Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι κάνετε dispute και πάρετε τα χρήματα σας πίσω αν σας έρθει η παραγγελία κάποια στιγμή ελπίζω να στείλετε μήνυμα στο κατάστημα και να τα πληρώσετε όπως πρεπει και όχι να το παίξετε μάγκες επειδή πήρατε ένα κινητό δωρεάν.

 

Το vickmall 100% έστειλε όλες τις παραγγελίες. Το αν υπάρχει θέμα στο αεροδρόμιο της Ελλάδας η σε κάποιο άλλο δεν έχει ευθύνη αυτό αλλά η μεταφορική.

 

Το vickmall μπορεί να ζημιωθει από μια τέτοια αναποδια πολλές χιλιάδες ευρώ το dispute γίνετε μετά από 50 60 μέρες και αν τύχει και παραλάβετε πχ στις 90 τους λετε και πληρώνετε όπως πρεπει αυτό που παραλαβατε

 

Στάλθηκε από NOTE 3 CM13

 

:clap: Σωστότατος ... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

/Ontopic

Υπάρχει κάποιος που περιμένει δέμα με Belgium post;

Είμαι απο τις 2016-04-05 07:51 Departure to country of destination

Αν θυμάμαι καλά έχει ένα ακόμα τελευταίο status οτι έφτασε ελλάδα και μετά "χάνεται" το tracking σωστά;

 

Μάλλον δεν έχει άλλη ενημέρωση. Παραλαβή συνήθως σε 2 βδομάδες και κάτι ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν ένα κατάστημα σου διαφημίζει τις 25 εργάσιμες μέρες ως μέγιστο διάστημα παράδοσης της παραγγελίας σου, ποιος ο λόγος να μην κάνεις dispute ώστε να ζητήσεις τα χρήματα σου πίσω, ώστε να προβεις σε δεύτερη αγορά;

 

Επισης η Selina ισχυρίζεται ότι έχουν αγοράσει ασφάλεια για την κάθε παραγγελία, υποθέτω ότι η ασφάλεια έχει και ρητρα εγκαιρης παράδοσης. Συνεπώς κανένας δεν θα βγει χαμένος.

 

ΥΓ

Αν μετά την επιστροφή των χρημάτων έρθει η παραγγελία πάντως το σωστό είναι να το αναφέρετε.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά εκτός από το θέμα που έχει προκύψει τελευταία με το SG post (που το θεωρώ υπαρκτό),

θυμάμαι και παλιότερα που κάποιοι παραλάμβαναν σε 15 μέρες, και πάλι γκρίνιαζαν γιατί "είχε κολλήσει για μια βδομάδα στο αεροδρόμιο".

Οπότε... Δεν υπάρχει λογική σε αυτή τη χώρα. :p

 

/Ontopic

Υπάρχει κάποιος που περιμένει δέμα με Belgium post;

Είμαι απο τις 2016-04-05 07:51 Departure to country of destination

Αν θυμάμαι καλά έχει ένα ακόμα τελευταίο status οτι έφτασε ελλάδα και μετά "χάνεται" το tracking σωστά;

 

10μαρτιου απο βελγιο και ακομη περιμενω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Βρήκα το κινητό που με ενδιαφέρει στο tinydeal σε καλή τιμή και λέει ότι μπορεί να γίνει shipping from Germany και παράδοση δίνει 3-7 μέρες. Έχει κανείς ιδέα για το συγκεκριμένο site? Επίσης θα ήταν καλό να στείλω πρώτα mail να δω αν όντως υπάρχει σε στοκ? http://www.tinydeal.com/ulefone-power-55-fhd-mtk6753-octa-core-64-bit-android-51-4g-phone-p-157811.html

 

Εκτός από όσα σου απάντησαν ήδη, πρέπει να προσέξεις το κινητό που θα παραγγείλεις να έχει τις ευρωπαικές μπάντες για 4G και, ειδικά, την 800 αν έχεις σύνδεση Wind.

Link to comment
Share on other sites

Number: RF387824029SG

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2016-04-17 16:32 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Origin Country: Singapore

2016-04-20 00:00 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-04-17 00:00 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-04-15 00:00 Received from Customer

 

 

Να αρχίσω να ανησυχώ; Όχι δεν είμαι ανυπόμονος, αλλά τον τελευταίο μήνα έχω κάνει άλλες 5-6 παραγγελίες και από την στιγμή που έφταναν Ελλάδα ήθελαν άλλες 6 μέρες περίπου να φτάσουν στα χέρια μου. Τώρα έχει κολλήσει εκεί από τις 20 του μηνός και δεν δείχνει να αλλάζει τίποτα. Παραγγελία από vickmall.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ...παραγγειλα κινητό από minideal και μου το στέλνουν με sing post....ισχύει και εδώ το ίδιο με το vicmall? Έχω ήδη δύο από εκεί που ξέχασαν να έρθουν...οποίος γνωρίζει ας μου απαντήσει..
Link to comment
Share on other sites

Όσοι κάνετε dispute και πάρετε τα χρήματα σας πίσω αν σας έρθει η παραγγελία κάποια στιγμή ελπίζω να στείλετε μήνυμα στο κατάστημα και να τα πληρώσετε όπως πρεπει και όχι να το παίξετε μάγκες επειδή πήρατε ένα κινητό δωρεάν.

 

Το vickmall 100% έστειλε όλες τις παραγγελίες. Το αν υπάρχει θέμα στο αεροδρόμιο της Ελλάδας η σε κάποιο άλλο δεν έχει ευθύνη αυτό αλλά η μεταφορική.

 

Το vickmall μπορεί να ζημιωθει από μια τέτοια αναποδια πολλές χιλιάδες ευρώ το dispute γίνετε μετά από 50 60 μέρες και αν τύχει και παραλάβετε πχ στις 90 τους λετε και πληρώνετε όπως πρεπει αυτό που παραλαβατε

 

Στάλθηκε από NOTE 3 CM13

Μα αν παραλάβει κάποιος δεν θα πρέπει να υπογράψει για την παραλαβή,αν παραλάβει έστω όπως αναφέρεις μετα απο 90 ημέρες,εχει προηγηθεί dispute και εχει πάρει τα χρήματα του αυτός που παρέλαβε εννοείται πίσω,δεν θα θα ενημερωθεί αυτόματα το κατάστημα, λογικά θα φανεί και με το tracking Number αυτόματα,στο ταχυδρομείο θα γράφει στο tracking στα ΕΛΤΑ, παραδόθηκε.

Πως μπορεί να το αποκρύψει κάποιος αφού θα φανεί στο tracking.:)

Η φάση είναι να μην φτάσουμε μέχρι εκεί,ας έρθει που δεν το βλέπω μέχρι και μετά το Πάσχα και μετά πόσο άλλο χρόνο να περιμένουμε.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις καθυστερημένες αποστολές (απο Singapore Post αποτι εχω καταλάβει), μπορείτε να αναφέρετε τους σχετικούς αριθμούς των container για να σχηματίσουμε άποψη;

 

Το δικό μου είναι με DISPATCH NO 4078 (φαίνεται μόνο στο http://beta.singpost.com/ -> Track items, στις λεπτομέρειες)

Link to comment
Share on other sites

Μα αν παραλάβει κάποιος δεν θα πρέπει να υπογράψει για την παραλαβή,αν παραλάβει έστω όπως αναφέρεις μετα απο 90 ημέρες,εχει προηγηθεί dispute και εχει πάρει τα χρήματα του αυτός που παρέλαβε εννοείται πίσω,δεν θα θα ενημερωθεί αυτόματα το κατάστημα, λογικά θα φανεί και με το tracking Number αυτόματα,στο ταχυδρομείο θα γράφει στο tracking στα ΕΛΤΑ, παραδόθηκε.

Πως μπορεί να το αποκρύψει κάποιος αφού θα φανεί στο tracking.:)

Η φάση είναι να μην φτάσουμε μέχρι εκεί,ας έρθει που δεν το βλέπω μέχρι και μετά το Πάσχα και μετά πόσο άλλο χρόνο να περιμένουμε.

Στις περιπτώσεις των Untracked παραγγελιων δεν φαίνεται κάτι.

 

Στάλθηκε από NOTE 3 CM13

Link to comment
Share on other sites

Number: RF387824029SG

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2016-04-17 16:32 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Origin Country: Singapore

2016-04-20 00:00 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-04-17 00:00 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-04-15 00:00 Received from Customer

 

 

Να αρχίσω να ανησυχώ; Όχι δεν είμαι ανυπόμονος, αλλά τον τελευταίο μήνα έχω κάνει άλλες 5-6 παραγγελίες και από την στιγμή που έφταναν Ελλάδα ήθελαν άλλες 6 μέρες περίπου να φτάσουν στα χέρια μου. Τώρα έχει κολλήσει εκεί από τις 20 του μηνός και δεν δείχνει να αλλάζει τίποτα. Παραγγελία από vickmall.

Παιδιά ας σοβαρευτούμε λίγο ,δεν γίνεται να γράφει ο καθένας εδώ στο νήμα με το παραμικρό να αρχίσω να ανησυχώ μου αργήσε 2 και 3 ημέρες ,όπως γράφει εδώ τώρα ο φίλος,

Δείχνει οτι έφτασε Ελλάδα το πακέτο σου και θα το παραλαβής κανονικά,μην γράφουμε ανούσια και επιπόλαια post ,εμείς φίλε μου περιμένουμε πακέτο που έχει περάσει τον ένα μηνά από την αποστολή,ναι είναι αυτό ενα πρόβλημα ,άλλα να μην γράφουμε για μια νορμάλ και φυσιολογική καθυστέρηση ,πρέπει να ανησυχώ και τέτοια χαζά,χωρίς να έχω σκοπό να σε μειώσω αλλα και ούτε να σε προσβάλω.

Απλά κάνεις υπομονή και περιμένεις, απο κίνα παρήγγειλες αλώστε .

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Μα αν παραλάβει κάποιος δεν θα πρέπει να υπογράψει για την παραλαβή,αν παραλάβει έστω όπως αναφέρεις μετα απο 90 ημέρες,εχει προηγηθεί dispute και εχει πάρει τα χρήματα του αυτός που παρέλαβε εννοείται πίσω,δεν θα θα ενημερωθεί αυτόματα το κατάστημα, λογικά θα φανεί και με το tracking Number αυτόματα,στο ταχυδρομείο θα γράφει στο tracking στα ΕΛΤΑ, παραδόθηκε.

Πως μπορεί να το αποκρύψει κάποιος αφού θα φανεί στο tracking.:)

Η φάση είναι να μην φτάσουμε μέχρι εκεί,ας έρθει που δεν το βλέπω μέχρι και μετά το Πάσχα και μετά πόσο άλλο χρόνο να περιμένουμε.

 

και αν ενημερωθεί το κατάστημα τι μπορεί να κάνει; το ππ θα έχει ήδη κλείσει την υπόθεση και τα χρήματα θα τα έχει δώσει πίσω στον αγοραστή. το κατάστημα πλέον δεν μπορεί να κάνει τίποτα παρά μόνο να αρκεστεί στην καλή θέληση του πελάτη τους. από την στιγμή μάλιστα που έχει ασφαλίσει τις αποστολές του (πράγμα που δεν το γνωρίζω αλλά το θεωρώ αρκετά πιθανό) θα αποζημιωθεί με την σειρά του από την ασφάλεια. συνεπώς δεν νομίζω να επιβαρύνεται κάποιος. από την άλλη πλευρά βέβαια αν συνεχιστεί αυτό και σε μεγαλύτερη κλίμακα, το πιθανότερο είναι το κατάστημα να σταματήσει τις αποστολές στην Ελλάδα ή να ενημερώνει ότι οι αποστολές θα κάνουν 2 μήνες να παραληφθούν, προκειμένου να είναι καλυμμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις των Untracked παραγγελιων δεν φαίνεται κάτι.

 

Στάλθηκε από NOTE 3 CM13

Στα δικά μας που έχουν καθυστέρηση μεγάλη, όλα έχουν tracking number απο το vickmall.

Απο εκεί παρακολουθούμε αλώστε την πορεία τους,άρα θα φανεί κανονικά αν και πότε παραλάβει κάποιος,έστω και μετά απο 90 και 100 ημέρες μετά την παραγγελία του.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω είχε γίνει με αρκετα καταστήματα από Αγγλία τα οποία έστελναν Ελλάδα και οι ξυπνιοι εδώ παρελαβαναν έλεγαν ότι δεν είχε έρθει και το ξανά έστελνε το καταστημα και έτσι έπερναν 2 στην τιμή του ενός. Βέβαια σταμάτησαν να στέλνουν Ελλάδα όταν κατάλαβαν ότι το είχαν κάνει σύστημα.

 

Στάλθηκε από NOTE 3 CM13

Link to comment
Share on other sites

και αν ενημερωθεί το κατάστημα τι μπορεί να κάνει; το ππ θα έχει ήδη κλείσει την υπόθεση και τα χρήματα θα τα έχει δώσει πίσω στον αγοραστή. το κατάστημα πλέον δεν μπορεί να κάνει τίποτα παρά μόνο να αρκεστεί στην καλή θέληση του πελάτη τους. από την στιγμή μάλιστα που έχει ασφαλίσει τις αποστολές του (πράγμα που δεν το γνωρίζω αλλά το θεωρώ αρκετά πιθανό) θα αποζημιωθεί με την σειρά του από την ασφάλεια. συνεπώς δεν νομίζω να επιβαρύνεται κάποιος. από την άλλη πλευρά βέβαια αν συνεχιστεί αυτό και σε μεγαλύτερη κλίμακα, το πιθανότερο είναι το κατάστημα να σταματήσει τις αποστολές στην Ελλάδα ή να ενημερώνει ότι οι αποστολές θα κάνουν 2 μήνες να παραληφθούν, προκειμένου να είναι καλυμμένοι.

Δεν το γνωρίζω ούτε και εγώ ,λογικά όμως θα πρέπει να έχει καποια εγγύηση και το κατάστημα για της αποστολές του μέσω κινεζικού ταχυδρομείου,συστημένο είναι αλώστε το πακέτο.

Αλλιώς δεν θα τα απέστειλε τόσο μακριά με ταχυδρομείο πακέτα,θα επέλεγε μόνο με courier,που εκεί είναι ποιο σίγουρες οι αποστολές και σε πολύ ποιο μικρο χρονικό διάστημα οι παραλαβές.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω ούτε και εγώ ,λογικά όμως θα πρέπει να έχει καποια εγγύηση και το κατάστημα για της αποστολές του μέσω κινεζικού ταχυδρομείου,συστημένο είναι αλώστε το πακέτο.

Αλλιώς δεν θα τα απέστειλε τόσο μακριά με ταχυδρομείο πακέτα,θα επέλεγε μόνο με courier,που εκεί είναι ποιο σίγουρες οι αποστολές και σε πολύ ποιο μικρο χρονικό διάστημα οι παραλαβές.

 

Έχουν ασφάλεια από το Paypal. Κάτι αντίστοιχο με το δικό μας ως αγοραστές.

Το ανέφερε μάλιστα η Selina σε μια από τις συζητήσεις μας.

Αν γίνει refund σε εμάς λόγω μη παραλαβης του αντικειμένου, στην ίδια υπόθεση παίρνει τα λεφτά του και το κατάστημα.

Δεν ξέρω βέβαια πως ακριβώς δουλεύει αλλά ξέρω ότι δε θα χάσουν τίποτα.

Μάλιστα, σε ερώτησή μου τι να κάνω αν μετά από καιρό έρθει το δέμα μου και εγώ έχω πάρει ήδη το refund και έχω ξαναπαραγγείλει, απάντησε: "αν το Paypal σου ζητήσει να στείλεις τα χρήματα, τα στέλνεις, αλλιώς είναι δικό σου"

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, πάλι άρχισε ανούσια συζήτηση γιά τις παραλαβές μετά από αποζημίωση ...

Εάν κάποιος παραλάβει δέμα το οποίο είχε καθυστερήσει, θα φανεί στα ΕΛΤΑ, και το PAYPAL θα του ζητήσει να το πληρώσει. Ποιός σας είπε ότι όταν γίνει επιστροφή χρημάτων το κατάστημα δεν μπορεί να καταγγείλει τον πελάτη για διπλή παραλαβή;

Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, αυτό μπορεί να γίνει όταν το κατάστημα είναι ανίδεο και στέλνει ακριβά είδη μέσω πχ του Βελγικού ταχυδρομείου το οποίο δεν είναι ανιχνεύσιμο.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, πάλι άρχισε ανούσια συζήτηση γιά τις παραλαβές μετά από αποζημίωση ...

Εάν κάποιος παραλάβει δέμα το οποίο είχε καθυστερήσει, θα φανεί στα ΕΛΤΑ, και το PAYPAL θα του ζητήσει να το πληρώσει. Ποιός σας είπε ότι όταν γίνει επιστροφή χρημάτων το κατάστημα δεν μπορεί να καταγγείλει τον πελάτη για διπλή παραλαβή;

Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, αυτό μπορεί να γίνει όταν το κατάστημα είναι ανίδεο και στέλνει ακριβά είδη μέσω πχ του Βελγικού ταχυδρομείου το οποίο δεν είναι ανιχνεύσιμο.

 

Κι αν δεν έχεις να πληρώσεις; Λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, πάλι άρχισε ανούσια συζήτηση γιά τις παραλαβές μετά από αποζημίωση ...

Εάν κάποιος παραλάβει δέμα το οποίο είχε καθυστερήσει, θα φανεί στα ΕΛΤΑ, και το PAYPAL θα του ζητήσει να το πληρώσει. Ποιός σας είπε ότι όταν γίνει επιστροφή χρημάτων το κατάστημα δεν μπορεί να καταγγείλει τον πελάτη για διπλή παραλαβή;

Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, αυτό μπορεί να γίνει όταν το κατάστημα είναι ανίδεο και στέλνει ακριβά είδη μέσω πχ του Βελγικού ταχυδρομείου το οποίο δεν είναι ανιχνεύσιμο.

 

το θέμα είναι πως μπορεί να με υποχρεώσει; ρωτάω επειδή δεν μπορώ να καταλάβω. αν παραλάβεις και δεν έχεις χρήματα στο ππ και ξεσυνδέσεις την κάρτα σου τι μπορεί να κάνει το ππ;

Link to comment
Share on other sites

Τότε στέλνεις το προϊόν πίσω

 

Στάλθηκε από NOTE 3 CM13

 

Αυτό μου φαίνεται περισσότερο λογικό... Καθώς θα έχω ήδη παραγγείλει άλλη συσκευή, δε θα χρειάζομαι πλέον την πρώτη... Και πόσο μπορεί να κοστίσει μια αποστολή στην Κίνα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου φαίνεται περισσότερο λογικό... Καθώς θα έχω ήδη παραγγείλει άλλη συσκευή, δε θα χρειάζομαι πλέον την πρώτη... Και πόσο μπορεί να κοστίσει μια αποστολή στην Κίνα;

 

κάτι λιγότερο από 10€

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου φαίνεται περισσότερο λογικό... Καθώς θα έχω ήδη παραγγείλει άλλη συσκευή, δε θα χρειάζομαι πλέον την πρώτη... Και πόσο μπορεί να κοστίσει μια αποστολή στην Κίνα;

Απλώς δεν το παραλαμβάνεις ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το θέμα είναι πως μπορεί να με υποχρεώσει; ρωτάω επειδή δεν μπορώ να καταλάβω. αν παραλάβεις και δεν έχεις χρήματα στο ππ και ξεσυνδέσεις την κάρτα σου τι μπορεί να κάνει το ππ;

Έχεις δίκιο, μπορείς να "φας" ένα τηλέφωνο πχ, και μετά να μην μπορείς να αγοράσεις τίποτα ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Απλώς δεν το παραλαμβάνεις ...

 

Δεν είναι καλύτερο να το παραλάβω και να τους το στείλω πίσω από το να το αφήσω να επιστρέψει μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου φαίνεται περισσότερο λογικό... Καθώς θα έχω ήδη παραγγείλει άλλη συσκευή, δε θα χρειάζομαι πλέον την πρώτη... Και πόσο μπορεί να κοστίσει μια αποστολή στην Κίνα;

Αν έρθει και δεν το παραλαβής αυτόματα θα πάει πίσω δεν θα επιβαρυνθείς νομίζω τίποτα,αν το παραλαβής το πληρώνεις στο κατάστημα και αφού θα εχεις 2 το ένα το πουλάς εδώ στην Ελλάδα όπως είναι σφραγισμένο,γιατί να το στήλης πίσω και να επιβαρυνθείς τα έξοδα αποστολής.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...