Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα στο φορουμ.Δεν ξερω αν ειναι οφφ αλλα απο ευρωπαικη αποθηκη δεν υπαρχει ταριφα τελωνειου ;και ποιοι ειναι οι χρονοι παραλαβης ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα στο φορουμ.Δεν ξερω αν ειναι οφφ αλλα απο ευρωπαικη αποθηκη δεν υπαρχει ταριφα τελωνειου ;

Όχι.

και ποιοι ειναι οι χρονοι παραλαβης ?

Εξαρτάται από το πού είναι η αποθήκη και με ποιό τρόπο θα γίνει η αποστολή.

Από 3 έως 10 μέρες θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Τελωνειο απο 23.12...Το δεμα πηρε 1 εβδομαδα να φτασει απι Κινα-Αθηνα και Αθηνα βρισκεται ηδη 2 εβδομαδες.....

 

Στάλθηκε από το LG-V490 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

ειναι απο το αλι,αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι ο πωλητης λεει περιμενε 2 εβδομαδες ακομα,αυτος υποστηριζει οτι ειναι ελλαδα τα δεματα,ακυρη απαντηση και αυτοι δεν ξερουνε τι λενε,και δεν πιστευω να αναλυσαν το θεμα καθολου.
φιλε μην περιμενεις τιποτα ανοιξε dispute ,ετσι τουλαχιστον εκανα εγω με δεμα απο τις 11/11.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πήρα μύνημα απο PaypalHello KOSTAS .....D.....

 

Your seller has issued a refund of 236,43 EUR and this case has been closed.

 

You can view the status of this refund at any time by logging in to your PayPal account and clicking Activity.

 

If you paid with a credit card, the money is refunded to your credit card. It can take up to 30 days for the refund to appear on your card statement.

 

If you paid with your bank or PayPal account balance, the money is refunded to your PayPal account. After you receive the refund, you can withdraw money from your PayPal balance to your bank account.

 

 

 

View the case details

 

 

Transaction Details

 

Case ID: .......

Seller's name: GEEKBUYING

Transaction amount: .......EUR

Sincerely,

 

PayPal Έγινε πλήρη επιστροφή χρημάτων και μπαίνοντας στο Paypal resolution center λέει ότι ή υπόθεση έκλεισε.Δ ηλαδη δεν χρειάζεται να πατήσω κάτι εγώ και να πω ότι το πρόβλημα λύθηκε ή να αποδεχθω τα χρήματα? Δεν βλέπω και κάπου να μου ζητεί κάποια επιβεβαίωση.Αν τα λέω σωστά και κάποιος ξέρει ας με επιβεβαίωση γιατί πρώτη φορά μου κάνουν refund.Θ υμιζω δέμα από 4-11 με NLpost.

Link to comment
Share on other sites

PayPal Έγινε πλήρη επιστροφή χρημάτων και μπαίνοντας στο Paypal resolution center λέει ότι ή υπόθεση έκλεισε.Δ ηλαδη δεν χρειάζεται να πατήσω κάτι εγώ και να πω ότι το πρόβλημα λύθηκε ή να αποδεχθω τα χρήματα? Δεν βλέπω και κάπου να μου ζητεί κάποια επιβεβαίωση.Αν τα λέω σωστά και κάποιος ξέρει ας με επιβεβαίωση γιατί πρώτη φορά μου κάνουν refund.Θ υμιζω δέμα από 4-11 με NLpost.

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Αν πλήρωσες με paypal balance θα τα δεις άμεσα στο balance σου ενώ αν πλήρωσες με κάρτα θέλει λίγες εργάσιμες για να φανούν.

Link to comment
Share on other sites

Δέμα αξίας 5€, από το Banggood. Φοβήθηκα πως θα αργήσει το Κινέζικο ταχυδρομείο, αλλά τελικά όλα καλά. :)

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RS507****83CN

 

Κατάσταση: ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Ημερομηνία/Time: 11-12-2016 16:30

Περιοχή: ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

 

Κατάσταση: ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Ημερομηνία/Time: 12-12-2016 11:14

Περιοχή: ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

 

Κατάσταση: ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Ημερομηνία/Time: 31-12-2016 07:29

Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Αν πλήρωσες με paypal balance θα τα δεις άμεσα στο balance σου ενώ αν πλήρωσες με κάρτα θέλει λίγες εργάσιμες για να φανούν.

 

Έχω συνδέσει πιστωτική στο Paypal και νομίζω ότι θα μπουν απευθείας εκεί.Απλα ρωτώ γιατί δεν μου ζήτησε να πατήσω κάπου ότι δέχομαι χρηματα.Εντωμεταξυ δείχνει ότι μεταφορά ολοκληρώθηκε.Ευχαριστω για τις συμβουλές.!

Link to comment
Share on other sites

Χώρα Προορισμού - Χρόνος αναζήτησης: 927 ms

2016-11-07 05:52 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος αναζήτησης: 2469 ms

2016-11-08 09:54 The item is on transport to the country of destination

2016-11-07 05:52 The item is at the PostNL sorting center

2016-11-01 10:06 The item is pre-advise

 

 

ακόμα τίποτα ...από μένα .περιμένω 1 του μηνά να πάρω τα χρήματα μου πίσω απο το gearbest ..θέλουν και 60 μέρες απο την αποστολή για το λάβουν ως χαμένο ..κανένας άλλος απο αρχές Νοεμβρίου έχει παραλαβει?

 

Καλησπέρα και καλή πρωτοχρονιά!!!

Από 11/11 με NL post.... Δεν εχω λάβει τίποτα ακόμα!!!

Το είπα και παραπάνω ,πως προβλεπω να λαμβάνουμε γα του Α. Βαλεντίνου!!!

Σοβαρά τώρα.... Σκέφτομαι να ζητήσω τα χρήματα μου πίσω!!! Έσπασαν τα νεύρα μου....

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπήρξε κάποια αλλαγή ή κίνηση σήμερα από nlpost?

Καμία αλλαγή και σήμερα....

Link to comment
Share on other sites

Έχω συνδέσει πιστωτική στο Paypal και νομίζω ότι θα μπουν απευθείας εκεί.Απλα ρωτώ γιατί δεν μου ζήτησε να πατήσω κάπου ότι δέχομαι χρηματα.Εντωμεταξυ δείχνει ότι μεταφορά ολοκληρώθηκε.Ευχαριστω για τις συμβουλές.!

 

Δεν ρωτάνε φίλε μου εαν θες τα λεφτά, αλίμονο αν ρωτούσαν κι όλας. Εαν δεν τα θέλει κάποιος μπορεί να τα στείλει πίσω ξανά με το που τα παραλάβει. Η μεταφορά ολοκληρώνεται κατευθείαν απλά χρειάζονται μερικές ημέρες για να φανούν τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,χρονια πολλα σε ολους και καλη χρονια!!Δεν μπορω να βρω το customer contact απο postnl πουθενα,υπαρχει τροπος να επικοινωνησουμε μαζι τους;2 δεματα περιμενω απο vickmall απο τις 11/12 ειναι NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD.

Εαν αρχισουμε να πιεζουμε βλεπω να κανουμε πανω απο 40 μερες.

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Προφανώς η PostNL κάνει ότι νάναι.

 

Χώρα Προορισμού - Χρόνος αναζήτησης: 600 ms

2016-12-31 06:56 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-12-28 04:01 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2016-12-30 21:40

2016-12-29 12:03 The item is on transport to the country of destination

2016-12-28 04:01 The item is at the PostNL sorting center

2016-12-20 03:40 The item is pre-advised

 

Ήταν 8 μέρες pre-advised και μετά ήρθε σε 3 μέρες μέσα στις γιορτές.

Για να δούμε τι θα γίνει με το τελωνείο. Είναι κινητό αξίας 90 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,χρονια πολλα σε ολους και καλη χρονια!!Δν μπορω ν βρω το customer contact απο postnl πουθενα,υπαρχει τροπος ν επικοινωνησουμε μαζι τους;2 δεματα περιμενω απο vickmall απο τις 11/12 ειναι NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD.

Εαν αρχισουμε ν πιεζουμε βλεπω ν κανουμε πανω απο 40 μερες.

 

11/12 ? ? ? ? φρεσκος εισαι ...

 

AqQIrVM.png

EYb0tOp.png

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,χρονια πολλα σε ολους και καλη χρονια!!Δν μπορω ν βρω το customer contact απο postnl πουθενα,υπαρχει τροπος ν επικοινωνησουμε μαζι τους;2 δεματα περιμενω απο vickmall απο τις 11/12 ειναι NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD.

Εαν αρχισουμε ν πιεζουμε βλεπω ν κανουμε πανω απο 40 μερες.

 

Μόνο στο tweet σου απαντούν αλλά μην κάνεις τον κόπο δε ξέρουν τι τους γίνεται.Απλα κάνε υπομονή μέχρι να περάσουν 40 μέρες περιπου

Link to comment
Share on other sites

Αγορα απο Gear 2/12 tv box αξιας 42.50 ευρω

RR706077355CZ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-12-2016 21:55 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 19-12-2016 23:55 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 20-12-2016 09:40 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 22-12-2016 11:46 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 22-12-2016 18:30 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 22-12-2016 20:30 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 23-12-2016 04:59 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10 23-12-2016 06:37 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 27-12-2016 09:23 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 27-12-2016 12:54 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10 27-12-2016 13:08 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΙΟΛΟΥ 100 (Κ.Κ.) 28-12-2016 10:44 ΑΙΟΛΟΥ 100 (Κ.Κ.)

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 28-12-2016 15:38 ΑΙΟΛΟΥ 100 (Κ.Κ.)

 

Αγορα Ηonor Note 8 απο Toc2c αξιας 409$ 29/11

RF428812138SG

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 09-12-2016 22:32 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-12-2016 06:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 19-12-2016 16:20 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 20-12-2016 06:24 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 22-12-2016 09:30 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 22-12-2016 18:31 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 22-12-2016 20:31 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 23-12-2016 04:59 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10 23-12-2016 06:38 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 27-12-2016 09:23 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 27-12-2016 12:55 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10 27-12-2016 13:08 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΙΟΛΟΥ 100 (Κ.Κ.) 28-12-2016 10:40 ΑΙΟΛΟΥ 100 (Κ.Κ.)

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 28-12-2016 15:38 ΑΙΟΛΟΥ 100 (Κ.Κ.)

 

Εφτασαν την ιδια μερα και αν δεν ειχε πεσει ενδιαμεσα ΣΚ θα τα ειχα 2 μερες νωριτερα..και χωρις τελωνειο..εγω θα συνεχισω ετσι :D καλη χρονια σε ολους.

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα καλη χρονια σε ολους

Εχω ενα δέμα το οποιο εκλεισε απο αεροδρομιο στις 28 εγραψε εκφορτωση απο μεταφορικό μεσο στις 29 και απο τοτε τιποτε.Το περιμενω βορεια.Δεν με ενοχλει οτι δεν εχει ενημερωση θα ερθει αλλα κανεις αλλος ηταν ετσι? Μετα το ειδε τελωνείο Θεσ/νικης ?

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένεις να γράψει φόρτωση σε μεταφορικό μέσο και μετα θα φανεί ΚΔ Θεσσαλονίκης.αν κλείσει,Καλώς αν Όχι θα γράψει άφιξη σε ΥΕΔ Θεσσαλονίκης ..εμένα ενα tablet εφτασε 30/12 στις 3 πμ και από τότε έμεινε εκεί..Τώρα περιμένω Δευτέρα να δω αν παραλάβω η μπω τελωνείο

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ netherland τιποτα αλλο.Τελικα ξερει κανει πως γινεται το customer contact?καποιο link,να αρχισουμε να τους ενοχλουμε,δεν μπορει να εχει φρακαρει εδω και 1 μηνα ολες.

 

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπορεί,υπομονή.είχα δέματα που ήρθαν αυτές της μέρες . συνολικά 63 μέρες.. Απο την ημερομηνία αποστολής εως την ημέρα παραλαβής και 43 μέρες ήταν αποστολή στον εξωτερικό

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ netherland τπτ αλλο.Τελικα ξερει κανει πως γινεται το customer contact?καποιο link,να αρχισουμε να τους ενοχλουμε,δν μπορει ν εχει φρακαρει εδω κ 1 μηνα ολες.

Και εγώ 1 μήνα κλείνω.. δεν υπάρχει support εκτός από το λογαριασμό τους στο Twitter αλλά οι απαντήσεις είναι copy paste...

 

Μόνο να περιμένουμε μπορούμε δυστυχώς..

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...