Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το μαγαζι σιγουρα δεν εχει σχεση

αν εχει σταλει με απλο ταχυδρομειο επισης δεν εχει σχεση

αν ειναι με κανα κουριερ τοτε ειναι στανταρακι το τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απο gearbest με czech post αλλα αμφιβαλω αν παιζει ρολο...

σιγουρα θα πληρωσω αλλα ποσο...

 

έχει να πέσει για όλους μας κλάμα δηλαδή....:(

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Οποιος αλλοσ του μπει τελωνειο ασ το γραφει να βλεπουμε τι γινεται καθως τελευταα 4 ημερο εχουμε παυση κρουσματων:happy:
Link to comment
Share on other sites

Οποιος αλλοσ του μπει τελωνειο ασ το γραφει να βλεπουμε τι γινεται καθως τελευταα 4 ημερο εχουμε παυση κρουσματων:happy:

Βασικά μας ενδιαφέρει ποιός θα πληρώσει τελικά τελωνείο.

Και ένα screenshot της απόδειξης από όποιον δε βαριέται θα ήταν πολύ χρήσιμο. (για μελλοντική αναφορά)

Link to comment
Share on other sites

έχει να πέσει για όλους μας κλάμα δηλαδή....:(

 

Μηπως....λεω μηπως αυτο συμβαινει λογο του οτι ερχονται γιορτες και μυριστηκαν €€€ ?

Εκτος και αν τους ηρθε αναλαμπη και ανοιγουν μεγαλο αριθμο δεματων για να δουν τι παιζει

γιατι ο ογκος που ερχεται ειναι μεγαλος !!!

BTW περιμενω και εγω 2 τηλεφωνα απο vickmall και σημερα ειδα οτι ειναι σε κατασταση : Despatched to overseas (Country code: GR)

Αγορα απο τις 9-11. Και οχι τιποτα αλλο , αλλα το ενα ειναι για δωρο στο βαφτηστηρι μου

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Απλα πραγματα , αμα συνεχισει η κατασταση και βαρανε στο κεφαλι απο δω και περα , τοτε πλεον οι ευρωπαικες αποθηκες γινονται μονοδρομος .

Ας περιμενουμε να δουμε πως θα παει και εαν θα ατονισει ή οχι .

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτες τις μερες εγιναν προσληψεις τελωνειακων..ισως και αυτο παιζει το ρολο του.

 

Μπορεί να μην παίζει και κανένα ρόλο.

Μπορεί όντως να τους έβαλαν και να τους έδειξαν πως γίνεται "by the book" η διαδικασία.

Μπορεί κάποιος καινούριος προϊστάμενος/διευθυντής να έδωσε/άλλαξε οδηγίες για πιο ενδελεχείς ελέγχους.

Μπορεί να ήταν λόγω επίσκεψης προέδρου εκείνες της μέρες (ναι ναι έχουν γραφτεί και αυτά).

Μπορεί να αραδιάζω χαζομάρες... :rolleyes:

Για μένα, ασχέτως με το τι θα γίνει με την δική μου παραγγελία, θα το διπλο-τριπλο-τετραπλοσκεφτώ να ξαναπάρω κάτι από χώρα Εκτός ΕΕ.

Καλά δε για παραγγελίες φίλων (...έλα φίλε εσύ που ξέρεις από Κίνα κλπ...) απλά τέλος πλέον.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην παίζει και κανένα ρόλο.

Μπορεί όντως να τους έβαλαν και να τους έδειξαν πως γίνεται "by the book" η διαδικασία.

Μπορεί κάποιος καινούριος προϊστάμενος/διευθυντής να έδωσε/άλλαξε οδηγίες για πιο ενδελεχείς ελέγχους.

Μπορεί να ήταν λόγω επίσκεψης προέδρου εκείνες της μέρες (ναι ναι έχουν γραφτεί και αυτά).

Μπορεί να αραδιάζω χαζομάρες... :rolleyes:

Για μένα, ασχέτως με το τι θα γίνει με την δική μου παραγγελία, θα το διπλο-τριπλο-τετραπλοσκεφτώ να ξαναπάρω κάτι από χώρα Εκτός ΕΕ.

Καλά δε για παραγγελίες φίλων (...έλα φίλε εσύ που ξέρεις από Κίνα κλπ...) απλά τέλος πλέον.

 

Εχεις δικιο.εγω θελω να παραγγειλω δυο κινητα ακομα note 4 θα πειμενω να δω τι γινετε με το δικο μου και πως παει η κατασταση.αν μπορουν παιδια που παραλαμβανουν χωρις θεμα τελωνειου κινητα και πραγματα μεγαλης αξιασ ασ μας πουν και αυτοι.να δουμε που κινειται το πραγμα περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Κατι που διαπιστωσα πριν λιγο

Περιμενω 2 πραγματα με SG post , το ενα φακελος με κατι αμελητεας αξιας , το αλλο κινητο απο Vickmall με δηλωμενη αξια 20$ .

Και τα 2 εφτασαν παρεα , αρα στον ιδιο σακο !

 

Πεμπτη Status

Απλος φακελος .........2016-11-17 17:49 Arrival at Destination Post (Country: GR))

κινητο.......................2016-11-17 17:49 Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

Σημερινο Status

Απλος φακελος........2016-11-20 10:51 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

κινητο.....................2016-11-17 17:49 Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

Απο αυτά καταλαβαινει καποιος οτι υπαρχει σαφης διαχωρισμός στα εισερχομενα μολις ανοιξει ο σακος στο αεροδρομιο

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Κατι που διαπιστωσα πριν λιγο

Περιμενω 2 πραγματα με SG post , το ενα φακελος με κατι αμελητεας αξιας , το αλλο κινητο απο Vickmall με δηλωμενη αξια 20$ .

Και τα 2 εφτασαν παρεα , αρα στον ιδιο σακο !

 

Πεμπτη Status

Απλος φακελος .........2016-11-17 17:49 Arrival at Destination Post (Country: GR))

κινητο.......................2016-11-17 17:49 Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

Σημερινο Status

Απλος φακελος........2016-11-20 10:51 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

κινητο.....................2016-11-17 17:49 Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

Απο αυτά καταλαβαινει καποιος οτι υπαρχει σαφης διαχωρισμός στα εισερχομενα μολις ανοιξει ο σακος στο αεροδρομιο

 

Αν διάβαζες την πρώτη σελιδα θα έβλεπες αυτο....

2. Είναι δυνατόν να παραλαβει κάποιος πριν από εμένα, ενώ η δική μου αποστολή προηγήθηκε;

 

Ναι. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που ευθύνονται γι αυτό, αλλά όσο είμαστε μέσα στο χρόνο παράδοσης που αναφέρει ο πωλητής, δε πρέπει να μας ενδιαφέρει το πότε και το γιατί παρέλαβε κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το τελωνείο: Και σε αμελητέας αξίας (προφανώς φάκελοι) δέματα έχουν γράψει πιο πίσω ή στο θέμα με τα τελωνεία ότι έχουν επιβληθεί φόροι ή έστω αυτά τα 3€ διαχείρισης.
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το τελωνείο: Και σε αμελητέας αξίας (προφανώς φάκελοι) δέματα έχουν γράψει πιο πίσω ή στο θέμα με τα τελωνεία ότι έχουν επιβληθεί φόροι ή έστω αυτά τα 3€ διαχείρισης.

 

Εχουμε εξηγησει οτι τα 3€ τα χρεωνουν παρανομα τα ελτα και ΟΧΙ το τελωνειο .

 

Αυτο ειναι τσαμπουκας με το ετσι θελω των ελτα που ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ

παλια ΟΛΑ τα εισερχομενα απο εξωτερικο εχαν αυτη την χρεωση στα ΕΛΤΑ για δέματα κάτω από 100 ευρώ κάπου στα 3 ευρώ .

ονομαζοταν «τέλος παρουσίασης στο τελωνείο» ( δες παρακατω )

 

ΑΛΛΑ

 

Κατόπιν καταγγελιών καταναλωτών σχετικά με την επιβολή από τα ΕΛΤΑ «τέλους παρουσίασης στο τελωνείο» στα «τελωνειακώς ελεύθερα» ταχυδρομικά αντικείμενα, η ΕΕΤΤ διερεύνησε τη νομιμότητα του εν λόγω τέλους κατά τον εκτελωνισμό των εισερχόμενων ταχυδρομικών αντικειμένων από χώρες εκτός ΕΕ, σύμφωνα με τα οριζόμενα στις σχετικές διατάξεις της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης και του εθνικού κανονιστικού πλαισίου.

Ως αποτέλεσμα, έκρινε ότι τα ΕΛΤΑ δεν θα έπρεπε να επιβάλουν το συγκεκριμένο τέλος στους χρήστες.

Σύμφωνα με το Ν. 3185/03, η ΕΕΤΤ κατέθεσε σχετική εισήγηση στον Υπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων για την επιβολή κύρωσης στα ΕΛΤΑ και σύστασης όπως εντός 2 μηνών προβούν στον επαναπροσδιορισμό των τελών που επιβάλλουν, κατά τρόπον ώστε να καθίσταται σαφής η νομική βάση επιβολής τους και να μην προκαλείται σύγχυση στον τελικό χρήστη.

 

Τραβα και τσακωσου

 

 

==================================

και η προιστορια απο το 11

====================================

Αναφορικά με το από 21.07.2011 Δελτίο Τύπου της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (Ε.Ε.Τ.Τ), που αφορά μεταξύ άλλων και στην 600/057/14.04.2011 Απόφασή της για το «τέλος παρουσίασης στο τελωνείο» κατά τον εκτελωνισμό δεμάτων και ταχυδρομικών αντικειμένων επιστολικού ταχυδρομείου από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, τα Ελληνικά Ταχυδρομεία διευκρινίζουν τα εξής:

Τα ΕΛ.ΤΑ. τηρούν πιστά τις υποχρεώσεις τους, που απορρέουν από την Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση και την ελληνική τελωνειακή νομοθεσία.

Το «τέλος παρουσίασης στο τελωνείο» (3€) εισπράττεται από τα ΕΛ.ΤΑ για την παροχή υπηρεσιών προσκόμισης των ταχυδρομικών αντικειμένων στο Τελωνείο στα "τελωνειακώς ελεύθερα" ταχυδρομικά αντικείμενα. Η προσκόμιση αυτή απαιτεί μια σειρά διαδικασιών που προβλέπονται από την ΚΥΑ 2014/78 (σύνταξη πρωτοκόλλου παραλαβής, σύνταξη πρακτικού αποσφράγισης κλπ), οι οποίες έχουν ιδιαίτερο κόστος.

Το προαναφερόμενο τέλος, όπως και όλα τα τέλη τα οποία επιβάλλονται και εισπράττονται υπέρ ΕΛ.ΤΑ. κατά τον εκτελωνισμό των ταχυδρομικών αντικειμένων, βάσει της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης, ανταποκρίνονται σε υπηρεσίες που τα ΕΛ.ΤΑ. προσφέρουν και το τέλος αυτό είναι γνωστό στους χρήστες από το ταχυδρομικό τιμολόγιο που βρίσκεται στα Ταχυδρομικά Καταστήματα και στην ιστοσελίδα του.

Τα ΕΛ.ΤΑ. έχουν υποστηρίξει τη νομιμότητα είσπραξης του παραπάνω τέλους ενώπιον της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων και θα συνεχίσουν ενώπιον του Υπουργού Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων προς τον οποίο εστάλη η παραπάνω απόφαση με την οποία η Ε.Ε.Τ.Τ. εισηγείται τις θέσεις της.

Οι θέσεις των ΕΛ.ΤΑ. ως Φορέα Παροχής Καθολικής Υπηρεσίας για τις παραπάνω υπηρεσίες έχουν ήδη κριθεί από το καταναλωτικό κοινό που τα εμπιστεύεται και στη διακίνηση ταχυδρομικών αντικειμένων εξωτερικού.

Είναι ευνόητο ότι τα ΕΛ.ΤΑ. θα σεβαστούν την απόφαση της εποπτεύουσας αρχής μόλις το θέμα τελεσιδικήσει.

ΕΛ.ΤΑ. Α.Ε.

27-07-2011

http://www.paspaase.gr/

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να είναι λαθος , αλλα νομιζω μια αιτια που το τελωνειο ψαχνει πελον τα εισαγομενα από κινα είναι ότι εγινε κοινο μυστικο πως ψωνιζουμε φτηνα από εκει και από ότι ειδα μαγαζια εκτος σκρουτζ εχουν φερει μειζου και ξιαομι !!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να είναι λαθος , αλλα νομιζω μια αιτια που το τελωνειο ψαχνει πελον τα εισαγομενα από κινα είναι ότι εγινε κοινο μυστικο πως ψωνιζουμε φτηνα από εκει και από ότι ειδα μαγαζια εκτος σκρουτζ εχουν φερει μειζου και ξιαομι !!!

Προσωπικά δεν έχω πειστεί ακόμη ότι τα ψάχνουν.

Ήταν μόνο ορισμένες αποσπασματικές περιπτώσεις. Ουδείς ακόμη έχει γράψει με λεπτομέρεια τί - πού -πότε - πώς.

Σκόρπιες αναφορές μόνο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμαθα από φιλο μου ταχυρομο στη Πατρα ότι από εδω και περα υπαρχει εγκυκλειος για τακτικούς τελωνειακούς ελεγχους. οποτε είναι καθαρα θεμα τυχης πια...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει αναφερθεί από την προηγούμενη βδομάδα αλλά δεν έχει βρεθεί η εγκύκλιος και οτιδήποτε άλλο σχετικό.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κίνηση από postnl... 20-11-2016 15:20 The item has arrived in the country of destination GREECE

31-10-2016 08:38 The item is on transport to the country of destination

30-10-2016 06:46 The item is at the PostNL sorting center

25-10-2016 02:52 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

οοολε! να 'σαι καλά @bodosakis

κίνηση και σε μένα.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161120/382bfd838a318b1be3e3728dc9e9149a.jpg

παραγγελία GB στις 16 Οκτ.

κολλημένο στάτους από τις 31 Οκτ.

έχω κι άλλα, παλαιότερα δέματα χωρίς κίνηση.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου

Link to comment
Share on other sites

οοολε! να 'σαι καλά @bodosakis

κίνηση και σε μένα.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161120/382bfd838a318b1be3e3728dc9e9149a.jpg

παραγγελία GB στις 16 Οκτ.

κολλημένο στάτους από τις 31 Οκτ.

έχω κι άλλα, παλαιότερα δέματα χωρίς κίνηση.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου

Εγω ποτε δεν καταλαβα την σειρα των πραγματων..εχω και εγω κολημμενο απο 4/11 που ταξιδευει με postnl και αλλο δεμα μεταγενεστερης ημερομηνιας παραγγελιας το εβγαλε οτι ταξιδευει Ελλαδα στις 18/11 ηρθε την ιδια ημερα εκλεισε τελωνεια κλπ σημερα ατελως και φανταζομαι σε 2 με 3 ημερες θα παραλαβω...πως γινεται αυτο? Εννοειται με postnl και τα μεταγενεστερα. Τι συστημα υπαρχει δηλαδη οτι βρεθει μπροστα μας?

Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι!
Link to comment
Share on other sites

Εγω ποτε δεν καταλαβα την σειρα των πραγματων..

Τι συστημα υπαρχει δηλαδη οτι βρεθει μπροστα μας?

 

το αυτό.

κάποιος που έχει περάσει από αυτόν τον κλάδο και τα έχει ζήσει, θα γνωρίζει αλλά ίσως δεν θέλει να μιλήσει.

κάπως έτσι αντιγράφηκε η αντίστοιχη ατάκα στο Λας Βέγκας.... "what happens in ELTA, stays in ELTA" . :p

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι περιμενω και εγω ενα Mi5 απο Vickmall και δυστυχως μπηκε τελεωνειο και περιμενω να δω τι στο καλο θα γινει.
Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι περιμενω και εγω ενα Mi5 απο Vickmall και δυστυχως μπηκε τελεωνειο και περιμενω να δω τι στο καλο θα γινει.

 

Αφιξη ελλαδα;ποτε ειχε ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...