Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170106/07f701992b45e5d004e436fae2a2cf3f.jpg

Πήρα τηλέφωνο στο Κ. Δ ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗΣ να ρωτήσω γιατί δεν έχει αλλάξει το status και μου είπε ότι είναι στο τελωνείο και ότι στο ίντερνετ που το ψάχνω το γράφει λάθος.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά, αποστολή συστημένου δέματος για εξωτερικό, έχει κανείς εμπειρία τις τελευταίες ημέρες; έχει κολλήσει ένα δέμα 4 ημέρες στο Κέντρο Διαλογής Αττικής...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αποστολή συστημένου δέματος για εξωτερικό, έχει κανείς εμπειρία τις τελευταίες ημέρες; έχει κολλήσει ένα δέμα 4 ημέρες στο Κέντρο Διαλογής Αττικής...

 

2 μηνες πριν.... εστειλα δεμα αγγλια..... μου φαγανε την ψυχη..... εκανε 25 μερες να φτασει αγγλια....! τις 20 τις περασε στην ελλαδα....

ενω για να μου στειλουν δεμα απο αγγλια εκανε 6 μερες...... οτι ναναι..!!! αν δε μπορουν ας τα κλεισουν τα ρημαδια τα ΕΛΤΑ......

Link to comment
Share on other sites

2 μηνες πριν.... εστειλα δεμα αγγλια..... μου φαγανε την ψυχη..... εκανε 25 μερες να φτασει αγγλια....! τις 20 τις περασε στην ελλαδα....

ενω για να μου στειλουν δεμα απο αγγλια εκανε 6 μερες...... οτι ναναι..!!! αν δε μπορουν ας τα κλεισουν τα ρημαδια τα ΕΛΤΑ......

 

Ωραια καλά πάμε. Συστημενο 25 μέρες; απίστευτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα την βοηθειά σας. Έκανα δυο παραγγελίες την Δευτέρα από το GearBest και την Τρίτη μου στάλθηκαν τα δύο tracking numbers. Επειδή δεν είχα διαβάσει τα παραπάνω μηνύματα σχετικά με το ολλανδικό ταχυδρομείο, το επέλεξα ως μέθοδο αποστολής. Τα tracking numbers είναι στην κατάσταση "The item is pre-advised" από την Τετάρτη το πρωί. Αργότερα σε κάποια ξένα φόρουμς είδα ότι το GearBest τα πακέτα τα δίνει σε μία κινέζικη εταιρεία logistics και πως μέχρι να φτάσει Ολλανδία στο site αυτό φαίνεται η κίνηση του δέματος. Το site αυτό είναι http://www.sky56.cn , τα κοίταξα και εκεί και λέει "The Item is Departed from facility" , αυτό σημαίνει ότι έφυγαν για Ολλανδία?

Θα έχω κάποιο πρόβλημα και θα καθυστερήσει τόσο πολύ, όπως διαβάζω στο φόρουμ τις τελευταίες μέρες ?

Είναι δύο δέματα αξίας $13.20 και $8.94 μαζί με τα μεταφορικά, θα έχουν πρόβλημα στο τελωνείο?

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω κάτι από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι που πρεπει να εχετε ολοι υποψην εαν σχεδιάζετε καποια παραγγελιά απο κινα το προσεχες διαστημα .

Οτι κανετε μεχρι το πολυ 23/1 , μετα ερχετε η κινεζικη πρωτοχρονιά και ολα παγωνουν μεχρι περιπου τις 5/2 .

Και έπεται πανικος στις αποστολες μετα ( κατι σαν τις αποστολες μετα τις 11/11 )

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα την βοηθειά σας. Έκανα δυο παραγγελίες την Δευτέρα από το GearBest και την Τρίτη μου στάλθηκαν τα δύο tracking numbers. Επειδή δεν είχα διαβάσει τα παραπάνω μηνύματα σχετικά με το ολλανδικό ταχυδρομείο, το επέλεξα ως μέθοδο αποστολής. Τα tracking numbers είναι στην κατάσταση "The item is pre-advised" από την Τετάρτη το πρωί. Αργότερα σε κάποια ξένα φόρουμς είδα ότι το GearBest τα πακέτα τα δίνει σε μία κινέζικη εταιρεία logistics και πως μέχρι να φτάσει Ολλανδία στο site αυτό φαίνεται η κίνηση του δέματος. Το site αυτό είναι http://www.sky56.cn , τα κοίταξα και εκεί και λέει "The Item is Departed from facility" , αυτό σημαίνει ότι έφυγαν για Ολλανδία?

Θα έχω κάποιο πρόβλημα και θα καθυστερήσει τόσο πολύ, όπως διαβάζω στο φόρουμ τις τελευταίες μέρες ?

Είναι δύο δέματα αξίας $13.20 και $8.94 μαζί με τα μεταφορικά, θα έχουν πρόβλημα στο τελωνείο?

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω κάτι από Κίνα.

 

Ναι έφυγαν για Ολλανδία. Δεν ξέρεις αν θα καθυστερήσει, είναι όπως τύχει δεν υπάρχει κάτι σίγουρο. Μπορεί να σου κάνει 55 μέρες μπορεί και 20. Οι καθυστερήσεις τώρα έπαιζαν επειδή μαζεύτηκαν και συσσωρεύτηκαν δέματα από black friday, γιορτές κλπ και έγινε μπάχαλο, δεν πιστεύω ότι θα σου αργήσει και σένα τόσο, αλλά να έχεις υπομονή. Και για τελωνείο δύσκολο, αλλά ποτέ δεν λες ποτέ δεν ξέρεις με σιγουριά ότι δεν θα περάσει, αλλά μου φαίνεται δύσκολο με τέτοια αξία

Link to comment
Share on other sites

Ναι έφυγαν για Ολλανδία. Δεν ξέρεις αν θα καθυστερήσει, είναι όπως τύχει δεν υπάρχει κάτι σίγουρο. Μπορεί να σου κάνει 55 μέρες μπορεί και 20. Οι καθυστερήσεις τώρα έπαιζαν επειδή μαζεύτηκαν και συσσωρεύτηκαν δέματα από black friday, γιορτές κλπ και έγινε μπάχαλο, δεν πιστεύω ότι θα σου αργήσει και σένα τόσο, αλλά να έχεις υπομονή. Και για τελωνείο δύσκολο, αλλά ποτέ δεν λες ποτέ δεν ξέρεις με σιγουριά ότι δεν θα περάσει, αλλά μου φαίνεται δύσκολο με τέτοια αξία

Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα την βοηθειά σας. Έκανα δυο παραγγελίες την Δευτέρα από το GearBest και την Τρίτη μου στάλθηκαν τα δύο tracking numbers. Επειδή δεν είχα διαβάσει τα παραπάνω μηνύματα σχετικά με το ολλανδικό ταχυδρομείο, το επέλεξα ως μέθοδο αποστολής. Τα tracking numbers είναι στην κατάσταση "The item is pre-advised" από την Τετάρτη το πρωί. Αργότερα σε κάποια ξένα φόρουμς είδα ότι το GearBest τα πακέτα τα δίνει σε μία κινέζικη εταιρεία logistics και πως μέχρι να φτάσει Ολλανδία στο site αυτό φαίνεται η κίνηση του δέματος. Το site αυτό είναι http://www.sky56.cn , τα κοίταξα και εκεί και λέει "The Item is Departed from facility" , αυτό σημαίνει ότι έφυγαν για Ολλανδία?

Θα έχω κάποιο πρόβλημα και θα καθυστερήσει τόσο πολύ, όπως διαβάζω στο φόρουμ τις τελευταίες μέρες ?

Είναι δύο δέματα αξίας $13.20 και $8.94 μαζί με τα μεταφορικά, θα έχουν πρόβλημα στο τελωνείο?

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω κάτι από Κίνα.

 

Όχι δεν έφυγαν για Ολλανδία. Έφυγαν από το κατάστημα με προορισμό να παραδοθούν στην μεταφορική που θα τα φέρει στην Ολλανδία.

Όταν φύγουν για Ολλανδία θα γράφει :

The consignment has left the origin border point ή Despatched to overseas ή Send item Abroad

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα claim sto paypal για παραγγελια που δεν εχει ερθει μετα απο 64 μερες.Ξερετε μηπως σε ποσες μερες θα αποφασισει το paypal αν δωσει refund;
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έφυγαν για Ολλανδία. Έφυγαν από το κατάστημα με προορισμό να παραδοθούν στην μεταφορική που θα τα φέρει στην Ολλανδία.

Όταν φύγουν για Ολλανδία θα γράφει :

The consignment has left the origin border point ή Despatched to overseas ή Send item Abroad

Έχουν ήδη παραδωθεί στην εταιρεία logistics που θα τα μεταφέρει στην Ολλανδία σύμφωνα με το tracking στο site της εταιρείας αυτής (http://www.sky56.cn). Στο tracking στο site αυτό λέει:

2017-01-04 16:33:00 The Item is Received from Customer

2017-01-04 21:21:00 The Item is Arrived at facility

2017-01-05 09:20:00 The Item is Departed from facility

Link to comment
Share on other sites

Όχι και πάλι. Τα χουν στην courier μέχρι να τα πάνε στο αεροδρόμιο και να τα παραδώσουν στην μεταφορική.

Αυτό μπορεί να αλλάξει 2 και 3 φορές ακόμα ανάλογα με ποιον αερομεταφορέα θα φορτώσουν το πακέτο σου.

 

he Item is Departed from facility σημαίνει πως είναι στις εγκαταστήσεις του πρώτου μεταφορέα

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Όχι και πάλι. Τα χουν στην courier μέχρι να τα πάνε στο αεροδρόμιο και να τα παραδώσουν στην μεταφορική.

Αυτό μπορεί να αλλάξει 2 και 3 φορές ακόμα ανάλογα με ποιον αερομεταφορέα θα φορτώσουν το πακέτο σου.

 

he Item is Departed from facility σημαίνει πως είναι στις εγκαταστήσεις του πρώτου μεταφορέα

Α οκ ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Swisspost απο 7/12 the item... Σημερα εβγαλε GRATHA arravil at border point στα ελτα δεν υπαρχει το trackong number δε βγαζει καμια πληροφορια Edited by Sokk
Link to comment
Share on other sites

Swisspost απο 7/12 the item... Σημερα εβγαλε GRATHA arravil at border point

 

Από που το είδες ? εμένα δεν έβγαλε τίποτα ..... δώσε link

 

 

Edit: Σε εμένα δεν βγάζει τίποτα στο 17track εκτός και αν ακόμα δεν έχουν χτυπήσει όλα τα δέματα

Στο site των ΕΛΤΑ ίσως φανεί μετά από 1-2 μέρες ....

Edited by Yannis_004
προσθήκη πληροφοριων
http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Από που το είδες ? εμένα δεν έβγαλε τίποτα ..... δώσε link

Στο 17track στα ελτα ειναι σαν να μην υπαρχει το tracking number

Edited by Sokk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και καλη χρονιά.θα γραψω εν συντομια την ιστορία μου μηπως μπορειτε να με διαφωτισετε.7/12 κανω παραγγελια απο μινιντιλ 2 κινητα τηλεφωνα τα οποια δεν γνωριζω γιατι καταχωρηθηκαν με διαφορετικο τρακινγκ ναμπερ.στις 22/12 κανω δευτερη παραγγελία για ενα φιλο απο ιδιο σαιτ παλι κινητο.ενω τα 2 τηλεφωνα εχουν ηδη παραληφθει [το ενα σημερα 4/01 και το αλλο 28/12] το δικο μου λεει οτι εχει μπει στο τελωνειο απο τις 22/12 και παραμενει εκει χωρις περεταιρω λεπτομέρειες...[held by custom]...να παρω να δω μηπως χαθηκε? Πως το δεμα που παραγγειλα 15 μερες μετα εκτελωνιστηκε ενω το ενα απο την πρωτη παραγγελια ξεμεινε εκει? Τι να σκεφτω?

2016-12-22 08:10 ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

2016-12-22 08:10 HIGHT-VALUE GOODS - OFFICIAL CUSTOMS DECLARATION REQUIRED

2016-12-21 21:49 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-12-12 04:04 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και καλη χρονιά.θα γραψω εν συντομια την ιστορία μου μηπως μπορειτε να με διαφωτισετε.7/12 κανω παραγγελια απο μινιντιλ 2 κινητα τηλεφωνα τα οποια δεν γνωριζω γιατι καταχωρηθηκαν με διαφορετικο τρακινγκ ναμπερ.στις 22/12 κανω δευτερη παραγγελία για ενα φιλο απο ιδιο σαιτ παλι κινητο.ενω τα 2 τηλεφωνα εχουν ηδη παραληφθει [το ενα σημερα 4/01 και το αλλο 28/12] το δικο μου λεει οτι εχει μπει στο τελωνειο απο τις 22/12 και παραμενει εκει χωρις περεταιρω λεπτομέρειες...[held by custom]...να παρω να δω μηπως χαθηκε? Πως το δεμα που παραγγειλα 15 μερες μετα εκτελωνιστηκε ενω το ενα απο την πρωτη παραγγελια ξεμεινε εκει? Τι να σκεφτω?

2016-12-22 08:10 ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

2016-12-22 08:10 HIGHT-VALUE GOODS - OFFICIAL CUSTOMS DECLARATION REQUIRED

2016-12-21 21:49 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-12-12 04:04 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

 

 

Αυτα που μπηκαν στις 22 εχουν κολλησει μεσα.και πιο παλια απο οτι διαβαζω ενω αρχισαν να εκτελωνιζουν πρωτα τα νεοτερα.27/12 δεμα και πηραν τηλεφωνο για αποδειξη παυπαλ.και εμεις ακομα περιμενουμε

Link to comment
Share on other sites

Δυο εκδοχες εχουμε για την κατασταση με τα δεματα της NL

A) να ταχε καπου στα "χαμενα" σε καποιιες αποθηκες η NL και τα εστειλε μαζικα στην Ελλαδα ολα τωρα η

Β) να ηταν καπου στα "χαμενα" σε καποιιες αποθηκες στο αεροδρομιο στην Ελλαδα και τα περασαν σκουπα ολα ,τωρα .

τελικα τι συνεβη δεν θα μαθουμε ποτε.

Οσο αφορα αν η. εμφανιση ειναι πραγματικη Ναι ειναι .

Ειναι σιγουρα στο αεροδρομιο

 

Το 2ο ειναι το πιθανότερο, για 2 διαφορετικά δέματα από τέλος Οκτωβρίου, τα ΕΛΤΑ της περιοχής μου με ενημέρωσαν κατα την επίσκεψη μου στις 8/12 ότι βρίσκονται στο αεροδρόμιο. Από εκεί και μετά καμμία ενημέρωση.

Κάλιο 5 και στο χέρι...:X
Link to comment
Share on other sites

Από που το είδες ? εμένα δεν έβγαλε τίποτα ..... δώσε link

 

 

Edit: Σε εμένα δεν βγάζει τίποτα στο 17track εκτός και αν ακόμα δεν έχουν χτυπήσει όλα τα δέματα

Στο site των ΕΛΤΑ ίσως φανεί μετά από 1-2 μέρες ....

 

Swisspost 7.12δεν βγαζει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που μπηκαν στις 22 εχουν κολλησει μεσα.και πιο παλια απο οτι διαβαζω ενω αρχισαν να εκτελωνιζουν πρωτα τα νεοτερα.27/12 δεμα και πηραν τηλεφωνο για αποδειξη παυπαλ.και εμεις ακομα περιμενουμε

 

γνωριζετε πως βγαζω την αποδειξη paypal σε περιπτωση που ζητηθει;; συγγνωμη αλλα δεν μου εχει ξανατυχει κατι παρομοιο τοσες μερες αναμονη και δεν γνωριζω τη διαδικασια. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου κανει εντύπωση, γιατί αρκετές από τις παραγγελίες που έχω κάνει είναι από 60-100 ευρώ από το iherb και δε πλήρωσα ποτέ κάτι παραπάνω.. Ενώ υποτίθεται ότι το όριο είναι στα 22 ευρω για την ατέλεια. Μήπως είναι πιο ελαστικοί σε συμπληρώματα διατροφής;
Link to comment
Share on other sites

Έφτασε χθες Ελλάδα από 18/11. :lol:

 

PostNL

2017-01-05 12:29 The item has arrived in the country of destination

2016-11-19 08:44 The item is on transport to the country of destination

 

Στο site των ΕΛΤΑ δεν φαίνεται ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...