Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα σου πρότεινα να αρχίσεις διαδικασία refund.ίσως να έπρεπε νωρίτερα κιόλας... Βέβαια πάρε και άλλες γνώμες από τα παιδιά εδώ πέρα.

 

Εχω αρχισει την διαδικασια refund κ ο πωλητης την απερριψε λεγοντας οτι ειναι στο δρομο και θα το παραλαβω...ενα μηνα ταξιδευει ; μαλλον μας δουλευουνε οι κινεζοι..

Η χαρά έρχεται στην ζωή μας, όταν έχουμε κάτι να κάνουμε,

κάτι να αγαπάμε και κάτι να ελπίζουμε..!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εμενα το 34.20ευρω δεμα πηγε απο υεδ θεσαλονικης σε υεδ πειραια η βλακεια συνεφο.Γιατι δεν εβαζαν οτι ηταν να βαλουν απο την αρχη δεν μπορω να καταλαβω.

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 04-11-2016 20:46 ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-11-2016 10:15 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΚΔ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 16-11-2016 11:38 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 16-11-2016 11:45 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 16-11-2016 17:55 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-11-2016 01:47 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-11-2016 06:26 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-11-2016 09:56 ΕΜΠ-ΔΙΑΜ/ΚΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΕΛΤΑ 17-11-2016 10:00 ΥΕΔ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΕΛΤΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΕΛΤΑ 17-11-2016 10:12 ΥΕΔ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΕΛΤΑ

Edited by venividivici
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Κάποια γνώμη για το παρακάτω; Χωρίς τρακιγκ, μόνο για εξωτερικό έχω στοιχεία.

 

Number: SYLLT39513088

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

Origin Country: Malaysia

2016-10-29 04:30 Greece, Item Arrived at Athens

2016-10-28 18:20 MPC PMIH (KLIA), Item Sent to GREECE

2016-10-23 11:23 MPC PMIH (KLIA), Item Posted Over The Counter to Greece

2016-10-21 17:04 MPC PMIH (KLIA), Dispatch PreAlert to Greece

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

Να περιμένω κι άλλο ή να αρχίσω να το ψάχνω;

 

Για την malaysia post leei : You can track your order here POS Malaysia while it is still in China .

Το βλεπεις οσο ειναι κινα .

Το εφτασε σε Ελλαδα ειναι εκτιμηση και οχι γεγονος .

Εδω δεν παρακολουθειται με tracking παραδιδετε ως απλο .

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ήρθε η ώρα όσοι έχουμε το πρόβλημα με nlpost να αρχίσουμε να πιέζουμε να καταστήματα που κάναμε τις αγορές μας μήπως το ψάξουν αυτοί και δουν τι παίζει, καθώς όπως έγραψα και πριν από τα ταχυδρομεία δεν έβγαλα άκρη.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ήρθε η ώρα όσοι έχουμε το πρόβλημα με nlpost να αρχίσουμε να πιέζουμε να καταστήματα που κάναμε τις αγορές μας μήπως το ψάξουν αυτοί και δουν τι παίζει, καθώς όπως έγραψα και πριν από τα ταχυδρομεία δεν έβγαλα άκρη.

Συμφώνω. Από την μία είναι περίοδος εορτών, απο την άλλη όμως, υπάρχουν παιδιά που περιμένουν βδομάδες να σκαναριστει στα ΕΛΤΑ...

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δεματακι, αξεσουάρ για τα μαλλιά αξίας 3,5$, από Κίνα, συστημένο +1,5$ μόλις μπήκε ΥΕΔ Θεσσαλονίκης.

RS016797327CN

 

Τι να περιμένω...;; κλαψ κλαψ

Link to comment
Share on other sites

Δεματακι, αξεσουάρ για τα μαλλιά αξίας 3,5$, από Κίνα, συστημένο +1,5$ μόλις μπήκε ΥΕΔ Θεσσαλονίκης.

RS016797327CN

 

Τι να περιμένω...;; κλαψ κλαψ

Στη χειρότερη (και απίθανη) περίπτωση, θα πληρώσεις €1 παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Στη χειρότερη (και απίθανη) περίπτωση, θα πληρώσεις €1 παραπάνω...

Loll αλήθεια :p

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Έφεραν νέους συμβασιουχους τα ΕΛΤΑ οπότε η καθυστέρηση αυτή είναι δικαιολογημενη, μιας και τους εκπαιδευουν. Δηλαδή για να ανοιχτεί ο σάκος σας μπορεί να πάρει και πάνω από 2 βδομάδες. Επίσης επειδή θα κάνουν πιο τυπική δουλειά, τουλάχιστον το πρώτο καιρό σίγουρα, να αναμενετε περισσότερο έλεγχο στα δεματα και άρα τελωνείο

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφώνω. Από την μία είναι περίοδος εορτών, απο την άλλη όμως, υπάρχουν παιδιά που περιμένουν βδομάδες να σκαναριστει στα ΕΛΤΑ...

 

Έφεραν νέους συμβασιουχους τα ΕΛΤΑ οπότε η καθυστέρηση αυτή είναι δικαιολογημενη, μιας και τους εκπαιδευουν. Δηλαδή για να ανοιχτεί ο σάκος σας μπορεί να πάρει και πάνω από 2 βδομάδες. Επίσης επειδή θα κάνουν πιο τυπική δουλειά, τουλάχιστον το πρώτο καιρό σίγουρα, να αναμενετε περισσότερο έλεγχο στα δεματα και άρα τελωνείο

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Άντε να δούμε πόσες εκατοντάδες φορές θα πούμε ξανά ότι τα ΕΛΤΑ δεν έχουν σχέση με τις καθυστερήσεις στο αεροδρόμιο ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε πόσες εκατοντάδες φορές θα πούμε ξανά ότι τα ΕΛΤΑ δεν έχουν σχέση με τις καθυστερήσεις στο αεροδρόμιο ....

Άρα; Οι πιθανότητες για τελωνείο δεν θα αυξηθούν;

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε πόσες εκατοντάδες φορές θα πούμε ξανά ότι τα ΕΛΤΑ δεν έχουν σχέση με τις καθυστερήσεις στο αεροδρόμιο ....

Εγώ αυτό διάβασα από εμπιστο κανάλι στο YouTube με χιλιάδες παραγγελίες από κινα, αυτό λέω. Και απ ότι φαίνεται, αυτό αποδεικνύεται.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό διάβασα από εμπιστο κανάλι στο YouTube με χιλιάδες παραγγελίες από κινα, αυτό λέω. Και απ ότι φαίνεται, αυτό αποδεικνύεται.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Άντε πάλι ... Η υπηρεσία στο αεροδρόμιο είναι ΙΔΙΩΤΙΚΗ εταιρεία, τα ΕΛΤΑ παραλαμβάνουν τα δέματα όταν δείτε την ένδειξη "ΚΔ Αττικής", και στο YouTube ο οποιοσδήποτε λέει ότι θέλει ..

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161117/515636e4dedffee9f9d4995a498daddf.jpg

Κάτι πάει να γίνει με την postNL

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις άνοιξα τικετ στο gearbest και για τις 4 παραγγελίες που περιμένω με nlpost να έρθουν και έχουν κολλήσει. Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη στο my order, track order και μετά sent message. Προτείνω να κάνετε και οι υπόλοιποι για να πιεστούν λίγο και να κάνουν καμιά κίνηση.
Link to comment
Share on other sites

Ηδη πηρα τηλεφωνο τα ελτα και επειδη ειναι ηδη τελωνειο τοσες μερες θα στειλω υπευθυνη δηλωση για επιστροφη στον αποστολεα.Δυστυχως !αυτη ειναι η διαδικασια για να επιστραφει!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις άνοιξα τικετ στο gearbest και για τις 4 παραγγελίες που περιμένω με nlpost να έρθουν και έχουν κολλήσει. Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη στο my order, track order και μετά sent message. Προτείνω να κάνετε και οι υπόλοιποι για να πιεστούν λίγο και να κάνουν καμιά κίνηση.

Η απαντηση απο το GB πριν 2 ημέρες.

Thank you very much for ordering on Gearbest.

Please take a look at your shipping details as follows:

The delivery information

customers:xxxxxxxxx, shipping address: xxxxxx , city:xxxxx, state: Attiki, zip_code: xxxxx, country: GR, phone: xxxxxxxxxxxxx

Tracking number: RS663159038NL,shipping method: NLPOST1,

tracking site: http://www.postnl.post/ shipping date: 2016-10-23 20:49:43,estimated time: 10-25 business days,

sku*quantity:149096401 * 1 ,149096403 * 1 ,194719101 * 1 ,

 

 

The precise shipping time can also be affected by factors such as customs, remote locations, peak shipping periods, Holidays and Festivals, inclement weather and operational issues impacting the shipping company.

Thank you very much for your patience.

 

If your problem isn't solved, you can reply this ticket to get further assistance. We are always happy to help you. Thanks for you patience and understanding.

Best Regards

Gearbest Customer Service

http://www.gearbest.com/

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση απο το GB πριν 2 ημέρες.

Thank you very much for ordering on Gearbest.

Please take a look at your shipping details as follows:

The delivery information

customers:xxxxxxxxx, shipping address: xxxxxx , city:xxxxx, state: Attiki, zip_code: xxxxx, country: GR, phone: xxxxxxxxxxxxx

Tracking number: RS663159038NL,shipping method: NLPOST1,

tracking site: http://www.postnl.post/ shipping date: 2016-10-23 20:49:43,estimated time: 10-25 business days,

sku*quantity:149096401 * 1 ,149096403 * 1 ,194719101 * 1 ,

 

 

The precise shipping time can also be affected by factors such as customs, remote locations, peak shipping periods, Holidays and Festivals, inclement weather and operational issues impacting the shipping company.

Thank you very much for your patience.

 

If your problem isn't solved, you can reply this ticket to get further assistance. We are always happy to help you. Thanks for you patience and understanding.

Best Regards

Gearbest Customer Service

http://www.gearbest.com/

 

Αυτο είναι το αυτόματο μήνυμα που στέλνει το συστήμα τους. Απαντά σε αυτό και κραξτους λίγο για να ασχοληθουν

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τον ταχυδρομο που πριν απο λιγο μου εφερε καποιες θηκες (τον οποιο τον βλεπω αρκετα συχνα λογω παραγγελιων απο Κινα για μενα και φιλους), εχει ερθει νεα οδηγια και πλεον ελεγχονται πολλα δεματα και πανε τελωνειο. Δεν εχει σχεση με επισκεψη Ομπαμα.

 

Αυτα μου ειπε, αυτα σας λεω:)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις με ποια εταιρεια ιδιωτικη ταξινομουνται τα δεματα? το λεω επειδη ειμαι σχεδον καθε μερα στο αεροδρομιο και εχω χρονο εκει μηπως μαθαινα απο πρωτο χερι. η αν ξερει κανεις οτιδηποτε πληροφορια να μαθω γενικως το status εαν γινεται να μαθω ,θα τους κανω ανω κατω η κατι ακρη θα βγει ειδκα με το postnl που μας γκαστρωσε
Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι!
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τον ταχυδρομο που πριν απο λιγο μου εφερε καποιες θηκες (τον οποιο τον βλεπω αρκετα συχνα λογω παραγγελιων απο Κινα για μενα και φιλους), εχει ερθει νεα οδηγια και πλεον ελεγχονται πολλα δεματα και πανε τελωνειο. Δεν εχει σχεση με επισκεψη Ομπαμα.

 

Αυτα μου ειπε, αυτα σας λεω:)

 

Το θεμα ειναι να εξκριβωσουμε ως προς τη αλλαξε στα τελωνεια προκειμενου να αντισταθμισουνε αν αξιζουν οι αγορες απο εξω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τον ταχυδρομο που πριν απο λιγο μου εφερε καποιες θηκες (τον οποιο τον βλεπω αρκετα συχνα λογω παραγγελιων απο Κινα για μενα και φιλους), εχει ερθει νεα οδηγια και πλεον ελεγχονται πολλα δεματα και πανε τελωνειο. Δεν εχει σχεση με επισκεψη Ομπαμα.

 

Αυτα μου ειπε, αυτα σας λεω:)

τον ηπιαμε γενικως οποτε πλεον μονο απο ευρωπαικες αποθηκες θα συμφαιρει.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το ΦΠΑ 24% τι άλλο πληρώνουμε με το απλό ΕΛΤΑ σε περίπτωση τελωνείου μέχρι 150€ αξία δεματος?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...