Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε! Γιατί μονόδρομος οι ευρωπαϊκές αποθήκες!; Έχει πραγματικά πάρει μεγαλη έκταση το θέμα και πιστεύω ότι δεν πρέπει όπως και όλοι οι άλλοι εδώ μεσα! Το κακό πέρασε απο τι φένεται!
Μακαρι να εχεις δικιο και εγω αυτο θελω ,,,,μακαρι να ειναι μπορα και να περασει,,θα φανει οριστικα πλεον μεσα στον δεκεμβρη που θα ειναι η φουρια των δεματων απο παραγγελιες....αλλιως αμα συνεχιστει και τοτε παει να πει οτι θα ειναι οριστικο πλεον...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πααααααρα πολυ ομορφαααα.....

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-10-2016 06:46 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 22-11-2016 09:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 22-11-2016 12:34 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

και το δικο μου ευτυχως κομπλε.

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 06-11-2016 20:15 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 22-11-2016 07:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 22-11-2016 09:47 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 22-11-2016 11:28 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να εχεις δικιο και εγω αυτο θελω ,,,,μακαρι να ειναι μπορα και να περασει,,θα φανει οριστικα πλεον μεσα στον δεκεμβρη που θα ειναι η φουρια των δεματων απο παραγγελιες....αλλιως αμα συνεχιστει και τοτε παει να πει οτι θα ειναι οριστικο πλεον...

Μην το δενεις και σχοινί κορδόνι... Πέρσι τα πακέτα με postnl 3 μήνες μας ταλαιπωρούσαν με τα τελωνεία... Ποτέ δεν ήταν οριστική αυτή η κατάσταση και ποτέ δεν θα γίνει για πολλούς λόγους.

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια μικρή παράκληση: Όσοι γράφετε πως αποφύγατε το τελωνείο πείτε μας τι περιμένετε γιατί άλλο να περιμένεις π.χ smartphone κι άλλο ακουστικά.
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με την postnl μετά την αποστολή από ολλανδια πόσες μέρες κάνει να έρθει ελλαδα?

Δεν είναι στάνταρ, διάβασε τον οδηγό

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με την postnl μετά την αποστολή από ολλανδια πόσες μέρες κάνει να έρθει ελλαδα?

 

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα.....!!!!!ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε τα 3€ σε ποια περιπτωση χρεώνονται; Όταν ανοίγεται το δέμα στο τελωνείο; Η εγκύκλιος ανέφερε οτι δεν είναι ξεκάθαρη η χρέωση χωρίς να την κρίνει παράνομη;

Σε δεμα γνωστού μου αξιας 1$, το οποίο μου λέει δεν ανοίχτηκε, έγινε η παραπάνω χρέωση.

Το δέμα πάνω έχει σφραγίδα "απλουστευμένη διαδικασία ταχυδρομικών δεμάτων" και έχουν γράψει πανω να εισπραχθούν τέλη εκτελωνισμού 3€ όπως φαίνεται στην εικόνα.

βάζω και την εικόνα με την δήλωση της αξίας του.

 

http://i.imgur.com/qJh1mpA.jpg

http://i.imgur.com/m97w0v4.jpg

 

ps. το τρακινγκ δεν έλεγε τιποτα για τελωνείο.

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-11-2016 12:42 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-11-2016 15:15 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-11-2016 08:55 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 11-11-2016 12:20 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 12-11-2016 07:45 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 14-11-2016 07:17 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

 

 

κακώς τα πλήρωσε απόδειξη του δώσανε;

Link to comment
Share on other sites

........Να αγιασει το στομα σου φιλε καλα λες παιρνουν τηλ.. και αυτοκαρφωνονται και παιρνουν και αλλους μαζι τους.....στο τελος οπως παει η δουλεια και να ηταν προσωρινο το φαινομενο του τελωνειου ,,απο τα πολλα τηλεφωνα που παιρνουν στο τελος θα ειναι μονιμο το τελωνειο λογω ψψψψ και μπουρου μπουρου μιας και δεν θελουμε και πολυ να αυτοκαρφωθουμε και να μας παρουν χαμπαρι στο τελος......Σταματησετε να παιρνετε τηλεφωνα δεν οφελει πουθενα οποιος ειναι να πληρωσει θα πληρωσει και μπορει να ειμαι και εγω μεσα οπως ολοι μας,,,και οσοι τελεφωνουν για καθυστερησεις το ιδιο και το αυτο ειναι ο υπαλληλος δεν μπορει να σου πει κατι παραπανω λογω οτι υπαρχει μεγαλος ογκος δεματων,,,,,οταν ειναι να ερθει θα ερθει,,,,,νομιζετε οτι ειναι χαζοι και δεν ξερουν οτι στην ουσια παιρνετε για να μαθεται αν περασει τελωνειο και ας μην ρωτατε,,το καταλαβαινουν ομως και ψυθιριζεται παντου εκει....Σταματηστε να τηλεφωνατε,,,,,Μονοδρομος πλεον οι ευρωπαικες αποθηκες αν και δεν υπαρχουν ολα τα προιοντα εκει αλλα δεν γινεται αλλιως.

Δε πιστεύω νσ αναφέρεσαι σε μένα...Ανησυχώ για τελωνείο,αλλά κυρίως μην παράπεσε το δέμα.Καθαρά κ μόνο για την καθυστέρηση τηλεφώνησα.Κ αυτό γιατί όπως προείπα έχω κάνει πολλές παραγγελίες κ πρώτη φορά μένει στο Κ.Δ. τόσες μέρες.Να μην επαναλαμβανόμαστε.Κ αν θεωρείς ότι παίρνουμε κι άλλους στο λαιμό μας,να σου ζητήσουμε εκ των προτέρων συγνώμη...

Ποιοι είναι οι νεοέλληνες που μιλάνε εκ του ασφαλούς...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά μια μικρή παράκληση: Όσοι γράφετε πως αποφύγατε το τελωνείο πείτε μας τι περιμένετε γιατί άλλο να περιμένεις π.χ smartphone κι άλλο ακουστικά.

 

Παρέλαβα mi5 την παρασκευή χωρίς κανένα πρόβλημα.Κ περιμένω ακόμα ένα που βρίσκεται κάπου Θεσ/κικη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δε πιστεύω νσ αναφέρεσαι σε μένα...Ανησυχώ για τελωνείο,αλλά κυρίως μην παράπεσε το δέμα.Καθαρά κ μόνο για την καθυστέρηση τηλεφώνησα.Κ αυτό γιατί όπως προείπα έχω κάνει πολλές παραγγελίες κ πρώτη φορά μένει στο Κ.Δ. τόσες μέρες.Να μην επαναλαμβανόμαστε.Κ αν θεωρείς ότι παίρνουμε κι άλλους στο λαιμό μας,να σου ζητήσουμε εκ των προτέρων συγνώμη...

Ποιοι είναι οι νεοέλληνες που μιλάνε εκ του ασφαλούς...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Παρέλαβα mi5 την παρασκευή χωρίς κανένα πρόβλημα.Κ περιμένω ακόμα ένα που βρίσκεται κάπου Θεσ/κικη :lol:

δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα ,,, γενικα μιλαω...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου φαίνεται πρέπει να πούμε και ευχαριστώ στην postnl για την καθυστέρηση. Ξεκολησαν και έρχονται και δεν περνάνε και τελωνείο.

Το θέμα τελωνείο πιστεύω έκλεισε και γυρίσαμε στις παλιές καλές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα τελικά μετά την καθυστέρηση από postnl.

Αγορά το drone Hubsan H501s από gearbest.

Χωρίς τελωνείο, κανένα πρόβλημα.

Το μόνο που μου ξένισε είναι ότι είχαν κολλήσει ένα κίτρινο αυτοκόλλητο πάνω στο πακέτο που έγραφε "goods not fulfilling the conditions laid down in articles 28 and 29 of the treaty on the functioning of the european union".

Τεσπα τέλος καλό όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα τι πιστεύω αλλά τι προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις. Δεν σχολίασα τις χρεώσεις που έγιναν στα δέματα που σταμάτησαν αλλά έγραψα αυτά που ισχύουν. Άλλωστε, στο κεφάλαιο 8 του οδηγού της υπογραφής μου υπάρχουν όλες οι διατάξεις της τελωνειακής νομοθεσίας.

 

Επαναλαμβάνω ότι τα 3€ που χρεώνουν τα ΕΛΤΑ είναι το τέλος παρουσίασης και όχι φόρος ή δασμός.

Το τέλος αυτό όπως και τα υπόλοιπα των ΕΛΤΑ (4€, 8€, 10€) αναφέρονται στην από 21/7/2011 εγκύκλιο της ΕΕΤΤ και δεν έχουν καταργηθεί. Στην ίδια εγκύκλιο γίνεται αναφορά στο τέλος παρουσίασης των 3€ και στις ενέργειες της ΕΕΤΤ, για το θέμα αυτό, αλλά δεν φαίνεται να έχει εκδοθεί καμία απόφαση σχετική.

 

Άλλωστε, και το link του ISisnet που παραπέμπεις δεν αναφέρει τίποτε για τα τέλη των ΕΛΤΑ.

 

Χωρις επισημο χαρτι εισπραξης , σε καποια τσεπη πανε αυτα ........ τα τσιπουρα του ταχυδρομου .....

 

 

Η ΕΕΤΤ έχει γίνει αποδέκτης σημαντικού αριθμού καταγγελιών καταναλωτών σχετικά με την επιβολή πρόσθετων χρεώσεων κατά τον εκτελωνισμό ταχυδρομικών αντικειμένων προέλευσης εξωτερικού (χώρες εκτός ΕΕ).

Για το λόγο αυτό και προκειμένου να μπορούν οι καταναλωτές να ελέγχουν τις σχετικές χρεώσεις και τα τέλη που τους επιβάλλονται, διευκρινίζονται τα ακόλουθα:

 

1) Η διαδικασία που εφαρμόζεται κατά τον εκτελωνισμό βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 22€, ή μη εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 45€.

2) Τα τέλη διακρίνονται στις εξής κατηγορίες:

Τέλη προς το Δημόσιο (δασμοί, ΦΠΑ, ΔΕΤΕ)

 

Τα τέλη αυτά καταβάλλονται ανεξαρτήτως του παρόχου που έχει αναλάβει τη διακίνηση της αποστολής. Τα αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 350€ υπόκεινται σε κατ’ αποκοπήν δασμό 3,5%, εκτός κι αν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον εκτελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους. Ως εμπορεύματα μη εμπορικού χαρακτήρα θεωρούνται εκείνα που περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη, χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία, λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους, (μικρή) προορίζονται, χωρίς καμία αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών. Για αξίες από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ. Αν η αξία του αντικειμένου είναι πάνω από 150€ τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί.

Τέλη εκτελωνισμού από ΕΛ.ΤΑ.

 

Τα τέλη που προβλέπονται στον τιμοκατάλογο των ΕΛ.ΤΑ. είναι:

 

• «Τέλος εκτελωνισμού» : 8€ για τα αντικείμενα που εκτελωνίστηκαν και εκδόθηκε γι’ αυτά τελωνειακή διασάφηση, ανεξάρτητα από το αν πρόκειται για αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου ή δέματα.

 

• «Τέλος διαχείρισης δασμών» : 4€, πλέον των τελών εκτελωνισμού, για τα αντικείμενα που εκτελωνίστηκαν και εκδόθηκε γι’ αυτά τελωνειακή διασάφηση, η οποία δεν είναι «ατελής» αλλά προβλέπει την είσπραξη από τον παραλήπτη τους και την απόδοσή τους στις Τελωνειακές Αρχές δασμών ή φόρων από τα ΕΛΤΑ.

 

• «Τέλος αναθεώρησης δασμών» : 10€ πλέον των τελών εκτελωνισμού και των τελών διαχείρισης δασμών μόνο στην περίπτωση που ο παραλήπτης επιθυμεί την αναθεώρηση των δασμών που περιλαμβάνονται στην τελωνειακή διασάφηση για τα αντικείμενα που εκτελωνίστηκαν.

Τέλη εκτελωνισμού από εταιρεία ταχυμεταφορών

 

• Εργατικά και έξοδα αποθήκευσης

 

• Αμοιβή εκτελωνιστή, που συνήθως ξεκινά από τα 50 - 60€ και αυξάνει ανάλογα με την αξία του τιμολογίου

 

Εναλλακτικά ο παραλήπτης μπορεί να χρησιμοποιήσει δικό του εκτελωνιστή ή να κάνει τον εκτελωνισμό ο ίδιος. Σε αυτή την περίπτωση, δεν πληρώνει αμοιβή εκτελωνιστή στην εταιρεία ταχυμεταφορών, αλλά απαιτείται η «Έκδοση Διατακτικής» με κόστος από 0€ μέχρι 35€, συν το κόστος του τρίτου εκτελωνιστή (αν υπάρξει).

3) Τα ταχυδρομικά αντικείμενα εξωτερικού είτε διακινούνται από τα ΕΛ.ΤΑ. είτε από εταιρείες ταχυμεταφορών, οφείλουν να επιδίδονται στη διεύθυνση του παραλήπτη.

4) Σε κάθε περίπτωση οι καταναλωτές οφείλουν να ενημερώνονται από τους τιμοκαταλόγους των εταιρειών για τα ισχύοντα τέλη.

 

 

Κατόπιν καταγγελιών καταναλωτών σχετικά με την επιβολή από τα ΕΛΤΑ «τέλους παρουσίασης στο τελωνείο» στα «τελωνειακώς ελεύθερα» ταχυδρομικά αντικείμενα, η ΕΕΤΤ διερεύνησε τη νομιμότητα του εν λόγω τέλους κατά τον εκτελωνισμό των εισερχόμενων ταχυδρομικών αντικειμένων από χώρες εκτός ΕΕ, σύμφωνα με τα οριζόμενα στις σχετικές διατάξεις της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης και του εθνικού κανονιστικού πλαισίου.

Ως αποτέλεσμα, έκρινε ότι τα ΕΛΤΑ δεν θα έπρεπε να επιβάλουν το συγκεκριμένο τέλος στους χρήστες. Σύμφωνα με το Ν. 3185/03, η ΕΕΤΤ κατέθεσε σχετική εισήγηση στον Υπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων για την επιβολή κύρωσης στα ΕΛΤΑ και σύστασης όπως εντός 2 μηνών προβούν στον επαναπροσδιορισμό των τελών που επιβάλλουν, κατά τρόπον ώστε να καθίσταται σαφής η νομική βάση επιβολής τους και να μην προκαλείται σύγχυση στον τελικό χρήστη.

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

οτι εισπρατει το ταχυδρομειο σε ολα κοβει αποδειξη. δεν υπαρχουν τσιπουρα και μεζεδες :)
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα το κινητο (redmi note 3 pro) που ειχε κολλήσει στο τελωνειο.Πληρωσα κανονικα τα του τελωνειου στα ελτα κλπ ...και οταν ανοιξα το δεμα στο σπιτι το κινητο ηταν χτυπημενο στην μια γωνια και ενα tempered glass που ηταν ηδη εγκατεστημενο στην οθονη ηταν σπασμενο...Δεν ξερω με ποιον να τα προτοβαλλω.Απαραδεκτοι!Υπαρχει κατι που μπορω να κανω να απευθυνθω καπου?

 

ΥΓ:Το κινητο το ειχα στειλει για service vickmall και γυριζοντας το σταματησαν στο τελωνειο...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μου συμβαινει το εξης περιεργο αν και εχω κανει πολλες αγορες από κινα, πρωτη φορα μου συμβαινει αυτό. Στη σελιδα της nl post βγαζει αυτά: ------------ 21-11-2016 08:57 The item is on transport to the country of destination GREECE

19-11-2016 20:57 The item is at the PostNL sorting center

14-11-2016 01:40 The item is pre-advised

Και στην σελιδα των ελτα μου βγαζει : Δεν υπάρχει καταχώριση για τον συγκεκριμενο αριθμο . Δε μου εχει ξανασυμβει ποτε κατι τετοιο να μη δειχνει το site των Ελτα : Αποστολη αντικειμενου στο εξωτερικο . Εγω πιστευω ότι χαθηκε, Καποια γνωμη ?

Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μου συμβαινει το εξης περιεργο αν και εχω κανει πολλες αγορες από κινα, πρωτη φορα μου συμβαινει αυτό. Στη σελιδα της nl post βγαζει αυτά: ------------ 21-11-2016 08:57 The item is on transport to the country of destination GREECE

19-11-2016 20:57 The item is at the PostNL sorting center

14-11-2016 01:40 The item is pre-advised

Και στην σελιδα των ελτα μου βγαζει : Δεν υπάρχει καταχώριση για τον συγκεκριμενο αριθμο . Δε μου εχει ξανασυμβει ποτε κατι τετοιο να μη δειχνει το site των Ελτα : Αποστολη αντικειμενου στο εξωτερικο . Εγω πιστευω ότι χαθηκε, Καποια γνωμη ?

 

Δε χάθηκε, απλά υπομονή και θα έρθει... ;) Πολύ πιθανό την Πέμπτη-Παρασκευή να έχει φτάσει Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δε χάθηκε, απλά υπομονή και θα έρθει... ;) Πολύ πιθανό την Πέμπτη-Παρασκευή να έχει φτάσει Ελλάδα.

 

Το θεμα είναι ότι τα ελτα δε βρισκουν τον αριθμο, ενώ ηδη κοντευει να φτασει ελλαδα, πρωτη φορα αυτό μετα από πολλες αγορες που εχω κανει, παντα εβγαζε αποστολή αντικειμενου στο εξωτερικο. Ποτε δεν το ειχαν τα ελτα ανυπαρκτο αριθμο. Θα δειξει, αν και νομιζω ότι κατι δε παει καλα

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μου συμβαινει το εξης περιεργο αν και εχω κανει πολλες αγορες από κινα, πρωτη φορα μου συμβαινει αυτό. Στη σελιδα της nl post βγαζει αυτά: ------------ 21-11-2016 08:57 The item is on transport to the country of destination GREECE

19-11-2016 20:57 The item is at the PostNL sorting center

14-11-2016 01:40 The item is pre-advised

Και στην σελιδα των ελτα μου βγαζει : Δεν υπάρχει καταχώριση για τον συγκεκριμενο αριθμο . Δε μου εχει ξανασυμβει ποτε κατι τετοιο να μη δειχνει το site των Ελτα : Αποστολη αντικειμενου στο εξωτερικο . Εγω πιστευω ότι χαθηκε, Καποια γνωμη ?

 

Δε χάθηκε, υπομονή. Όλα καλά ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα το κινητο (redmi note 3 pro) που ειχε κολλήσει στο τελωνειο.Πληρωσα κανονικα τα του τελωνειου στα ελτα κλπ ...και οταν ανοιξα το δεμα στο σπιτι το κινητο ηταν χτυπημενο στην μια γωνια και ενα tempered glass που ηταν ηδη εγκατεστημενο στην οθονη ηταν σπασμενο...Δεν ξερω με ποιον να τα προτοβαλλω.Απαραδεκτοι!Υπαρχει κατι που μπορω να κανω να απευθυνθω καπου?

 

ΥΓ:Το κινητο το ειχα στειλει για service vickmall και γυριζοντας το σταματησαν στο τελωνειο...

Πόσα πλήρωσες ?

Τι αξία ανέγραφε πάνω το πακέτο?

Μπορείς να ανεβάσεις την απόδειξη του ταχυδρομείου?

Αν το ξαναστείλεις δηλαδή για σέρβις θα ξαναπληρώσεις τελωνείο?

Έχεις πρόχειρο το tracking number?

Thank you, και sorry για τον καταιγισμό ερωτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη ανταλλακτικό που μπήκε τελωνείο.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RG298381187CN

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 20-10-2016 18:37 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-10-2016 14:51 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-11-2016 06:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15-11-2016 12:18 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 15-11-2016 14:30 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 15-11-2016 17:47 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 16-11-2016 02:10 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 17-11-2016 10:09 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

Παράξενο ότι έχει μέρες και μένει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα μολις Mi5 αγορασμενο 260 euro απο vickmall και αποστολη με sg post το οποιο μπηκε τελωνειο στις 14/11.

Πληρωσα 43 ευρω δασμους+12 ευρω εξοδα εκτελωνισμου.

https://drive.google.com/file/d/0B8eybflfsDfwd3BGWTdzbF9JYjg/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B8eybflfsDfwWlNpVzV2ZmVhOWs/view?usp=sharing

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...