Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γλυτωσες φιλε την λυπητερη/τελωνειο ?

ευχομαι και στα δικα μας οι αργοπορημένοι...

Απο AliExpress που παραγγελνει φιλος μου εδω δεν εχει περασει ποτε τελωνειο και εχει παραγγειλει πανω απο 10 κινητα. Οποτε ελπιζω να την γλιτωσω. Δεν αναφερει τπτ ακομα.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161223/3d70dd84ae369810885013a5d4e5c45b.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρελαβα πακέτο από τις 25/11 ενώ δεν εχει κουνηθεί το από τις 26/11 10:30 on transport.

 

επειδη ειπες αυτο.. γιαυτο σου ζητησα να το εξηγησεις καλυτερα ;)

 

λεμε για τα Ελτα, αλλα εκει στην ολλανδια πινουν καλο πραμα.!! δεν εχουν ιδεα για το τιποτα.. αν δεν ειναι αυτοι υπευθυνοι για την μεταφορα των δεματων, οποτε κ πρεπει να ξερουν ανα πασα ωρα κ στιγμη που ειναι, τοτε ποιος ειναι? εμεις? η τα ηλεκτρ.καταστηματα? X στα nl posts....

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=66373&d=1482490478

Σύμφωνο απόλυτα καμία λακαμια έχουν κάνει και δεν μας το λένε δεν τυχαίο όλοι παραλαμβάνουν αυτό τον καιρό εκτός από NL POST

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - δεν ξερω εαν εχει ξαναμπει εδω αλλα βρηκα αυτο το site για αναζητηση:

https://www.trackingmore.com/carriers.php?lang=en

εψαχνα ενα πακετακι απο κινα (αγορα απο το ebay) και το tracking number με πηγαινε Αυστρια, δοκιμασα στα 3-4 site που ειχα αλλα τιποτα και το μονο που δειχνει εστω αρχικα την πορεια του ειναι αυτο, ελπιζω να σας βοηθησει (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

01.12.2016 18:25 Mailed Asendia Hong Kong

??? 01.12.2016 18:25 Arrival at origin border point Asendia Hong Kong

??? 01.12.2016 18:25 The consignment has left the origin border point Asendia Hong Kong

??? 23.12.2016 03:59 Arrival at border point in the destination country GRATHA

Επιτέλους εμφανίστηκε me Swiss post

 

Ωραίος! Άρα εγώ που είμαι 2 μέρες μετά από εσένα θα πρέπει να περιμένω για την ερχόμενη εβδομάδα μάλλον...Oh well, κάλλιο αργά παρά ποτέ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μας κρυβουν την αληθεια .

Το αεροπλανο Cargo απο Ολλανδια , καταρρίφθηκε απο τρομοκρατες ( η βομβα ηταν σε ενα δεμα με 3 ταμπλετες ) .

Χαθηκαν ολα στον αερα , εγιναν σταχτη και μπουρμερη ..........

Ο Isis φταιει ....... πανε τα πραγματα μας .........

 

RS69χχχχχχχχχNL  2016-11-21 08:57 The item is on transport to the country of destination
RS6993χχχχχχNL   2016-11-22 12:17 The item is on transport to the country of destination

 

 

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΠΟΤΕ "ΑΝΩΔΥΝΑ"

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Μας κρυβουν την αληθεια .

Το αεροπλανο Cargo απο Ολλανδια , καταρρίφθηκε απο τρομοκρατες ( η βομβα ηταν σε ενα δεμα με 3 ταμπλετες ) .

Χαθηκαν ολα στον αερα , εγιναν σταχτη και μπουρμερη ..........

Ο Isis φταιει ....... πανε τα πραγματα μας .........

 

RS69χχχχχχχχχNL  2016-11-21 08:57 The item is on transport to the country of destination
RS6993χχχχχχNL   2016-11-22 12:17 The item is on transport to the country of destination

 

 

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΠΟΤΕ "ΑΝΩΔΥΝΑ"

Οτι επαθαν με singapure post παλια εγινε κι με nl τωρα.Το πιθανοτερο ειναι ο ογκος των δεματων να μην ειναι διαχειρησιμος απο την NL._αφου τα site προτιμησαν την nl λογο της πατατιας που εγινε απο sp(χασυμο /κλοπη χιλιαδων δεματων) φουλαρισαν στην NL κι δεν ξερουν πως να ανταποκριθουν θα παει μακρια η ...βαλιτσα μεχρι να γινει ομαλοποιηση(αλλα δεματα θα χαθουν αλλλα θα καθιστερησουν )

Ας ελπισουμε οτι θα γινει συντομα η ομαλοποιηση.

Καλες γιορτες κι Καλη παραλαβη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Άρα εγώ που είμαι 2 μέρες μετά από εσένα θα πρέπει να περιμένω για την ερχόμενη εβδομάδα μάλλον...Oh well, κάλλιο αργά παρά ποτέ! :lol:

 

Με χαρά δε θα σε επιβεβαιώσω, όσο αργότερα παράγγειλες, τόσο πιο νωρίς θα λάβεις, Last in - First out, από την κορυφή της ντάνας διαλέγουν, όσοι είναι στο πάτο θα μείνουν εκεί για πάντα (σαν εμένα).

 

Number:RS654714491NL

Transit (52Days)

Destination Country - Greece

Origin Country - Netherlands

2016-11-07 13:11, SEND ITEM ABROAD, NETHERLANDS

Κάλιο 5 και στο χέρι...:X
Link to comment
Share on other sites

Με χαρά δε θα σε επιβεβαιώσω, όσο αργότερα παράγγειλες, τόσο πιο νωρίς θα λάβεις, Last in - First out, από την κορυφή της ντάνας διαλέγουν, όσοι είναι στο πάτο θα μείνουν εκεί για πάντα (σαν εμένα).

 

Number:RS654714491NL

Transit (52Days)

Destination Country - Greece

Origin Country - Netherlands

2016-11-07 13:11, SEND ITEM ABROAD, NETHERLANDS

 

κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

18/12/16 09:24 - Arrival at Destination Post (Country: GR) , -, -

 

οι της 08:30 προχώρησαν

οι της 14:30 προχώρησαν

οι της 09:30 ακομα δεν υπάρχουμε.

Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

18/12/16 09:24 - Arrival at Destination Post (Country: GR) , -, -

 

οι της 08:30 προχώρησαν

οι της 14:30 προχώρησαν

οι της 09:30 ακομα δεν υπάρχουμε.

 

και οι 8:41 δεν έχουν προχωρήσει και ένας φίλος πιο πίσω προχώρησε και ήταν 8:35 νομίζω :cry: :blink: άρα δεν έχει σημασία.. όπως θέλουν αρπάζουν τους σάκους και προχωράνε..

Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

18/12/16 09:24 - Arrival at Destination Post (Country: GR) , -, -

 

οι της 08:30 προχώρησαν

οι της 14:30 προχώρησαν

οι της 09:30 ακομα δεν υπάρχουμε.

 

Τυχερός είσαι φίλε μου που μετράς τις ώρες, εγώ και αλλοι εδώ μεσα μετράμε ΜΗΝΕΣ (όπως δείχνει και παραπάνω).

Κάλιο 5 και στο χέρι...:X
Link to comment
Share on other sites

Εμένα φίλε ήρθε 18/12 14.30 και δεν έχει προχωρισει ακομα

 

Ίσος και να είναι λάθος μου με τόσες σελίδες που έχω διαβασει εδώ μέσα και να μην θυμάμαι καλά.. :ρ αλλά δεν αλλάζει κάτι..

και όντος άλλα δεματα είναι από αρχές Νοεμβρίου και ακόμα περιμένουν, αν και μερικά φαίνεται να ξεκολλάνε σιγά σιγά.. Το κακό με το δικό μου δέμα είναι ότι το έχω παραγγείλει από 15 Νοέμβρη και φαίνεται να το έστειλε από Κίνα ο άλλος στις 30..

Edited by FeVerSeCtioN
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Άρα εγώ που είμαι 2 μέρες μετά από εσένα θα πρέπει να περιμένω για την ερχόμενη εβδομάδα μάλλον...Oh well, κάλλιο αργά παρά ποτέ! :lol:

Από τώρα και στο εξής θα λέμε κάλλιο ποτέ παρά αργά!!

Ένα δεματάκι περιμένω και γω με τις καταπληκτικές αερογραμμές Switzerland που ταξιδεύει αφήνοντας το Hong Kong από την 7-12

Πάντως μπράβο για το κατάστημα στη Κίνα 9-25 εργάσιμες shipping λέει και μάλλον θα πέσει μέσα αν παραδοθεί (την 25η) στις 10-1-17

 

 

ΥΓ. The consignment has left the origin border point, Asendia Hong Kong

<< Σκουπίστε τα πόδια σας, να μας ξανάρθετε>>

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Ενα δεματακι 5usd απο aliexpress παρέλαβα σήμερα σε 15 μερες με china post ..τελοικα η κινεζη μεταφορικη εινε ποιο σιγουρη και ταχυτατη απο την nl post που περιμενω ακομα δεμα 1/11/16..δέματα που εχουν καθυστερήσει ισως εινε ολλανδια ξεχασμενα τα ελτα δεν νομιζω να φταίνε

 

International Shipping Company Tracking Number Remarks Details

China Post Ordinary Small Packet Plus 04281150405

2016.12.09 01:12 (GMT-7): Received by line-haul successful

2016.12.09 01:10 (GMT-7): Outbound in sorting center

2016.12.08 23:49 (GMT-7): Inbound in sorting center

2016.12.08 22:52 (GMT-7): Accepted by carrier

:!:
Link to comment
Share on other sites

Τα μικρα φευγουν αερα με την CN γιατι ειναι στο σακο του επιστολικου ταχυδρομειου συνηθως με κανονικες πτησεις κλπ .

Τα δεματα ειναι αλλο συστημα cargo flights κλπ

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , πρώτη φορά παραγγέλνω από Κίνα και συγκεκριμένα κινητό, από ότι βλέπω μέσω του tracking number μου ότι το πακέτο βρίσκεται στην διαδικασία μεταφοράς από τις 7/12 με την postnl, υπάρχει κανείς που να έχει τις ίδιες ημερομηνίες και αν το δικό του έχει κολλήσει επίσης; Από ότι είδα σε κάποιους με πιο αργότερες ημερομηνίες κινούνται καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες το δέμα που περίμενα με Swiss post τελικά πέρασε τελωνείο περιμένω την λυπητερή τώρα

2016-12-23 10:17 ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

2016-12-23 10:17 HIGHT-VALUE GOODS - OFFICIAL CUSTOMS DECLARATION REQUIRED

2016-12-23 01:59 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

Edited by telaspas
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ αυτά:

RU*********CH Καθ 'οδόν

Ελβετία(Swiss Post) Ελλάδα(ELTA)

Τελευταίο γεγονός -- 2016-11-23 18:50 Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

 

RS*********NL Καθ 'οδόν

Ολλανδία(PostNL International Mail) Ελλάδα(ELTA)

Τελευταίο γεγονός -- 2016-11-28 09:26 The item is on transport to the country of destination

 

RS*********NL Καθ 'οδόν

Ολλανδία(PostNL International Mail) Ελλάδα(ELTA)

Τελευταίο γεγονός -- 2016-12-07 12:52 The item is on transport to the country of destination

 

Το πρώτο πακέτο (από dx) έχει μικροαντικείμενα, τα δύο επόμενα (από gb) κινητό (δικό μου και φίλου), αξίας 80€.

Μέχρι τώρα (χωρίς να έχω και μεγάλη εμπειρία) θεωρούσα γρηγορότερη τη Swiss Post και πιο ασταθή την PostNL. Τώρα πλέον, δεν ξέρω ποιά είναι χειρότερη...

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες το δέμα που περίμενα με Swiss post τελικά πέρασε τελωνείο περιμένω την λυπητερή τώρα

2016-12-23 10:17 ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

2016-12-23 10:17 HIGHT-VALUE GOODS - OFFICIAL CUSTOMS DECLARATION REQUIRED

2016-12-23 01:59 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

Φίλε πότε είχε σταλεί το δέμα? Περιμένω και εγώ με Swiss με αποστολή 2/12 και είναι αντικατάσταση ελαττωματικού. Δες καιρό που διάλεξαν να δουλέψουν σωστά τα ελτα.

 

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εστάλη μία μέρα πριν από εσένα από Χονγκ Κονγκ 1-12 ,μωρέ είναι επικίνδυνοι και δεν ξέρεις τι θα σού τιμολογησουν .Όσον αφορά το δέμα μ κινητό είναι .Το κρίμα είναι ότι με συν το κουστούμι που θα φάμε θα το είχαμε πάρει όλοι εδώ από Ευρώπη και σε μία εβδομάδα στα χέρια μάς.προσωπικα την πάτησα είχα παραγγείλει πριν γίνουν όλα αυτά με τα τελωνεία
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , πρώτη φορά παραγγέλνω από Κίνα και συγκεκριμένα κινητό, από ότι βλέπω μέσω του tracking number μου ότι το πακέτο βρίσκεται στην διαδικασία μεταφοράς από τις 7/12 με την postnl, υπάρχει κανείς που να έχει τις ίδιες ημερομηνίες και αν το δικό του έχει κολλήσει επίσης; Από ότι είδα σε κάποιους με πιο αργότερες ημερομηνίες κινούνται καλύτερα.

 

Καλησπέρα. 'Εχω εγώ φιλε μου 22/11 η παραγγελια απο Gearbets και απο 7/12 κολημένο οτι έρχεται Ελλάδα με postnl, μεγαλο δεμα και ακριβο 200€. Παραγγελία που έγινε 3 μέρες αργότερα μικρο δεματακι παλι απο postnl ειναι ηδη στα χερια μου εδω και 2 μέρες...οτι και να πουμε ειναι kinder αυγο η ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Ας απαντήσει όποιος γνωρίζει σε περίπτωση που αρνηθώ να παραλάβω γίνεται επιστροφή στο κατάστημα με τα χρήματα τι γίνεται επιστρέφονται ή θα μού ξεκινήσουν τις κινεζιες;
Link to comment
Share on other sites

Που είχα μιλήσει με postnl μου είχαν πει ουι είχαν φτάσει Ελλάδα και να επικοινωνήσω με τα ΕΛΤΑ τα οποία δεν ήξεραν κάτι

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα. 'Εχω εγώ φιλε μου 22/11 η παραγγελια απο Gearbets και απο 7/12 κολημένο οτι έρχεται Ελλάδα με postnl, μεγαλο δεμα και ακριβο 200€. Παραγγελία που έγινε 3 μέρες αργότερα μικρο δεματακι παλι απο postnl ειναι ηδη στα χερια μου εδω και 2 μέρες...οτι και να πουμε ειναι kinder αυγο η ιστορία...

 

 

 

Που είχα μιλήσει με postnl μου είχαν πει ουι είχαν φτάσει Ελλάδα και να επικοινωνήσω με τα ΕΛΤΑ τα οποία δεν ήξεραν κάτι

Link to comment
Share on other sites

Ας απαντήσει όποιος γνωρίζει σε περίπτωση που αρνηθώ να παραλάβω γίνεται επιστροφή στο κατάστημα με τα χρήματα τι γίνεται επιστρέφονται ή θα μού ξεκινήσουν τις κινεζιες;

Μίλα με το κατάστημα, από αυτό εξαρτάται αν θα το δεχθεί πίσω και να σου επιστρέψει τα χρήματα. Αν το δεχθεί αυτό, τότε μπορείς να μην παραλάβεις. Εγώ αυτό θα προσπαθήσω να κάνω αν κάτσει τελωνείο γιατί έχω ξενερώσει πολύ άσχημα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα φάνηκαν 2 δέματα από 11/11 το ένα Σιγκαπούρη και το άλλο τσέχικη κ; Ι τα δύο είναι κέντρο διαλογής Αττικής που σημαίνει γλίτωσα το τελωνείο ενω το τρίτο με nl post ακόμα τίποτα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...