Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω ποιο προηγείται αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Πρόκειται σίγουρα για tracking number;

Ρωτάω γιατί αγόρασα κι εγώ κάτι με δωρεάν μεταφορικά και έγραφε πως δεν θα έχει δυνατότητα για tracking. Μου έδωσε ωστόσο έναν αριθμό όπως το 2ο που παραθέτεις(NL και 14 αριθμοί). Πιστεύω πως είναι κάτι σαν αριθμός αποστολής, και σου δείχνει κάτι μόνο αν πετύχεις το site του μεταφορέα. Είχα πάρει κάτι στο παρελθόν και είχε την ίδια συμπεριφορά(δεν φάνηκε τίποτα άλλο πουθενά μέχρι που ήρθε ξαφνικά), σε αντίθεση με αντικείμενα που είχαν κανονικό tracking number, που τα παρακολουθείς και από τα ΕΛΤΑ ακόμη.

 

Επίσης μου είπαν πως εστάλη με Netherlands post, και αν καταλαβαίνω σωστά τα tracking numbers τους έχουν το NL στο τέλος και όχι στην αρχή όπως αυτά.

 

Sent from my XT1562

Είναι ακριβώς όπως τα λες. Δεν είναι tracking number συστημενου δεματος αλλά χοντρικά ο αριθμός του σακου που μπήκαν τα δέματα. Μόνο στο Sky θα μπορείς να το παρακολουθεις μην δοκιμάσεις στο τρακ της nl post η αργότερα στα elta track, δεν θα σου βγάλει ποτέ τίποτα.

Έχω την εντύπωση ότι όταν φύγει από Κίνα επειδή έχει σταλεί σαν απλό γράμμα /δέμα δεν θα έχεις καμία ενημέρωση γενικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω ποιο προηγείται αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Πρόκειται σίγουρα για tracking number;

Ρωτάω γιατί αγόρασα κι εγώ κάτι με δωρεάν μεταφορικά και έγραφε πως δεν θα έχει δυνατότητα για tracking. Μου έδωσε ωστόσο έναν αριθμό όπως το 2ο που παραθέτεις(NL και 14 αριθμοί). Πιστεύω πως είναι κάτι σαν αριθμός αποστολής, και σου δείχνει κάτι μόνο αν πετύχεις το site του μεταφορέα. Είχα πάρει κάτι στο παρελθόν και είχε την ίδια συμπεριφορά(δεν φάνηκε τίποτα άλλο πουθενά μέχρι που ήρθε ξαφνικά), σε αντίθεση με αντικείμενα που είχαν κανονικό tracking number, που τα παρακολουθείς και από τα ΕΛΤΑ ακόμη.

 

Επίσης μου είπαν πως εστάλη με Netherlands post, και αν καταλαβαίνω σωστά τα tracking numbers τους έχουν το NL στο τέλος και όχι στην αρχή όπως αυτά.

 

Sent from my XT1562

 

Δεν είμαι 100% σίγουρος, αν ειναι η οχι.

Η αγορά έγινε απο gearbest και η επιλογή μου ήταν απλή χωρίς τρακιν, αλλά στη ιδια τη σελίδα της gearbest λεει:

http://manz.tk/uploads/69274.jpg

 

To βαφτίζει δηλάδη τρακιν ναμπερ.

 

Βεβαια οταν πας να δεις την απόδειξη αγοράς τον ίδιο αριθμό τον βαφτίζει invoice number

 

http://manz.tk/uploads/ede5b.jpg

 

Δε ξέρω την αλήθεια τι ισχύει, γιαυτό και έγραψα οτι μόνο στο sky56.cn μου το εμφανίζει και οχι αλλού, πχ 17track.net , αλλά όπως βλέπεις και στο αρχικό μου μήνυμα δείχνει κάποια κίνηση του πακέτου

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εκτός από το sky56, εμένα για το συγκεκριμένο μου βγάζει αποτέλεσμα με λίγο περισσότερες λεπτομέρειες και από το http://www.trackitonline.ru . Αλλά φυσικά όσο ήταν εντός Κίνας.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε και ο geomos παραπάνω, τα NLxxxxxxxxxxxxxx στέλνονται όντως με PostNL, αλλά ως "απλά" (μη συστημένα).

Παρ' όλα αυτά, από το sky56 (και το trackitonline - δεν το ήξερα ότι φαίνεται κι εκεί) μπορεί να δει κανείς όντως την πορεία του... εντός Κίνας, αλλά και το πότε τελικά θα φτασει Ελλάδα και θα παραδοθεί στα ΕΛΤΑ.

Από κει και πέρα βεβαίως, αναμονή και υπομονή, καθώς τα ΕΛΤΑ δεν το θεωρούν συστημένο, οπότε το site τους δε θα το δείξει ποτέ.

Οι χρόνοι παράδοσης στον αποδέκτη που έχω δει από τη στιγμή που το παραπάνω tracking δείχνει ότι έφτασε στην Ελλάδα (κάτι γράφουν εκεί του στυλ "arrived" και σε μεταγενέστερο στάδιο "the handling of customs" - άντε να καταλάβεις με τα... κινέζικα Αγγλικά!) είναι από εβδομάδα (λογικό - με βάση τα όσα ξέρουμε για τους χρόνους διαχείρισης των ΕΛΤΑ), έως 3 εβδομαδες (και άλλες 2-3 που έχει κάνει μέχρι να έρθει στην Ελλάδα - και το θεωρείς ήδη... ξεγραμμένο όταν τελικά σου έρχεται!)

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραλάβει κανείς, με ταχυδρομείο Vanuatu; :lol: Μου έστειλε κινητό το Banggood. Ελπίζω να έρθει. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Επιβεβαίωση και γω.. Πέρασε κινητό πάνω από 180$ ελεύθερα από τελωνείο..

 

Πηγε τελωνειο; δηλαδη εκενε εισαγωγη στο τελωνειο εκει που εχουν κολησει τα δικα μας;

Link to comment
Share on other sites

Πηγε τελωνειο; δηλαδη εκενε εισαγωγη στο τελωνειο εκει που εχουν κολησει τα δικα μας;

 

Οχι φίλε ελεύθερα αυτό το πακέτο .. Της Παρασκευής ακόμα τελωνείο είναι..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Επιβεβαίωση και γω.. Πέρασε κινητό πάνω από 180$ ελεύθερα από τελωνείο..

καλημέρα, λίγα στοιχεία παραπάνω;

δηλαδή με ποια μεταφορική, πότε είχε κολλήσει και μετά από πόσες μέρες ξεκόλλησε;

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου

Link to comment
Share on other sites

Όσοι μπήκατε Τελωνείο προφανώς θα πληρώσετε. Μέχρι 150€ θα πληρώσετε ΦΠΑ + 12€ ΤΕΛΗ ΔΙΑΣΑΦΗΣΗΣ. Δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι. Θα φανεί στην παρακολούθηση ότι προχώρησαν. π.χ. θα δείξει ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ. Αν η αξία είναι πάνω από 150€ έχει επιπλέον κόστος.

Πριν πολλά χρόνια είχα παραλάβει mediaplayer από Κίνα και ο ταχυδρόμος μου έφερε το δέμα σπίτι μαζί με το χαρτάκι εκτελωνισμού. Πλήρωσα και το παρέλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε ελεύθερα αυτό το πακέτο .. Της Παρασκευής ακόμα τελωνείο είναι..

 

Και εμενα ακομα τελωνειο και ακομα κανεις να εποικηνωνησει μαζι μου!!απο το τελωνειο

Edited by jimarazzzz
Link to comment
Share on other sites

Πέστε μου εσείς τι έγινε τώρα??? Έχει συμβεί σε κανέναν αυτό?

 

http://www.17track.net/en/track?nums=RH600647255ES&fc=190008

 

http://www.elta-courier.gr/search?br=RH600647255ES

Link to comment
Share on other sites

Τσούζει δηλαδή λίγο με τα 50ε που πρέπει να δώσεις ως ΦΠΑ και τέλη. Αν είναι έτσι πληρώνεις και στα φέρνουν από ευρωπαϊκή αποθήκη που μπορεί να έρχεται και φθηνότερα

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Μιλωντας εχθες με φιλο που εργαζετε σε μια Ελληνικη Υπηρεσια μου ειπε οτι ολος αυτος ο χαμος ειναι λογο Ομπαμα .

Στο προτοκολο ασφαλειας ειναι να σκαναρονται ολα μα ολα που διακινουνται μεσω βενιζελου.

Ετσι λοιπον ΟΛΑ περνανε απο τον scanner και εκει εαν δει ο τελωνης οτι εχει μεσα κατι αξιας απλα το τραβα στην ακρη .

Τον υπολοιπο καιρο γινετε δειγματοληπτικος τυχαιος ελεγχος καθος και ελεγχος δεματων μεγαλου ογκου-βαρους .

Μην τρελλενομαστε λοιπον με θεωριες κλπ κλπ ( πχ οι τελωνειακοι βριζουν που εχασαν την βολη τους ) .

Θα ξεκαθαρισει η κατασταση απο 17/11 και μετα .

 

Καλημερα σας

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω για όσους φίλους έχουν δέματα που έχουν μπει τελωνείο, ή πιθανών να περάσουν τις επόμενες ώρες από εκεί, ότι το δικό μου δέμα πέρασε τελωνείο και έφυγε χωρίς καπέλο με μια μεγάλη σφραγίδα ''ΕΛΕΥΘΕΡΟ'' .

Η αποστολή ήταν με ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω για όσους φίλους έχουν δέματα που έχουν μπει τελωνείο, ή πιθανών να περάσουν τις επόμενες ώρες από εκεί, ότι το δικό μου δέμα πέρασε τελωνείο και έφυγε χωρίς καπέλο με μια μεγάλη σφραγίδα ''ΕΛΕΥΘΕΡΟ'' .

Η αποστολή ήταν με ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ

 

καλημερα απο περιεργεια ποσο εμεινε στο τελωνειο?τι αξιας ηταν το δεμα?

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Έχει παραλάβει κανείς, με ταχυδρομείο Vanuatu; :lol: Μου έστειλε κινητό το Banggood. Ελπίζω να έρθει. :rolleyes:

 

Μην ανησυχείς αργούν αλλά έρχονται.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα απο περιεργεια ποσο εμεινε στο τελωνειο?τι αξιας ηταν το δεμα?

 

Καλημέρα, έμεινε ακριβώς 9 λεπτά. Η πραγματική αξία του δέματος ήταν 31€

Link to comment
Share on other sites

Πέστε μου εσείς τι έγινε τώρα??? Έχει συμβεί σε κανέναν αυτό?

 

http://www.17track.net/en/track?nums=RH600647255ES&fc=190008

 

http://www.elta-courier.gr/search?br=RH600647255ES

Που είναι το περίεργο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια, πακετο με πραγματικη αξια 290 ευρω απο gearbest, υπαρχει περιπτωση να περασει χωρις να πληρωσω? ενα κινητο ειναι. Απτο gearbest.

RR594520709CZ

και αν ειναι να πληρωσω τι μπορω να κανω για να πληρωσω οσο λιγοτερο γινεται;

 

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08-11-2016 13:29 ΤΣΕΧΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08-11-2016 20:28 ΤΣΕΧΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-11-2016 06:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 14-11-2016 07:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 14-11-2016 07:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Παιδια απο με ενημερωσαν απο gearbest οτι ειχαν βαλει αξια 20,90 δολλαρια, γιατι να μπει τελωνειο.. τι φαση?

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να εχει κανει αγορα απο Vickmall μπορει να μου πει

1) Ποσες μερες μετα την αγορα του ειδους που εκανε εμφανιστηκε στο Singapore Post οτι το εχουν πλεον στα χερια τους

2) Ποσες μερες συνολικα εκανε να ερθει στα χερια του.

Εχω κανει μια αγορα απο τις 9/11 και μεχρι σημερα που κοιταζω το Tracking Number

σημερα μου το βρηκε και λεει :Information Received

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει δεμα απο EBAY στις 28 οκτομβρη και στις 29 εφυγε!

Τα ΕΛΤΑ μου λενε σαν τελευταιο μυνημα το παρακατω...

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-10-2016 17:13 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 01-11-2016 16:53 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

 

Εχει παραλαβει καποιος αλλος απο αυτες τις ημερομηνιες;;

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να εχει κανει αγορα απο Vickmall μπορει να μου πει

1) Ποσες μερες μετα την αγορα του ειδους που εκανε εμφανιστηκε στο Singapore Post οτι το εχουν πλεον στα χερια τους

2) Ποσες μερες συνολικα εκανε να ερθει στα χερια του.

Εχω κανει μια αγορα απο τις 9/11 και μεχρι σημερα που κοιταζω το Tracking Number

σημερα μου το βρηκε και λεει :Information Received

 

Το tracking εμφανίζεται μετά από 2-3 μέρες και μπορείς να το παρακολουθείς εδώ και εδώ

 

Μετά την εμφάνιση θα περιμένεις να γράψει ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ( Send item Overseas )

και μετά από 3-4 μέρες λέει: arrival at destination. Την άλλη μέρα θα το βλέπεις στο site των ΕΛΤΑ εδώ

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Το tracking εμφανίζεται μετά από 2-3 μέρες και μπορείς να το παρακολουθείς εδώ και εδώ

 

Μετά την εμφάνιση θα περιμένεις να γράψει ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ( Send item Overseas )

και μετά από 3-4 μέρες λέει: arrival at destination. Την άλλη μέρα θα το βλέπεις στο site των ΕΛΤΑ εδώ

 

Σε ευχαριστω πολυ !!!

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...