Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σου φιλε μου

καποιοι ειναι απο αρχες νοεμβριου,εγω ειμαι απο 10-11-16 πιστευω θα ερθουν ιανουαριο-φεβρουαριο,πιο νωρις εγω παντως δεν ελπιζω,οταν περναει ο μηνας λες ακομα λιγο μετα περνανε 40 μερες εισαι ανησυχως μετα 50 μερες τοτε λες αν ερθει ενταξει αλλιως υγεια

και καλη καρδια.

Δεν ακύρωσες με paypal;

Εμένα κλείνει σε 3 μέρες δίμηνο από παραγγελία από gearbest, λέω να ζητήσω πίσω τα χρήματα. Νόμιζα ότι κυκλοφόρησε μία φήμη πως χάθηκαν μαζικά δέματα από postnl τον νοέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ακύρωσες με paypal;

Εμένα κλείνει σε 3 μέρες δίμηνο από παραγγελία από gearbest, λέω να ζητήσω πίσω τα χρήματα. Νόμιζα ότι κυκλοφόρησε μία φήμη πως χάθηκαν μαζικά δέματα από postnl τον νοέμβριο.

 

θα περιμενω μεχρι 9-1-17 μετα θα ζητησω επιστροφη,ασε που ο πωλητης δεν απανταει του εστειλα πολλα μηνυματα,τιποτα.

δεν ξερω τι συμβαινει με την nl δεν πιστευω να χαθηκαν,νομιζω πως δεν τα εστειλαν ακομα γιατι τους πλακωσαν τα δεματα,και σιγουρα τα ελτα δεν εχουν καμια ευθυνη.

Link to comment
Share on other sites

θα περιμενω μεχρι 9-1-17 μετα θα ζητησω επιστροφη,ασε που ο πωλητης δεν απανταει του εστειλα πολλα μηνυματα,τιποτα.

δεν ξερω τι συμβαινει με την nl δεν πιστευω να χαθηκαν,νομιζω πως δεν τα εστειλαν ακομα γιατι τους πλακωσαν τα δεματα,και σιγουρα τα ελτα δεν εχουν καμια ευθυνη.

Δεν το έχεις πάρει συστημένο;

Τι θα πει έχει χαθεί;

Τι λέει στο στάτους του tracking?

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχεις πάρει συστημένο;

Τι θα πει έχει χαθεί;

Τι λέει στο στάτους του tracking?

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

 

ναι ειναι συστημενο

αν δεν υπαρχει καποια ανανεωση και μεινει ετσι

δεν ξερω η θα ερθει,η λογικα χαθηκε.

The item is on transport to the country of destination 2016-11-17 09:29

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από Ολλανδία έφυγε 8/12 και το παρέλαβα

 

SEND ITEM ABROAD 08-12-2016 17:01 NETHERLANDS

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE 15-12-2016 16:54

ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA) 15-12-2016 18:55 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

ITEM UNLOADED 16-12-2016 06:08 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS 16-12-2016 08:42 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS 16-12-2016 12:52 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS 16-12-2016 14:52 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

ITEM LOADED 16-12-2016 19:44 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

ITEM ARR K.D. 18-12-2016 21:20 K.D.

ITEM IN CONTA K.D. 18-12-2016 23:20 K.D.

ITEM LOADED 19-12-2016 03:42 K.D.

ITEM ARR (KK) - ELTA 19-12-2016 07:50

ITEM TO BE DELIVERED 19-12-2016 10:05

ITEM DELIVERED 20-12-2016 09:23

 

χωρίς τελωνείο γιατί ήταν δέμα άξιας 5€, ενώ άλλο δέμα από Ολλανδία 4/12 ακόμα σε μεταφορά

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος παιδιά κάνοντας claim στο Paypal δίνεις εντολή να το ερευνούν αυτοί και αυτόματα εννοείται ότι ζητάς τα λεφτά πίσω ή πρέπει να κάνεις και κάτι άλλο Το Paypal μου έδωσε 20 μέρες περιθώριο μετά το dispute που έκανα Το geekbuying μου έστειλε απάντηση στο mail μου και όχι στα μυνήματα του Paypal που ανοιξα την υπόθεση,
Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος παιδιά κάνοντας claim στο Paypal δίνεις εντολή να το ερευνούν αυτοί και αυτόματα εννοείται ότι ζητάς τα λεφτά πίσω ή πρέπει να κάνεις και κάτι άλλο Το Paypal μου έδωσε 20 μέρες περιθώριο μετά το dispute που έκανα Το geekbuying μου έστειλε απάντηση στο mail μου και όχι στα μυνήματα του Paypal που ανοιξα την υπόθεση,

 

https://www.paypal.com/us/selfhelp/article/How-do-I-file-a-claim-or-check-the-status-of-a-claim-FAQ2174

 

https://www.paypal.com/us/selfhelp/article/how-do-i-escalate-a-dispute-to-a-claim-faq822

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξέρει κανείς τι ακριβώς μου λέει ο ποιητής γιατί δεν πολυκατάλαβα?

Sorry that we couldn't ship the external batteries with the shipping way you chose, we could ship it by registered airmail via Emirates Post which takes 7-10 business days for delivery normally. But the estimated delivery by Emirates Post will be longer temporarily due to many packages were struck at Emirates Post processing center.

 

We pronounced this point

 

https://www.fasttech.com/forums/shipping/t/2335873/update-on-registered-airmail-via-emirates-post

 

Would you still like us to ship this order by Emirates post? Or you like us to cancel the batteries and get the rest shipped?

 

Please do let us know your decision in this ticket and keep this ticket open before we get all this done.

 

And if we didn't get a reply from you within 24 hours, we will arrange to cancel the batteries and get the rest shipped.

 

In the last, we sincerely apologize for the inconvenience caused.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξέρει κανείς τι ακριβώς μου λέει ο ποιητής γιατί δεν πολυκατάλαβα?

Sorry that we couldn't ship the external batteries with the shipping way you chose, we could ship it by registered airmail via Emirates Post which takes 7-10 business days for delivery normally. But the estimated delivery by Emirates Post will be longer temporarily due to many packages were struck at Emirates Post processing center.

 

We pronounced this point

 

https://www.fasttech.com/forums/shipping/t/2335873/update-on-registered-airmail-via-emirates-post

 

Would you still like us to ship this order by Emirates post? Or you like us to cancel the batteries and get the rest shipped?

 

Please do let us know your decision in this ticket and keep this ticket open before we get all this done.

 

And if we didn't get a reply from you within 24 hours, we will arrange to cancel the batteries and get the rest shipped.

 

In the last, we sincerely apologize for the inconvenience caused.

Ευχαριστώ

Σου λεει να στο στειλει με emirates post γιατι με αυτην πουν διαλεξες δεν μπορει να στειλει μπαταριες. Ο χρονος νορμαλ ειναι 7 με 10 εργασιμες αλλα μπορει να καθυστερησει γιατι εχουν μαζευτει πολλα δεματα και σε αυτην .

Και ρωταει αν θελεις τελικα να στις στειλουν η να ακυρωσεις και να παρεις το χρημα πισω.

Πρεπει να απαντησεις σε 24 ωρες αλλιως θα ακυρωσουν την παραγγελια.

Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Έχω ένα δέμα έχει κλείσει από αεροδρόμιο (χωρίς να αναφέρει κάτι για δασμούς) 3 ημέρες τώρα χωρίς να αλλάξει το status. Πρώτη φορά μένει σε αυτή την κατάσταση τόσες μέρες, συνήθως την ίδια μέρα ή την επόμενη έδειχνε φόρτωση σε μεταφορικό για το κέντρο διαλογής. Μήπως συμβαίνει κάτι ή είναι μέσα στα πλαίσια του φυσιολογικού αυτές τις ημέρες?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Έχω ένα δέμα έχει κλείσει από αεροδρόμιο (χωρίς να αναφέρει κάτι για δασμούς) 3 ημέρες τώρα χωρίς να αλλάξει το status. Πρώτη φορά μένει σε αυτή την κατάσταση τόσες μέρες, συνήθως την ίδια μέρα ή την επόμενη έδειχνε φόρτωση σε μεταφορικό για το κέντρο διαλογής. Μήπως συμβαίνει κάτι ή είναι μέσα στα πλαίσια του φυσιολογικού αυτές τις ημέρες?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Χρόνια πολλά!!!! Για που προορίζεται? Γιατί και το δικό μου (τελικός προορισμός Κοζάνη) είναι σε αυτό το status :)

 

 

2016-12-24 11:51 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2016-12-24 10:51 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2016-12-24 08:55 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-12-15 02:22 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Origin Country: Singapore

2016-12-24 10:55 Arrival at Processing Center (Country code: GR)

2016-12-18 14:27 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-12-15 02:22 Despatched to overseas (Country code: GR)

======================================

Link to comment
Share on other sites

Εχω δέμα που δεν ειναι συστημένο και ειναι απο 10 Νοέμβρη που εχει φυγει απο κινα;

 

Να ανοιξω case στο paypal λέτε;

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!!!! Για που προορίζεται? Γιατί και το δικό μου (τελικός προορισμός Κοζάνη) είναι σε αυτό το status :)

 

 

2016-12-24 11:51 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2016-12-24 10:51 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)=======

Αθήνα, αλλά εμένα δεν έχει πάει στο status item unloaded. Εσένα έχει προχωρήσει κανονικά. Εμένα είναι 3 ημέρες στο κλείσιμο από αεροδρόμιο, γι αυτό ανησυχώ.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες redmi 3s!http://greeksupporters.com/images/smilies/m0135.gif

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 11-12-2016 14:55 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 22-12-2016 01:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 22-12-2016 03:45 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 22-12-2016 09:42 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 24-12-2016 09:41 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 24-12-2016 09:57 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 24-12-2016 11:41 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 26-12-2016 22:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 26-12-2016 22:44 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 27-12-2016 01:41 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 27-12-2016 08:00 ********

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ************ 27-12-2016 08:07 *********

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα, αλλά εμένα δεν έχει πάει στο status item unloaded. Εσένα έχει προχωρήσει κανονικά. Εμένα είναι 3 ημέρες στο κλείσιμο από αεροδρόμιο, γι αυτό ανησυχώ.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Νομίζω πως θα πάνε όλα καλά :):rolleyes: λίγη υπομονή.......:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα πάνε όλα καλά :):rolleyes: λίγη υπομονή.......:rolleyes:

Υπομονή απεριόριστη, 40 ημέρες περιμένω περίπου και είναι και προϊόν από resend γιατί ήταν ελαττωματικό το αρχικό οπότε έχει τραβήξει κανένα τρίμηνο η ολη υπόθεση.

Το ζήτημα είναι μην έγινε καμία στραβή στο αεροδρόμιο, μήπως δεν φαίνεται καθαρά η διεύθυνση, κάτι τετοιο φοβάμαι για να μην έχει προχωρήσει τόσες μέρες.

Τεσπα, μήπως ξέρει κανείς το τηλέφωνο που μπορώ να καλέσω σε περίπτωση που το δέμα παραμείνει κολλημένο στο κλείσιμο από αεροδρόμιο και τις επόμενες ημέρες?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

2016-12-27 11:12 YED THES/NIKIS, ITEM IN CONTA YED THES/NIKIS

2016-12-27 11:06 YED THES/NIKIS, EXPORT BY CUSTOMS

2016-12-13 07:48 YED THES/NIKIS, ITEM ARR YED THES/NIKIS

 

Τι γίνεται βρε παιδιά πληρώνω τελικά και πόσο για ένα Xiaomi Note 4;

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή απεριόριστη, 40 ημέρες περιμένω περίπου και είναι και προϊόν από resend γιατί ήταν ελαττωματικό το αρχικό οπότε έχει τραβήξει κανένα τρίμηνο η ολη υπόθεση.

Το ζήτημα είναι μην έγινε καμία στραβή στο αεροδρόμιο, μήπως δεν φαίνεται καθαρά η διεύθυνση, κάτι τετοιο φοβάμαι για να μην έχει προχωρήσει τόσες μέρες.

Τεσπα, μήπως ξέρει κανείς το τηλέφωνο που μπορώ να καλέσω σε περίπτωση που το δέμα παραμείνει κολλημένο στο κλείσιμο από αεροδρόμιο και τις επόμενες ημέρες?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Γεια σου! Χρόνια πολλά! :) Τα ίδια και εγώ.. Resend από ελαττωματικό :P Λίγο υπομονή! Από ότι κατάλαβα σου έκλεισε από Κ.Δ. αεροδρομίου το Σάββατο σωστά; (εμένα έκλεισε τα Χριστούγεννα) Έχω την εντύπωση ότι τα ΕΛΤΑ δεν δούλευαν Κυριακή-Δευτέρα άρα λογικά δεν γίνεται να πήγαν στο κ.δ. Αττικής.. (Αν λέω βλακείες συγνώμη :) )

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα 24-12 στις 10 το πρωί έκλεισε από αεροδρόμιο και μέχρι τώρα δεν έχει προχωρήσει. ήταν σίγουρα ανοιχτά τα ΚΔ αλλά πιθανών λόγω αργίας να μην δούλευαν στο 100% οι υπηρεσίες και κάποια δέματα να έχουν πάει πίσω. αφού έφτασαν σε αυτό το στάδιο δεν αγχωνομαι και τόσο. πιο δύσκολο είναι να το βλέπεις στο "transport to the country of destination". λίγο υπομονή ακόμα και θα παραλάβουμε!!
Link to comment
Share on other sites

... YED THES/NIKIS,.

 

Τι γίνεται βρε παιδιά πληρώνω τελικά και πόσο για ένα Xiaomi Note 4;

Εαν ειναι ευκολο συνφορουμιτες που πληρωσαν εκτελωνισμο να αναφερουν προιον και ποσα τους εραψαν κοστουμι για να υπαρχει και αυτη η ενημερωση .

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Δέμα απο gearbest μέσω nlpost είναι στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα απο 3/12 και δεν κουνιέται Αγορά απο aliexpress κινητού στις 11/11 με αποστολή nlpost κολλημένο στο status αποστολή στην χώρα προορισμού.Είχε πουλήσει το κατάστημα την ίδια μέρα 300 τεμάχια από διάφορες χώρες.Σύμφωνα με τα feedback έχουν παράλαβε όλοι σχεδόν εκτός απο κάτι τριτοκοσμικούς προορισμούς σαν και εμένα.Ντροπή!!!! Edited by stavag
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τους συμφορουμίτες που για κακή τους τύχη πλήρωσαν δασμούς, Τι έγραφε στην περιγραφή του τελωνείου ο πωλητής; smartphone ή κάτι άσχετο; Ίσως να είναι τυχαίο αλλά στο δικό μου πχ το vickmall έγραψε home and garden και πέρασε χωρίς τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Παραγγελία από Gearbest με postnl απο 25-11-16 έφτασε επιτέλους Ελλάδα!!!

 

2016-12-27 10:46 The item has arrived in the country of destination

2016-12-09 09:34 The item is on transport to the country of destination

2016-12-08 01:30 The item is at the PostNL sorting center

2016-11-25 04:00 The item is pre-advised

 

Επίσης αλλη μια από Aliexpress...

2016-12-27

03:18:00

ITEM UNLOADED

 

2016-12-26

09:32:00

ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

 

2016-12-26

07:29:00

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

 

2016-12-06

18:32:00

SEND ITEM ABROAD

 

2016-12-05

15:30:00

RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

 

Και αλλη μια απο Aliexpres apo 5/12/16 με Emirates Post εχει φτάσει και αυτη Ελλάδα!

 

Πιθανόν να παραλαβω μετα την πρωτοχρονιά και ελπίζω χωρίς παρατράγουδα, τουλάχιστον φτάσανε:):):)

Link to comment
Share on other sites

Σου λεει να στο στειλει με emirates post γιατι με αυτην πουν διαλεξες δεν μπορει να στειλει μπαταριες. Ο χρονος νορμαλ ειναι 7 με 10 εργασιμες αλλα μπορει να καθυστερησει γιατι εχουν μαζευτει πολλα δεματα και σε αυτην .

Και ρωταει αν θελεις τελικα να στις στειλουν η να ακυρωσεις και να παρεις το χρημα πισω.

Πρεπει να απαντησεις σε 24 ωρες αλλιως θα ακυρωσουν την παραγγελια.

Ευχαριστώ πολύ φίλε.,μου

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι εγινε συμφορουμιτες να καταλαβω και γω ,τερμα τα διφραγκα πλεον περνανε τελωνειο ολα;αν ναι ποσο ειναι η ταριφα;παει αναλογα την τιμη του δεματος η υπαρχουν καποια στανταρ και τι γινετε; σου ερχετε φορολογημενο;οι καθυστερησεις ειναι λογω εορτων; αν ναι ποτε θα στρωσει το θεμα παλι;

 

ΚαλαΧριστουγεννα με υγεια σε ολους και καλες αγορες να εχουμε

Edited by popc3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...