Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλοι οι άλλοι δηλαδή πληρώνουν δασμούς......Βλέπω τι γίνεται με την φοροδιαφυγή....και βλέπω τα κόλπα που κάνουν στα τελωνεία για να μην πληρώνουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μή μπερδεύεσαι.

Όταν παραγγέλνεις από χώρα εκτός ΕΕ, οφείλεις να έχεις ήδη προυπολογίσει το ποσό του τελωνείου.

 

Δεν μπορείς να υπολογίσεις πόσο θα πληρώσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όλοι οι άλλοι δηλαδή πληρώνουν δασμούς......Βλέπω τι γίνεται με την φοροδιαφυγή....και βλέπω τα κόλπα που κάνουν στα τελωνεία για να μην πληρώνουν

Αυτό δε σημαίνει ότι εσύ που σκέπτεσαι και το τελευταίο ευρώ δε θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος...

 

Δεν μπορείς να υπολογίσεις πόσο θα πληρώσεις

Μπορείς, έστω και κατά προσέγγιση.

Link to comment
Share on other sites

ούτε κατά προσέγγιση δεν μπορείς φίλε να ξέρεις

Μπορείς, διότι οι τελωνειακοί δασμοί δεν επιβάλλονται τυχαία αλλά προκύπτουν από συγκεκριμένη εξίσωση και συνυπολόγηση συγκεκριμένων μεταβλητών.

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι είδα στα ελτα λέει ότι εφτασε στο ΚΔ Θεσσαλονίκης..δεν γράφει εαν μπήκε ΥΕΔ.. Αν και για να άργησε τόσο πιθανόν μπηκε.εύχομαι να μην μπηκε ομως

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Ισχύει άυτη είναι ή εικόνα , απλά σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με το τμήμα εξυπηρέτησης Ελτα με ενημέρωσαν οτι είναι ΥΕΔ .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, διότι οι τελωνειακοί δασμοί δεν επιβάλλονται τυχαία αλλά προκύπτουν από συγκεκριμένη εξίσωση και συνυπολόγηση συγκεκριμένων μεταβλητών.

 

Αυτό είναι το σωστό, έλα που τελευταία έχουν περάσει τελωνείο και δέματα αξίας κάτω του 20ευρού που κανονικά δεν θα έπρεπε να πληρώσεις τίποτα εαν τα υπολόγιζες. ( ή έστω μόνο το τέλος των 3ευρώ στα Ελτα )

Γενικώς στην Ελλάδα πιστεύω πως εαν τελικά γίνει μόνιμο αυτό το θέμα με τα τελωνεία, θα εφαρμόζεται και πάλι λάθος αλλά απ'την αντίθετη μεριά κοστολογώντας αυθαίρετα με βάση το ότι βρουν τυχαία στο internet.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...το παραπάνω πακέτο (με Seychelles Post) πέρασε χωρίς να μπει στην ΥΕΔ Θεσσαλονίκης.

 

Ένα άλλο όμως που περιμένω (με PostNL, όχι συστημένο και αξίας €13,50), μπήκε στην ΥΕΔ σύμφωνα με το Sky56:

Small package Center, left--23-Nov-2016 11:34 PM
Exchange Bureau, have been exported to open--25-Nov-2016 07:34 AM
Exchange Bureau, have been exported directly--26-Nov-2016 01:37 AM
Transit Center,left hand navigation--26-Nov-2016 07:11 AM

GREECE, Arrived --08-Dec-2016 07:11 AM
GREECE, the transfer of customs-- 08-Dec-2016 10:51 AM

Μήπως τελικά το "PostNL" στο πακέτο τραβάει την προσοχή; Μήπως αξίζει το κόπο η καθυστέρηση με τις άλλες, ασυνήθιστες ταχυδρομικές;

 

Επειδή γράφει transfer of customs, δε σημαίνει ότι μπήκε τελωνείο/ΥΕΔ. Αυτήν την κατάσταση την εμφανίζει πάντα το tracking του sky56.

 

Υπόψιν ότι το tracking από το sky56 είναι ψεύτικο και το δέμα μπορεί να μην είναι καν Ελλάδα ακόμα. Παραγγελία μου, η οποία ακυρώθηκε τελικά, δείχνει ότι έφτασε Ελλάδα ενώ δεν έφυγε ποτέ από Κίνα....( BJ14800866132191 )

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται με την ατελεια βρήκα το εξής:

Από το συνδυασμό αυτών προκύπτει ότι α) για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 22€ και για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 45€, ισχύει ατέλεια και β) γενικά, για αντικείμενα αξίας από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ, ενώ, αν η αξία του αντικειμένου υπερβαίνει τα 150€, τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί.

Πως ακριβώς το κοστολογουν? Έχει τυχει σε κάποιον το αντίθετο?Δηλαδή να ειναι μικρότερης αξίας από 22€ και να περάσει τελωνείο(έστω και απλά να βάλουν μόνο το Φπα). Ρωτάω γιατι θέλω να παραγγείλω δυο ξεχωριστά πραγματάκια μικρής αξίας κατω των 22€το καθενα( μια θήκη και μια μπαταρία κινητού)

 

Αυτό που διάβασες το έχω γράψει στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου και είναι το συμπέρασμα από τις διατάξεις που έχω παραθέσει.

 

Σαν αξία εννοείται η αξία CIF, δηλαδή κόστος+μεταφορικά+τυχόν ασφάλεια που προσθέτεις στην αγορά.

Εάν η ερώτησή σου έχει σχέση με εισαγωγή δέματος μέσω ΕΛΤΑ, και ο τελωνειακός που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ (Αθήνα αεροδρόμιο, ΥΕΔ Θεσ/νίκης για Β. Ελλάδα και ΥΕΔ Πειραιά) αμφισβητήσει είτε τη δηλωμένη αξία είτε την περιγραφή, μπορεί είτε να επικοινωνήσει μαζί σου ζητώντας παραστατικά της αγοράς (paypal, κάρτα) είτε να βρει μέσω διαδικτύου την αξία από το site του πωλητή και υπολογίζει τον ΦΠΑ και προσθέτει τα τέλη των ΕΛΤΑ (8+4=) 12€.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι η αξία CIF μικρότερη των 22€ και να βάλει ΦΠΑ. Αυτό που μπερδεύουμε μερικές φορές είναι ότι στις περιπτώσεις που ανοίξει ένα δέμα με μικρή αξία χρεώνει το τέλος παρουσίασης (3€) αλλά αυτό δεν φόρος που πάει στα κρατικά ταμεία.

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι το tracking από το sky56 είναι ψεύτικο και το δέμα μπορεί να μην είναι καν Ελλάδα ακόμα. Παραγγελία μου, η οποία ακυρώθηκε τελικά, δείχνει ότι έφτασε Ελλάδα ενώ δεν έφυγε ποτέ από Κίνα....( BJ14800866132191 )

Που αλλού μπορώ να βλέπω την πορεία του πακέτου με αριθμό του τύπου NLxxxxxxxxxxxxxx;

Στο PostNL δεν βλέπω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Που αλλού μπορώ να βλέπω την πορεία του πακέτου με αριθμό του τύπου NLxxxxxxxxxxxxxx;

Στο PostNL δεν βλέπω κάτι.

 

Δεν υπαρχει αλλο site .Μη ξεχνας οτι ειναι unregister

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι καινούργιος στο forum πριν από κάτι μέρες αγόρασα από Κίνα ένα αντικείμενο αξίας 2€ και αποστολή με Standard Int'l Postage.Θα πληρώσω τελωνείο.Αν με πάρουν τηλ μπορώ να πω ότι δεν το θέλω για να μην πληρώσω .Τι σενάρια υπάρχουν

 

Έγινε μεγάλη συζήτηση για την απλή ερώτηση που έκανες και η απάντηση είναι, επίσης, πολύ απλή.

 

Εάν ο τελωνειακός που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ, είτε του αεροδρομίου είτε της ΥΕΔ, αμφισβητήσει τη δηλωμένη αξία ή την περιγραφή, είτε θα ανοίξει το δέμα είτε θα την βρει στο site του πωλητή, υπάρχει ενδεχόμενο να χρεώσει το τέλος παρουσίασης (3€).

 

Αυτό έχει γίνει αρκετές φορές στον τελευταίο μήνα, με βάση τις σχετικές καταγραφές σ' αυτό και σε άλλα fora.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .

Οσοι περιμενετε κατι απο PostNl εχετε δει καποια κινηση τις τελευταιες ημερες ?

Εμενα 3 πραγματα εδω και πολλες ημερες εχουν κολλησει ή δειχνουν προγενεστερα στοιχεια απο αυτα που ειχα λαβει με το τελευταιο Tracking .

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Όχι εμένα από την προηγούμενη κυριακη έχει κολλήσει ότι μεταφέρεται στην ΕΛΛΑΔΑ

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παράγγειλα από gearbest λάπτοπ ενώ έγραφε αποστολή με Europe express μου έστειλαν μήνυμα ότι δεν στέλνουν ελλαδα και με επέστρεψαν τα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο oppomart η επιλογή EXS για shipping είναι ασφαλής?όσον αφορά το τελωνείο κτλ?

 

EU Expedited Shipping (8 - 12 days Europe)

We can ship phones by Europe Expedited shipping: this special expedited shipping with tracking number, the shipping option is depending on your location, we recommend this shipping option for Europe buyers, it's a smooth shipping process, there is no customs tax and VAT fees.

* For Europe buyers, this is best shipping option to avoid customs importing tax and save VAT on the goods.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

με την nl post τι πιστευετε συμβαινει,τα δεματα του νοεμβριου κολλησαν,ενω του δεκεμβριου περπατανε και σε πολλους εφτασαν γρηγορα

εγω πιστευω ειναι ελλαδα και θα τα παρουμε τον ιανουαριο.

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο ενα κινητο απο geek !

να δουμε ποτε θα ξεκολλησει

 

Παιδιά οι καθυστερήσεις που έχετε (όσοι εχετε) με τελευταίο Tracking message:

Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article) , -, -

Είναι και σε εσάς όλες 1-6 Δεκέμβρη και από Hong Kong προς Singapore???

Υπάρχει κανείς άλλος "συνάδελφος" με τα εν λόγο??

 

Αν "ξεκολλήσει" κάποιος ενημερώστε.. αναφέρουν επίσης ότι 10 με 11 του μήνα τα συστήματα τους θα είναι offline λόγο maintained στην Singapore Post.. Δεν ξέρω κατά πόσο θα επηρεάσει..

 

Ενημερωτικα το δικο μου με αποστολη απο Χονκ Κονγκ 5/12 σημερα εφυγε απο Σιγκαπουρη και αλλαξε στατους στο σιτε της sg post σε "dispached to overseas":D:lol:

Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα το δικο μου με αποστολη απο Χονκ Κονγκ 5/12 σημερα εφυγε απο Σιγκαπουρη και αλλαξε στατους στο σιτε της sg post σε "dispached to overseas":D:lol:

 

yeap.. επιβεβαιώνω και εγώ.. αντε να δούμε, θα έχουμε καλές γιορτές φέτος;;; :ρ

Το αστείο είναι ότι τώρα εμφανίστηκε και Tracking ότι το παρέλαβαν στις 9 του μηνός.. όλα μαζί.. :ρ Πάμε παίδες!!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα το δικο μου με αποστολη απο Χονκ Κονγκ 5/12 σημερα εφυγε απο Σιγκαπουρη και αλλαξε στατους στο σιτε της sg post σε "dispached to overseas":D:lol:

Και μένα, με το νέο έτος μας βλέπω δυστυχώς:

 

30/11/2016 13:51 - Track added

02/12/2016 15:14 - Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

09/12/2016 22:19 - Received from Customer

11/12/2016 22:19 - Despatched to overseas , GR

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορα πράγματα με CN τελικά

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 23-11-2016 01:37 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 23-11-2016 17:59 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-12-2016 12:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Για να δούμε τι θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

Και μένα, με το νέο έτος μας βλέπω δυστυχώς:

 

30/11/2016 13:51 - Track added

02/12/2016 15:14 - Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

09/12/2016 22:19 - Received from Customer

11/12/2016 22:19 - Despatched to overseas , GR

 

Μπαααα....η sg post συνηθως σε μαξ 6 μερες απο την μερα που θα γινουν τα δεματα της dispach to overseas εμφανιζονται βενιζελος....δεν υπαρχει ενδιαμεση σταση οπως με την nl post ερχονται κατευθειαν......τωρα αν κανουν καμια 10αρια μερες να ανοιξουν τους σακους οι δικοι μας στο αεροδρομειο μπορει!!:wacko:;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπαααα....η sg post συνηθως σε μαξ 6 μερες απο την μερα που θα γινουν τα δεματα της dispach to overseas εμφανιζονται βενιζελος....δεν υπαρχει ενδιαμεση σταση οπως με την nl post ερχονται κατευθειαν......τωρα αν κανουν καμια 10αρια μερες να ανοιξουν τους σακους οι δικοι μας στο αεροδρομειο μπορει!!:wacko:;)

 

Εμένα το SG χρειάστηκε μόλις 3 μέρες από "dispatched to overseas" για να μου πει "arrival at destination post".

Από τότε (08/12) περιμένω εξέλιξη από τα ΕΛΤΑ αλλά ακόμα δεν εμφανίζει τίποτα.

Είναι βέβαια λίγο νωρίς με βάση αυτά που διαβάζω εδώ μέσα...:O

Όπως έγραψε και κάποιος άλλος πριν από εμένα, παραγγέλνεις για δώρο Χριστουγέννων και μπορεί να παραλάβεις του Αγ.Βαλεντίνου...:cry:

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

RS*********NL, δεμα απο βικμαλλ

 

2016-11-25 17:47 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

2016-11-26 10:30 The item is on transport to the country of destination

2016-11-25 17:47 The item is processed at the PostNL sorting center

2016-11-25 17:47 The item is at the PostNL sorting center

2016-11-25 15:41 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2016-11-23 10:44 The item has arrived in the transit airport

2016-11-23 01:12 The item is ready for shipment

2016-11-22 23:40 The item has left the originating country

2016-11-22 14:29 The item is received by the shipper in the originating country

2016-11-21 02:27 The Item is at the shippers warehouse

2016-11-21 02:09 The item is pre-advised

 

υπαρχει αλλος κολλημενος?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

με την nl post τι πιστευετε συμβαινει,τα δεματα του νοεμβριου κολλησαν,ενω του δεκεμβριου περπατανε και σε πολλους εφτασαν γρηγορα

εγω πιστευω ειναι ελλαδα και θα τα παρουμε τον ιανουαριο.

καποιος απο εμας πρεπει να παρει τηλεφωνο στα ελτα του αεροδρομιου μου φαινεται..δεν γινεται να ανοιγουν τους σακους του δεκεμβριου και τους σακους απο 1-20 Νοεμβρη να τους εχουν κλειστους ακομα και να περιμενουν, ελεος τοσο ανοργανωσια..?

Υ.Γ. - εχω παραλαβει σχεδον ολες τις παραγγελιες που φυγανε απο Ολλανδια τελη Νοεμβρη και αρχες Δεκεμβρη.

Edited by cryptonakias13
Link to comment
Share on other sites

RS*********NL, δεμα απο βικμαλλ

 

2016-11-25 17:47 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

2016-11-26 10:30 The item is on transport to the country of destination

2016-11-25 17:47 The item is processed at the PostNL sorting center

2016-11-25 17:47 The item is at the PostNL sorting center

2016-11-25 15:41 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2016-11-23 10:44 The item has arrived in the transit airport

2016-11-23 01:12 The item is ready for shipment

2016-11-22 23:40 The item has left the originating country

2016-11-22 14:29 The item is received by the shipper in the originating country

2016-11-21 02:27 The Item is at the shippers warehouse

2016-11-21 02:09 The item is pre-advised

 

υπαρχει αλλος κολλημενος?

 

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2016-12-11 19:50

2016-11-17 01:37

 

NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2016-12-11 19:51

2016-11-17 09:29

 

The item is on transport to the country of destination

2016-11-17 01:37

 

The item is processed at the PostNL sorting center

2016-11-17 01:37

 

The item is at the PostNL sorting center

2016-11-15 02:28

 

The item is ready for shipment

2016-11-11 14:49

 

The item is pre-advised

2016-11-10 13:18

 

The Item is at the shippers warehouse

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καποιος απο εμας πρεπει να παρει τηλεφωνο στα ελτα του αεροδρομιου μου φαινεται..δεν γινεται να ανοιγουν τους σακους του δεκεμβριου και τους σακους απο 1-20 Νοεμβρη να τους εχουν κλειστους ακομα και να περιμενουν, ελεος τοσο ανοργανωσια..?

Υ.Γ. - εχω παραλαβει σχεδον ολες τις παραγγελιες που φυγανε απο Ολλανδια τελη Νοεμβρη και αρχες Δεκεμβρη.

 

και περσι το ιδιο εγινε παραγγελια νοεμβριου ελαβα σε 2,5 μηνες και εφτασε σπασμενο.ισως εφτασαν ελλαδα τα δεματα απλα δεν εχουν χρονο και ατομα να τα σκαναρουν και μαλλον ειναι στον ιδιο σακο εκτος αν δεν εχουν φυγει απο ολλανδια καθολου απιθανο,εγω λεω καλυτερα να περιμενουμε μην τους ζαλιζουμε,και τα παιδια σιγουρα δεν θελουν να συμβαινει αυτο

Edited by ZMA
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...