλ και τελικά παραλαμβάνω Δευτέρα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση αν έχουμε πάρει επιστροφή χρήμα τον για ενα κηνιτο και περάσει τελωνείο και δεν το παραλάβω γιατί έτσι είναι και το σωστό αυτό θα επιστρέψει στη κινα? Η πρέπει να πληρώσω ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Οσοι ησασταν καλλημενοι απο μεσα Νοεμβρη.... κ αυτες τις μερες παραλαμβανετε, η θα παραλαβετε τις επομενες μερες.

παρακαλω αν μπορειτε να μας πειτε σε τις κατασταση ηταν τα δεματα... χτυπημενα? ή αθικτα??

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ησασταν καλλημενοι απο μεσα Νοεμβρη.... κ αυτες τις μερες παραλαμβανετε, η θα παραλαβετε τις επομενες μερες.

παρακαλω αν μπορειτε να μας πειτε σε τις κατασταση ηταν τα δεματα... χτυπημενα? ή αθικτα??

 

το δικο μου το πηρα σημερα εφτασε αρκετα χτυπημενο ευτυχως ειχε το ενα κουτι μεσα στο αλλο και δεν ειχα ζημια,ξαναλεω οταν παρετε το δεμα πριν το ανοιξετε τραβηξτε βιντεο παραλληλα ειναι ως αποδεικτικο στοιχειο.

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου το πηρα σημερα εφτασε αρκετα χτυπημενο ευτυχως ειχε το ενα κουτι μεσα στο αλλο και δεν ειχα ζημια,ξαναλεω οταν παρετε το δεμα πριν το ανοιξετε τραβηξτε βιντεο παραλληλα ειναι ως αποδεικτικο στοιχειο.

καλημερα

και ποιος εχει την ευθυνη??? δεν μου εχει τυχη και δεν ξερω συγνωμη μπορει να ειναι αφελης η ερωτηση

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κινητό που παράγγειλα από gearbest, το έλαβα σε λιγότερο από 1 μήνα, με PostNL. Ήταν μεταγενέστερο της περιόδου που χάθηκε η μπάλα, αλλά παρόλα αυτά ήρθε χτυπημένο το κουτί. Δεν είχαν κάνει καμιά συσκευασία της προκοπής (το κουτί του κινητού, μέσα σε ένα απλό φάκελο, χωρίς φυσσαλίδες). Βιντεοσκόπησα το άνοιγμα, σε περίπτωση που χρειαζόταν, αλλά ευτυχώς το κινητό ήταν εντάξει.

 

καλημερα

και ποιος εχει την ευθυνη??? δεν μου εχει τυχη και δεν ξερω συγνωμη μπορει να ειναι αφελης η ερωτηση

ευχαριστω

 

Το κατάστημα, γι' αυτο και προτείνεται η βιντεοσκόπηση του ανοίγματος, για να φανεί ότι δεν το έσπασες εσύ μετά. Σε περίπτωση που σου έρθει χτυπημένο το κινητό ή δε δουλεύει, σε αποζημιώνει το κατάστημα (κι αν αρνείται, ανοίγεις dispute στο paypal - εννοείται έχοντας παραγγείλει με paypal). DOA λέγεται αυτή η περίπτωση (Dead On Arrival) και υπόκειται στην εγγύηση.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κινητό που παράγγειλα από gearbest, το έλαβα σε λιγότερο από 1 μήνα, με PostNL. Ήταν μεταγενέστερο της περιόδου που χάθηκε η μπάλα, αλλά παρόλα αυτά ήρθε χτυπημένο το κουτί. Δεν είχαν κάνει καμιά συσκευασία της προκοπής (το κουτί του κινητού, μέσα σε ένα απλό φάκελο, χωρίς φυσσαλίδες). Βιντεοσκόπησα το άνοιγμα, σε περίπτωση που χρειαζόταν, αλλά ευτυχώς το κινητό ήταν εντάξει.

 

 

 

Το κατάστημα, γι' αυτο και προτείνεται η βιντεοσκόπηση του ανοίγματος, για να φανεί ότι δεν το έσπασες εσύ μετά. Σε περίπτωση που σου έρθει χτυπημένο το κινητό ή δε δουλεύει, σε αποζημιώνει το κατάστημα (κι αν αρνείται, ανοίγεις dispute στο paypal - εννοείται έχοντας παραγγείλει με paypal). DOA λέγεται αυτή η περίπτωση (Dead On Arrival) και υπόκειται στην εγγύηση.

 

 

σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

ειναι αναμενομενο το κουτι να ειναι ελαφρως χτυπημενο.. απο την αλλη ακρη της γης ερχεται...

αγορες απο βικμαλλ που εχω κανει λιγες φορες ηταν χτυπημενο, αλλα εκει στο καταστημα κανουν κ γ@@ω τα πακεταρισματα..

τωρα...ρωταω συγκεκριμενα αυτους που (οπως κ εγω) ειχαμε θεωρητικα "χαμενα" τα πακετα μας, λογω NLpost απο μεσα νοεμβρη και ξαφνικα εμφανιστηκαν εδω κ λιγες μερες..

Link to comment
Share on other sites

Εδω ακομα τιποτα

 

RS69χχχχχχ3NL  2016-11-22 12:17 The item is on transport to the country of destination

 

Ενω ενα που ηταν

RS69χχχχχχ6NL  2016-11-21 08:57  The item is on transport to the country of destination

 

Εφτασε και θα το εχω δευτερα

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

και γω παρελαβα σημερα απο gb μεσω nl ολα καλα αλλα η συσκευασία χαλια ,τραβηξα βιντεο καθως το ανοιγα αλλα ευτυχως ολα καλα ,το vickmall κανει πιο ασφαλεις συσκευασίες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κλεισιμο απο κεντρο διαλογης Αττικης λεει. Για Τρικαλα λετε να περναει απο Θεσσαλονικη, ή ερχεται απ'ευθειας;
Link to comment
Share on other sites

Σε παραγγελια απο vickmall (Αρχικα με SG) για mi5 pro, εστειλαν μηνυμα για eu expedited shipping. Πληρωθηκε το εξτρα ποσο, αλλα δεν υπηρξε προοδος. Σε ερωτηση προς το σαιτ σχεδον 2 βδομαδες μετα την αρχικη παραγγελια η απαντηση ηταν "σταματησε η παραγωγη το και το ξεχασαμε, να σας κανουμε refund?". τουλαχιστον επεστρεψαν αμεσα και τα χρηματα του κινητου και του shipping.

Το γραφω εδω για οσους αναρωτιουνται για το ποιο site να εμπιστευτουν. Παντα προτεινα vickmall σε ολους αλλα ειναι ειναι μεγαλο φαουλ αυτο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Εδω ακομα τιποτα

 

RS69χχχχχχ3NL  2016-11-22 12:17 The item is on transport to the country of destination

 

 

Και σε μένα ακόμα τίποτα...

 

RS69xxxxxx5NL	22-11-2016 12:17	The item is on transport to the country of destination

 

Έχεις ζητήσει refund ή ακόμα?

Εγώ σήμερα έστειλα στο gearbest να με ενημερώσουν για το status του...

Link to comment
Share on other sites

Τα ελτά με τρολαρουν, σήμερα παρέλαβα θήκη με untracked singpost που είχε γίνει παραγγελία μια εβδομάδα μετά το κινητό και είχε άφιξη 20 ιαν- 28 φεβ., το κινητό δεν έχει αργήσει ακόμη αλλά ειναι λίγο αστειο γιατί και τα 2 ειναι με singpost.
Link to comment
Share on other sites

Τα ελτά με τρολαρουν, σήμερα παρέλαβα θήκη με untracked singpost που είχε γίνει παραγγελία μια εβδομάδα μετά το κινητό και είχε άφιξη 20 ιαν- 28 φεβ., το κινητό δεν έχει αργήσει ακόμη αλλά ειναι λίγο αστειο γιατί και τα 2 ειναι με singpost.

Άρα δε σε τρολάρουν τα ΕΛΤΑ, αλλά η SG.

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 06-11-2016 11:56 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-01-2017 14:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 10-01-2017 16:55 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 11-01-2017 06:17 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 13-01-2017 09:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 13-01-2017 13:34 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 13-01-2017 15:34 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Για να δουμε ρε παιδια... Απο 30 Οκτωμβρη παραγγελια 74 μερες εφτασε. Για θεσσαλονικη ελπιζω να μην κολλησει κιαλλο σε κανενα τελωνειο... :wacko:

Edited by siba2001
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Άρα κι εγώ που περιμένω κάτι ακουστικά και μου λέει ότι είναι από 7/12 Ελάδα να μην αγχώνομαι και να περιμένω απλά,ε;;;
When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...