Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μου ρθε χαρτακι για δεμα που ρθε απο κινα και λεει τελη εκτελωνισμου 3€, το θεμα ειναι πως το προιον εκανε 2$ (+1.28$ μεταφορικα).

ακομα και τυπικα δεν υπαρχει καποιο οριο του στυλ 20€ κατω απο το οποιο δεν πληρώνεις τελη;

και το τρακινγκ του ελτα δεν λεει τιποτα για τελωνειο :S

 

Αυτο ειναι τσαμπουκας με το ετσι θελω των ελτα που ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ

παλια ΟΛΑ τα εισερχομενα απο εξωτερικο εχαν αυτη την χρεωση στα ΕΛΤΑ για δέματα κάτω από 100 ευρώ κάπου στα 3 ευρώ .

ονομαζοταν «τέλος παρουσίασης στο τελωνείο» ( δες παρακατω )

 

ΑΛΛΑ

 

Κατόπιν καταγγελιών καταναλωτών σχετικά με την επιβολή από τα ΕΛΤΑ «τέλους παρουσίασης στο τελωνείο» στα «τελωνειακώς ελεύθερα» ταχυδρομικά αντικείμενα, η ΕΕΤΤ διερεύνησε τη νομιμότητα του εν λόγω τέλους κατά τον εκτελωνισμό των εισερχόμενων ταχυδρομικών αντικειμένων από χώρες εκτός ΕΕ, σύμφωνα με τα οριζόμενα στις σχετικές διατάξεις της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης και του εθνικού κανονιστικού πλαισίου.

Ως αποτέλεσμα, έκρινε ότι τα ΕΛΤΑ δεν θα έπρεπε να επιβάλουν το συγκεκριμένο τέλος στους χρήστες.

Σύμφωνα με το Ν. 3185/03, η ΕΕΤΤ κατέθεσε σχετική εισήγηση στον Υπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων για την επιβολή κύρωσης στα ΕΛΤΑ και σύστασης όπως εντός 2 μηνών προβούν στον επαναπροσδιορισμό των τελών που επιβάλλουν, κατά τρόπον ώστε να καθίσταται σαφής η νομική βάση επιβολής τους και να μην προκαλείται σύγχυση στον τελικό χρήστη.

 

Τραβα και τσακωσου

 

 

==================================

και η προιστορια απο το 11

====================================

Αναφορικά με το από 21.07.2011 Δελτίο Τύπου της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (Ε.Ε.Τ.Τ), που αφορά μεταξύ άλλων και στην 600/057/14.04.2011 Απόφασή της για το «τέλος παρουσίασης στο τελωνείο» κατά τον εκτελωνισμό δεμάτων και ταχυδρομικών αντικειμένων επιστολικού ταχυδρομείου από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, τα Ελληνικά Ταχυδρομεία διευκρινίζουν τα εξής:

Τα ΕΛ.ΤΑ. τηρούν πιστά τις υποχρεώσεις τους, που απορρέουν από την Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση και την ελληνική τελωνειακή νομοθεσία.

Το «τέλος παρουσίασης στο τελωνείο» (3€) εισπράττεται από τα ΕΛ.ΤΑ για την παροχή υπηρεσιών προσκόμισης των ταχυδρομικών αντικειμένων στο Τελωνείο στα "τελωνειακώς ελεύθερα" ταχυδρομικά αντικείμενα. Η προσκόμιση αυτή απαιτεί μια σειρά διαδικασιών που προβλέπονται από την ΚΥΑ 2014/78 (σύνταξη πρωτοκόλλου παραλαβής, σύνταξη πρακτικού αποσφράγισης κλπ), οι οποίες έχουν ιδιαίτερο κόστος.

Το προαναφερόμενο τέλος, όπως και όλα τα τέλη τα οποία επιβάλλονται και εισπράττονται υπέρ ΕΛ.ΤΑ. κατά τον εκτελωνισμό των ταχυδρομικών αντικειμένων, βάσει της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης, ανταποκρίνονται σε υπηρεσίες που τα ΕΛ.ΤΑ. προσφέρουν και το τέλος αυτό είναι γνωστό στους χρήστες από το ταχυδρομικό τιμολόγιο που βρίσκεται στα Ταχυδρομικά Καταστήματα και στην ιστοσελίδα του.

Τα ΕΛ.ΤΑ. έχουν υποστηρίξει τη νομιμότητα είσπραξης του παραπάνω τέλους ενώπιον της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων και θα συνεχίσουν ενώπιον του Υπουργού Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων προς τον οποίο εστάλη η παραπάνω απόφαση με την οποία η Ε.Ε.Τ.Τ. εισηγείται τις θέσεις της.

Οι θέσεις των ΕΛ.ΤΑ. ως Φορέα Παροχής Καθολικής Υπηρεσίας για τις παραπάνω υπηρεσίες έχουν ήδη κριθεί από το καταναλωτικό κοινό που τα εμπιστεύεται και στη διακίνηση ταχυδρομικών αντικειμένων εξωτερικού.

Είναι ευνόητο ότι τα ΕΛ.ΤΑ. θα σεβαστούν την απόφαση της εποπτεύουσας αρχής μόλις το θέμα τελεσιδικήσει.

ΕΛ.ΤΑ. Α.Ε.

27-07-2011

http://www.paspaase.gr/

Edited by impreza_sti

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια μου ρθε χαρτακι για δεμα που ρθε απο κινα και λεει τελη εκτελωνισμου 3€, το θεμα ειναι πως το προιον εκανε 2$ (+1.28$ μεταφορικα).

ακομα και τυπικα δεν υπαρχει καποιο οριο του στυλ 20€ κατω απο το οποιο δεν πληρώνεις τελη;

και το τρακινγκ του ελτα δεν λεει τιποτα για τελωνειο :

 

 

Μπα.....Αλλο καινουριο αυτο?Ελλαδαρα για παντα

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς αργούν αλλά έρχονται.

 

Vanuatu 27/9 πήρα tracking number και ηρθε πολύ γρήγορα

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-09-2016 11:26 ΒΑΝΟΥΑΤΟΥ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 28-09-2016 11:50 ΒΑΝΟΥΑΤΟΥ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-09-2016 14:13 ΒΑΝΟΥΑΤΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-10-2016 04:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 06-10-2016 07:22 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 06-10-2016 10:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 06-10-2016 23:37 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ 07-10-2016 06:10 Μ.Δ. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 07-10-2016 08:18 Μ.Δ. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 07-10-2016 12:43 Μ.Δ. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ

 

Και γω ετσι το κορόιδευα το Βανουάτου αλλά ήρθε σφαίρα :lol:

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ελπίζω να έρθει και σ' εμένα γρήγορα το δέμα, απ' το νησί του Ειρηνικού! Χρειάστηκα το Google, για να δω που βρίσκεται το περίφημο "Βανουάτου". :p Αν κάνει λιγότερο από 2 εβδομάδες, καλά θα είναι. Αναρωτιέμαι που πάει και τα βρίσκει το Banggood... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ελπίζω να έρθει και σ' εμένα γρήγορα το δέμα, απ' το νησί του Ειρηνικού! Χρειάστηκα το Google, για να δω που βρίσκεται το περίφημο "Βανουάτου". :p Αν κάνει λιγότερο από 2 εβδομάδες, καλά θα είναι. Αναρωτιέμαι που πάει και τα βρίσκει το Banggood... :wacko:

Δικό μου με αυτό το ταχυδρομείο ήταν στα χέρια μου σε 7 ημέρες ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Τα δύο αυτά λινκ είναι το ίδιο πακέτο.

 

Αν βάλεις αυτόματη αναγνώριση ταχυδρομικής εταιρίας στο 17Track θα βγάλει ό,τι βγάζουν και τα ΕΛΤΑ.

 

Το ίδιο γίνεται με ένα πακέτο που περιμένω: αν το αφήσω στο αυτόματο, η πορεία εμφανίζεται κανονικά. Aν όμως επιλέξω YANWEN, βγάζει άλλα στοιχεία, άσχετα με το δικό μου πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ...

Αντιμετωπιζω εδω και 2 μηνες σχεδον μεγαλο προβλημα με ενα δεμα....μου εχουν δωσει αυτο το track number RJ872747678CN.. (china registered mail)

Την παραγγελια την εκανα 23/09 ... αφοτου πλησιαζανε η 30 ημερες και ...εληγε ο χρονος παραδοσης που μου ειχε αναφερει ο πωλητης ...πηρε +30 ημερες ακομα χρονο απο το aliexpress...το θεμα ειναι οτι εχει φυγει απο 19/10 και σημερα εχουμε 16/11 και δεν εχει φτασει καν στην ελλαδα... ξερετε μηπως γιατι υπαρχει τοσο μεγαλη καθυστερηση ; συμβαινει και σε αλλους ;

Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να ειναι 1 μηνας σχεδον στο δρομο για ελλαδα..μηπως χαθηκε ; ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο που μολις ανεφερα και για τις πολλες ερωτησεις..απλα εχω ανχωθει ..

Edited by Mason

Η χαρά έρχεται στην ζωή μας, όταν έχουμε κάτι να κάνουμε,

κάτι να αγαπάμε και κάτι να ελπίζουμε..!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ...

Αντιμετωπιζω εδω και 2 μηνες σχεδον μεγαλο προβλημα με ενα δεμα....μου εχουν δωσει αυτο το track number RJ872747678CN.. (china registered mail)

Την παραγγελια την εκανα 23/09 ... αφοτου πλησιαζανε η 30 ημερες και ...εληγε ο χρονος παραδοσης που μου ειχε αναφερει ο πωλητης ...πηρε +30 ημερες ακομα χρονο απο το aliexpress...το θεμα ειναι οτι εχει φυγει απο 19/10 και σημερα εχουμε 16/11 και δεν εχει φτασει καν στην ελλαδα... ξερετε μηπως γιατι υπαρχει τοσο μεγαλη καθυστερηση ; συμβαινει και σε αλλους ;

Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να ειναι 1 μηνας σχεδον στο δρομο για ελλαδα..μηπως χαθηκε ; ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο που μολις ανεφερα και για τις πολλες ερωτησεις..απλα εχω ανχωθει ..

Θα σου πρότεινα να αρχίσεις διαδικασία refund.ίσως να έπρεπε νωρίτερα κιόλας... Βέβαια πάρε και άλλες γνώμες από τα παιδιά εδώ πέρα.

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ...

Αντιμετωπιζω εδω και 2 μηνες σχεδον μεγαλο προβλημα με ενα δεμα....μου εχουν δωσει αυτο το track number RJ872747678CN.. (china registered mail)

Την παραγγελια την εκανα 23/09 ... αφοτου πλησιαζανε η 30 ημερες και ...εληγε ο χρονος παραδοσης που μου ειχε αναφερει ο πωλητης ...πηρε +30 ημερες ακομα χρονο απο το aliexpress...το θεμα ειναι οτι εχει φυγει απο 19/10 και σημερα εχουμε 16/11 και δεν εχει φτασει καν στην ελλαδα... ξερετε μηπως γιατι υπαρχει τοσο μεγαλη καθυστερηση ; συμβαινει και σε αλλους ;

Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να ειναι 1 μηνας σχεδον στο δρομο για ελλαδα..μηπως χαθηκε ; ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο που μολις ανεφερα και για τις πολλες ερωτησεις..απλα εχω ανχωθει ..

 

Το πακέτο έχει φύγει από εκεί οπότε είναι στο δρόμο για Ελλάδα.. Αν έχεις ξενερώσει και σε παίρνει για refund ξεκινα.. Αλλιώς αν περιμένεις κάποια στιγμή θα φτάσει.. Πάντως αφού έχει φύγει από εκεί μέχρι να κάνουν refund κι να πάρεις λεφτά θα χει φτάσει..

Link to comment
Share on other sites

Κανα πακέτο με postnl εμφανίστηκε σήμερα Ελλάδα;

 

Εμένα 2 αλλά στο δικό τους τρακ έγραψε ότι έφθασαν Ελλάδα. Στα ΕΛΤΑ τίποτα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.. Είμαι νέος εδώ, βρήκα πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που λέγονται εδώ.. Θα μπορούσα να έχω την βοήθεια σας σε κάτι; Αφορά δέμα που περιμένω από κίνα με postNL... RS663159038NL

 

31-10-2016 08:38 The item is on transport to the country of destination GREECE

30-10-2016 06:46 The item is at the PostNL sorting center

25-10-2016 02:52 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.. Είμαι νέος εδώ, βρήκα πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που λέγονται εδώ.. Θα μπορούσα να έχω την βοήθεια σας σε κάτι; Αφορά δέμα που περιμένω από κίνα με postNL... RS663159038NL

 

31-10-2016 08:38 The item is on transport to the country of destination GREECE

30-10-2016 06:46 The item is at the PostNL sorting center

25-10-2016 02:52 The item is pre-advised

Αναμονη φιλε..κανεις δεν ξερει τι συμβαινει και εχουν κολλησει σχεδον ολα απο postnl στο σταδιο που αναφερεις ..καποια κινηθηκαν οπως θα διασβασεις λιγο πιο πισω αλλα παει με ρυθμο χελωνας.

Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι!
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω PostNl απο τις 7 νοεμβρη στην ιδια κατασταση παιδια.

Μηπως η PostNl αντι για αερομεταφορες χρησιμοποιει γαϊτες και τρεχαντηρια? Δεν εξηγειτε αλλιως..

 

2016-11-07 07:58

The item is on transport to the country of destination

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω PostNl απο τις 7 νοεμβρη στην ιδια κατασταση παιδια.

Μηπως η PostNl αντι για αερομεταφορες χρησιμοποιει γαϊτες και τρεχαντηρια? Δεν εξηγειτε αλλιως..

 

2016-11-07 07:58

The item is on transport to the country of destination

Δεν ξερω τι ναπω την ιδια ημερομηνια εχω και εγω,αλλα την ιδια ημερα το ιδιο μαγαζι εκανα αγορα και το στειλαν μεσω Τσεχιας και εχουν φτασει εδω και δυο ημερες,στα χερια μου. Και αν κρινω οτι υπαρχουν ημερομηνιες απο 30/10 και ειναι ακομα καθοδον...δεν το πολυκοιταω γιατι θεωρω οτι υπαρχει μελλον ...απο εμπειρια αρχισε να ελπιζεις μεσοβδομαδα της επομενης εβδομαδας μα μπει Ελλαδα..στην καλυτερη.

Edited by Vako
Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μπηκε σημερα υεδ θεσαλονικης-εκανε κλεισιμο υεδ θεσαλονικης πηρε διασαφιση μου ειπαν και παει τελωνειο πειραια.Δεμα αξιας 34.20ευρω πο αμερικη μαζι με τα μεταφορικα περιμενω να δω ποσο θα ερθει και αν δε συμφερει δεν προκειται να το παρω
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μπηκε σημερα υεδ θεσαλονικης-εκανε κλεισιμο υεδ θεσαλονικης πηρε διασαφιση μου ειπαν και παει τελωνειο πειραια.Δεμα αξιας 34.20ευρω πο αμερικη μαζι με τα μεταφορικα περιμενω να δω ποσο θα ερθει και αν δε συμφερει δεν προκειται να το παρω

 

Με τι στο στειλανε;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μπηκε σημερα υεδ θεσαλονικης-εκανε κλεισιμο υεδ θεσαλονικης πηρε διασαφιση μου ειπαν και παει τελωνειο πειραια.Δεμα αξιας 34.20ευρω πο αμερικη μαζι με τα μεταφορικα περιμενω να δω ποσο θα ερθει και αν δε συμφερει δεν προκειται να το παρω

 

Αμερικη=100% τελωνείο

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Με τι στο στειλανε;;

 

Το εστειλαν με dhl global mail.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω PostNl απο τις 5 Νοέμβρη στην ιδια κατάσταση...

05-11-2016 08:51 The item is on transport to the country of destination

με αγορά στις 27/10 ! ! !

Τι λέτε πότε θα προχωρήσουν και για ποιο λόγο αργούν τόσο πολύ να έρθουν?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω DHL είναι 1000% τελωνείο.. Και για εκτελωνισμο ζητάνε και αρκετά..

 

οτι ερχετε απο αμερικη και με οτι ερχετε, (πλοιο,αεροπλανο,γαιδουρι, τρενο, ταχυδρομικο περιστερι) θα μπει τελωνειο νομος.:lol:

Edited by impreza_sti

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω DHL είναι 1000% τελωνείο.. Και για εκτελωνισμο ζητάνε και αρκετά..

 

δεν παραγγελνω πρωτη φορα-καμια σχεση η DHL με dhl global mail.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2016-11-16 07:41 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-11-16 06:20 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2016-11-15 15:32 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2016-11-15 13:25 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-11-08 11:48 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Σιγκαπούρη

2016-11-15 15:25 Arrival at Processing Center (Country code: GR)

2016-11-12 08:13 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-11-08 11:48 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-11-06 11:48 Received from Customer

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

Όπως το πάνε στα ΕΛΤΑ, εμένα ο Άγιος Βασίλης θα το φέρει το δέμα

 

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...