Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα!

''Ξεκόλλησε'' κάποιο πακέτο χθές ή σήμερα??? Τα περτισσότερα άρχισαν την διαδρομή τους την Κυριακή. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!

''Ξεκόλλησε'' κάποιο πακέτο χθές ή σήμερα??? Τα περτισσότερα άρχισαν την διαδρομή τους την Κυριακή. :wacko:

 

Ο όρος "περισσότερα" είναι πολύ γενικός... Αυτά που έφτασαν Ελλάδα τέλη Μαρτίου-αρχές Απριλίου είναι ακόμα κολλημένα... :happy:

Link to comment
Share on other sites

Απο 27/3 έως 3/4 Χαθηκαν..μάλλον δεν θα παραλάβουμε ποτέ.

 

Εγώ θα περιμένω να περάσει και το Πάσχα και μετά, αν δεν έχει έρθει το πακέτο, θα πάω για dispute.

Θα είναι περίπου 45 μέρες από την ημέρα της παραγγελίας.

Και με το refund θα παραγγείλω πάλι τη συσκευή από κάποιο site που στέλνει με NL Post.

Ίσως να είμαι πιο τυχερός... Πρώτη παραγγελία από Vickmall και βγήκε γκαντέμικη...:(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα περιμένω να περάσει και το Πάσχα και μετά, αν δεν έχει έρθει το πακέτο, θα πάω για dispute.

Θα είναι περίπου 45 μέρες από την ημέρα της παραγγελίας.

Και με το refund θα παραγγείλω πάλι τη συσκευή από κάποιο site που στέλνει με NL Post.

Ίσως να είμαι πιο τυχερός... Πρώτη παραγγελία από Vickmall και βγήκε γκαντέμικη...:(

Η προθεσμία είναι 180 ημέρες, μην κάνετε βιαστικές κινήσεις γιατί στο τέλος θα μας βαρεθεί το PAYPAL και θα μας "κόψει" πάλι τις αγορές.

Τίποτα δεν χάνεται, απλώς μπορεί να καθυστερήσει λόγω πολλών παραγόντων. Εμένα μου έτυχε να έλθει παραγγελία μετά από 96 ημέρες.

Να υπολογίζετε τις ημέρες από τότε που εμφανίζεται ο tracking number και να ζητάτε να σας τα στέλνουν με σοβαρές εταιρείες.

Όταν πρόκειται γιά ψιλοπράγματα, "ξεχάστε" τα και θα έλθουν.... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Η προθεσμία είναι 180 ημέρες, μην κάνετε βιαστικές κινήσεις γιατί στο τέλος θα μας βαρεθεί το PAYPAL και θα μας "κόψει" πάλι τις αγορές.

Τίποτα δεν χάνεται, απλώς μπορεί να καθυστερήσει λόγω πολλών παραγόντων. Εμένα μου έτυχε να έλθει παραγγελία μετά από 96 ημέρες.

Να υπολογίζετε τις ημέρες από τότε που εμφανίζεται ο tracking number και να ζητάτε να σας τα στέλνουν με σοβαρές εταιρείες.

Όταν πρόκειται γιά ψιλοπράγματα, "ξεχάστε" τα και θα έλθουν.... :)

 

Δεν πρόκειται για ψιλοπράγματα φίλε μου, πρόκειται για κινητό αξίας 165 ευρώ...

Και προσωπικά δεν έχει χρειαστεί στο παρελθόν να καταφύγω στη λύση του dispute.

Επίσης το να πάρω παραγγελία μετά από 96 μέρες δεν το θεωρώ και τόσο φυσιολογικό ούτε το δέχομαι, ακόμα και για αγορές από Κίνα, κι ούτε έχω σκοπό να περιμένω τόσο.

Δε γίνεται να παραλαμβάνω πακετάκι που παρήγγειλα μετά από 15 μέρες από το ίδιο κατάστημα και με το ίδιο ταχυδρομείο και το άλλο να μην κινείται καθόλου. Αυτό είναι που με κάνει να πιστεύω ότι με τα πακέτα εκείνων των ημερών (27/3-3/4) κάτι έχει συμβεί (είτε έξω είτε εδώ) και δεν είμαι πλέον τόσο αισιόδοξος ότι θα φτάσουν στα χέρια μας...

Link to comment
Share on other sites

κάτι αντίστοιχο είχε γίνει πριν δύο χρόνια τέτοια αποχή. ήταν ορισμένοι σάκοι που δεν είχαν ανοιχτεί και ενώ παραλάμβαναν άλλοι που είχαν παραγγείλει πολύ μετά από εμάς, εμείς είμασταν στο περίμενε. κάποια στιγμή θα ξεκολλήσουν. υπομονή θέλει.
Link to comment
Share on other sites

κάτι αντίστοιχο είχε γίνει πριν δύο χρόνια τέτοια αποχή. ήταν ορισμένοι σάκοι που δεν είχαν ανοιχτεί και ενώ παραλάμβαναν άλλοι που είχαν παραγγείλει πολύ μετά από εμάς, εμείς είμασταν στο περίμενε. κάποια στιγμή θα ξεκολλήσουν. υπομονή θέλει.

 

Μακάρι να είναι όπως τα λες φίλε μου, είναι λίγο εκνευριστικό κιόλας αυτό που συμβαίνει... :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για ψιλοπράγματα φίλε μου, πρόκειται για κινητό αξίας 165 ευρώ...

Και προσωπικά δεν έχει χρειαστεί στο παρελθόν να καταφύγω στη λύση του dispute.

Επίσης το να πάρω παραγγελία μετά από 96 μέρες δεν το θεωρώ και τόσο φυσιολογικό ούτε το δέχομαι, ακόμα και για αγορές από Κίνα, κι ούτε έχω σκοπό να περιμένω τόσο.

Δε γίνεται να παραλαμβάνω πακετάκι που παρήγγειλα μετά από 15 μέρες από το ίδιο κατάστημα και με το ίδιο ταχυδρομείο και το άλλο να μην κινείται καθόλου. Αυτό είναι που με κάνει να πιστεύω ότι με τα πακέτα εκείνων των ημερών (27/3-3/4) κάτι έχει συμβεί (είτε έξω είτε εδώ) και δεν είμαι πλέον τόσο αισιόδοξος ότι θα φτάσουν στα χέρια μας...

Βασικώς δεν το έγραψα για εσένα φίλε μου, η παρατήρηση ήταν γενική.

Μπορείς να γράψεις τον αριθμό του δέματος που δεν κινείται;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η παραγγελία μου απο 4/4 (vickmall) έφτασε σήμερα στο τοπικό ταχυδρομείο. Τι γίνεται σε περιπτωση που δεν είναι κάποιος στο σπίτι να παραλάβει; Λογικά απο vickmall είναι συστημενο; Γιατί μου έχει τύχει να μου έρθει δέμα με παπούτσια απο Αγγλία ο ταχυδρόμος δεν βρήκε κανέναν στο σπίτι και δεν άφησε ειδοποιητηριο αλλά άφησε το δέμα και έφυγε.
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι όπως τα λες φίλε μου, είναι λίγο εκνευριστικό κιόλας αυτό που συμβαίνει... :p

 

δες ποστ #3290 και μετά. είναι όντως εκνευριστικό! υπομονή. τίποτα άλλο.

 

εμένα τότε έκανε συνολικά 40 ημέρες από την παραγγελία και η αποστολή έγινε άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για ψιλοπράγματα φίλε μου, πρόκειται για κινητό αξίας 165 ευρώ...

Και προσωπικά δεν έχει χρειαστεί στο παρελθόν να καταφύγω στη λύση του dispute.

Επίσης το να πάρω παραγγελία μετά από 96 μέρες δεν το θεωρώ και τόσο φυσιολογικό ούτε το δέχομαι, ακόμα και για αγορές από Κίνα, κι ούτε έχω σκοπό να περιμένω τόσο.

Δε γίνεται να παραλαμβάνω πακετάκι που παρήγγειλα μετά από 15 μέρες από το ίδιο κατάστημα και με το ίδιο ταχυδρομείο και το άλλο να μην κινείται καθόλου. Αυτό είναι που με κάνει να πιστεύω ότι με τα πακέτα εκείνων των ημερών (27/3-3/4) κάτι έχει συμβεί (είτε έξω είτε εδώ) και δεν είμαι πλέον τόσο αισιόδοξος ότι θα φτάσουν στα χέρια μας...

Ε ναι ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ, 130 ευρω δεν το θεωρώ ψιλό και προφανώς 96 μερες δεν ειναι φυσιολογικό.

Προσωπικα περιμένω να συμπληρωθουν οι 25 εργάσιμες που γράφει το vickmall για να αρχίσω διαδικασία dispute. Αν δεν θέλει η δεν εχει εμπιστοσύνη στα ελληνικα ταχυδρομεια (για τα οποια εχω την καλύτερη γνώμη) ας μην ξαναστειλει Ελλάδα. Δεν θα αφησω τα χρήματα μου σε κατασταση ομηρειας για να μη στενοχωρησω το paypal η το vickmall η οποιοδήποτε κατάστημα.

Απο τη μικρή προσωπική μου εμπειρια κατι συμβαίνει με τις αφιξεις 26/3 με 2/4 και δεν φταίει το Ελληνικό μέρος της διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η παραγγελία μου απο 4/4 (vickmall) έφτασε σήμερα στο τοπικό ταχυδρομείο. Τι γίνεται σε περιπτωση που δεν είναι κάποιος στο σπίτι να παραλάβει; Λογικά απο vickmall είναι συστημενο; Γιατί μου έχει τύχει να μου έρθει δέμα με παπούτσια απο Αγγλία ο ταχυδρόμος δεν βρήκε κανέναν στο σπίτι και δεν άφησε ειδοποιητηριο αλλά άφησε το δέμα και έφυγε.

Σε πόσες μέρες μετα την αφιξη στην Ελλάδα τσεκαριστηκε απο το κέντρο διαλογής του αεροδρομίου?

Link to comment
Share on other sites

Βασικώς δεν το έγραψα για εσένα φίλε μου, η παρατήρηση ήταν γενική.

Μπορείς να γράψεις τον αριθμό του δέματος που δεν κινείται;;

 

RF384007851SG

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δες ποστ #3290 και μετά. είναι όντως εκνευριστικό! υπομονή. τίποτα άλλο.

 

εμένα τότε έκανε συνολικά 40 ημέρες από την παραγγελία και η αποστολή έγινε άμεσα.

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Θα περιμένω σίγουρα για μετά το Πάσχα. Μετά βλέπουμε :)

Link to comment
Share on other sites

RF384007851SG

Μόνο η SG και το 17TRACK δείχνουν τα ίδια ... το 4Χ και το Ρωσσικό λένε ότι δεν υπάρχουν στοιχεία. :blink:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο η SG και το 17TRACK δείχνουν τα ίδια ... το 4Χ και το Ρωσσικό λένε ότι δεν υπάρχουν στοιχεία. :blink:

 

Ποιο είναι το ρωσικό;

 

Στο 4px που λες μου βγάζει αυτά εμένα:

 

2016-03-27 10:21

Shipmnet arrived at destination country

2016-03-27 10:21

Shipmnet arrived at destination country

2016-03-22 11:28

GRATH / parcel dispatched from original office

2016-03-22 11:28

GRATH / parcel dispatched from original office

2016-03-21 23:59

SINGAPORE / Arrive at Airport

2016-03-21 18:00

HONGKONG / Depart from Airport

2016-03-21 16:00

HONGKONG / Depart from facility

2016-03-21 14:00

HONGKONG / Arrive at facility

2016-03-21 05:06

Shipment information received

2016-03-21 05:06

Shipment information received

2016-03-20 23:54

Mingle,Shenzhen,China / Shipment arrived at facility

2016-03-20 23:54

Mingle,Shenzhen,China / Shipment operation completed

2016-03-20 20:57

Shipment information received

2016-03-20 11:28

Wait Transport

2016-03-20 11:28

Wait Transport

Edited by agmg
Link to comment
Share on other sites

Μόνο η SG και το 17TRACK δείχνουν τα ίδια ... το 4Χ και το Ρωσσικό λένε ότι δεν υπάρχουν στοιχεία. :blink:

 

το 4x δεν νομίζω να "κάνει δουλειά" ιδιαίτερα όταν φύγει το πακέτο από Σιγκαπούρη , για πριν ναι , αλλά για μετά αφήστε το

κι σε μένα ακόμα δείχνει Shipmnet arrived at destination country ενώ το πακέτο είναι στη Θεσσαλονίκη

 

επίσης δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο , αλλά χτες ενώ ελτα έδειχνε ότι είναι Ελλάδα , το 17 κοιμόταν οπότε το έβλεπα από ελτά (που δεν βολεύει) κι από εδώ http://track.trackingmore.com/

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το ρωσικό;

http://www.trackitonline.ru/

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

 

Όντως εδώ βγάζει error...

Μην το ψάχνεις φίλε, όλα λένε ότι 27/3 έφτασε Ελλάδα εκτός από τα ΕΛΤΑ που έχουν μείνει στο ότι 22/3 έφυγε απο Σιγκαπούρη... Υπομονή, τι άλλο...:(

Link to comment
Share on other sites

Όντως εδώ βγάζει error...

Μην το ψάχνεις φίλε, όλα λένε ότι 27/3 έφτασε Ελλάδα εκτός από τα ΕΛΤΑ που έχουν μείνει στο ότι 22/3 έφυγε από Σιγκαπούρη... Υπομονή, τι άλλο...:(

Μην μου απογοητεύεσαι. Το πρώτο δεκαήμερο του Μαΐου θα παραλάβουν και οι πιο παλιοί με SG. Είμαι αισιόδοξη.

 

Εγώ σήμερα έψαχνα παλιά ποστ για να δω πόσες μέρες μπορεί να κάνει ταξίδι ένα πακέτο China Post από Πεκίνο Ελλάδα... Βρήκα παλιά tracking που είδα μέχρι και μήνα να συμπληρώνουν στο στάτους ότι αναχώρησε από Κίνα. Και σκέφτομαι άμα κάνει εκεί τόσο μετά πόσο καιρό θα κάνει και στο αεροδρόμιο??? Είναι η μόνη αγορά που με ψιλοαγχώνει λίγο γιατί είναι μέσω aliexpress και δεν έχω 180 μέρες να αντιδράσω. Όπως το βλέπω πρώτα θα παραλάβω το tablet που έρχεται με nl και μετά αυτό με china post αν έρθει ποτέ Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μην μου απογοητεύεσαι. Το πρώτο δεκαήμερο του Μαΐου θα παραλάβουν και οι πιο παλιοί με SG. Είμαι αισιόδοξη.

 

Εγώ σήμερα έψαχνα παλιά ποστ για να δω πόσες μέρες μπορεί να κάνει ταξίδι ένα πακέτο China Post από Πεκίνο Ελλάδα... Βρήκα παλιά tracking που είδα μέχρι και μήνα να συμπληρώνουν στο στάτους ότι αναχώρησε από Κίνα. Και σκέφτομαι άμα κάνει εκεί τόσο μετά πόσο καιρό θα κάνει και στο αεροδρόμιο??? Είναι η μόνη αγορά που με ψιλοαγχώνει λίγο γιατί είναι μέσω aliexpress και δεν έχω 180 μέρες να αντιδράσω. Όπως το βλέπω πρώτα θα παραλάβω το tablet που έρχεται με nl και μετά αυτό με china post αν έρθει ποτέ Ελλάδα.

Έχεις τις 60 που δίνει η προστασία του aliexpress, εάν δεν εμφανισθεί θα σου επιστρέψουν τα χρήματα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

εμένα στο ρώσικο τόσο καιρό έλεγε ότι είναι Ελλάδα. από χθες αποφάσισε λοιπόν να συμφωνήσει με τα ΕΛΤΑ και να λέει ότι ακόμα πετάει από 29/3. 10 μέρες ακόμα για να κάνω refound.
Link to comment
Share on other sites

Μην μου απογοητεύεσαι. Το πρώτο δεκαήμερο του Μαΐου θα παραλάβουν και οι πιο παλιοί με SG. Είμαι αισιόδοξη.

 

Εγώ σήμερα έψαχνα παλιά ποστ για να δω πόσες μέρες μπορεί να κάνει ταξίδι ένα πακέτο China Post από Πεκίνο Ελλάδα... Βρήκα παλιά tracking που είδα μέχρι και μήνα να συμπληρώνουν στο στάτους ότι αναχώρησε από Κίνα. Και σκέφτομαι άμα κάνει εκεί τόσο μετά πόσο καιρό θα κάνει και στο αεροδρόμιο??? Είναι η μόνη αγορά που με ψιλοαγχώνει λίγο γιατί είναι μέσω aliexpress και δεν έχω 180 μέρες να αντιδράσω. Όπως το βλέπω πρώτα θα παραλάβω το tablet που έρχεται με nl και μετά αυτό με china post αν έρθει ποτέ Ελλάδα.

 

Κι εγώ ανέκτησα λίγο την αισιοδοξία μου διαβάζοντας μερικά παλιά ποστ που πρότεινε ο φίλος pan0s78 :)

Θα ήθελα να το έχω για το Πάσχα αλλά ας φτάσει με το καλό και δεν πειράζει...

Link to comment
Share on other sites

εμένα στο ρώσικο τόσο καιρό έλεγε ότι είναι Ελλάδα. από χθες αποφάσισε λοιπόν να συμφωνήσει με τα ΕΛΤΑ και να λέει ότι ακόμα πετάει από 29/3. 10 μέρες ακόμα για να κάνω refound.

Από ότι κατάλαβα, η μοναδική εταιρεία που ξέρει πότε ήλθαν στην Ελλάδα πρέπει να είναι η NL, γιατί μάλλον τα στέλνει οδικώς και ξέρει πότε τα παρέδωσε, οι άλλες κοπανάνε ένα "έφθασε στην χώρα προορισμού" όταν παραδωθούν τα δέματα σε κάποιο Ευρωπαϊκό κέντρο, και γλυτώνουν από τα email και τις φασαρίες .... :p

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...