Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορει να μου πει καποιος εαν νομικα μπορουμε να κανουμε κατι με τις παραγγελιες που χαθηκαν απο το gearbest; Το paypal μας προστατευει; Μπορει να μας δωσει πισω το 100% των χρηματων που δωσαμε για την παραγγελια;

 

Πχ στο iherb, λεει οτι δεν ευθυνονται εαν το δεμα χαθει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε προστατευει το paypal απο οσο γνωριζω,το θεμα ειναι το δεμα σου να ηταν συστημενο δλδ να εχει tracking number και να υπαρχουν καποια αποδεικτικα υπερ σου μπορεις να ανοιξεις ενα disputeβεβαια για μικρων ποσων αντικειμενα που δεν δινουν tracking number συνηθως απλως τους ενημερωνεις και κανουν refund μου εχει τυχει για μικροπραγματα απο ebay {προυποθεση να γινει η αγορα μεσω paypal αν γινει μεσω καρτας κατευθειαν ναι οντως μπορει να αποποιηθει την ευθυνη αν χαθει το δεμα ο πωλητης και δεν βρισκεις το δικιο σου απλα χανεις τα λεφτα σου πιστευω,νομικα οχι δεν μπορεις να κανεις κατι σε καμια απο τις δυο περιπτωσεις δυστηχως} Edited by GiorgosLA
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Κάτι γίνεται τελευταία με τις αποστολες. Δεν φτάνουν όπως εφταναν τον περασμένο μήνα. Όλα είναι κολλημένα αυτή την εβδομάδα.

 

@giorgosLA, με το ίδιο tracking number θα το βρεις και στο ΕΛΤΑ, απλά δεν εμφανίζεται αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι γίνεται τελευταία με τις αποστολες. Δεν φτάνουν όπως εφταναν τον περασμένο μήνα. Όλα είναι κολλημένα αυτή την εβδομάδα.

 

@giorgosLA, με το ίδιο tracking number θα το βρεις και στο ΕΛΤΑ, απλά δεν εμφανίζεται αμέσως.

Είχαν αργία μια εβδομάδα και πρέπει να έχουν μπλοκάρει πολλά δεματα. Επίσης μην ξεχνάς ότι αυξήθηκαν και οι αγορές από Ελλάδα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε σχέση με τον προηγούμενο καιρό, οπότε υπάρχει και μεγαλύτερη καθυστέρηση αφού φτάσουν Ελλάδα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ας φτασει ελλαδα το δεμα και ας αργησει να παραδοθει ,το θεμα ειναι μην κολλησει εκει στα μερη τους και αργησει να φυγει απο αυτους γιατι μετα παει πολυ καθυστερηση,αυτονοητο οποιος παραγγλνει απο κινα να περιμενει 2 εβδομαδες + για να παραλαβει(κατι λιγο offtopic,τα περισσοτερα καταστηματα που ψωνιζουμε απο κινα και γενικα ακομα και πολλα εργοστασια παρασκευης κινητων και οτι αλλων ηλεκτρικων ειδων μπορειται να φανταστειται παραγονται στην Σεντζέν https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%B6%CE%AD%CE%BD !!!!)
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μην ξεχνάς ότι αυξήθηκαν και οι αγορές από Ελλάδα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε σχέση με τον προηγούμενο καιρό, οπότε υπάρχει και μεγαλύτερη καθυστέρηση αφού φτάσουν Ελλάδα.

 

αποκλειεται να αυξηθηκαν στον ρυθμο που ηταν τα παλια καλα χρονια...

πρωτον γιατι δεν καθονται ολοι να βγαλουν τα ματια τους πως να βρουν τροπο να κανουν μια μικρο παραγγελεια εκτος ευρωπης και δευτερον γιατι δεν ξοδευουμε οπως ξοδευαμε...(αναφερομαι στο 90% που δουλευουμε για να πληρωθουμε...και δεν περιμενουμε τον μισθο μας απο το κρατος,.,.. )

απλα κωλυσιεργουν εδω σε εμας...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

αποκλειεται να αυξηθηκαν στον ρυθμο που ηταν τα παλια καλα χρονια...

πρωτον γιατι δεν καθονται ολοι να βγαλουν τα ματια τους πως να βρουν τροπο να κανουν μια μικρο παραγγελεια εκτος ευρωπης και δευτερον γιατι δεν ξοδευουμε οπως ξοδευαμε...(αναφερομαι στο 90% που δουλευουμε για να πληρωθουμε...και δεν περιμενουμε τον μισθο μας απο το κρατος,.,.. )

απλα κωλυσιεργουν εδω σε εμας...

Σωστά αυτά που γράφεις. Λέγοντας "προηγούμενο καιρό" εννοούσα τον πρώτο καιρό με τα capital controls όπου πολλά δέματα ερχόντουσαν σε μια εβδομαδα. Όπως και να έχει, δύσκολα οι ρυθμοί θα είναι όπως τα τελευταία δύο χρόνια κυριως για τους λόγους που αναφέρεις.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σωστά αυτά που γράφεις. Λέγοντας "προηγούμενο καιρό" εννοούσα τον πρώτο καιρό με τα capital controls όπου πολλά δέματα ερχόντουσαν σε μια εβδομαδα. Όπως και να έχει, δύσκολα οι ρυθμοί θα είναι όπως τα τελευταία δύο χρόνια κυριως για τους λόγους που αναφέρεις.

 

εγω αυτο που βλεπω ,προσωπικα,ειναι πως μειωνονται οι ελευθεριες μας γενικα...

γιατι οταν καποιος σε πιεζει με το στανιο να μην κανεις αυτο και να κανεις το αλλο λεγεται :X

τωρα αν καποιος περναει καλυτερα τον τελευταιο καιρο,ειτε ειναι κωλοφαρδος,ειτε κωλοβολεμενος :cool:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος εαν νομικα μπορουμε να κανουμε κατι με τις παραγγελιες που χαθηκαν απο το gearbest; Το paypal μας προστατευει; Μπορει να μας δωσει πισω το 100% των χρηματων που δωσαμε για την παραγγελια;

 

Πχ στο iherb, λεει οτι δεν ευθυνονται εαν το δεμα χαθει.

 

Παίρνεις 100% refund εαν χαθεί το δέμα σου εκτός κι αν ζητήσεις αποστολή καινούργιας παραγγελίας αντί για refund.

Μόνο στα δέματα χωρίς tracking είναι 50-50 αν αποφασίσει το paypal να βγάλει το claim υπέρ σου.

(πάντα με την προυπόθεση ότι η αγορά είναι μέσω paypal,με αγορά απευθείας με πιστωτική(κτλπ) δεν γνωρίζω )

 

Μια ερώτηση προς τους γνώστες υπάρχει κάποιο site για το NL όπως το 4px για το SG post?

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

και εμενα τα ίδια μου γραφή ότι έφτασε ελλάδα αλλα στα ελτα μου εμφανίζει ότι είναι ακόμα στην σιγκαπούρη σε τηλεφώνημα που τους έκανα μου είπανε ότι είναι λάθος αυτό που γράφουνε και ότι το δέμα δεν ήρθε ελλάδα απλός ότι σε στάση που έκανε σε κάποια χωρα εμφανίστηκε εκεί και έτσι πέρασε στο σύστημα ότι είναι ελλάδα

Status Date Status Description

10-10-2015 Arrival at Destination Post (Country: GR)

07-10-2015 Despatched to overseas (Country code: GR)

05-10-2015 Received from Customer

 

Παιδιά και γω στην ίδια μοίρα είμαι :)

 

10-10-2015 Arrival at Destination Post (Country: GR)

07-10-2015 Despatched to overseas (Country code: GR)

05-10-2015 Received from Customer

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και γω στην ίδια μοίρα είμαι :)

 

10-10-2015 Arrival at Destination Post (Country: GR)

07-10-2015 Despatched to overseas (Country code: GR)

05-10-2015 Received from Customer

 

κάποιος μας δουλεύει μάλλον κανονικά και μάλλον είναι τα ελτα προφανώς θα παραλάβουμε και ακόμα θα γραφουν στα ελτα ότι είναι στην σιγκαπούρη έχει γίνει και αυτό νομίζω σε κάποιους

Link to comment
Share on other sites

κάποιος μας δουλεύει μάλλον κανονικά και μάλλον είναι τα ελτα προφανώς θα παραλάβουμε και ακόμα θα γραφουν στα ελτα ότι είναι στην σιγκαπούρη έχει γίνει και αυτό νομίζω σε κάποιους

Εμένα αυτό είναι η τελευταία μου ελπίδα. Είμαι ο μοναδικός που ακομα γράφει από 7/10 despached to overseas, και έχει μείνει ετσι. Το έχω γράψει 5-6 φορές αλλά κάπου πρέπει να πω τον πόνο μου!

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις 100% refund εαν χαθεί το δέμα σου εκτός κι αν ζητήσεις αποστολή καινούργιας παραγγελίας αντί για refund.

Μόνο στα δέματα χωρίς tracking είναι 50-50 αν αποφασίσει το paypal να βγάλει το claim υπέρ σου.

(πάντα με την προυπόθεση ότι η αγορά είναι μέσω paypal,με αγορά απευθείας με πιστωτική(κτλπ) δεν γνωρίζω )

 

Μια ερώτηση προς τους γνώστες υπάρχει κάποιο site για το NL όπως το 4px για το SG post?

 

Εδω αλλα ειπαν σε ενα παλικαρι, του οποιου επισης το δεμα χαθηκε.

 

Dear DIMOSTHENIS,

We apologize with this delay and sincerely regret you have not received your order.

Unfortunately it appears that your order has been lost on the way.

After reviewing your order, we found out you haven't purchased any insurance during the check-out.

We will still do our best to help you.

Therefore here are the best solution we can offer you:

1)Refund 50% of the product to your paypal account or credit card

The product value is $152.89 we can refund $76.45 back to you.

2) 50% refund to wallet

In that case we refund $76.45

on your wallet for further shopping on our store

3) Reship the order

We can reship the order . For this, please kindly send us 50 % of the order value so that we can arrange the shipment.

Please kindly let us know your decision.

Once again we apologize for any inconvenience caused.

We appreciate your understanding.

Best Regards

Zilla

GearBest Customer Service

http://www.gearbest.com/ "

 

Δλδ εγω που ειχα κανει παραγγελια 240 ευρω, θα χασω τα 120; Ειμαστε σοβαροι; Να κανω dispute στο paypal ή να περιμενω εξελιξεις; Εχουν περασει 30 ημερες απο την παραγγελια.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ εγω που ειχα κανει παραγγελια 240 ευρω, θα χασω τα 120; Ειμαστε σοβαροι; Να κανω dispute στο paypal ή να περιμενω εξελιξεις; Εχουν περασει 30 ημερες απο την παραγγελια.

Και στην Ελλάδα να είχες κάνει την παραγγελία , θα προσπαθούσαν να μην χάσουν όλοι την αξία του δέματος με κάποιον τρόπο φίλε μου.

Το θέμα είναι ότι αφου υπάρχει tracking και φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν έχεις παραλάβει το δέμα,μπορείς κάλλιστα να ζητήσεις full refund.

 

 

Προσωπικά θα προσπαθούσα ότι μου έχουν πει ( την επικοινωνία που σου είπαν να κάνεις με τα acs/ελτα δεν θυμάμαι ) κι αν δεν έβρισκα άκρη θα τους το έλεγα ξεκάθαρα όπως στο λένε κι αυτοί ότι χωρίς να φταίω δεν γίνεται να χάσω τα μισά λεφτά,οπότε claim και άσε να λένε στο paypal για το μισό refund ,τα κουπονάκια κτλπ.

Aπλά περίμες καμιά εβδομάδα ακόμα μπας και ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και γω στην ίδια μοίρα είμαι :)

 

10-10-2015 Arrival at Destination Post (Country: GR)

07-10-2015 Despatched to overseas (Country code: GR)

05-10-2015 Received from Customer

 

Κι εγω ακριβώς έτσι. Για να δούμε....ποση υπομονή πια.....γιατί αργεί τοσο αφού είναι ηδη Ελλάδα.

Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

Μολις εφυγε παραγγελια απο vickmall ενα meizu mx5 με απλη αγορα απο paypal με prepaid eurobank.Μολις τωρα εκανα επιβεβαιωση της καρτας αφου η παλια ειχε ληξει και κατευθειαν αγορα χωρις balance
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση.. σήμερα ανοίχθηκε ο σάκος με το δέμα μου στο αεροδρόμιο στην Αθήνα.

Τώρα ξέρετε πόσος χρόνος χρειάζεται για να σταλεί σε μένα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και γω στην ίδια μοίρα είμαι :)

 

10-10-2015 Arrival at Destination Post (Country: GR)

07-10-2015 Despatched to overseas (Country code: GR)

05-10-2015 Received from Customer

 

Μια από τα ίδια και εδώ, αγορά κινητού από merimobiles.

Το status του Singapore Post λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα από τις 9/10.

 

2015-10-09 15:01 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2015-10-08 12:40 Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-10-06 12:40 Received from Customer

 

http://www.17track.n...s=RP323114534SG

 

Το status των ΕΛΤΑ λέει:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 06-10-2015 12:40 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Edited by tsintsIgnis
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό είναι η τελευταία μου ελπίδα. Είμαι ο μοναδικός που ακομα γράφει από 7/10 despached to overseas, και έχει μείνει ετσι. Το έχω γράψει 5-6 φορές αλλά κάπου πρέπει να πω τον πόνο μου!

 

Μια από τα ίδια και εδώ, αγορά κινητού από merimobiles.

Το status του Singapore Post λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα από τις 9/10.

 

2015-10-09 15:01 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2015-10-08 12:40 Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-10-06 12:40 Received from Customer

 

http://www.17track.n...s=RP323114534SG

 

Το status των ΕΛΤΑ λέει:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 06-10-2015 12:40 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

η χρόνοι πάντως που λένε ότι έφτασε ελλάδα είναι εξωπραγματικά πολύ μικρή λέτε να κάνουνε λάθος και να περιμένουμε τζάπα να ανοιχτή ο σάκος?

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα με sg post από τις 13/10 το πρωί γράφει "in transit" χωρίς να δίνει οποιαδήποτε άλλη πληροφορία.

Τι γίνεται άραγε?

Αγορά από vickmall.

Link to comment
Share on other sites

Αντε επιτελους πηρε μπροστα το site των ΕΛΤΑ , τωρα μου δειχνει οτι και το NLpost ,ειμαστε σε καλο δρομο ,εφτασε επιτελους Αθηνα ,πρωτη φοτα επιλεγω NLpost και τελευταια , κοντα ενα μηνα αναμονη
Link to comment
Share on other sites

Στα ΕΛΤΑ βαζετε το ιδιο tracking number που σας δινει το κινεζομαγαζο;

ναι,ενας ειναι ο αριθμός,ειναι η "ταυτότητα" του δέματός σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...