Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λέτε να της προτινω να μου το ξαναστείλει από ευρωπαϊκή αποθήκη μετά το πέρας της εβδομάδας(προφανώς χωρις να το ξαναπληρωσω)αντί να πάω για refund και να μπλεξω με paypal? Παίζει να το δεχτεί?

 

Aν λάβουμε υπόψη το τι έκανε παλιότερα που χάθηκαν τα δέματα με SG απλά θα σου ζητήσει να κάνεις claim στο paypal γιατί έχουν πληρωμένη ασφάλεια. Οπότε δεν θα χάσουν τίποτα ούτε αυτοί κι ούτε εσύ. Χλωμό απλά να στο ξαναστείλει και να χάσει τα λεφτά αυτού του δέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπήκε στο τελωνείο, όπως συμβαίνει τελευταία με πολλά πακέτα.

 

Μην λέτε ότι θέλετε. Σημαίνει ότι έφθασε Ελλάδα δεν σημαίνει ότι θα έχει έξτρα χρεώσεις τελωνείου. Αυτό θα δείξει στα επόμενα στάτους του τρακινκ. Όλα με nlpost αυτό γράφουν όταν πατήσουν Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Περιμένω και εγώ πακέτο και μου ήρθε μήνυμα RECEIVE ITEM AT OFFICE OF Exchange. Το πακέτο έρχεται με NLpost. Τι ακριβώς παίχτηκε;

Σημαίνει ότι έφτασε αεροδρόμιο. Αν θα μπει τελωνείο η Όχι θα το μάθεις σύντομα μόλις κλείσει από αεροδρόμιο.

Μπήκε στο τελωνείο, όπως συμβαίνει τελευταία με πολλά πακέτα.

Μην τον τρελαίνεις το άνθρωπο, σημαίνει ότι έφτασε αεροδρόμιο, όπως σου είπαν και τα παιδιά. Μόλις κλείσει από αεροδρόμιο θα μάθει αν περάσει τελωνείο η Όχι.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 18-11-2016 7: ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-11-2016 09:58 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 24-11-2016 12:34 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 24-11-2016 14:33 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 24-11-2016 17:36 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 25-11-2016 01:48 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 08-12-2016 08:18 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 13-12-2016 11:22 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 13-12-2016 11:40 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 13-12-2016 13:45 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 13-12-2016 15:45 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 13-12-2016 22:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 14-12-2016 03:54 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΟΠΑΝΟΥ 14-12-2016 09:08 ΚΟΠΑΝΟΥ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 14-12-2016 09:19 ΚΟΠΑΝΟΥ

 

Τελικά πλήρωσα 52 ευρώ ήμουν τυχερός πάνω στην ατυχία μου. μπέρδεψαν το doogee t5 αξίας 230 ευρώ με το doogee t5 light(εμφανισιακά είναι ολόιδια) το οποίο κοστίζει 150 ευρό. Ο ταχυδρόμος όπου πήγα να το πάρω μου λέει α και εσύ την έφαγες ένα σορό δέματα μου έρχονται έτσι τον τελευταίο καιρό? Δεν εξηγείται αλλιώς αποφάσισαν να δουλέψουν σωστά φαίνεται. Οπότε οι παραγγελίες από Κίνα έχουν μπει στο μάτι κάποιον

Link to comment
Share on other sites

Χαχχαχαχαχ ευχαριστώ παιδιά. Άρα περιμένω. Εντάξει μην το φάτε το παιδί :P Αυτό νόμιζε αυτό είπε. Δεν αγχωνομαι και πολύ πάντως γιατί ακόμα και να περάσει τελωνείο το κόστος του πακέτου είναι μικρό οπότε δεν νομίζω να έχω μεγάλη επιβάρυνση.
Link to comment
Share on other sites

Παραλαβή δέματος από Κίνα με κινητό αξίας 120€, στην Αθήνα. Σουηδικό ταχυδρομείο. Κανένα πρόβλημα (από το μπαμπούλα). :)
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι απλό και εύκολο, επειδή έχω εύκαιρο τον νόμο.

 

Λέει ότι για αγορές που δεν είναι εμπορικού χαρακτήρα, αν είναι αξίας κάτω των 30-35 ευρώ αν θυμάμαι καλά (το ύψος της ατέλειας) δεν έχει δασμούς, φόρους και τέλη.

 

Όταν λοιπόν αγοράζεις έναν ενεργειακό μπρασελε πχ στα 21 δολλάρια ή κάτι που λόγω έκπτωσης το αγόρασες μισή τιμή (π.χ. αγόρασα το 2012 7αρα ταμπλέτα από banggood με κάτω από 30 δολλάρια τότε) με πιο κριτήριο θα σε φορολογήσει το τελωνείο?

 

Το τελωνείο πρωτίστως πρέπει να έχει το παραστατικό συναλλαγής άρα πριν εκτελωνίσει πρέπει να σε καλέσει στο Ελ.Βελ. όπως κάνουν οι εταιρείες κουριερ για να εκτελωνίσεις κρατώντας μαζί όλα τα παραστατικά. Αν λοιπον ο ιδιώτης είναι τυχερός πραγματικά και στην Χ λοτταρία ή κουπόνια του κινεζομάγαζου αγόρασε κάτι με έκπτωση 70%+ και κάτω από την αξία της ατέλειας, απο που και ως που θα τον φορολογήσεις για ένα αγαθό που το τιμολόγιο του (όχι το τι γράφουν επάνω στο δέμα) έχει πραγματική πληρωθείσα μέσω paypal αξία κάτω της ατέλειας?

 

Μήπως πατάνε λίγο και στην άγνοια του κόσμου και στο γεγονός ότι κανείς δεν θα διαμαρτυρηθεί/το κυνηγήσει?

Link to comment
Share on other sites

Στον παραπανω προβληματισμο να συμπληρωσω και εγω τον δικο μου, επειδη σιγουρα θα απασχολησει καποιους απο εμας στο μελλον.

Το κινητο μπαινει στο Τελωνειο, ανοιγεται, ελεγχεται, επιβαλλεται ο δασμος, πληρωνουμε , το παιρνουμε στα χερια μας και το ανοιγουμε.

Αν τοτε διαπιστωσουμε οτι αυτο ειναι σπασμενο, εχει ζημια, δεν ανοιγει, η δεν ξερω τι αλλο, τοτε τι κανουμε? Απο ποιον ζηταμε ευθυνη? Το μαγαζι θα σου πει το δεμα ανοιχτηκε.

Τι πιστευετε εσεις?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

@Sebu

 

Δεν θυμάσαι καλά.

Τα μη εμπορικού χαρακτήρα δέματα έχουν ατέλεια 45€ αλλά γιαυτά πρέπει να συντρέχουν σωρευτικά 3 προυποθέσεις:

α. να παρουσιάζουν ευκαιριακό χαρακτήρα,

β. να προορίζονται για προσωπική ή οικογενειακή χρήση των παραληπτών και δεν μπορούν να προκαλέσουν από τη φύση ή την ποσότητά τους οποιαδήποτε αμφιβολία για το μη εμπορικό τους χαρακτήρα,

γ. να αποστέλλονται χωρίς καμία πληρωμή από τους παραλήπτες.

 

Με άλλα λόγια, η συγκεκριμένη κατηγορία δεν είναι αυτή με την οποία αγοράζουμε από το εξωτερικό με ατέλεια 22€ (που η ΕΕ αποφάσισε να καταργήσει).

 

Επίσης, που το βρήκες ότι "πρέπει ο τελωνειακός που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ να ακολουθήσει την ίδια διαδικασία με εκείνη των courierq

Μεσολαβεί εκτελωνιστής; Πληρώνεις τα ίδια;

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Στον παραπανω προβληματισμο να συμπληρωσω και εγω τον δικο μου, επειδη σιγουρα θα απασχολησει καποιους απο εμας στο μελλον.

Το κινητο μπαινει στο Τελωνειο, ανοιγεται, ελεγχεται, επιβαλλεται ο δασμος, πληρωνουμε , το παιρνουμε στα χερια μας και το ανοιγουμε.

Αν τοτε διαπιστωσουμε οτι αυτο ειναι σπασμενο, εχει ζημια, δεν ανοιγει, η δεν ξερω τι αλλο, τοτε τι κανουμε? Απο ποιον ζηταμε ευθυνη? Το μαγαζι θα σου πει το δεμα ανοιχτηκε.

Τι πιστευετε εσεις?

 

Αυτο το σκέφτηκα και γω χθες, μιας και είμαι υποψήφιος για τελωνες.. οι Κινέζοι το στέλνουν πακέτο με τα προστατευτικα του και μεμβρανες θηκες... ποιος μου λέει οτι δε θα "γλιστρήσει" κάτι από αυτά έξω ή ότι από τσαπα******α μετά δε θα πάθει καμιά ζημιά το τηλέφωνο.

Ας μας απαντήσει κάποιος που παρελαβε μετά από άνοιγμα σε έλεγχο τελωνείου σε τι κατάσταση το παρέλαβε.

Edited by moviehunter2009
Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

@Sebu

 

Δεν θυμάσαι καλά.

Τα μη εμπορικού χαρακτήρα δέματα έχουν ατέλεια 45€ αλλά γιαυτά πρέπει να συντρέχουν σωρευτικά 3 προυποθέσεις:

α. να παρουσιάζουν ευκαιριακό χαρακτήρα,

β. να προορίζονται για προσωπική ή οικογενειακή χρήση των παραληπτών και δεν μπορούν να προκαλέσουν από τη φύση ή την ποσότητά τους οποιαδήποτε αμφιβολία για το μη εμπορικό τους χαρακτήρα,

γ. να αποστέλλονται χωρίς καμία πληρωμή από τους παραλήπτες.

 

Με άλλα λόγια, η συγκεκριμένη κατηγορία δεν είναι αυτή με την οποία αγοράζουμε από το εξωτερικό με ατέλεια 22€ (που η ΕΕ αποφάσισε να καταργήσει).

 

Επίσης, που το βρήκες ότι "πρέπει ο τελωνειακός που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ να ακολουθήσει την ίδια διαδικασία με εκείνη των courierq

Μεσολαβεί εκτελωνιστής; Πληρώνεις τα ίδια;

 

Για το τελευταίο εφόσον ο τελώνης αποφασίζει να αξιολογήσει και να επιβάλλει φόρους και δασμούς σε κάτι που αποστέλλεται σε εσένα, δεν πρέπει και δεν μπορεί να το πράξει αυτό αυθαίρετα. Ακριβώς γιατί πρέπει να σου δοθεί η ευκαιρία να αποδείξεις τους λόγους αυτούς που αναφέρεις για τα "μη εμπορικού" χαρακτήρα. Πως θα το κάνεις αυτό αν αυτός έχει ήδη υπολογίσει και μπουμπουνίσει το φόρο αυθαίρετα μόνος του?

 

Ούτε στα κούριερ μεσολαβεί απαραίτητα εκτελωνιστής. Αν δεν δεχθείς να πληρώσεις την αμοιβή του (50 ευρώ περιπου) πρεπει να πας μονος σου στο Ελ.Βελ και να εκτελωνισεις. Τι θα πει λοιπον οτι ο τελωνειακος των ΕΛΤΑ πρεπει να κανει κατι διαφορετικο? Ο τελωνειακος ειναι τελωνειακος είτε στους Κηπους, ειτε στην Πατρα ειτε στο Βενιζελος. Πρεπει να κανει σωστα την δουλεια του, τεκμηριωμενα και αντικειμενικα. Οχι αυθαιρετα και ετσι του γουσταρει γιατι νομιζει οτι ειναι εξουσια. Κρατικός υπαλληλος ειναι στην τελικη που πρεπει να εφαρμοσει πιστα ενα νομο (και οχι οπως γουσταρει να ερμηνευσει).

 

Για το πρώτο έχεις δίκιο για τα κριτήρια αλλά και πάλι ποιος είναι ο τελώνης που θα τα αξιολογήσει μόνος του? Έχει το κληρονομικό χάρισμα??? :lol:

 

Δλδ αν έρθει ένα δέμα και έχει αξία μήδεν, χαρακτηρισμό gift και καμία πληρωμή και δεν αναγράφεται επάνω εμπορική επωνυμία μαγαζιού αλλά ένα PO Box κάπου στην Κινα. Και έχει μέσα μία led λάμπα 21 watt με ηλιακή φόρτιση πχ.

 

Είναι (α) ευκαιριακού χαρακτήρα γιατί δεν μου στέλνουν συνέχεια τέτοια ούτε τα φέρνω μαζικά για να κάνω εμποριο, (β) για προσωπικη χρηση για να το βαλω στο γκαραζ του σπιτιου μου και (γ) μου το εστειλαν τσαμπα.

Πως θα αντικρούσει ο τελώνης τα α,β,γ??? Θα μου ζητησει φωτογραφια τοποθετησης της λαμπας στο γκαραζ? Θα μου ζητησει αντιγραφο συναλλαγων 12μηνου του paypal ή τραπεζικων λογαριασμών?? Τι ειναι ο οικονομικός εισαγγελέας? :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτο το σκέφτηκα και γω χθες, μιας και είμαι υποψήφιος για τελωνες.. οι Κινέζοι το στέλνουν πακέτο με τα προστατευτικα του και μεμβρανες θηκες... ποιος μου λέει οτι δε θα "γλιστρήσει" κάτι από αυτά έξω ή ότι από τσαπα******α μετά δε θα πάθει καμιά ζημιά το τηλέφωνο.

Ας μας απαντήσει κάποιος που παρελαβε μετά από άνοιγμα σε έλεγχο τελωνείου σε τι κατάσταση το παρέλαβε.

 

Εχω την εντυπωση οτι στο ΕλΒελ εχουν υπερσυγχρονο μηχανημα ακτινων χ απο το οποιο περνανε τα πακετα και μπορουν να δουν με λεπτομερεια τι εχει μεσα. Δεν ξερω λοιπον αν οντως τα ανοιγουν ολα.

Πχ παλια που ειχαν ερθει κατι βιβλια επαγγελματικης πιστοποιησης απο Αμερικη (αξιας 200 ευρω), παρολο που δεν ειναι ειδος πολυτελειας και ειχε πληρωθει ΦΠΑ στο τιμολογιο στον Αμερικανο παροχο, εδω μου ζηταγαν οι τελωνηδες εξτρα φορους και ΦΠΑ και δασμους και εβγαιναν αλλα τοσα χρηματα περιπου.

 

Σε ερωτηση μου γιατι να ξαναπληρωσω ΦΠΑ αφου εχει πληρωθει ηδη ο τελωνης μου ελεγε οτι δεν αναγνωριζει τον ΦΠΑ που εχει πληρωθει στο τιμολογιο αγορας και θα πρεπει να ξαναπληρωσω και μετα να τα διεκδικησω απο το δημοσιο παρολο που υπαρχει συμβαση αποφυγης διπλης φορολογιας με τις ΗΠΑ.

Επισης στην ερωτηση μου πως θεωρειται ειδος πολυτελειας βιβλιο επαγγελματικης πιστοποιησης το οποιο ειναι διαθεσιμο μονο στην Αμερικη, μου απαντησε οτι κριθηκε βαση της αξιας καθως δεν μπορουν να κρινουν τα χαρακτηριστικα του ειδους. Κοινως κουραφεξαλα αξιολογηση και αποτιμηση = τοσα μας λειπουν τοσα ζηταμε. To πακετο καθολη την διαρκεια ηταν σφραγισμενο με τις ταινιες ασφαλειας του αποστολεα και συνεπως ο μονος τροπος για να ηξεραν τι εχει μεσα ειναι (α) κληρονομικο χαρισμα, (β) χρησιμοποιησαν τις ακτινες Χ, (γ) δεν κοιταξαν καθολου και πιστεψαν οτι ελεγε το τιμολογιο :lol:

 

Αρνηθηκα να παραλαβω και το δεμα εσταλη πισω Αμερικη. Επικοινωνησσ με τον παροχο και το εστειλε με αλλη εταιρεια κουριερ και δεν περασε τελωνειο. Το ιδιο δεμα.

Η εταιρεια κουριερ που το εχει κανει επαγγελμα και κυκλωμα και στελνει τα παντα τελωνειο ειναι η DHL. Με αυτην ειχε ερθει και μου ζηταγαν 50 ευρω αμοιβη εκτελωνιστη και εξτρα αποθηκευτρα για καθε μερα στο αεροδρομιο. Πηραν τα @@ μου. Το εχει κανει η DHL και σε αλλους φιλους που εχουν αγορασει βιβλια και συναφη απο Αμερικη. Μακρια απο DHL.

Edited by Sebu
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το σκέφτηκα και γω χθες, μιας και είμαι υποψήφιος για τελωνες.. οι Κινέζοι το στέλνουν πακέτο με τα προστατευτικα του και μεμβρανες θηκες... ποιος μου λέει οτι δε θα "γλιστρήσει" κάτι από αυτά έξω ή ότι από τσαπα******α μετά δε θα πάθει καμιά ζημιά το τηλέφωνο.

Ας μας απαντήσει κάποιος που παρελαβε μετά από άνοιγμα σε έλεγχο τελωνείου σε τι κατάσταση το παρέλαβε.

 

Απαντάω για δέματα που πέρασαν από το τελωνείο στο Ελ. Βενιζέλος.

Τα τηλέφωνα ήταν στην αρχική συσκευασία. Όπου τα είχαν ανοίξει (με κοπίδι) φάνηκε να είχε γίνει με προσοχή. Δεν υπήρχαν ζημιές και όλα τα παρελκόμενα (θήκες, screen protector, αντάπτορες) ήταν μέσα και άθικτα. Ότι είχαν ανοίξει μετά το είχαν κλείσει με κολλητική ταινία και κάποια δέματα τα είχαν ασφαλίσει με αυτούς τους μπλε πλαστικούς ιμάντες. Δεν ξέρω αν αυτά είναι έργω του τελωνείου ή των εκτελωνιστών των ΕΛΤΑ αλλά γενικά είχαν προσέξει τα δέματα.

Πριν κάτι μήνες είχα ανάλογη εμπειρία με δέματα που άνοιξαν τα Κινέζικα τελωνεία. Καμιά σχέση. Τα δέματα τα είχαν κόψει με κοπίδι όπου να ναι, βαθιά και είχαν κόψει και θήκες και το κουτί από τα τηλέφωνα. Χαμένα παρελκόμενα, κανένα tempered glass δεν έμεινε ζωντανό. Τα κουτιά είχα φτάσει ανοιχτά μέχρι εδώ και εδώ τα ασφάλισαν τα ΕΛΤΑ.

 

Για το τελευταίο εφόσον ο τελώνης αποφασίζει να αξιολογήσει και να επιβάλλει φόρους και δασμούς σε κάτι που αποστέλλεται σε εσένα, δεν πρέπει και δεν μπορεί να το πράξει αυτό αυθαίρετα. Ακριβώς γιατί πρέπει να σου δοθεί η ευκαιρία να αποδείξεις τους λόγους αυτούς που αναφέρεις για τα "μη εμπορικού" χαρακτήρα. Πως θα το κάνεις αυτό αν αυτός έχει ήδη υπολογίσει και μπουμπουνίσει το φόρο αυθαίρετα μόνος του?

 

Ούτε στα κούριερ μεσολαβεί απαραίτητα εκτελωνιστής. Αν δεν δεχθείς να πληρώσεις την αμοιβή του (50 ευρώ περιπου) πρεπει να πας μονος σου στο Ελ.Βελ και να εκτελωνισεις. Τι θα πει λοιπον οτι ο τελωνειακος των ΕΛΤΑ πρεπει να κανει κατι διαφορετικο? Ο τελωνειακος ειναι τελωνειακος είτε στους Κηπους, ειτε στην Πατρα ειτε στο Βενιζελος. Πρεπει να κανει σωστα την δουλεια του, τεκμηριωμενα και αντικειμενικα. Οχι αυθαιρετα και ετσι του γουσταρει γιατι νομιζει οτι ειναι εξουσια. Κρατικός υπαλληλος ειναι στην τελικη που πρεπει να εφαρμοσει πιστα ενα νομο (και οχι οπως γουσταρει να ερμηνευσει).

 

Για το πρώτο έχεις δίκιο για τα κριτήρια αλλά και πάλι ποιος είναι ο τελώνης που θα τα αξιολογήσει μόνος του? Έχει το κληρονομικό χάρισμα??? :lol:

 

Δλδ αν έρθει ένα δέμα και έχει αξία μήδεν, χαρακτηρισμό gift και καμία πληρωμή και δεν αναγράφεται επάνω εμπορική επωνυμία μαγαζιού αλλά ένα PO Box κάπου στην Κινα. Και έχει μέσα μία led λάμπα 21 watt με ηλιακή φόρτιση πχ.

 

Είναι (α) ευκαιριακού χαρακτήρα γιατί δεν μου στέλνουν συνέχεια τέτοια ούτε τα φέρνω μαζικά για να κάνω εμποριο, (β) για προσωπικη χρηση για να το βαλω στο γκαραζ του σπιτιου μου και (γ) μου το εστειλαν τσαμπα.

Πως θα αντικρούσει ο τελώνης τα α,β,γ??? Θα μου ζητησει φωτογραφια τοποθετησης της λαμπας στο γκαραζ? Θα μου ζητησει αντιγραφο συναλλαγων 12μηνου του paypal ή τραπεζικων λογαριασμών?? Τι ειναι ο οικονομικός εισαγγελέας? :p

 

Καμιά από της αγορές που κάνουμε δεν είναι "μη εμπορικού" χαρακτήρα γιατί έχουμε πληρώσει για αυτό.

Οι ρόλοι είναι αντίστροφοι με αυτό που λες. Δεν πρέπει ο τελωνειακός να αποδείξει ότι είναι εμπορικού χαρακτήρα αυτά που λες αλλά αντίθετα πρέπει εσύ να του αποδείξεις ότι αυτά είναι "μη εμπορικού" χαρακτήρα. Άρα εσύ πρέπει να βρεις τον τρόπο να το αποδείξεις ότι δεν πλήρωσες για αυτά (και να είσαι και πιστικός). Μπορείς :D:D:D

Στο φινάλε αυτή η συζήτηση είναι θεωρητική. Η διαφορά στην ατέλεια στα "εμπορικού" και "μη εμπορικού" χαρακτήρα είναι μικρή. Ακόμα και στην περίπτωση που όντως είναι "μη εμπορικού" χαρακτήρα και μπορείς να το αποδείξεις αυτό (βασικό) το κόστος για την "αμφισβήτηση" είναι σίγουρα μεγαλύτερο από το κόστος που θα πλήρωνες αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά από της αγορές που κάνουμε δεν είναι "μη εμπορικού" χαρακτήρα γιατί έχουμε πληρώσει για αυτό.

Οι ρόλοι είναι αντίστροφοι με αυτό που λες. Δεν πρέπει ο τελωνειακός να αποδείξει ότι είναι εμπορικού χαρακτήρα αυτά που λες αλλά αντίθετα πρέπει εσύ να του αποδείξεις ότι αυτά είναι "μη εμπορικού" χαρακτήρα. Άρα εσύ πρέπει να βρεις τον τρόπο να το αποδείξεις ότι δεν πλήρωσες για αυτά (και να είσαι και πιστικός). Μπορείς :D:D:D

Στο φινάλε αυτή η συζήτηση είναι θεωρητική. Η διαφορά στην ατέλεια στα "εμπορικού" και "μη εμπορικού" χαρακτήρα είναι μικρή. Ακόμα και στην περίπτωση που όντως είναι "μη εμπορικού" χαρακτήρα και μπορείς να το αποδείξεις αυτό (βασικό) το κόστος για την "αμφισβήτηση" είναι σίγουρα μεγαλύτερο από το κόστος που θα πλήρωνες αρχικά.

 

Μα αυτό ακριβώς λέω, είναι δουλειά της φορολογικής διοικησης η αποδειξη και οχι του φορολουμενου.

 

Αν διαβάσουμε και την τελευταια αποφαση του ΣτΕ για την φορολογηση του Γερμανου με Ελληνιδα γυναικα (πιλοτικη δικη, βγηκε γρηγορα η αποφαση) που με το ετσι θελω η ελληνικη εφορια τον φορολογεισαι για το παγκοσμιο εισοδημα του στην Ελλαδα παρολο που αυτος ζει και εργαζεται στην Γερμανια και εδω ζει μονο η γυναικα και το παιδι του χωρις να παραγουν εισοδημα.

 

Ο Ελληνας εφορας αποφασισε να ερμηνευσει το νομο κατα το δοκουν και επειδη η γυναικα και το παιδι του ζουν στην Ελλαδα, συνεπαγεται (κατα την εφορια) οτι εχει κοινωνικους δεσμους και σχεσεις ζωης ο Γερμανος φορολογουμενος με την χωρα (δεν θυμαμαι την ακριβη τεχνικη ορολογια) παρολο που ο ιδιος δεν ειναι εδω.

 

Μεχρι τωρα ο γελοιος ελληνικος φορολογικος νομος ελεγε οτι το βαρος της αποδειξης το φερει ο πολιτης και αν η φορολογικη αρχη πει οτι εισαι ελεφαντας εισαι.

 

Το ΣτΕ τελεσιδικησε οτι δεν μπορει ο πολιτης να εχει το βαρος της αποδειξης καθως δεν εχει τα μεσα και τις γνωσεις και το χρονο να μπαινει σε αυτη την ταλαιπωρια. Αντιθετα οτι δηλωσει ο πολιτης ειναι και το βαρος της αποδειξης του αντιθετου πεφτει στη φορολογικη διοικηση που πρεπει να το πραξει τεκμηριωμενα και με επιχειρηματα αλλιως θα καταπιπτει. Οπως συνεβη τελικα στην περιπτωση του εν λογω Γερμανου.

 

Το ΣτΕ αποδεχθηκε οτι ο Γερμανος εφοσον ζει και εργαζεται μονιμα στην Γερμανια και ερχεται εδω για να δει την γυναικα και το παιδι του, δεν καθισταται φορολογικος κατοικος Ελλαδος οπως αρχικα ειχε δηλωσει και ο ιδιος αρα τα εισοδηματα του στην αλλοδαπη θα πρεπει να φορολογηθουν μονο στην αλλοδαπη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τυχαίο που άρχισαν πλέον να ψάχνουν τόσο πολυ τα τηλέφωνα στο τελωνείο με την είσοδο της infoquest στην αγορά με xiaomi; Δεν νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

Είναι τυχαίο που άρχισαν πλέον να ψάχνουν τόσο πολυ τα τηλέφωνα στο τελωνείο με την είσοδο της infoquest στην αγορά με xiaomi; Δεν νομίζω.

Φίλε μου τα πάντα σταματάνε, από κινητά ηλεκτρονικά τσιγάρα ταμπλετ μέχρι κοσμήματα ρούχα κτλ. Απλά εδώ προφανώς θα διαβάσεις μόνο για κινητά. Αν μπεις σε άλλα φόρουμ ο καθένας κλαίει για το χόμπι του. Είναι γενικευμενο το κακό και ελπίζω παροδικο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τυχαίο που άρχισαν πλέον να ψάχνουν τόσο πολυ τα τηλέφωνα στο τελωνείο με την είσοδο της infoquest στην αγορά με xiaomi; Δεν νομίζω.

 

Δε νομίζω... Απλά η κυβέρνηση πήρε απόφαση, να πατάξει τη φοροδιαφυγή, όσο μπορεί... Αφού δεν πήραμε τα προϊόντα από το Ελλάντα και δεν πληρώσαμε ΦΠΑ, θα πληρώσουμε σε αυτά που πήραμε απέξω...

 

Τραγικό πάντως να μας χρεώνουν 12€ τους υπαλλήλους. Κανονικά θα έπρεπε να πληρώνουμε μόνο ΦΠΑ και οι υπάλληλοι να κερδίζουν ένα ποσοστό από αυτό (πχ τα 4% από τα 24).

 

Εγώ ευτυχώς τη γλίτωσα και δε σκοπεύω να κάνω άλλη αγορά από Κίνα σύντομα... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για το τελευταίο εφόσον ο τελώνης αποφασίζει να αξιολογήσει και να επιβάλλει φόρους και δασμούς σε κάτι που αποστέλλεται σε εσένα, δεν πρέπει και δεν μπορεί να το πράξει αυτό αυθαίρετα. Ακριβώς γιατί πρέπει να σου δοθεί η ευκαιρία να αποδείξεις τους λόγους αυτούς που αναφέρεις για τα "μη εμπορικού" χαρακτήρα. Πως θα το κάνεις αυτό αν αυτός έχει ήδη υπολογίσει και μπουμπουνίσει το φόρο αυθαίρετα μόνος του?

 

Ούτε στα κούριερ μεσολαβεί απαραίτητα εκτελωνιστής. Αν δεν δεχθείς να πληρώσεις την αμοιβή του (50 ευρώ περιπου) πρεπει να πας μονος σου στο Ελ.Βελ και να εκτελωνισεις. Τι θα πει λοιπον οτι ο τελωνειακος των ΕΛΤΑ πρεπει να κανει κατι διαφορετικο? Ο τελωνειακος ειναι τελωνειακος είτε στους Κηπους, ειτε στην Πατρα ειτε στο Βενιζελος. Πρεπει να κανει σωστα την δουλεια του, τεκμηριωμενα και αντικειμενικα. Οχι αυθαιρετα και ετσι του γουσταρει γιατι νομιζει οτι ειναι εξουσια. Κρατικός υπαλληλος ειναι στην τελικη που πρεπει να εφαρμοσει πιστα ενα νομο (και οχι οπως γουσταρει να ερμηνευσει).

 

Για το πρώτο έχεις δίκιο για τα κριτήρια αλλά και πάλι ποιος είναι ο τελώνης που θα τα αξιολογήσει μόνος του? Έχει το κληρονομικό χάρισμα??? :lol:

 

Δλδ αν έρθει ένα δέμα και έχει αξία μήδεν, χαρακτηρισμό gift και καμία πληρωμή και δεν αναγράφεται επάνω εμπορική επωνυμία μαγαζιού αλλά ένα PO Box κάπου στην Κινα. Και έχει μέσα μία led λάμπα 21 watt με ηλιακή φόρτιση πχ.

 

Είναι (α) ευκαιριακού χαρακτήρα γιατί δεν μου στέλνουν συνέχεια τέτοια ούτε τα φέρνω μαζικά για να κάνω εμποριο, (β) για προσωπικη χρηση για να το βαλω στο γκαραζ του σπιτιου μου και (γ) μου το εστειλαν τσαμπα.

Πως θα αντικρούσει ο τελώνης τα α,β,γ??? Θα μου ζητησει φωτογραφια τοποθετησης της λαμπας στο γκαραζ? Θα μου ζητησει αντιγραφο συναλλαγων 12μηνου του paypal ή τραπεζικων λογαριασμών?? Τι ειναι ο οικονομικός εισαγγελέας?

 

Σίγουρα δεν έχεις διαβάσει τον Τελωνειακό Κώδικα και αφού έχεις αυτές τις απορίες, ρίξε του μια ματιά.

 

Και, βέβαια, ο τελώνης (και ο Φαρισαίος) ήταν άλλοι, με βάση τη θρησκευτική παραβολή, και ο τελωνειακός υπάλληλος είναι άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό πάντως να μας χρεώνουν 12€ τους υπαλλήλους. Κανονικά θα έπρεπε να πληρώνουμε μόνο ΦΠΑ και οι υπάλληλοι να κερδίζουν ένα ποσοστό από αυτό (πχ τα 4% από τα 24).

 

Άλλο αυτά για το κράτος, άλλα αυτά για τα ΕΛΤΑ.

Το κράτος (τελωνείο) χρεώνει το προϊόν.

Τα ΕΛΤΑ χρεώνουν τη υπηρεσία (διαδικασία εκτελωνεισμού) που σου παρέχουν. Άσχετα αν μας αρέσει ή όχι (σε κανέναν δεν αρέσει να πληρώνει :lol::lol::lol:) είναι μια υπηρεσία που και κόστος έχει και πρέπει να πληρωθεί. Εταιρία είναι, όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Απασχολεί κάποιους υπαλλήλους εκεί (εκτελωνειακούς, μεταφορείς, κτλ), διατηρεί γραφεία, αποθήκες (φαντάζομαι πληρώνει και ενοίκιο για αυτά). Κάποιος πρέπει να πληρώσει για αυτά, και το πιο λογικό είναι να πληρώσει ο αποδέκτης της υπηρεσίας (εμείς δηλαδή :D).

Πιο δίκαιο βρίσκω την ενιαία χρέωση παρά σαν ποσοστό επί των δασμών. Το ίδιο έργο εκτελούν τα ΕΛΤΑ είτε εσύ πληρώσεις 30€ σε δασμούς είτε πληρώσεις 300€ σε δασμούς. Το ίδιο κόστος έχει για αυτούς.

Φυσικά θα μπορούσε να είναι μικρότερο το κόστος από 12€ που πληρώνουμε τώρα. Προπαντός αν συνεχίσουν οι έλεγχοι, καθώς με ίδιες υποδομές και υπαλλήλους θα διεκπεραιώνει περισσότερα περιστατικά, άρα περισσότερα έσοδα.

Να σκεφτούμε βέβαια πως οι εταιρίες courier για την ίδια υπηρεσία χρεώνουν 5πλάσιο ποσό (60€+) :angry: :down: :angry: :down: :angry: :down:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να διευκρινησω κατι αν ξερετε.Οτα λεν οι Ολλανδοι ''The item has arrived in the country of destination'' την πληροφορια αυτη την εχουν απο τη διαρκεια της πτησης,οποτε ξεροντας οτι η αφιξη στην Ελλαδα ειναι την ταδε ημερομηνια και ωρα το γραφουν αυτο ή απο κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Eπειδή βλέπω αρκετή καθυστέρηση στα δέματα από ΝL post και επειδή το δικό μου δεν ξεκίνησε ακόμα να ζητήσω να το αλλάξουν σε sg post ή να το αφήσω έτσι.

Παραγγελία από vickmall

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχουν καταγραφεί στο forum, δεν νομίζω ότι επηρεάζει το ταχυδρομείο της χώρας στο να σταματήσει στο τελωνείο ένα δέμα.
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω... Απλά η κυβέρνηση πήρε απόφαση, να πατάξει τη φοροδιαφυγή, όσο μπορεί... Αφού δεν πήραμε τα προϊόντα από το Ελλάντα και δεν πληρώσαμε ΦΠΑ, θα πληρώσουμε σε αυτά που πήραμε απέξω...

Σιγά να μην επιτρέψει η Κίνα τη διακύβευση των οικονομικών της συμφερόντων από την κυβέρνηση!

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχουν καταγραφεί στο forum, δεν νομίζω ότι επηρεάζει το ταχυδρομείο της χώρας στο να σταματήσει στο τελωνείο ένα δέμα.

 

Aυτό το γνωρίζω μιας και έχω κάνει αρκετές παραγγελίες απο Κίνα τα τελευταία χρόνια. Με τελωνείο ξέρω τι συμβαίνει, για τις καθυστερήσεις που έχει το ΝL post αναφέρομαι μιας και στην παραγγελία ζήτησα αυτό.

 

Το sg post εμένα πάντως δεν πέρασε τελωνείο το Xiaomi Mibox του οποίου η παραγγελία έγινε 11/11 και το παρέλαβα 5-6/12

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να διευκρινησω κατι αν ξερετε.Οτα λεν οι Ολλανδοι ''The item has arrived in the country of destination'' την πληροφορια αυτη την εχουν απο τη διαρκεια της πτησης,οποτε ξεροντας οτι η αφιξη στην Ελλαδα ειναι την ταδε ημερομηνια και ωρα το γραφουν αυτο ή απο κατι αλλο?

 

Λογικά αυτό εμφανίζεται όταν σκαναρεται ο σακος οταν φτάσει στο αεροδρομιο

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...