Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Swisspost 7.12δεν βγαζει τιποτα
και εμενα το ιδιο λεει στο track17 και swiss post ..Arrival at border point in the destination country gratha στα ελτα οχι αλλαξε το στατους που ηταν κολλημενο απο 23 νοεμβριου,,,,η φαση ειμαι οτι ειχα κανει dispute και μετα escalate στο paypal,,, και μεχρι 7 ιανουαριου μου λεει το paypal οτι να περιμενω αν απαντησει το dx και μετα τα επομενα βηματα,,,,και δεν ξερω τωρα αν θα γινει refund η οχι,,,εγω προσωπικα θα ηθελα refund γιατι ετσι και αλλιως παραγγειλα το ιδιο προιον απο ebay και ευρωπαικη αποθηκη ωστε σιγουρα να μην φαω τελωνειο,,, ετσι και αλλιως απο 23 νοεμβριου κολλημενο που ηταν προσωπικα το θεωρουσα χαμενο εντω μεταξυ το dx υστερα απο ανοιγμα τριων ticket ελεγε οτι θα το ψαξει και ουδεμια απαντηση για αυτο εκανα dispute....ηταν μια θηκη αξιας 4 ευρω,,αλλα επειδη γραψανε εδω ατομα οτι για 1,5 ευρω τους κατσανε τελωνειο 12 ευρω (φυσικα και δεν παρελαβαν) και επειδη το θεωρουσα χαμενο και οτι δεν θα ερθει ποτε την πηρα απο ebay ευρωπαικη αποθηκη,,,,,,,τωρα δεν ξερω αν θα γινει refund (θα το προτιμουσα βεβαια να μην πληρωνω διπλες θηκες).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κινεζικες αργιες:

https://www.timeanddate.com/holidays/china/

 

για να ξερετε ποτε να κανετε τις παραγγελιες σας................

 

τις κοιταξα απο περιεργια... αν τις μετρησεις ειναι περισσοτερες απο τις δικες μας... αρε χαρα στο δημοσιο τους... και υστερα μιλανε οι δικοι μας... οτι καθοντε πολυ.... χαχαχαχα καλη χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά (!!!) υπάρχει κάποιος που έχει παραγγείλει απο GearBest Ευρωπαική αποθήκη , και του το έχουν στείλει με Hungarian Post ???

Μια παραγγελία απο 23/12 που πήρα tracking number ακόμα μέχρι σήμερα μου βγάζει το παρακάτω "Sorry, requested item not registered in postal database yet. " στον trackitonline. Καλά και στα άλλα το ίδιο βγάζει.... Το περίεργο είναι ότι στο site του GearBest μου βγάζει το παρακάτω :

2016-12-23 00:15:05Parcel Data Received

2016-12-29 21:34:00United Kingdom, Received

 

Καλά ποια υπηρεσία χρησιμοποιούν και στις άλλες δεν βγάζει κάτι ???

Σε άλλον με t.n. απο Hungarian έχει συμβεί/συμβαίνει κάτι αντίστοιχο ??

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου στέλνουν με τον Ούγγρο, το ίδιο μου βγάζει αλλά δεν είμαι αντιπροσωπευτική περίπτωση μιας και η παραγγελία έγινε πριν 3 μέρες, οπότε είναι νωρίς να φανεί.
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα, προ ολίγου, εδώ, ΟΛΑ τα δέματα, που εισάγονται από τρίτες χώρες, ακολουθούν τη διαδικασία εκτελωνισμού.

 

Με την έκφραση "περνάει τελωνείο", μάλλον έχουμε μπερδέψει την πραγματική της έννοια με εκείνη του "πληρώνω φόρο, τέλη κλπ".

 

δηλαδή πιστεύεις να μην τους καλέσω?θα χάσω τον καιρό μου?γιατί το πήρα 70euro σε προσφορα.και αυτός θα πει κάνει 100... απο κάποιο site λέμε τωρα..τι πιστεύεις φίλε?δηλαδή η απόφαση είναι δική τους.αλλά νομίζω μου είπε κάποιος φίλος εδώ ότι μέχρι 120 η ίδια τιμολόγηση είναι περιπου.οποτε τρωγομαι με τα ρούχα μου.

συγνώμη επειδή δεν ξέρω. λέω εγώ τώρα μου ζητάνε στα ελτα 50euro οκ?μπορώ να πάω να κάνω ένσταση με την απόδειξη μου?

να μου πεις γιατί για πολλούς λόγους. άλλα ας μην σκέφτομαι αρνητικά ας έρθει πρώτα και βλέπουμε!!

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πιστεύεις να μην τους καλέσω?θα χάσω τον καιρό μου?γιατί το πήρα 70euro σε προσφορα.και αυτός θα πει κάνει 100... απο κάποιο site λέμε τωρα..τι πιστεύεις φίλε?δηλαδή η απόφαση είναι δική τους.αλλά νομίζω μου είπε κάποιος φίλος εδώ ότι μέχρι 120 η ίδια τιμολόγηση είναι περιπου.οποτε τρωγομαι με τα ρούχα μου.

συγνώμη επειδή δεν ξέρω. λέω εγώ τώρα μου ζητάνε στα ελτα 50euro οκ?μπορώ να πάω να κάνω ένσταση με την απόδειξη μου?

να μου πεις γιατί για πολλούς λόγους. άλλα ας μην σκέφτομαι αρνητικά ας έρθει πρώτα και βλέπουμε!!

Υπήρχαν αναφορές ότι και για λίγο πιο ακριβά τηλέφωνα (170+€), ήταν πολύ ελαστικοί με τις χρεώσεις και πλήρωσαν μόλις 40-50 €. Αρα μη σκας, μάζευε σε μία άκρη να τα εχεις έτοιμα και όπως είπες μη σκέφτεσαι αρνητικά! Περιμένε και θα δεις... Η κατάσταση έχει χαλαρώσει λίγο κι όλας..

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

FYI, σήμερα πακέτο με τελευταίο στάτους το transport to the country of destination στις 14/12 ανανεώθηκε στο has reached the country of destination... Στα ΕΛΤΑ δεν φαίνεται ακόμα.. θα δούμε τώρα στις επόμενες μέρες..
See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς με παρόμοιες ημ/νιες, ή έστω κοντά μεταξύ τους που να έχει παραλάβει?

 

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2016-12-20 10:07 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Origin Country: Netherlands

2016-12-21 10:04 The item is on transport to the country of destination

2016-12-20 10:07 The item is at the PostNL sorting center

2016-12-14 06:18 The item is pre-advised

| JailBreak Means System Customization |
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς με παρόμοιες ημ/νιες, ή έστω κοντά μεταξύ τους που να έχει παραλάβει?

 

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2016-12-20 10:07 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Origin Country: Netherlands

2016-12-21 10:04 The item is on transport to the country of destination

2016-12-20 10:07 The item is at the PostNL sorting center

2016-12-14 06:18 The item is pre-advised

Όπως είπα 2 ποστ πιο πάνω, σήμερα άλλαξε το στάτους από τις 14.. δεν είναι στις ίδιες ημερομηνίες με το δικό σου αλλά είσαι πολύ "νέος" ακόμα.. αλλοι περιμένουν από Νοεμβριο (!) Και τώρα κινήθηκε. Αυτό σημαίνει ότι σε λιγες μέρες θα δεις λογικά κίνηση και στο δικό σου. Μην αγχώνεσαι

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα 2 ποστ πιο πάνω, σήμερα άλλαξε το στάτους από τις 14.. δεν είναι στις ίδιες ημερομηνίες με το δικό σου αλλά είσαι πολύ "νέος" ακόμα.. αλλοι περιμένουν από Νοεμβριο (!) Και τώρα κινήθηκε. Αυτό σημαίνει ότι σε λιγες μέρες θα δεις λογικά κίνηση και στο δικό σου. Μην αγχώνεσαι

 

Δεν αγχώνομαι. Τα έχω δει και πιο πίσω για Νοέμβριο ή ακόμα και Οκτώβριο.

 

Ακριβώς λοιπόν επειδή δεν είναι ίδιο και δεδομένο θέλω να δω αν έχει κάποιος άλλος κίνηση ή αλλαγή.

| JailBreak Means System Customization |
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά (!!!) υπάρχει κάποιος που έχει παραγγείλει απο GearBest Ευρωπαική αποθήκη , και του το έχουν στείλει με Hungarian Post ???

Μια παραγγελία απο 23/12 που πήρα tracking number ακόμα μέχρι σήμερα μου βγάζει το παρακάτω "Sorry, requested item not registered in postal database yet. " στον trackitonline. Καλά και στα άλλα το ίδιο βγάζει.... Το περίεργο είναι ότι στο site του GearBest μου βγάζει το παρακάτω :

2016-12-23 00:15:05Parcel Data Received

2016-12-29 21:34:00United Kingdom, Received

 

Καλά ποια υπηρεσία χρησιμοποιούν και στις άλλες δεν βγάζει κάτι ???

Σε άλλον με t.n. απο Hungarian έχει συμβεί/συμβαίνει κάτι αντίστοιχο ??

Εγώ έκανα παραγγελία 18/12 και φάνηκε στις 30/12 επισυνάπτω screenshothttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170106/e335b2839a4eff350b3d2760db546448.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φωτιά βλέπω τα παιδιά. Να τους πούμε να το περνάνε και απο κάνα σύστημα δεν βλάπτει. Επομένως θεωρητικά θα πρέπει να μου δείξει και μενα σύντομα.

Άσχετο : UK είναι η ευρωπαϊκή αποθήκη?? Γιατί εκεί δείχνει ότι βρίσκεται ακόμα (GearBest tracking).

 

Ευχαριστώ

Edited by jobous

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Δυο εκδοχες εχουμε για την κατασταση με τα δεματα της NL

A) να ταχε καπου στα "χαμενα" σε καποιιες αποθηκες η NL και τα εστειλε μαζικα στην Ελλαδα ολα τωρα η

Β) να ηταν καπου στα "χαμενα" σε καποιιες αποθηκες στο αεροδρομιο στην Ελλαδα και τα περασαν σκουπα ολα ,τωρα .

τελικα τι συνεβη δεν θα μαθουμε ποτε.

Οσο αφορα αν η. εμφανιση ειναι πραγματικη Ναι ειναι .

Ειναι σιγουρα στο αεροδρομιο

 

 

Για να ξεκαθαρισει λιγο το θεμα που ειπωθηκε παραπανω .

The item is at the PostNL sorting center-----------> Εφτασε απο κινα στην Ολλανδια

The item is on transport to the country of destination ------> Σκαναριστικε και μπηκε σε σακο στην Ολλανδια

The item has arrived in the country of destination -----------> Η πτηση που ηταν "χρεωμενος" ο σακος εφτασε Ελλαδα

The item has been processed in the country of destination ------> Ο σακος ανοιξε

 

Αρα το να ηταν παραπεταμενος καπου στην Ελλαδα που ειπωθηκε παραπανω δεν ισχυει

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Swisspost απο 7/12 the item... Σημερα εβγαλε GRATHA arravil at border point στα ελτα δεν υπαρχει το trackong number δε βγαζει καμια πληροφορια

Aρχισε το τυχαίο ξεμπλοκάρισμα των πακέτων με swisspost..Περιμένω 2 πακέτα το ένα απο 14/12 έδειξε και σε εμένα σήμερα GRATHA arravil at border point,το άλλο απο 30/11 ακόμη αγνοείται..

Link to comment
Share on other sites

Απλά άλλαξε ένα στάτους σε ΟΛΟΥΣ. Μην ελπίζουμε τζάμπα, έχουμε δρόμο ακόμα μέχρι να τσεκαριστούν οι σάκοι. Η κατάσταση παίζει να ταν η ίδια απλά λόγω παραπάνω, ενημέρωσαν ένα status
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά (!!!) υπάρχει κάποιος που έχει παραγγείλει απο GearBest Ευρωπαική αποθήκη , και του το έχουν στείλει με Hungarian Post ???

Μια παραγγελία απο 23/12 που πήρα tracking number ακόμα μέχρι σήμερα μου βγάζει το παρακάτω "Sorry, requested item not registered in postal database yet. " στον trackitonline. Καλά και στα άλλα το ίδιο βγάζει.... Το περίεργο είναι ότι στο site του GearBest μου βγάζει το παρακάτω :

2016-12-23 00:15:05Parcel Data Received

2016-12-29 21:34:00United Kingdom, Received

 

Καλά ποια υπηρεσία χρησιμοποιούν και στις άλλες δεν βγάζει κάτι ???

Σε άλλον με t.n. απο Hungarian έχει συμβεί/συμβαίνει κάτι αντίστοιχο ??

 

Με λιγο ψαξιμο το βρηκα.

http://www.oneworldexpress.com

Σε αυτήν την μεταφορική φαίνονται τα δέματα. Τα βήματα δεν τα ξέρω καθώς και εγώ φρέσκος είμαι στην παραγγελία και μου δείχνει ότι έχουν παραλάβει το πακέτο Αγγλία.

 

Η άλλη που είχα κάνει από ευρωπαϊκή αποθήκη, ένα ταμπλέτ, είχα βάλει DHL και μου ήρθε σφαίρα, σε χωριο σε νησί, χωρίς έξτρα χρεώσεις που έγραφαν μερικοί για απομακρυσμενες περιοχές.

Edited by gmanis
Link to comment
Share on other sites

Με λιγο ψαξιμο το βρηκα.

http://www.oneworldexpress.com

Σε αυτήν την μεταφορική φαίνονται τα δέματα. Τα βήματα δεν τα ξέρω καθώς και εγώ φρέσκος είμαι στην παραγγελία και μου δείχνει ότι έχουν παραλάβει το πακέτο Αγγλία.

 

Η άλλη που είχα κάνει από ευρωπαϊκή αποθήκη, ένα ταμπλέτ, είχα βάλει DHL και μου ήρθε σφαίρα, σε χωριο σε νησί, χωρίς έξτρα χρεώσεις που έγραφαν μερικοί για απομακρυσμενες περιοχές.

H DHL αν παραγγειλεις απο χωρα εκτος ΕΕ βαζει εξτρα χρεωσεις αφου κανει εκτελωνισμους μονη της (εχει τμημα αρμοδιο). Απο ευρωπη αν παρηγγειλες το αντικειμενο δεν βαζει κανενα καπελο.
Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρισει λιγο το θεμα που ειπωθηκε παραπανω .

The item is at the PostNL sorting center-----------> Εφτασε απο κινα στην Ολλανδια

The item is on transport to the country of destination ------> Σκαναριστικε και μπηκε σε σακο στην Ολλανδια

The item has arrived in the country of destination -----------> Η πτηση που ηταν "χρεωμενος" ο σακος εφτασε Ελλαδα

The item has been processed in the country of destination ------> Ο σακος ανοιξε

 

Αρα το να ηταν παραπεταμενος καπου στην Ελλαδα που ειπωθηκε παραπανω δεν ισχυει

 

Ωραια ,επομενος εφτασε τελικα ο σακος Ελλαδα εδω και 3 μερες, τωρα να δουμε, ποτε θα ανοιξει .(συνηθως επερνε 1-3 μερες υπο νορμαλ συνθηκες ).

Link to comment
Share on other sites

Με λιγο ψαξιμο το βρηκα.

http://www.oneworldexpress.com

Σε αυτήν την μεταφορική φαίνονται τα δέματα. Τα βήματα δεν τα ξέρω καθώς και εγώ φρέσκος είμαι στην παραγγελία και μου δείχνει ότι έχουν παραλάβει το πακέτο Αγγλία.

 

Η άλλη που είχα κάνει από ευρωπαϊκή αποθήκη, ένα ταμπλέτ, είχα βάλει DHL και μου ήρθε σφαίρα, σε χωριο σε νησί, χωρίς έξτρα χρεώσεις που έγραφαν μερικοί για απομακρυσμενες περιοχές.

 

Τα ιδια ακριβως δειχνει και στην σελιδα του gearbest.

Link to comment
Share on other sites

Γκρρρρρhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170107/6d91954296d4465929ded2658dfc56bc.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 παραγγελίες απο geekbuying απο 18/11 με NL post και απο 28/11 η κατάσταση τους αμετάβλητη (The item is on transport to the country of destination). Έστειλα email στο geekbuying και μου έστειλαν αυτό. "Hi, dear .

Thanks for your waiting and patient .

It is pity to hear the bad news that we know your package was sent out and there is not updated-tracking information .don't worry and we are here help you .

1. We have contacted the shipping company to investigate. It will take a little long time to get results.

Please wait patiently. Once we get any information, we will keep you informed.

2. And you can contact your local post office and offer a document with the stamp to prove that you don’t receive your package.

(please get it with the stamp of the post office )

Then please offer it for us , we will handle your problem accordingly. Please don’t worry.

We honestly apologize for the inconvenience. If you have any questions, please feel free to let us know.

Sincerely,

 

Δηλαδή για να καταλάβω καλά θέλουν να πάω στο ταχυδρομείο να πάρω βεβαίωση οτι δεν έχουν ερθει τα δέματα; ισχύει κάτι τέτοιο στα Ελληνικά ταχυδρομεία ή αν τους ζητησω κάτι τέτοιο θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο;

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...