Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω ένα περίεργο πρόβλημα από την ανάποδη (σχεδόν). Επέστρεψα ένα χαλασμένο πληκτρολογιο στο αμαζον αρχές Δεκέμβρη με συστημένο ΕΛΤΑ. Από 4/12 το tracking είναι κολλημένο στο Heathrow με ένδειξη ότι έχει εισέλθει τελωνείο. Τι να συμβαίνει; πως μπορώ να βγάλω άκρη;

 

Καλημέρα, φαντάζομαι ισχύει ότι και με εμάς.. δικό του πρόβλημα αν αρνείται να πληρώσει το τελωνείο εφόσον ξεκολλήσει κάποια φάση από εκει.. εσύ προς το παρόν είσαι οκ. Μην ξεχνάς είναι περίοδος εορτών και εκεί, και το δέμα σου έχει πέσει επάνω σε άλλα από τοπικούς που έχουν παραγγείλει όπως και εμείς.. φαίνεται είναι και αλλού το ίδιο χάλι η κατάσταση. αν αρνείται το refund κτλ dispute στο PayPal..

 

Όσο για τα τελωνεία από ότι έχω καταλάβει είναι απλά κάποιοι υπάλληλοι που τα περνάνε αέρα όλα, και κάποιοι άλλοι που απλά βγάζουν "άχτι". Δεν εξηγείται αλλιώς το "ή όλοι ή κανένας" με τις ίδιες ώρες και ημερομηνίες.. Απλά είναι κορόνα γράμματα σε ποιανού την βάρδια θα πέσουμε. Δεν συμφωνείτε; Φαίνεται θα πήραν καναν καινούργιο εκεί μέσα..

 

Edit: Για όσους περιμένουν πακέτο από CN δείτε μια και εδώ κάτω από το Lastest China Post Forum Topics:

http://track-chinapost.com/?p=731

Φαίνεται να είναι μαζικό (δυστυχώς) το πρόβλημα με συγκεκριμένες ημερομηνίες μέσα στον Νοέμβριο..

Edited by FeVerSeCtioN
Link to comment
Share on other sites

Βασικά από ότι έχω μάθει η έναρξη της περιόδου του τελωνείου έχει σχέση με την αλλαγή της ηγεσίας των τελωνείων και για αύξηση των εσόδων.

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, φαντάζομαι ισχύει ότι και με εμάς.. δικό του πρόβλημα αν αρνείται να πληρώσει το τελωνείο εφόσον ξεκολλήσει κάποια φάση από εκει.. εσύ προς το παρόν είσαι οκ. Μην ξεχνάς είναι περίοδος εορτών και εκεί, και το δέμα σου έχει πέσει επάνω σε άλλα από τοπικούς που έχουν παραγγείλει όπως και εμείς.. φαίνεται είναι και αλλού το ίδιο χάλι η κατάσταση. αν αρνείται το refund κτλ dispute στο PayPal..

 

Όσο για τα τελωνεία από ότι έχω καταλάβει είναι απλά κάποιοι υπάλληλοι που τα περνάνε αέρα όλα, και κάποιοι άλλοι που απλά βγάζουν "άχτι". Δεν εξηγείται αλλιώς το "ή όλοι ή κανένας" με τις ίδιες ώρες και ημερομηνίες.. Απλά είναι κορόνα γράμματα σε ποιανού την βάρδια θα πέσουμε. Δεν συμφωνείτε; Φαίνεται θα πήραν καναν καινούργιο εκεί μέσα..

 

Edit: Για όσους περιμένουν πακέτο από CN δείτε μια και εδώ κάτω από το Lastest China Post Forum Topics:

http://track-chinapost.com/?p=731

Φαίνεται να είναι μαζικό (δυστυχώς) το πρόβλημα με συγκεκριμένες ημερομηνίες μέσα στον Νοέμβριο..

Φυσιολογικά όμως μιλάμε για ενδοκοινοτικές συναλλαγές οπότε δεν παίζει τελωνείο

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, φαντάζομαι ισχύει ότι και με εμάς.. δικό του πρόβλημα αν αρνείται να πληρώσει το τελωνείο εφόσον ξεκολλήσει κάποια φάση από εκει.. εσύ προς το παρόν είσαι οκ. Μην ξεχνάς είναι περίοδος εορτών και εκεί, και το δέμα σου έχει πέσει επάνω σε άλλα από τοπικούς που έχουν παραγγείλει όπως και εμείς.. φαίνεται είναι και αλλού το ίδιο χάλι η κατάσταση. αν αρνείται το refund κτλ dispute στο PayPal..

 

Όσο για τα τελωνεία από ότι έχω καταλάβει είναι απλά κάποιοι υπάλληλοι που τα περνάνε αέρα όλα, και κάποιοι άλλοι που απλά βγάζουν "άχτι". Δεν εξηγείται αλλιώς το "ή όλοι ή κανένας" με τις ίδιες ώρες και ημερομηνίες.. Απλά είναι κορόνα γράμματα σε ποιανού την βάρδια θα πέσουμε. Δεν συμφωνείτε; Φαίνεται θα πήραν καναν καινούργιο εκεί μέσα..

 

Edit: Για όσους περιμένουν πακέτο από CN δείτε μια και εδώ κάτω από το Lastest China Post Forum Topics:

http://track-chinapost.com/?p=731

Φαίνεται να είναι μαζικό (δυστυχώς) το πρόβλημα με συγκεκριμένες ημερομηνίες μέσα στον Νοέμβριο..

 

 

 

Ειναι επιστροφή χαλασμένου στο αμαζον. Ο κίνδυνος ειναι να περάσει η προθεσμία του αμαζον και να με χρεώσει εκ νέου για την αντικατάσταση που ηδη μου εχει στείλει.

Η αποστολή έγινε βάσει των οδηγιών του αμαζον ενω τους εχω ηδη στείλει φωτό με τη συσκευασία (χρησιμοποίησα τη δικη τους) και την απόδειξη του συστημένου.

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά

Αλλη μια πονεμένη μετaφορά από την ταχύτατη POSTNL.

 

21-11-2016 08:57 The item is on transport to the country of destination GREECE

και άλλο ένα στα λελέ του

22-11-2016 12:17 The item is on transport to the country of destination GREECE

 

.......................

 

AqQIrVM.png

EYb0tOp.png

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά! Χρόνια πολλά!

 

ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA) 22-12-2016 03:58 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

ITEM UNLOADED 22-12-2016 09:42 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS 24-12-2016 10:16 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

 

Λέτε να προλάβω να παραλάβω πριν την πρωτοχρονιά ή πάμε για την επόμενη εβδομάδα; Αφού γλιτώσαμε τελωνείο δεν αγχώνομαι, απλά έτσι ενημερωτικά.... :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά! Χρόνια πολλά!

 

ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA) 22-12-2016 03:58 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

ITEM UNLOADED 22-12-2016 09:42 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS 24-12-2016 10:16 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

 

Λέτε να προλάβω να παραλάβω πριν την πρωτοχρονιά ή πάμε για την επόμενη εβδομάδα; Αφού γλιτώσαμε τελωνείο δεν αγχώνομαι, απλά έτσι ενημερωτικά.... :)

 

 

Εάν είσαι Αθήνα (που μάλλον είσαι) λογικά μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα παραλάβεις. Από τη στιγμή που πάει στο Κ.Δ. σνήθως 2 μέρες κάθεται μέχρι να γίνει η διαλογή. Οπότε λογικά Τετάρτη - Πέμπτη θα έρθει προς το τοπικό ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι Αθήνα (που μάλλον είσαι) λογικά μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα παραλάβεις. Από τη στιγμή που πάει στο Κ.Δ. σνήθως 2 μέρες κάθεται μέχρι να γίνει η διαλογή. Οπότε λογικά Τετάρτη - Πέμπτη θα έρθει προς το τοπικό ταχυδρομείο.

 

Ναι Αθήνα είμαι και το ξέρω ότι από Κ.Δ. φεύγει σχετικά άμεσα... Απλά είναι περίοδος τώρα και αυτή τη βδομάδα που συνήθως όλα υπολειτουργούν, για αυτό ρώτησα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αθήνα είμαι και το ξέρω ότι από Κ.Δ. φεύγει σχετικά άμεσα... Απλά είναι περίοδος τώρα και αυτή τη βδομάδα που συνήθως όλα υπολειτουργούν, για αυτό ρώτησα... ;)

 

2-3 μέρες αυτή τη περίοδο. Μπορεί άλλη περίοδο να κάνει και πιο γρήγορα. Το λέω επειδή είδα τα δικά μου tracking. πχ.

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 18-12-2016 11:31 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 19-12-2016 01:07 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 21-12-2016 11:21 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 21-12-2016 12:47 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 21-12-2016 14:47 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 22-12-2016 04:28 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 22-12-2016 09:43 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 24-12-2016 10:10 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 24-12-2016 11:31 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 24-12-2016 13:31 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

2-3 μέρες αυτή τη περίοδο. Μπορεί άλλη περίοδο να κάνει και πιο γρήγορα. Το λέω επειδή είδα τα δικά μου tracking. πχ.

 

Ωραία, άντε να δούμε... Ευχαριστώ πολύ φίλε και χρόνια πολλά! :)

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 11-12-2016 22:05 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-12-2016 10:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 25-12-2016 08:50 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

 

Χρόνια πολλά σε όλους.

Λέτε να γλίτωσα τελωνείο;

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει ειπωθεί 100 φορές ως τώρα... Αλλά είναι όντως πολύ τραγικό που δέματα από τον Νοέμβρη είναι ακόμα on transport... !!
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει ειπωθεί 100 φορές ως τώρα... Αλλά είναι όντως πολύ τραγικό που δέματα από τον Νοέμβρη είναι ακόμα on transport... !!

Νομίζω υπερβάλλεις.

Δεν υπάρχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα το οποίο καταπατήθηκε, αντίθετα η εμπειρία δείχνει ότι αρκετά συχνά οι ταχυδρομικές υπηρεσίες χρειάζονται 2 μήνες για να παραδώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια δεν εχω ακομα κατι να περιμενω αλλα με αυτα που μαθαινω για τελωνεια εχει φοβηθει το ματι μου.....

Μιλησα με φιλο που ζει Ολλανδια και μου ειπε οτι πλεον ΚΑΙ λογο

των τελευταιων τρομοκρατικων επιθεσεων ανα την ευρωπη ελεγχουν

τα ΠΑΝΤΑ......τα παντα ομως, ακομα κι οταν περπατουν τους σταματουν για ελεγχο ενοπλοι αστυνομικοι για πλακα....οπως καταλαβαινετε και τα ταχυδρομικα δεματα σταματουν κι εκει στο τελωνειο....

Και ο φιλος μου περιμενει δεμα απο την οικογενεια του και ειναι τελωνειο:blink::blink:

Μην περιμενεις μου λεει να σου απαντησω γιατι, αλλα πλεον ζουμε παντου με τον φοβο του καθε ελεγχου ΠΑΝΤΟΥ....:worry:

Edited by johnstef
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια δεν εχω ακομα κατι να περιμενω αλλα με αυτα που μαθαινω για τελωνεια εχει φοβηθει το ματι μου.....

Μιλησα με φιλο που ζει Ολλανδια και μου ειπε οτι πλεον ΚΑΙ λογο

των τελευταιων τρομοκρατικων επιθεσεων ανα την ευρωπη ελεγχουν

τα ΠΑΝΤΑ......τα παντα ομως, ακομα κι οταν περπατουν τους σταματουν για ελεγχο ενοπλοι αστυνομικοι για πλακα....οπως καταλαβαινετε και τα ταχυδρομικα δεματα σταματουν κι εκει στο τελωνειο....

Και ο φιλος μου περιμενει δεμα απο την οικογενεια του και ειναι τελωνειο:blink::blink:

Μην περιμενεις μου λεει να σου απαντησω γιατι, αλλα πλεον ζουμε παντου με τον φοβο του καθε ελεγχου ΠΑΝΤΟΥ....:worry:

Αν στην Ολλανδία σταματούν με τη συχνότητα που σταματούν και στην Ελλάδα, τότε μάλλον δεν έχουν θορυβηθεί ιδιαίτερα από τους τρομοκράτες!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, εχω δεμα απο PostNL που εχει τα εξης στοιχεια στο tracking:

 

21-11-2016 08:57 The item is on transport to the country of destination GREECE

20-11-2016 07:20 The item is at the PostNL sorting center

15-11-2016 03:16 The item is pre-advised

 

Λετε να ερθει ποτε η συνηθως τα πακετα αυτα δεν ερχονται ποτε?? Σκεφτομαι να ζητησω refund/resend απο Gearbest.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αν στην Ολλανδία σταματούν με τη συχνότητα που σταματούν και στην Ελλάδα, τότε μάλλον δεν έχουν θορυβηθεί ιδιαίτερα από τους τρομοκράτες!

 

Οχι φιλε μου εκει τα πραγματα ειναι πλεον σε αλλη φαση....

Φαντασου οτι ζει σε μια πιο ησηχη πολη απο την πρωτευουσα στην

Ουτρεκτη και εχουν προβλημα λογο των πολλων μεταναστων και φοιτητων...αστα να πανε

Φαυλος κυκλος φιλε με αντικτυπο την ιδια μας τη ζωη

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, εχω δεμα απο PostNL που εχει τα εξης στοιχεια στο tracking:

 

21-11-2016 08:57 The item is on transport to the country of destination GREECE

20-11-2016 07:20 The item is at the PostNL sorting center

15-11-2016 03:16 The item is pre-advised

 

Λετε να ερθει ποτε η συνηθως τα πακετα αυτα δεν ερχονται ποτε?? Σκεφτομαι να ζητησω refund/resend απο Gearbest.

Ευχαριστω!

 

Μετα απο δυο μηνες αφοτου εκανες την παραγγελια(τοτε θεωρουν οτι κατι ειναι χαμενο) μηλησε μαζι τους .

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω κ κατι πιο παλιους απο εμενα που εχουν παραγγειλει κ ακομη δεν εχει ερθει κ κατι καινουργιους που εχουν παραλαβει ηδη με NL Post! Απλα θελω να δω αν τελικα θα ερθει η εχει χαθει. Κλασικα απο NL Post μου λενε για Getaway κ δεν εχουν αλλες πληροφοριες κ ΕΛΤΑ οτι δεν εχει μπει κανενα δεμα με τετοιο tracking στην Ελλαδα.
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω κ κατι πιο παλιους απο εμενα που εχουν παραγγειλει κ ακομη δεν εχει ερθει κ κατι καινουργιους που εχουν παραλαβει ηδη με NL Post! Απλα θελω να δω αν τελικα θα ερθει η εχει χαθει. Κλασικα απο NL Post μου λενε για Getaway κ δεν εχουν αλλες πληροφοριες κ ΕΛΤΑ οτι δεν εχει μπει κανενα δεμα με τετοιο tracking στην Ελλαδα.

 

γεια σου φιλε μου

καποιοι ειναι απο αρχες νοεμβριου,εγω ειμαι απο 10-11-16 πιστευω θα ερθουν ιανουαριο-φεβρουαριο,πιο νωρις εγω παντως δεν ελπιζω,οταν περναει ο μηνας λες ακομα λιγο μετα περνανε 40 μερες εισαι ανησυχως μετα 50 μερες τοτε λες αν ερθει ενταξει αλλιως υγεια

και καλη καρδια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, εχω δεμα απο PostNL που εχει τα εξης στοιχεια στο tracking:

 

21-11-2016 08:57 The item is on transport to the country of destination GREECE

20-11-2016 07:20 The item is at the PostNL sorting center

15-11-2016 03:16 The item is pre-advised

 

Λετε να ερθει ποτε η συνηθως τα πακετα αυτα δεν ερχονται ποτε?? Σκεφτομαι να ζητησω refund/resend απο Gearbest.

Ευχαριστω!

 

Αναμονη welcome to club

 

Χρόνια Πολλά

Αλλη μια πονεμένη μετaφορά από την ταχύτατη POSTNL.

 

21-11-2016 08:57 The item is on transport to the country of destination GREECE

.......................

 

AqQIrVM.png

EYb0tOp.png

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΌΝΙΑ πολλά παιδιά,Περιμενω δεμα με NLpost από 4-11 είναι on trasport,Οποτε μην ανησυχειτε εσείς που είστε ένα μήνα μετά,Εχω κάνει dispute και περιμένω,Ο geekbuying μου απάντησε ότι το ερευνούν και θα δούμε,Εστειλα επίσημη απάντηση από ελτα με mail ότι δεν έχω παραλάβει και θα το δούν μου είπαν στους επόμενους μήνες!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα 2 πακετα απο NL, το ενα εσταλει 18/11 και το αλλο 19/11, στην Ελλαδα πατησαν 2/12 και 3/12 αντίστοιχα (συμφωνα με sky56). Ε λοιπον είχα παραλαβει αυτο που εσταλει μεταγενέστερα και πατησε Ελλαδα μια μερα μετα, και το αλλο ακομα αφαντο.

 

Maktheo

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...