Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@liakosele

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι με όλους αυτούς τους ελέγχους έχει σημειωθεί σημαντική καθυστέρηση στη διακίνηση και παράδοση των δεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@liakosele

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι με όλους αυτούς τους ελέγχους έχει σημειωθεί σημαντική καθυστέρηση στη διακίνηση και παράδοση των δεμάτων.

συμφωνω ,οσο για το ειναι γιορτες τωρα δεν στεκει γιατι και περυσι ηταν γιορτες αλλα ερχοντουσαν σχεδον ολα σφαιρα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σαν γνήσιος Ελληνάρας (άρα και οπαδός της συνομοσιολογίας :p :p ) που είμαι

η έλευση γνωστής κινέζικης εταιρείας τηλεφώνων επίσημα στην Ευρώπη μέσω της χώρας μας είναι τυχαίο που έγινε αυτές τις ημέρες ???

Διότι πλέον η αγορά των εν λόγω κινητών από Κίνα και με το κόστος του τελωνείου γίνεται αποτρεπτική αφόύ βγαίνει στη ίδια περίπου τιμή + την Ελληνική Εγγύηση που δεν έχεις !!

Link to comment
Share on other sites

Το κράτος (τελωνείο) χρεώνει το προϊόν.

Τα ΕΛΤΑ χρεώνουν τη υπηρεσία (διαδικασία εκτελωνεισμού) που σου παρέχουν.

Την υπηρεσία την παρέχουν στο Υπ.Οικ. (απ' όπου και πληρώνονται κάθε μήνα) και όχι σε εμάς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σαν γνήσιος Ελληνάρας (άρα και οπαδός της συνομοσιολογίας :p :p ) που είμαι

η έλευση γνωστής κινέζικης εταιρείας τηλεφώνων επίσημα στην Ευρώπη μέσω της χώρας μας είναι τυχαίο που έγινε αυτές τις ημέρες ???

Διότι πλέον η αγορά των εν λόγω κινητών από Κίνα και με το κόστος του τελωνείου γίνεται αποτρεπτική αφόύ βγαίνει στη ίδια περίπου τιμή + την Ελληνική Εγγύηση που δεν έχεις !!

Αν δασμολογούν με βάση τη σωστή αξία στο εξωτερικό, πάλι συμφέρει να το φέρεις απ΄ έξω.

Link to comment
Share on other sites

Η αναμονη ομως ειναι μια σημαντικη παραμετρος

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Την υπηρεσία την παρέχουν στο Υπ.Οικ. (απ' όπου και πληρώνονται κάθε μήνα) και όχι σε εμάς.

 

Μάλλον δεν κατάλαβες όσα είχε γράψει.

Δεν μίλησε για τους τελωνειακούς, που όντως είναι υπάλληλοι του Υπ. Οικονομικών, αλλά για τους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ που εμπλέκονται στη διαδικασία εκτελωνισμού.

Αυτός είναι ο λόγος χρέωσης των τελών υπέρ ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τυχαίο που άρχισαν πλέον να ψάχνουν τόσο πολυ τα τηλέφωνα στο τελωνείο με την είσοδο της infoquest στην αγορά με xiaomi; Δεν νομίζω.

 

 

 

Σαν γνήσιος Ελληνάρας (άρα και οπαδός της συνομοσιολογίας :p :p ) που είμαι

η έλευση γνωστής κινέζικης εταιρείας τηλεφώνων επίσημα στην Ευρώπη μέσω της χώρας μας είναι τυχαίο που έγινε αυτές τις ημέρες ???

Διότι πλέον η αγορά των εν λόγω κινητών από Κίνα και με το κόστος του τελωνείου γίνεται αποτρεπτική αφόύ βγαίνει στη ίδια περίπου τιμή + την Ελληνική Εγγύηση που δεν έχεις !!

 

Τυχαίο είναι. Η infoquest δεν περιμένει να σωθεί από τα xiaomi και τα cubot όταν διακινεί σχεδόν όλες τις μεγάλες μάρκες ηλεκτρονικών που υπάρχουν. Σιγά μην αποφάσισαν να κινητοποιηθούν έτσι στο τελωνείο επειδή έφερε η infoquest 2 συσκευές xiaomi.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Την υπηρεσία την παρέχουν στο Υπ.Οικ. (απ' όπου και πληρώνονται κάθε μήνα) και όχι σε εμάς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δασμολογούν με βάση τη σωστή αξία στο εξωτερικό, πάλι συμφέρει να το φέρεις απ΄ έξω.

 

το παράδειγμα αναφέρεται σε ενα από τα δυο μοντέλα που έχουν φέρει

εαν το πάρεις σε τιμή € 150 , και ας πούμε ότι δεν πληρωνεις και δασμούς έχουμε

ΦΠΑ 36+ ΤΑ γνωστά 12 = 48 + 150 = 198

227 το δίνουν εδώ

και πάντα με τον φόβο μην φας μεγαλύτερο κουστούμι στο τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες όσα είχε γράψει.

Δεν μίλησε για τους τελωνειακούς, που όντως είναι υπάλληλοι του Υπ. Οικονομικών, αλλά για τους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ που εμπλέκονται στη διαδικασία εκτελωνισμού.

Αυτός είναι ο λόγος χρέωσης των τελών υπέρ ΕΛΤΑ.

Και οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ απο που πληρώνονται δηλαδή; 90% της ΑΕ έχει το Δημόσιο.

 

Στο φινάλε, δεν είναι υπηρεσία την οποία ζητάμε εμείς. Την υπηρεσία του εκτελωνισμού (απο την οποία κερδίζει) την ζητάει το ελληνικό δημόσιο, το κόστος θα πρέπει να βαρύνει αυτό. Δεν με πειράζει να πληρώσω φόρο για την εισαγωγή, όχι όμως και κερατιάτικα. Σε λίγο θα μας κόβουν κλήση οι τροχονόμοι και θα μας χρεώνουν το χαρτί για την υπηρεσία που μας "προσέφεραν"...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το παράδειγμα αναφέρεται σε ενα από τα δυο μοντέλα που έχουν φέρει

εαν το πάρεις σε τιμή € 150 , και ας πούμε ότι δεν πληρωνεις και δασμούς έχουμε

ΦΠΑ 36+ ΤΑ γνωστά 12 = 48 + 150 = 198

227 το δίνουν εδώ

και πάντα με τον φόβο μην φας μεγαλύτερο κουστούμι στο τελωνείο

 

Για αρκετούς εδώ, τα €30 είναι σοβαρός λόγος να περιμένουν ένα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι έφτασε αεροδρόμιο. Αν θα μπει τελωνείο η Όχι θα το μάθεις σύντομα μόλις κλείσει από αεροδρόμιο.

 

Μην τον τρελαίνεις το άνθρωπο, σημαίνει ότι έφτασε αεροδρόμιο, όπως σου είπαν και τα παιδιά. Μόλις κλείσει από αεροδρόμιο θα μάθει αν περάσει τελωνείο η Όχι.

Ζητώ συγγνώμη. Λάθος μου που σε καμία περίπτωση, όμως, δεν έγινε από πρόθεση.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Και οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ απο που πληρώνονται δηλαδή; 90% της ΑΕ έχει το Δημόσιο.

...........

Σε λίγο θα μας κόβουν κλήση οι τροχονόμοι και θα μας χρεώνουν το χαρτί για την υπηρεσία που μας "προσέφεραν"...

...........

Για αρκετούς εδώ, τα €30 είναι σοβαρός λόγος να περιμένουν ένα μήνα.

 

1. Μην δίνεις τέτοιες ιδέες.:!:

2. Για €30 πολλοί μπορούν να περιμένουν και πάνω από μήνα, την δε εγγύηση της εν Ελλάδι αντιπρωσοπείας να μην αναφέρω καν τι την έχουν...:X

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτό εμφανίζεται όταν σκαναρεται ο σακος οταν φτάσει στο αεροδρομιο

 

Και αυτο προηγειται το ανοιγμα του σακου?

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι να πληρώσεις το τελωνείο, τουλάχιστον να μην κάνουν σαν τις κότες. Δεν γίνεται να είναι το δέμα αραγμένο 3 βδομάδες στο αεροδρόμιο και αυτοί να σου χώνουν και τέτοιο καπέλο
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω βρισκομαι σε αυτο το σημειο ...στα ελτα λεει ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ...σε sg post ειμαι ..τι γινεται ; τι να περιμενω ; πριν η μετα τα χριστουγενα ;

2016-12-06 09:24,

Arrival at Destination (Exchange Office),

 

2016-12-01 21:59,

Transit to Air Transit Centre, GRATH

 

2016-11-29 21:59,

Received from Customer,

 

2016-11-25 17:40,

Hand over to airline, HONGKONG

 

2016-11-25 17:00,

Arrive at facility, HONGKONG

 

2016-11-25 09:48,

Depart from facility, Shenzhen,China

 

2016-11-24 17:05,

Notification of shipment confirmation,

 

2016-11-24 16:36,

操作完成 Shipment operation completed, Mingle,Shenzhen,China

 

2016-11-24 16:36,

货物到达作业中心 Shipment arrived at facility, Mingle,Shenzhen,China

 

2016-11-22 14:24,

货物电子信息已经收到 Shipment information received

Link to comment
Share on other sites

Την υπηρεσία την παρέχουν στο Υπ.Οικ. (απ' όπου και πληρώνονται κάθε μήνα) και όχι σε εμάς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δασμολογούν με βάση τη σωστή αξία στο εξωτερικό, πάλι συμφέρει να το φέρεις απ΄ έξω.

 

Σωστός στο πρώτο

 

Λάθος στο δεύτερο γιατί με ποια τιμή θα σε τιμολογήσουν? Πχ οταν το κινεζομαγαζο πουλαει ταμπλετα στα 50 δολλαρια με αρχικη 100?

Εσυ αγορασες 50 και εχεις τιμολογιο 50. Ο ΦΠΑ πρεπει να ειναι στην αξια τιμολογιου.

 

Αν την στιγμη που ο υπαλληλος θα ελεγξει το μαγαζι του κινεζου η τιμη ειναι 70 δολλαρια ή 80 γιατι ηταν προσφορα λιγων ημερων? Γιατι να πληρωσεις ΦΠΑ για εικονικη/μουσαντέ αξία?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ απο που πληρώνονται δηλαδή; 90% της ΑΕ έχει το Δημόσιο.

 

Στο φινάλε, δεν είναι υπηρεσία την οποία ζητάμε εμείς. Την υπηρεσία του εκτελωνισμού (απο την οποία κερδίζει) την ζητάει το ελληνικό δημόσιο, το κόστος θα πρέπει να βαρύνει αυτό. Δεν με πειράζει να πληρώσω φόρο για την εισαγωγή, όχι όμως και κερατιάτικα. Σε λίγο θα μας κόβουν κλήση οι τροχονόμοι και θα μας χρεώνουν το χαρτί για την υπηρεσία που μας "προσέφεραν"...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Για αρκετούς εδώ, τα €30 είναι σοβαρός λόγος να περιμένουν ένα μήνα.

Οχι κανονικα έπρεπε να σε ενημερωνει να πας να εκτελωνισεις μονος σου αν δεν θες να επιβαρυνθεις τα κερατιατικα του εκτελωνισμου.

Στην πλειονοτητα των πακετων απο Κινα ο πωλητης βαζει επανω στα στοιχεια αποστολης και το τηλεφωνο μου. Ας με παρουν τηλεφωνο οπως κανουν οι εταιρειες κουριερ. Το με το ζορι κερατας ειναι το μεγαλο θεμα. Γιατι με τα 12 ευρω αυτα βαρανε αερα κοπανιστο. Δεν κοστιζει 12 ευρω σε εργατοχρονο να χτυπησουν στο Google το προιον, να ανοιξουν το κινεζομαγαζο, να δουν τιμη και να υπολογισουν ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Και οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ απο που πληρώνονται δηλαδή; 90% της ΑΕ έχει το Δημόσιο.

 

Στο φινάλε, δεν είναι υπηρεσία την οποία ζητάμε εμείς. Την υπηρεσία του εκτελωνισμού (απο την οποία κερδίζει) την ζητάει το ελληνικό δημόσιο, το κόστος θα πρέπει να βαρύνει αυτό. Δεν με πειράζει να πληρώσω φόρο για την εισαγωγή, όχι όμως και κερατιάτικα. Σε λίγο θα μας κόβουν κλήση οι τροχονόμοι και θα μας χρεώνουν το χαρτί για την υπηρεσία που μας "προσέφεραν"

 

Χωρίς να έχω διάθεση αντιπαράθεσης μαζί σου (και εμένα με βολεύει η άποψη που εκφράζεις :D) αλλά αυτή η προσέγγιση είναι πολύ "παιδιαρίστικη"

"Δημόσιο το ένα, δημόσιο το άλλο. Πληρώνω κερατιάτικα το τελωνείο (που δεν το είχα υπολογίσει) γιατί να πληρώσω και τα ΕΛΤΑ".

Οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ (και τα άλλα έξοδα) πληρώνονται από τα ΕΛΤΑ που είναι μια ΑΕ. Έχει έσοδα, έξοδα, ισολογισμό, μετόχους κτλ. Στο τέλους του χρόνου πρέπει να τα παρουσιάσει όλα αυτά. Το Ελληνικό Δημόσιο μπορεί να έχει το 90%, το 70%, το 51%, το 49%, το 30%. Δεν έχει σημασία. Αυτό δεν αλλάζει τον τρόπο που λειτουργεί μια ΑΕ, έσοδα-έξοδα.

Πιο λογικό θα μου ακουγόταν τα σε πείραζε να πληρώσεις τους δασμούς για το κράτος (που δεν σου πρόσφερε άμεσα κάτι σε αυτήν την συναλλαγή και παίρνει τη μερίδα του λέοντος) παρά να σε πειράζει να πληρώσεις τα ΕΛΤΑ που όντος σου πρόσφεραν μια πραγματική υπηρεσία.

Το Ελληνικό Δημόσιο επιβάλει νομοθετικά τον εκτελωνισμό όλων των αντικειμένων που εισάγεις από χώρες εκτός ΕΕ. Άρα εσύ που επέλεξες να εισάγεις κάτι από χώρα εκτός ΕΕ είσαι υποχρεωμένος να προχωρήσεις και στον εκτελωνισμό. Θέλεις να την κάνεις μόνος σου (δικό σου εκτελωνιστή), θέλεις να την κάνουν τα ΕΛΤΑ. Εσύ είσαι ο υπόχρεος είτε σου αρέσει είτε δεν σου αρέσει.

Τώρα, η άποψη πως αφού το Δημόσιο σου υποχρεώνει τον εκτελωνισμό θα πρέπει και να το πληρώσει, προφανώς δεν πατάει σε καμιά πραγματικότητα.

 

Και αυτό με τις κλήσεις και το χαρτί γίνεται (έμμεσα) γιατί στο τέλος εσύ πληρώνεις και το χαρτί.

Αν δεν είχες κάνει την παραβιάσει δεν θα σου έκοβαν κλήση, δεν θα ξόδευαν και το χαρτί :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

έλεγα κι εγώ να προλάβω να δώσω τα δώρα που παρήγγειλα για τα Χριστούγεννα αλλά δεν το βλέπω. 1 δέμα(nl post) από 7/12 έχει πετάξει για Ελλάδα από Ολλανδία αλλά δεν φαίνεται να έφτασε και άλλα 2 δέματα(sg post) έφτασαν 11/12 στο αεροδρόμιο της Αθήνας αλλά τίποτα νέο από τότε.
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που παρεμβαινω αλλα νομιζω οτι η συζητηση εχει παει σε πολυ μεγαλη αναλυση .

Περιμενουμε δεματα απο κινα ,ας γραφουμε για την πορεια τους εστω κι αν καθυστερουν.Δεν χρειαζετε να διαβαζουμε δυο σελιδες για να πετυχουμε μια ενημερωση για ενα δεμα.Περιμενω δεμα με nl απο ολλανδια ερχετε(λεμε τωρα) απο 12/12 καλη πρωτοχρονια μαλον ισος και των φωτων .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω βρισκομαι σε αυτο το σημειο ...στα ελτα λεει ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ...σε sg post ειμαι ..τι γινεται ; τι να περιμενω ; πριν η μετα τα χριστουγενα ;

2016-12-06 09:24,

Arrival at Destination (Exchange Office),

Αν δεις κίνηση στα ΕΛΤΑ μέχρι τη Δευτέρα, ίσως προλάβεις πριν τα Χριστούγεννα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα, η άποψη πως αφού το Δημόσιο σου υποχρεώνει τον εκτελωνισμό θα πρέπει και να το πληρώσει, προφανώς δεν πατάει σε καμιά πραγματικότητα.

 

Πατάει στη λογική, η οποία όμως απέχει φαίνεται απο την πραγματικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω βρισκομαι σε αυτο το σημειο ...στα ελτα λεει ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ...σε sg post ειμαι ..τι γινεται ; τι να περιμενω ; πριν η μετα τα χριστουγενα ;

2016-12-06 09:24,

Arrival at Destination (Exchange Office),

Δεν εχω εμπειρια απο αγορες ..ειναι η πρωτη ας μου απαντησει καποιος !

Άσχημη περίοδο διάλεξες να αρχίσεις αγορές από Κίνα. Εκτός του ότι αυτήν περίοδο αργούν λόγο κίνησης, έχουν αυξηθεί και οι έλεγχοι στο τελωνείο.

Οπότε, δεν μπορεί να σου πει κάποιος με σιγουριά πότε θα παραλάβεις. Πολύ δύσκολο πάντως να παραλάβεις πριν τα Χριστούγεννα, εκτός και αν είσαι τυχερός και ανοιχτεί ο σάκος μέσα στο Σαββατοκύριακο χωρίς να περάσει τελωνείο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά απορώ που κάποιοι εδώ έχουν κάνει αγορές μέσα στον Δεκέμβριο και θεωρούν ότι έχουν καθυστερήσει κιόλας!!!

Διαβάστε λίγο πίσω να δείτε δέματα κολλημένα από αρχές Νοέμβριου....ακομα κι από Οκτώβριο!!!!!

Το δικό μου από 10/11 κολλημένο!!!! ....

Μήπως είμαστε κάποιοι και λιγο υπερβολικοί???? Λέω εγώ τώρα.....καποιοι παραγγέλνουν και περιμένουν σε μια βδομάδα ,δέκα μέρες, να παραλάβουν κιόλας....και αρχίζουν και τα τηλέφωνα στα ΕΛΤΑ... !!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ή εχουν πέσει φουρνιες στο ταχυδρομειο και εχουν ξεμεινει απο κοσμο και δεν προλαβαινουν ή τα σπρωχνουν ολα τελωνειο και καθυστερουν ή το post nl μαιμουδευει τα αποτελεσματα του tracking και λεει οτι ενα δεμα εφτασε ενω ακομα μπορει να ειναι στο σταδιο της μεταβασης.

 

Πχ υπαρχουν πακετα με post nl που ειναι σε κατασταση αφιξης στον προορισμο εδω και 7 εργασιμες και ειναι κολλημενα εκει χωρις περαιτερω ενημερωση ειτε στο tracking του ΕΛΤΑ είτε στα γνωστα διεθνη sites για tracking.

 

Υπαρχει και η πιθανοτητα παντα να εχει πεσει πολυ δουλεια και να μην προλαβαινουν να σκαναρουν τα παντα στο συστημα tracking ή καποια οντως να χαθηκαν και να εχει χαθει η μπαλα.

 

Λιγο υπομονη πιστευω και οτι ειναι να φτασει την ερχομενη βδομαδα θα φτασει αλλιως λογω Χριστουγεννων και αργιων προβλεπω πιο αργους ρυθμους απο 27/12 και μεχρι τα Φωτα.

Καλες παραλαβες σε ολους και ευχομαι αποφυγη σε δυσαρεστες εκπληξεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά από όλα αυτά σε ένα καταλήγω. Ποτέ ξανά αγορά από Κίνα! 2η μου φορά είναι, την πρώτη σε 18 μέρες είχε φτάσει, ήξερα ανα πασα στιγμή που βρισκόταν, και τελωνείο ούτε για πλάκα.

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Αφαιρέθηκαν οι άσεμνες εκφράσεις από το μήνυμα. Θα σε παρακαλούσα στο μέλλον να αποφεύγεις τέτοιου είδους εκφράσεις. Απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά από όλα αυτά σε ένα καταλήγω. Ποτέ ξανά αγορά από Κίνα! 2η μου φορά είναι, την πρώτη σε 18 μέρες είχε φτάσει, ήξερα ανα πασα στιγμή που βρισκόταν, και τελωνείο ούτε για πλάκα.

 

η απλά υπολογίζεις στο μυαλό σου ότι πάντα θα περνάς τελωνείο και προσθέτεις το κοστος έτσι και αλλιώς.

Όπως επίσης οτι οι 15 μέρες μπορεί να γίνουν 20 και 30. ειδικά σε τέτοιες περιόδους .

 

Ετσι για την ιστορία έχοντας κάνει αρκετές αγορές απο ζελατίνες μέχρι πιο ακριβά πράγματα:X όλες εκεί Νοέμβρη μεριά και πριν δω ότι έγινε τέτοιος χαμός, μου πέρασαν όλες οι παραγγελίες χωρίς έξτρα κοστούμια. με nl post, china post, sg post, usps από ebay,gearb,geek,

Τελευταία για φέτος ένα Miband με swisspost (χειρότερη εταιρία για μένα) το οποίο έχει καθυστερήσει σε σχέση με τα 20ήμερα που έκαναν τα προηγούμενα.

Κάποτε είχε το χαβαλέ του η όλη φάση τώρα δεν ξέρω ψιλoχαλάστηκα με το τόσο αγχος και τους αστάθμητους παράγοντες.

Ειδικά για ακριβές αγορές μου φαίνεται πως οι Ευρωπαϊκές αποθήκες είναι μονόδρομος αν και εφόσον αξίζει το καπέλο.

Edited by impreza_sti

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...