Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

RI887278199CN

Το δικο μου εδω και 10 μερες κανει βολτες στην Κινα...να ανησυχω???

 

Μια χαρά είσαι. Χθές έφυγε από Κίνα και σε μερικές μέρες θα εμφανιστεί σε κάποια Ευρωπαική χώρα. Μετά τις 30 - 40 μέρες να ανησυχείς ... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια να ρωτησω και εγω, απο τις 5/4 το μονο status που εχω με post NL ειναι το εξης :The item is pre-advised,εχουν περασει 13 μερες και δεν υπαρχει καμια αλλαγη, θεωτειται φυσιολογικο η να αρχισω να ανησυχω?

 

Σε λίγες ακόμα μέρες θα φτάσει Ολλανδία. Εχει δρόμο ακόμα ... :p

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα που βλέπω τα νέα μηνύματα πως κάποιοι παρέλαβαν σε 15 μερες τρελαίνομαι!!! Είναι δυνατόν να είναι τόσο τρ@μπες εκεί στο αεροδρόμιο ;; 27/3με 2/4 έχουμε κολλήσει...αυτός ο γνωστός σου φίλε στο αεροδρόμιο σου ειπε πως ανοίγουν τους σακους; με ποια σειρά ;διαδικασια; έτσι μόνο θ μάθουμε μάθουμε ακριβώς γίνεται. Έστω κάποιο τηλ να ρωτήσουμε. Έχει καταντήσει αηδία...δηλαδή περιμένουν ν τελειώσουν οι ευρωπαικοι σάκοι για να ποιασουν τους Κινέζους;; οποίος έχει κάποιο νέοτερο ας το αναφερει....αυτο πού με φοβίζει οι δύο τελευταίες αγορές από Κίνα έκαναν 50 μέρες ν φτασουν...τυχαίο; Edited by kostask89
Link to comment
Share on other sites

Απο aliexpress.com χωρις ιδιαιτερη εμπειρια για λογαρισμο ενος φιλου.

Ειχα αγορασει και παλαιοτερα μια θηκη 3 ευρω ηρθε κανονικα.

Το ποσσο τωρα ειναι 40 ευρω και δεν ειναι και δικο μου.

 

Επειδή και εγώ παρήγγειλα πρόσφατα και το συγκεκριμένο site δεν δέχεται paypal έχει δική του προστασία. Συνδέσου και μπες να δεις εκεί που δείχνει την παραγγελία σου. Θα σου δείχνει πόσες μερες έχεις ακόμα για να αμφισβητήσεις την αγορά κάτι σαν despute δηλαδή. Αναλόγως πράττεις από εκεί και πέρα. Μην σε αγχώνει πάντως που δεν πλήρωσες με paypal. Το aliexpress από ότι έχω δει είναι αρκετά αξιόπιστο.

 

RI887278199CN

Το δικο μου εδω και 10 μερες κανει βολτες στην Κινα...να ανησυχω???

 

Γιατί να ανυσυχείς? κάθε μέρα σχεδόν ξέρεις που βρίσκεται :lol:. Εμένα που έφυγε εδώ και 10 μέρες από Κίνα και δεν ξέρω πλέον που ξενογυρίζει τι να πω? Αλλά που θα πάει θα έρθει και θα φάει μια κατσάδα και τιμωρία που δεν με ενημερώνει...

 

Κάθε μέρα που βλέπω τα νέα μηνύματα πως κάποιοι παρέλαβαν σε 15 μερες τρελαίνομαι!!! Είναι δυνατόν να είναι τόσο τρ@μπες εκεί στο αεροδρόμιο ;; 27/3με 2/4 έχουμε κολλήσει...αυτός ο γνωστός σου φίλε στο αεροδρόμιο σου ειπε πως ανοίγουν τους σακους; με ποια σειρά ;διαδικασια; έτσι μόνο θ μάθουμε μάθουμε ακριβώς γίνεται. Έστω κάποιο τηλ να ρωτήσουμε. Έχει καταντήσει αηδία...δηλαδή περιμένουν ν τελειώσουν οι ευρωπαικοι σάκοι για να ποιασουν τους Κινέζους;; οποίος έχει κάποιο νέοτερο ας το αναφερει....αυτο πού με φοβίζει οι δύο τελευταίες αγορές από Κίνα έκαναν 50 μέρες ν φτασουν...τυχαίο;

 

Το θέμα είναι ότι έφτασαν...

 

και εδω όμως τα ίδια λέει. Δεν είναι μόνο το 17track

http://xoms.4px.com/

 

Δες λίγο πιο πάνω το παράδειγμα που γράφω. Ότι και να λένε οι τρίτοι εσύ από τα ΕΛΤΑ το ζητάς και θα το πάρεις κάποια στιγμή. Αν δεν το έχουν παραλάβει λοιπόν, τα ίδια θα σου λένε, άσχετα με ότι λένε άλλα site όσο αξιόπιστα ή μη είναι.

Edited by ellig
Link to comment
Share on other sites

Έφτασαν αλλά ειχε γίνει refund , το θέμα είναι να μη φτάσουμε εκεί

 

Δυστυχώς όταν παραγγέλνουμε κάτι από Κίνα όλα είναι μέσα στο πρόγραμμα και ιδίως η αναμονή που μπορεί να είναι από 15 έως και 60 μέρες. Το καλό είναι ότι τουλάχιστον τα αξιόπιστα μαγαζιά σου δίνουν την επιλογή για refund. Πολύ παλιότερα φίλη μου είχε παραγγείλει παπούτσια από ένα site, ευρωπαικό όμως που τα έστειλε και γρήγορα... και όταν έφτασαν ήταν κάτι μαιμούδες και αντε πες αυτό το τρως... ήταν όμως και άλλο σχέδιο και άλλο νούμερο :lol::lol::lol:

Ούτε refund μπορούσε να γίνει αλλά ούτε και απάντησαν εννοείτε σε κάποιο mail. Μετά από λίγες μέρες δεν υπήρχε καν το site. Για αυτό λέω ας παραλαμβάνουμε σωστά ότι παραγγείλαμε και ας κάνει και λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Παρήγγειλα Redmi note 3 pro από gearbest με tracking number BLVS13.............. και παρακάτω είναι το log του 17track. Μπορεί να μου πει κάποιος με ανάλογη περίπτωση πόσο θα χρειαστεί να περιμένω για να το έχω στα χέρια μου (κι αν θα το έχω);;; :worry:

Package Status: In Transit

Destination Country: Unknown

Origin Country: Belgium

2016-04-14 11:15 Your shipment has arrived at the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

2016-04-12 09:16 Departure to country of destination

2016-04-02 13:00 Arrival at export hub

2016-04-02 00:01 Item is ready for transport

2016-04-01 04:44 Item is announced / bpost received the information

======================================

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο με τη προυποθεση ότι έχουν φτάσει πράγματι Ελλάδα!!! Διατηρώ καποιες επιφυλάξεις...

Αν δεχτούμε το γεγονός ότι δεν έχει έρθει Ελλάδα τότε φταίει ο συνεργάτης του vickmall συνεπώς εγώ τον λόγο θα τον ζητήσω από το κατάστημα. Τέλος πάντων ίσως από τον εκνευρισμό μου να ήμουν υπερβολικός, ελπίζω πάντως σε επόμενη παραγγελία να μου δώσουν κανένα δωράκι.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στο AliExpress πως κάνουμε τις αγορές? με τι μέθοδο πληρώνουμε?

Τα λέει όλα στο site. Κάνεις λογαριασμό, κάνεις την παραγγελία, πληρώνεις με ότι τρόπο θες από αυτούς που έχει και στο στέλνουν.

 

Καλησπέρα,

Παρήγγειλα Redmi note 3 pro από gearbest με tracking number BLVS13.............. και παρακάτω είναι το log του 17track. Μπορεί να μου πει κάποιος με ανάλογη περίπτωση πόσο θα χρειαστεί να περιμένω για να το έχω στα χέρια μου (κι αν θα το έχω);;; :worry:

Package Status: In Transit

Destination Country: Unknown

Origin Country: Belgium

2016-04-14 11:15 Your shipment has arrived at the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

2016-04-12 09:16 Departure to country of destination

2016-04-02 13:00 Arrival at export hub

2016-04-02 00:01 Item is ready for transport

2016-04-01 04:44 Item is announced / bpost received the information

======================================

Ευχαριστώ!!!

 

Λίγες σελίδες πιο πριν έλεγαν για τα βελγικά ταχυδρομεία. Το κακό με αυτά είναι ότι απο την στιγμή που πατάνε Ελλάδα είναι σαν απλό ταχυδρομείο. Είναι πάρα πολύ νωρίς για να ανυσυχείς πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Λίγες σελίδες πιο πριν έλεγαν για τα βελγικά ταχυδρομεία. Το κακό με αυτά είναι ότι απο την στιγμή που πατάνε Ελλάδα είναι σαν απλό ταχυδρομείο. Είναι πάρα πολύ νωρίς για να ανυσυχείς πάντως.

 

Δηλαδή μέσα στη μεγάλη εβδομάδα παίζει να μου έρθει? ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα λέει όλα στο site. Κάνεις λογαριασμό, κάνεις την παραγγελία, πληρώνεις με ότι τρόπο θες από αυτούς που έχει και στο στέλνουν.

 

Δεν μου επιτρέπει με visa....

 

http://s4.postimg.org/9iyyumj7h/image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου επιτρέπει με visa....

Δεν ξέρω ποιο είναι το όριο ακριβώς τώρα με τα cc. Ούτε εμένα δεχόταν από την κάρτα κοντά στα 180 ευρώ, ενώ πιο μικρά ποσά τα δεχόταν. Εγώ το πήρα από αλλού μέσω paypal. Ψάξε στο φόρουμ και σίγουρα θα βρεις άλλο θέμα που θα μιλάνε για αυτά τα θέματα.

 

Δηλαδή μέσα στη μεγάλη εβδομάδα παίζει να μου έρθει? ξέρεις?

Αν θες την προσωπική μου άποψη δεν θα με απασχολούσε τόσο πολύ αυτό. Πιο πολύ θα κοίταγα να πιάσω επαφή με τους ταχυδρόμους που έρχονται σπίτι μου για να μην το αφήσουν και φύγουν και κάνει φτερά (επειδή δεν ανιχνεύεται μπορεί να χαθεί σχετικά εύκολα ιδίως αν δεν ξέρεις πότε μπορεί να έρθει).

Edited by ellig
Link to comment
Share on other sites

στο AliExpress πως κάνουμε τις αγορές? με τι μέθοδο πληρώνουμε?[/QUOT

 

με western union μπορεις..

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στο AliExpress πως κάνουμε τις αγορές? με τι μέθοδο πληρώνουμε?

 

με western union μπορεις..

Link to comment
Share on other sites

συνολικα ειναι 8 ευρω αυτα που θα παρω...

 

οποτε με western union δεν γίνεται γιατι θελει min ποσο 20 ευρω!

τωρα με την καρτα δεν ξερω τι παίζει!

Link to comment
Share on other sites

συνολικα ειναι 8 ευρω αυτα που θα παρω...

 

οποτε με western union δεν γίνεται γιατι θελει min ποσο 20 ευρω!

τωρα με την καρτα δεν ξερω τι παίζει!

 

η eurobank ή alpha bank πρεπει να λειτουργουν κανονικα απ οσο εχω διαβασει στο forum η πειραιως ειναι που χει το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Παρήγγειλα Redmi note 3 pro από gearbest με tracking number BLVS13.............. και παρακάτω είναι το log του 17track. Μπορεί να μου πει κάποιος με ανάλογη περίπτωση πόσο θα χρειαστεί να περιμένω για να το έχω στα χέρια μου (κι αν θα το έχω);;; :worry:

Package Status: In Transit

Destination Country: Unknown

Origin Country: Belgium

2016-04-14 11:15 Your shipment has arrived at the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

2016-04-12 09:16 Departure to country of destination

2016-04-02 13:00 Arrival at export hub

2016-04-02 00:01 Item is ready for transport

2016-04-01 04:44 Item is announced / bpost received the information

======================================

Ευχαριστώ!!!

 

Περιμενω απο 3 μαρτιου ενα δεμα.... βεβαια αλλη φορα με το βελγικο οταν εγραψε οτι ειναι Ελλαδα ηρθε σε 5 μερες .Ειπαμε οταν μπαινει Ελλαδα φαινεται απλο δεν εχει τρακινγκ οποτε μπορει πολυ ευκολα να χαθει σε καμια γωνια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στο AliExpress πως κάνουμε τις αγορές? με τι μέθοδο πληρώνουμε?

 

μπορεις με ολες τις καρτες αλλα χωρις παυπαλ .Μην ανησυχεις εισαι καλυμενος αν παει κατι στραβα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω απο 3 μαρτιου ενα δεμα.... βεβαια αλλη φορα με το βελγικο οταν εγραψε οτι ειναι Ελλαδα ηρθε σε 5 μερες .Ειπαμε οταν μπαινει Ελλαδα φαινεται απλο δεν εχει τρακινγκ οποτε μπορει πολυ ευκολα να χαθει σε καμια γωνια.

σου ηρθε αυτοπροσωπος, το αφησε στο γραμματοκιβωτειο ή σου ηρθε χαρτακι;

υπαρχει δηλαδη και βάσιμη πιθανοτητα να μην μου ερθει ποτε;

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 05-04-2016 11:25 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 18-04-2016 17:58 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 18-04-2016 20:58 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 18-04-2016 22:58 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Δειχνουν να ξεκολανε τα πακεετα 5/4.

Link to comment
Share on other sites

σου ηρθε αυτοπροσωπος, το αφησε στο γραμματοκιβωτειο ή σου ηρθε χαρτακι;

υπαρχει δηλαδη και βάσιμη πιθανοτητα να μην μου ερθει ποτε;

αυτο απο τις 3 μαρτιου περιμενω ως 5 μαη για dispute σε συννενοηση με το καταστημα, σαν τελικη ημερομηνια ..εχοντας τοτε τουλαχιστον 60 μερες στην αναμονη. ,Αλλο που παρελαβα μεσω βελγιου απλα το αφησε ο ταχυδρομος. δεν ειναι συστημενο δεν υπογραφεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά έχω παραγγείλει απο το gearbest ευρωπαική αποθήκη κι έρχεται με DPD courier,ξέρει κανένας με ποια μεταφορική θα μου έρθει στην Ελλάδα??
Link to comment
Share on other sites

4/4 εκανα την αγορα μου...13 εφτασε ελλαδα..18 εδειξε το ελτα...σημερα εκλεισε κατα της 2:35 απο κδ θεσσαλονικης...και ναι μαλλον και γω θα ειμαι ενας απο τους τυχερους που θα παραλαβω σε 15-20 μερες...χρισημοποιησα SG post...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...