Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όποια κάτσει με προτιμότερη την bpost εκτός κι αν τους το αναφέρεις και σε ακούσουν.

 

Παλιότερα μου είχαν στείλει με NL Post... τελευταία πήρα πακέτο με Belgium Post

Τελικώς μάλλον "κάτι" έπαθαν αυτοί στο Gearbest...:lol:

Παραγγελία εχθές το μεσημέρι, το βράδυ μετά τις απαντήσεις σας τους έστειλα μήνυμα να μην το στείλουν με bpost, και σήμερα το πρωί φάνηκε ότι ταχυδρομήθηκε και μου έδωσαν αριθμό αποστολής με NL Post. :blink:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ειναι καποιες συγκεκριμενες ημερομηνιες που καθυστερουν/χανονται δεματα απλα το SG post το εχει κανει συνηθεια.

14/4 παρραγελια, συμφωνα με SG post ειναι Ελλαδα απο 24/04 συμφωνα με ΕΛΤΑ εφυγε απο Σιγκαπουρη 20/04 και πουθενα να φανει.

Μετα απο email με vickmall μου στειλανε ενα μηνυμα copy paste που εστειλαν σε αλλο συμφορουμιτη οποτε προχωρησα σε dispute γιατι δεν εχω σκοπο να περιμενω μεχρι τον 15αυγουστο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καποιες συγκεκριμενες ημερομηνιες που καθυστερουν/χανονται δεματα απλα το SG post το εχει κανει συνηθεια.

14/4 παρραγελια, συμφωνα με SG post ειναι Ελλαδα απο 24/04 συμφωνα με ΕΛΤΑ εφυγε απο Σιγκαπουρη 20/04 και πουθενα να φανει.

Μετα απο email με vickmall μου στειλανε ενα μηνυμα copy paste που εστειλαν σε αλλο συμφορουμιτη οποτε προχωρησα σε dispute γιατι δεν εχω σκοπο να περιμενω μεχρι τον 15αυγουστο.

 

Τον ίδιο ακριβώς προβληματικό συνδυασμό έχω κ εγώ : vickmall+sgpost.

Σύμφωνα με την sg είναι Ελλάδα από 24/4 , αλλά στα ελτα δεν φαίνεται τίποτα.

Αυξάνονται τα κολλήματα στις αποστολές μου φαίνεται :worry:

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ 10-05-2016 06:38 Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 10-05-2016 09:05 Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 10-05-2016 12:27 Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ 10-05-2016 13:27 Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Κ.Κ.) 11-05-2016 09:00 ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Κ.Κ.)

 

Τι σημαινει το τελευταιο; πρέπει να πάω να το πάρω εγώ ή θα μου έρθει σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ 10-05-2016 06:38 Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 10-05-2016 09:05 Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 10-05-2016 12:27 Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ 10-05-2016 13:27 Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Κ.Κ.) 11-05-2016 09:00 ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Κ.Κ.)

 

Τι σημαινει το τελευταιο; πρέπει να πάω να το πάρω εγώ ή θα μου έρθει σπίτι;

Παίδες ανοίχτε μια νέα ενότητα για εμάς που έχουμε πρόβλημα παραλαβής από τη SG γιατί βλέπουμε κάτι τέτοιες ερωτήσεις και θα αρχίσουμε να κατεβάζουμε καντήλια χωρίς να φταίει κανένας αθώος!!! χαχα! tranokakalidis σορρυ αλλά όταν βλέπω τέτοιες ημερομηνίες να παραλαμβάνεται και εμείς καμία ενημέρωση, θέλω να σκοτώσω άνθρωπο! Ελπίζω να με καταλάβεις και να μη τσατιστείς! :)

Υ.γ Υπομονή αύριο λογικά ή θα στο φέρει σπίτι ο ταχυδρόμος ή θα σου αφήσει ειδοποίηση να πας μεθαύριο στο ταχυδρομείο της περιοχής σου! Καλός τα δέχτηκες σύντροφε!

Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ 10-05-2016 06:38 Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 10-05-2016 09:05 Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 10-05-2016 12:27 Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ 10-05-2016 13:27 Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Κ.Κ.) 11-05-2016 09:00 ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Κ.Κ.)

 

Τι σημαινει το τελευταιο; πρέπει να πάω να το πάρω εγώ ή θα μου έρθει σπίτι;

 

Θα σου φέρει ειδοποίηση ο ταχυδρόμος για να πας να το πάρεις... αλλά λογικά μπορείς να πας κι έτσι με το tracking number...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά έπρεπε να μου χει φέρει την ειδοποίηση ο ταχυδρόμος. Μάλλον χάθηκε στο δρόμο...:lol:

:lol: Ακόμη δεν πρόλαβε να πάει στο Μοσχάτο και εσύ λες ότι χάθηκε ;;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

:lol: Ακόμη δεν πρόλαβε να πάει στο Μοσχάτο και εσύ λες ότι χάθηκε ;;;

 

Για τον ταχυδρόμο μιλάει μάλλον... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 10-05-2016 12:27 Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι έπρεπε να μου χε φέρει την ειδοποίηση; Χθες που χα πάει στα ΕΛΤΑ μου χαν πει ότι σήμερα θα μου το φέρουν. Αλλά δεν βλέπω κίνηση :P

Link to comment
Share on other sites

Για τον ταχυδρόμο μιλάει μάλλον... :lol:

 

Αυτόν εννοώ και εγώ ... 9 πήγε το δέμα στο ταχυδρομείο, και στις 11 ο φίλος ήθελε την ειδοποίηση, μάλλον θα πιστεύει ότι παίρνουν ένα δέμα την ημέρα ... :lol::p

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 10-05-2016 12:27 Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι έπρεπε να μου χε φέρει την ειδοποίηση; Χθες που χα πάει στα ΕΛΤΑ μου χαν πει ότι σήμερα θα μου το φέρουν. Αλλά δεν βλέπω κίνηση :P

Εχθές ήταν στην ΜΔ, σήμερα πήγε στο ταχυδρομείο ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 10-05-2016 12:27 Μ.Δ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι έπρεπε να μου χε φέρει την ειδοποίηση; Χθες που χα πάει στα ΕΛΤΑ μου χαν πει ότι σήμερα θα μου το φέρουν. Αλλά δεν βλέπω κίνηση :P

 

Στο δικό μου που ήρθε χθες έδειχνε ότι έφτασε στο ταχυδρομείο της περιοχής μου στις 7.30 το πρωί και ο ταχυδρόμος έφερε την ειδοποίηση κατά τις 1 το μεσημέρι... Το απόγευμα πήγα και το παρέλαβα (το συγκεκριμένο κατάστημα είναι ανοιχτό μέχρι τις 8)...

Ακόμα και χωρίς ειδοποίηση μπορείς αν βιάζεσαι να πας να το πάρεις με το tracking number (το έχω κάνει)...

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ ευχαριστώ πολύ... Συγνώμη για αυτές τις ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετος από αυτά :lol: βιάζομαι τόσο γιατί είμαι εδώ και έναν μήνα σχεδόν με ένα πολύ παλιό κινητό που δεν έχει καν κάμερα :P
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση ενω ειχαν κλεισει και τα 2 case μου και περιμενα τα λεφτα ξαφνικα βλεπω ενα Appeal και ξανα στο resolution center τι ειναι αυτο?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση ενω ειχαν κλεισει και τα 2 case μου και περιμενα τα λεφτα ξαφνικα βλεπω ενα Appeal και ξανα στο resolution center τι ειναι αυτο?

 

Appeal σημαίνει έφεση...

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου που ήρθε χθες έδειχνε ότι έφτασε στο ταχυδρομείο της περιοχής μου στις 7.30 το πρωί και ο ταχυδρόμος έφερε την ειδοποίηση κατά τις 1 το μεσημέρι... Το απόγευμα πήγα και το παρέλαβα (το συγκεκριμένο κατάστημα είναι ανοιχτό μέχρι τις 8)...

Ακόμα και χωρίς ειδοποίηση μπορείς αν βιάζεσαι να πας να το πάρεις με το tracking number (το έχω κάνει)...

 

Επομένως με αυτές τις τελευταίες ενημερώσεις που έχω, μπορώ να πάω τώρα στο ταχυδρομείο και να παραλάβω το κινητό μου; Μην ξαναπάω τσάμπα και με βρίσουν :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Επομένως με αυτές τις τελευταίες ενημερώσεις που έχω, μπορώ να πάω τώρα στο ταχυδρομείο και να παραλάβω το κινητό μου; Μην ξαναπάω τσάμπα και με βρίσουν :lol::lol:

Είναι ανάλογα την περιοχή. Για παράδειγμα σε εμενα που με εξυπηρετεί το ταχυδρομείο της κυψέλης, επειδή είναι αλλού το ταχυδρομικό κατάστημα και αλλού οι διανομείς, μπορώ να παραλαβω από την επόμενη της ημερομηνίας που φαίνεται στο site των ΕΛΤΑ πως έφτασε στο ταχυδρομείο (γιατί αρχικά πάει το δέμα στους διανομείς και μετά, αν δεν το παραδώσουν οι διανομείς, πάει την επόμενη εργάσιμη στο ταχυδρομείο)

 

Αλλα και σε εσένα από ότι βλέπω έχει γίνει αυτό. Χτες ήταν για διανομή και σήμερα είναι στο ταχυδρομείο, οπότε μπορείς να πας να το πάρεις...

Edited by mutunas
Link to comment
Share on other sites

RB051072151SG πρέπει να είμαι ο ΜΟΝΟΣ που δεν έχει παραλάβει ακόμα !!

από 11/04 ελλάδα και ακόμα τίποτα !!!!

 

Μην αγχώνεσαι κι εμένα το δέμα μου είναι έτσι από 27/3 :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και ποσο κρατάει;

 

Δεν ξέρω φίλε μου απλά σου έκανα μετάφραση της λέξης :lol:

Καλύτερα στείλε στο paypal να μάθεις περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω πληρωσει με το Paypal ενος φιλου μου για να ζητησω επιστροφη χρηματων πρεπει να μπω με το account του? Η θα πρεπει να τους στειλω e-mail? Μπορει καποιος να γραψει την διαδικασια εδω σας παρακαλω? Ποσες μερες θα περιμενω? Και κατι ακομη αυτα τα λεφτα που θα επιστραφουνε στην καρτα μπορω να τα βγαλω? Την τελευταια φορα που ειχα βαλει λεφτα μεσα σε μια Prepaid της Alphabank δεν με αφησανε να τα βγαλω.......
::X
Link to comment
Share on other sites

Μην με βρισετε αλλά ψιλοανησυχω. Από τις 8 του μήνα έχει μπει Ελλάδα αλλά ακόμα δεν φαίνεται να έχει φτάσει Θεσσαλονίκη. Γιατί; :cry: RF234921176CN
Link to comment
Share on other sites

Μην με βρισετε αλλά ψιλοανησυχω. Από τις 8 του μήνα έχει μπει Ελλάδα αλλά ακόμα δεν φαίνεται να έχει φτάσει Θεσσαλονίκη. Γιατί; :cry: RF234921176CN

Εγώ βλέπω ότι 10/05 έφυγε από Αττική οπότε είναι στο δρόμο

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω πληρωσει με το Paypal ενος φιλου μου για να ζητησω επιστροφη χρηματων πρεπει να μπω με το account του? Η θα πρεπει να τους στειλω e-mail? Μπορει καποιος να γραψει την διαδικασια εδω σας παρακαλω? Ποσες μερες θα περιμενω? Και κατι ακομη αυτα τα λεφτα που θα επιστραφουνε στην καρτα μπορω να τα βγαλω? Την τελευταια φορα που ειχα βαλει λεφτα μεσα σε μια Prepaid της Alphabank δεν με αφησανε να τα βγαλω.......

Ρώτησε στο νήμα του Paypal, σε λάθος μέρος ζητάς απαντήσεις ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...