Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαίρεται! Έχω τα παρακάτω πακέτα που καθυστέρησαν πολύ. Έχω παραλάβει 3 παραγγελίες που γίνανε αργότερα στον μήνα, αλλά αυτά τα πακέτα έχουν καθυστερήσει. Ακόμη, τα στάτους έχουν κολλήσει. Τελευταία ενημέρωση 20/11 και 27/11. Το περιεχόμενο αφορά ηλεκτρονικό τσιγάρο. Το ένα πακέτο έχει βάρος 170γρ. Και περιεχόμενο αξίας 12€. Το άλλο πακέτο έχει βάρος 350γρ. Και περιεχόμενο αξίας 35€. Επίσης, έχουν σταλεί με διαφορετικές εταιρίες, PostNL, China post. Καμία κουβέντα για συμπαράσταση; δεν περιέχει μπαταρίες.

 

Tracking ID RS698269246NL

sky56.cn

2016-11-13T19:48:00 The Item is Received from Customer.

2016-11-13T22:27:00 The Item is Arrived at facility.

2016-11-14T04:00:00 The item is pre-advised.

2016-11-14T09:12:00 The Item is Departed from facility.

2016-11-14T12:27:00 The Item is Arrived at Airport.

2016-11-16T09:17:00 The Item is Departed from Airport.

2016-11-20T12:09:00 The item is at the PostNL sorting center.

2016-11-21T08:57:00 The item is on transport to the country of destination, GREECE

 

elta

2016-11-20T12:09:00 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ.

 

Tracking ID BJ14789545656401

sky56.cn

2016-11-12T08:42:00 Electronic information, receive.

2016-11-12T10:42:00 Small package Center, receive.

2016-11-13T01:42:00 Parcel centre,sealing.

2016-11-13T03:16:00 Small package Center, left.

2016-11-14T11:16:00 Exchange Bureau, have been exported to open.

2016-11-15T05:19:00 Exchange Bureau, have been exported directly.

2016-11-15T10:52:00 Transit Center, left hand navigation.

2016-11-27T02:32:00 GREECE, the transfer of customs.

2016-11-27T10:52:00 GREECE, Arrived.

 

elta

δεν εμφανίζει κάτι.

Edited by afouksereis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λέω να παραγγείλω ένα ΗΤ για να δοκιμάσω την θεωρία σου ;)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7004187#post7004187

Ειναι διαπιστωμενο πλεον, ουτε Ευρωπαϊκες νομοθεσιες, ουτε οδηγιες, ουτε μαγαζατορες, αυτος ο *ερατας ηταν.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7004187#post7004187

Ειναι διαπιστωμενο πλεον, ουτε Ευρωπαϊκες νομοθεσιες, ουτε οδηγιες, ουτε μαγαζατορες, αυτος ο *ερατας ηταν.

 

Περισσότερο για κανονικά τσιγάρα ενδιαφέρεται αυτός. Το ΗΤ τι τον καίει; Αν έχει μυαλό και θέλει να βγάλει φράγκα, ας φτιάξει πιστοποιημένο υγρό καλής ποιότητας για ΗΤ. Εγώ τουλάχιστον υγρό ο,τι να 'ναι απο την Κίνα δεν θα έφερνα.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο για κανονικά τσιγάρα ενδιαφέρεται αυτός. Το ΗΤ τι τον καίει; Αν έχει μυαλό και θέλει να βγάλει φράγκα, ας φτιάξει πιστοποιημένο υγρό καλής ποιότητας για ΗΤ. Εγώ τουλάχιστον υγρό ο,τι να 'ναι απο την Κίνα δεν θα έφερνα.

Έχει και παραέχει, βγάζει το iqos. http://www.insider.gr/epiheiriseis/emporio/21723/ilektroniko-tsigaro-vgazei-i-papastratos

Έχει κάνει μεγάλη επένδυση και αυτό είναι μόνο η αρχή. Αν και μας τσούζουν όλους εδώ μέσα οι τελευταίες εξελίξεις, οφείλω να παραδεχτώ ότι έχει κάνει κίνηση ματ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχει και παραέχει, βγάζει το iqos. http://www.insider.gr/epiheiriseis/emporio/21723/ilektroniko-tsigaro-vgazei-i-papastratos

Έχει κάνει μεγάλη επένδυση και αυτό είναι μόνο η αρχή. Αν και μας τσούζουν όλους εδώ μέσα οι τελευταίες εξελίξεις, οφείλω να παραδεχτώ ότι έχει κάνει κίνηση ματ.

Έτσι εξηγείται. Ο μόνος τρόπος να πουλήσει αυτό το πανάκριβο κατασκεύασμα είναι να κυνηγήσει τις εισαγωγές ΗΤ. Ή τουλάχιστον έτσι νομίζει. Τα ελληνικά μαγαζια πουλάνε πολύ φθηνότερα και μεγαλύτερης διάρκειας ζωής ΗΤ.

 

Επιμένω πάντως οτι περισσότερο κυνηγάει τα λαθραία κανονικά τσιγάρα. Αυτά έχουν πλημμυρίσει την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι εξηγείται. Ο μόνος τρόπος να πουλήσει αυτό το πανάκριβο κατασκεύασμα είναι να κυνηγήσει τις εισαγωγές ΗΤ. Ή τουλάχιστον έτσι νομίζει. Τα ελληνικά μαγαζια πουλάνε πολύ φθηνότερα και μεγαλύτερης διάρκειας ζωής ΗΤ.

 

Επιμένω πάντως οτι περισσότερο κυνηγάει τα λαθραία κανονικά τσιγάρα. Αυτά έχουν πλημμυρίσει την αγορά.

 

ακριβώς αυτά κυνηγάει, εξού και το μηχάνημα που σκανάρει κονταίηνερ , η μεγάλη ποσότητα λαθραίων περνάει από το λιμάνι, όχι από τα αεροδρόμια

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παλίκαρε μου . Αναμένοντας λοιπόν το κουστουμάκι !!! Ελπίζω τουλάχιστον οι δάσμοι να αξίζουν να πληρωθούν και να μην χρειαστεί να αρνηθώ το δεματάκι

Απο ότι είδα στα ελτα λέει ότι εφτασε στο ΚΔ Θεσσαλονίκης..δεν γράφει εαν μπήκε ΥΕΔ.. Αν και για να άργησε τόσο πιθανόν μπηκε.εύχομαι να μην μπηκε ομως

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου επειδή με τσάκωσαν και εμένα. Πόσο κόστιζε το κινητό σου και έβαλαν 50 ευρώ? Το δικό μου doogee t5 έχει 190 στο Gear best friend πόσο περίπου να υπολογίζω?

 

54,50 ήταν τελικά το τελωνείο για ένα Xiaomi Redmi Note 3 PRO.

Τους ζήτησα στα ΕΛΤΑ να δω πόσο το είχαν κοστολογήσει, και μου έδειξαν ένα εκτυπωμένο screenshot από το minideal που είχε μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά του τελωνείου, με τιμή 161,50.

Εγώ το είχα πάρει γύρω στα 165 από Vickmall.

 

Επίσης μου είπαν ότι πρώτη φορά βλέπουν συστημένο δέμα να έρχεται με δασμούς.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7004187#post7004187

Ειναι διαπιστωμενο πλεον, ουτε Ευρωπαϊκες νομοθεσιες, ουτε οδηγιες, ουτε μαγαζατορες, αυτος ο *ερατας ηταν.

Όχι ρε παιδιά τα δέματα μας δν είναι σε κοντέινερ! Αυτό είναι για τα λαθραία τσιγάρα, χαλαρωστε.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@vabiris

 

Εδω μεσα φιλε μου εχουν ξεφυγει ορισμενοι!!!:lol::lol:

 

Αλλοι δηλωνουν τελωνειακοι......αλλοι μαλλον τους συμφερει να μην αγοραζει το ευρυ κοινο απευθειας απο κινα για να πουλανε με προμυθεια......αλλοι το παιζουν ξερολες......αστα να πανε!!!!:lol::lol:

 

Δηλαδα αστα να πανε!!!

 

Δεν αμφισβητω οτι τον τελευταιο μηνα καποια δεματα μπηκαν τελωνειο αλλα απο εκει και περα ο ογκος των δεματων δεν ειναι τετοιος ουτως ωστε καποιοι να το εκμεταλευονται σκορποντας τον τρομο....εκει που τους περνει φυσικα!!!

 

Εγω παντως θα σταματησω να αγοραζω απο Κινα οταν και αν (ποτε των ποτων δηλαδη) βαση προσωπικης εμπειριας ενα ποσοστο ανω του 20% τουλαχιστον μπαινει αποδεδειγμενα στο τελωνειο και οχι επειδη το λεει καποιος που μπορει να εχει και τους λογους του εδω μεσα!!!

Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά τα δέματα μας δν είναι σε κοντέινερ! Αυτό είναι για τα λαθραία τσιγάρα, χαλαρωστε.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Επίσης, τα δέματά μας έρχονται με αεροπλάνα στο Ελ. Βενιζέλος, όχι με "βαπόρια" στο λιμάνι του Πειραιά... :p

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΣΠΑ!!!

 

Για να ασχοληθούμε κ λίγο με το θέμα αυτό το ρημαδι το tracking 10 σχεδόν μέρες δεν έχει βγάλει despatched to overseas .

 

 

 

-------------

30/11/2016 13:51 - Track added

02/12/2016 15:14 - Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

 

Δε βιαζομαι αλλά είναι από aliexpress με Singapore κ επειδή δν μεσολαβεί το PayPal , λέω να του τα χωσω του πωλητή!

 

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by vabiris
Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια ειμαι και εγω με δεμα απο aliexpress με ημερομηνια λιγο μετα απο εσενα.......αυτην την περιοδο λογο ογκου δεματων θελει υπομονη!!!

 

Track_Items_Singapore_Post.png

Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Κρυψε τον αριθμο τρακ......προχθες ο αλλος δηλωσε ευθαρσως τελωνειακος εδω μεσα!!!

Μπάά, αν ήταν σιγά μη το δήλωνε!

Link to comment
Share on other sites

06-11-2016 09:57 The item is on transport to the country of destination GREECE

04-11-2016 23:31 The item is at the PostNL sorting center

27-10-2016 07:21 The item is pre-advised

 

απο 6 νοεμβριου ακομα να φτασει Ελλαδα, το ιδιο και αλλο 1 με αναχωρηση απο Ολλανδια 13/11 ..εχει μαθει κανεις τι γινεται??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Είχα κάνει μια παραγγελία από χονγκ κονγκ με dhl και προφανώς το σταμάτησαν ! Αυτό που πλήρωσα εγω είναι 147€ ! Όταν θα υπολογίσουν το φόρο που θα κληθω να πληρωσω θα αφορά και τα μεταφορικά και την ασφάλεια ? Γτ αν είναι έτσι ξεπερνά τα 150€ που είναι και το όριο για να μην πληρώσεις και δασμούς ! Αν κάποιος ξέρει κάτι ας ενημερώσει
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

https://trendresources.aliexpress.com/store/1806090?spm=2114.12010108.0.0.Cje4Zj

Αυτος ειναι απο aliexpress που στελνει με δικο του τροπο γρηγορα με DHL χωρις προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

Άλλο κουλό πάλι :blink: Δυο δέματα μου για Κρήτη(!) που χθες έκλεισαν από αεροδρόμιο Αθήνας και λέω εντάξει καλά είμαστε,σήμερα το πρωί εμφανίστηκαν στο ΚΔ Θεσσαλονίκης(!!!) :blink::blink:
μην μου λες τετοια φιλε μου και περιμενω και εγω στο ηρακλειο κατι μπαταριες αξιας 7 ευρω ,,ενα ταμπλετ αξιας 20 ευρω μια θηκη αξιας 3 ευρω και ενα κινητο αξιας 60 ευρω....Οι δυο πρωτες απο ebay και οι αλλες απο dx και light in the box.....στις 2 πρωτες δεν εχω track number στις αλλες 2 εχω track number....Οι ανθρωποι πρεπει να ειναι πολυ ****** αν ξεκινησουν να κανουν τετοια κολπα τωρα,,,,σιγα σιγα θα παρει η μπαλα και τα νησια ,,,,και θα τα στελνουν θεσσαλονικη τωρα γιατι δεν μπορουν να φορολογησουν στο αεροδρομειο,,,,,χωρια την καθυστερηση που περιμενουμε να ερθει η παραγγελια ,,,,πρεπει να περιμενουμε και αλλες 10-15 μερες να καθεται στο τελωνειο δηλαδη?????Φανταστειτε να θελει καποιος μια παραγγελια να την κανει δωρο τωρα τις γιορτες,,,,,ενω υπολογιζει κανεις να παρραγειλει εναμησι περιπου μηνα πριν για να την εχει χριστουγεννα ,,,,να περιμενει δηλαδη κανεις αλλες 15 μερες περιπου στο τελωνειο και να πληρωσει αν πληρωσει και την φαπα και δασμους..... Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια επικοινωνιας μου με Gearbest για δεμα με postnl που ταξιδευει για ελλαδα απο 6/11 και ακομα ερχεται....αρχισα πλεον να τα χωνω ...και να ελπιζω μπας και ιδρωσει το αυτι του κινεζου, αν και η ευθυνη καθυστερησης εχει να κανει με τα ταχυδρομεια..

 

Thank you for contacting us.

 

We wish to take this opportunity to apologize to you for any inconvenience caused.

 

We had informed logistics to investigate your package. We kindly wish you wait until 2016,Dec 29, if you still do not receive your package on expiration date, we consider your package is lost on way to your destination by the courier company, please feel free to contact us, we will give you some compensation, please rest assured, we will do our best to help you.

 

Now, your package is still on the way to your destination, we kindly wish you to wait and then receive your package soon.

 

Thanks for your understanding and assistance. please feel free to contact us anytime.

 

Κοινως προσπαθει να κερδισει χρονο και θα το θεωρηση χαμενο κατα τις 29/12 η παραγγελια εγινε στις 25/10

Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς sellers που στέλνουν με EU Express (DHL-DPD-GLS-ACS) χωρίς τελωνειο παραλαβή στην Ελλάδα με κούριερ όπως ο seller που έστειλε ο φίλπς λίγο πιο πάνω;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς sellers που στέλνουν με EU Express (DHL-DPD-GLS-ACS) χωρίς τελωνειο παραλαβή στην Ελλάδα με κούριερ όπως ο seller που έστειλε ο φίλπς λίγο πιο πάνω;

 

Φιλε μιλησα τωρα εγω μαζι του στο σκαιπ και μου ειπε ειναι 100% χωρις τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

Με παραξένεψε το γεγονός στον συγκεκριμένο ότι τα δίνει πολυυυυ φθηνά και εχει και ευρωπαικό service και γρήγορα μεταφορικά θεός ο τύπος
Link to comment
Share on other sites

μην μου λες τετοια φιλε μου και περιμενω και εγω στο ηρακλειο κατι μπαταριες αξιας 7 ευρω ,,ενα ταμπλετ αξιας 20 ευρω μια θηκη αξιας 3 ευρω και ενα κινητο αξιας 60 ευρω....Οι δυο πρωτες απο ebay και οι αλλες απο dx και light in the box.....στις 2 πρωτες δεν εχω track number στις αλλες 2 εχω track number....Οι ανθρωποι πρεπει να ειναι πολυ ******* αν ξεκινησουν να κανουν τετοια κολπα τωρα,,,,σιγα σιγα θα παρει η μπαλα και τα νησια ,,,,και θα τα στελνουν θεσσαλονικη τωρα γιατι δεν μπορουν να φορολογησουν στο αεροδρομειο,,,,,χωρια την καθυστερηση που περιμενουμε να ερθει η παραγγελια ,,,,πρεπει να περιμενουμε και αλλες 10-15 μερες να καθεται στο τελωνειο δηλαδη?????Φανταστειτε να θελει καποιος μια παραγγελια να την κανει δωρο τωρα τις γιορτες,,,,,ενω υπολογιζει κανεις να παρραγειλει εναμησι περιπου μηνα πριν για να την εχει χριστουγεννα ,,,,να περιμενει δηλαδη κανεις αλλες 15 μερες περιπου στο τελωνειο και να πληρωσει αν πληρωσει και την φαπα και δασμους.....

Ευελπιστώ ότι έγινε απλά λάθος... Αν και δύσκολο..

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να ρωτησω για το τελωνειο εχω παραγγειλει κινητο για τον πατερα μου αξιας 13€ και ξερω οτι εχει ατελεια για δασμο και φπα αν περασει τελωνειο .Τους στελνω την αποδειξη απο το paypal οτι πληρωσα 13 € και εκτυπωνω απο το σαιτ που το πηρα που γραφει οτι πραγματι κανει 13€
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...