Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατάσταση Ημερομηνία Περιοχή

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 10-03-2015 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 10-03-2015 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-03-2015 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 19-03-2015 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 23-03-2015 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 24-03-2015 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 27-03-2015 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 30-03-2015 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 30-03-2015 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 09-04-2015 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 09-04-2015 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 14-04-2015 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΤΟΠΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΛΤΑ ΑΝΑΤ. ΘΕΣ/ΚΗΣ 14-04-2015 ΤΟΠΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΛΤΑ ΑΝΑΤ. ΘΕΣ/ΚΗΣ

 

Πρώτη αγορά από Geekbuying και μπήκα κατευθείαν στο κλαμπ των τσιμπημένων. Θα πληρώσω και θα είμαι από τους λίγους "νόμιμους" κατόχους κινέζικων συσκευών στην Ελλάδα !!!

Αν είναι να ξεκινήσει η κάθαρση των τελωνειακών συναλλαγών από εμένα, τότε χαλάλι τους .... αλλά δυστυχώς πρόκειται για μεμονωμένη-στοχευμένη κίνηση, που εικάζω ότι οφείλεται σε επίσημη καταγγελία. Έτσι συμβαίνει όταν υπάρχουν καταγγελίες ... κάνουν τα νόμιμα σε μερικούς, ώστε να δείξουν ότι έκαναν την δουλειά τους και μετά από λίγο καιρό ... πάλι όπως παλιά ... Τώρα αν ανοίξουμε συζήτηση ποιος κατήγγειλε, σίγουρα κάποιοι που ζημιώνονταν από την πτώση των πωλήσεών τους. Δεν με πειράζει που θα πληρώσω, με ενοχλεί που δεν υπάρχει πολιτική απόφαση για μια θεσμοθέτηση δασμών χαμηλού κόστους σε συνεννόηση και με τα μεγαλύτερα κινέζικα μαγαζιά. Δεν κοιτάνε δηλαδή να βγάλουν πολλά, από πολλούς με λίγους δασμούς, αλλά δειγματολειπτικά τσεκούρια... Κάνουν το ίδιο λάθος όπως και με τις πινακίδες αυτοκινήτων... αντί να χαμηλώσουν τα τέλη για να ανανεώσουν όλοι, τα κρατούν ακριβά και ο κόσμος παραδίδει πινακίδες και στο τέλος ζημία στα έσοδα.... Εύχομαι λοιπόν να είμαι η αρχή ενός καλού για την χώρα, αλλά δυστυχώς δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος.

 

Εγώ Android tv box στα 85 ευρώ !!! To "κουστούμι" θα το μάθω προσεχώς ... Δηλαδή δεν είναι μόνο κινητά και τάμπλετ ...

 

Το κουστούμι σου θα είναι 19,55+8 ευρώ..

ΥΓ. Γιατί μπαίνουν στη φάκα μόνον τα πακέτα με NL post και όχι και τα SG που κι΄αυτά από Κίνα προέρχονται και το ξέρουν αυτό πολύ καλά οι τελώνες; Μου κάνει μεγάλη εντύπωση!!

 

Τελικά πλήρωσα 37 ευρώ φίλε μου ... προφανώς εκτίμησαν την αξία παραπάνω... και ήταν παραπάνω τις ημέρες που το έλεγχαν, γιατί εγώ το πήρα σε ευκαιρία που κράτησε μόνο 2 μέρες και μετά η τιμή του ανέβηκε. Οπότε προφανώς και για όσους αγοράζουν ημέρες προσφορών πρέπει να παρακολουθούμε αν περνάει τελωνείο και αν ναι, να δηλώνουμε εγγράφως την τιμή αγοράς για να μην μας χρεώνουν παραπάνω...

Πάντως ακόμα και έτσι αξίζουν οι συσκευές που αγοράζουμε ... αλλά καλό θα ήταν όπως ανέφερα πιο πάνω να υπάρξει σωστή πολιτική (τι λέω τώρα ε?) δασμών με χαμηλό κόστος, ώστε να πληρώνουμε όλοι πχ 5% της αξίας. Πιο πολλά θα έβγαζαν από αυτό το καραγκιοζιλίκι που επικρατεί. Την καλησπέρα μου σε όλο το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά πλήρωσα 37 ευρώ φίλε μου ... προφανώς εκτίμησαν την αξία παραπάνω... και ήταν παραπάνω τις ημέρες που το έλεγχαν, γιατί εγώ το πήρα σε ευκαιρία που κράτησε μόνο 2 μέρες και μετά η τιμή του ανέβηκε. Οπότε προφανώς και για όσους αγοράζουν ημέρες προσφορών πρέπει να παρακολουθούμε αν περνάει τελωνείο και αν ναι, να δηλώνουμε εγγράφως την τιμή αγοράς για να μην μας χρεώνουν παραπάνω...

Πάντως ακόμα και έτσι αξίζουν οι συσκευές που αγοράζουμε ... αλλά καλό θα ήταν όπως ανέφερα πιο πάνω να υπάρξει σωστή πολιτική (τι λέω τώρα ε?) δασμών με χαμηλό κόστος, ώστε να πληρώνουμε όλοι πχ 5% της αξίας. Πιο πολλά θα έβγαζαν από αυτό το καραγκιοζιλίκι που επικρατεί. Την καλησπέρα μου σε όλο το φόρουμ.

 

Εφόσον είχες απόδειξη αγοράς χαμηλότερου ποσού, έπρεπε να τη παρουσιάσεις και να ζητήσεις μείωση στο κόστος εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν λοιπόν... Παρελήφθη σήμερα το τάμπλετ μετά από +16 μέρες ΥΕΔ. Πραγματική αξία (τάμπλετ, θήκη, φορτιστής αυτοκινήτου και βεντούζα παρμπρίζ) 210 E. Από τελωνείο η αξία κρίθηκε στα 240,87Ε. Το κουστούμι που πληρώθηκε στα ΕΛΤΑ εχει "μόνο" 240,87 χ 23% =55,40+12Ε Τελος Ελτα = 67,40 Ευρώ. Τελείωσε το παραμύθι επιτέλους...

Μ' αρέσει το .87! Με άλλα λόγια, δεν το εκτίμησαν στα περίπου 200, περίπου 250, έστω περίπου 240!

Προφανώς έχουν κ ά π ο ι α πηγή που συμβουλεύονται...!

Απ' ό,τι βλέπω από τα σχόλια του κόσμου εδώ, σε άλλους το εκτιμούν παραπάνω και σε άλλους παρακάτω από την πραγματική του αξία, οπότε δεν έχει πολύ νόημα να "παραπονεθούμε" για την... αξιοπιστία της πηγής τους.

Είμαι πάντως πολύ περίεργος για το ποια είναι αυτή η πηγή...

(ίσως απλά κάνουν κάποια αναζήτηση στο internet και βάζουν την πρώτη τιμή που τους γυρίζει...?)

Link to comment
Share on other sites

Και από ότι φαίνεται, γκουγκλάρουν την επωνυμία του προϊόντος και ότι βγει πρώτο, το βάζουν σαν τιμή εκτελωνισμού. Οπότε μην ψωνίζετε περίεργα πράματα που δεν τα βρίσκουν, γιατί θα χρεώνουν με την οκά...
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ! εχει αγορασει καποιος απο oppomart ? σκεφτομαι να αγορασω απο το εν λογω καταστημα αλλα το στελνουν νομιζω με dhl και φοβαμαι το τελωνειο ! εχει αγορασει καποιος να μου πει εμπειρια ? και γενικα αν γνωριζει καποιος καποιο μαγαζι που να πουλαει σε χαμηλες τιμες και να ειναι αξιοπιστο ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω πως και εγω παρελάβα τελικά από καλαμαρια , σημερ ατο πρωι με εξτρα κόστος 52 ευρω...αν μου συνεβαινε σε 2 μερες θα ειχα τρελα νευρα... τωρα με τις 17 μερες τελωνειο είμαι απλα ανακουφισμένος που έχω την συσκευη στα χέρια μου...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πλήρωσα 37 ευρώ φίλε μου ... προφανώς εκτίμησαν την αξία παραπάνω... και ήταν παραπάνω τις ημέρες που το έλεγχαν, γιατί εγώ το πήρα σε ευκαιρία που κράτησε μόνο 2 μέρες και μετά η τιμή του ανέβηκε. Οπότε προφανώς και για όσους αγοράζουν ημέρες προσφορών πρέπει να παρακολουθούμε αν περνάει τελωνείο και αν ναι, να δηλώνουμε εγγράφως την τιμή αγοράς για να μην μας χρεώνουν παραπάνω...

Πάντως ακόμα και έτσι αξίζουν οι συσκευές που αγοράζουμε ... αλλά καλό θα ήταν όπως ανέφερα πιο πάνω να υπάρξει σωστή πολιτική (τι λέω τώρα ε?) δασμών με χαμηλό κόστος, ώστε να πληρώνουμε όλοι πχ 5% της αξίας. Πιο πολλά θα έβγαζαν από αυτό το καραγκιοζιλίκι που επικρατεί. Την καλησπέρα μου σε όλο το φόρουμ.

Λοιπόν λοιπόν... Παρελήφθη σήμερα το τάμπλετ μετά από +16 μέρες ΥΕΔ. Πραγματική αξία (τάμπλετ, θήκη, φορτιστής αυτοκινήτου και βεντούζα παρμπρίζ) 210 E. Από τελωνείο η αξία κρίθηκε στα 240,87Ε. Το κουστούμι που πληρώθηκε στα ΕΛΤΑ εχει "μόνο" 240,87 χ 23% =55,40+12Ε Τελος Ελτα = 67,40 Ευρώ. Τελείωσε το παραμύθι επιτέλους...

 

σε ποια περιοχη θεσ/νικης ειστε; Κεντρο ή παραεξω;

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχει επιβεβαιωθει μεχρι τωρα οτι ηταν μια συγκεκριμένη παρτιδα που ελεγθηκε..νομιζω οτι οποιος σκέφτεται αγορα απο κινα να περιμενει λιγο οπως και εγω.. Συνεχίστε να μας ενημερώνετε για το αν περασε με ποιο ταχυδρομειο και αν πληρωσατε τι ποσο..
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω dispute PayPal για μικρό ποσά κάνουμε; Είναι κατα μας τα πολλα claim (περιμενω και κατι γυρω στο 10€ που μαλλον ουτε αυτο ηρθε) η δεν τους ενδιαφέρει; Μια θήκη 3€ είναι, αλλα με τσάντισε Η κοροϊδία . Απο eBay είναι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περιμένω το δεματάκι RC035766101MY . Δεν είναι πολλές οι μέρες που έχει ο σάκος άνοιγος?
"Φίαρ καν χόλντ γιου πρίζονερ...Χόουπ καν σέτ γιου φρί...."
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περιμένω το δεματάκι RC035766101MY . Δεν είναι πολλές οι μέρες που έχει ο σάκος άνοιγος?

Εγω εχω απο τις 05/04 στατους αφιξη στην χωρα προορισμου. Κανε υπομονη και την αλλη βδομαδα. Πηρα σημερα τα ΕΛ.ΤΑ. και τους ζητησα τον λογο. Μου δωσαν ενα mail.

Moυ στειλαν αυτη την απαντηση στο mail μου "Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος σας ενημερώνουμε ότι λόγω του μεγάλου όγκου των αφικνούμενων ταχυδρομικών αντικειμένων διαχειρίζονται με σειρά προτεραιότητας και σύντομα θα υπάρξουν καταχωρήσεις αναφορικά με την διαχείρισή τους."

Οποτε κανε υπομονη και την αλλη βδομαδα αν και αυτο που λενε για σειρα προτεραιοτητας ειναι μπουρδες αφου φιλοι εδω περα που μπηκαν τα δεματα τους 7-8 του μηνα στην χωρα εχει ανανεωθει το στατους τους και τα χουν παρει στα χερια τους. Εμενα μου που ναι 5 του μηνα και σενα που ναι 9 του μηνα δεν υπαρχει ανανεωση του στατους. Παντως αν πλησιαζει ο καιρος να ληξει η προστασια σου απο το PayPal κινησε διαδικασιες. Εχω την εντυπωση ομως πως την αλλη βδομαδα θα ξεμπουκωσει το συστημα και θα παραλαβουμε. Εως τοτε περιμενουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει το .87! Με άλλα λόγια, δεν το εκτίμησαν στα περίπου 200, περίπου 250, έστω περίπου 240!

Προφανώς έχουν κ ά π ο ι α πηγή που συμβουλεύονται...!

Απ' ό,τι βλέπω από τα σχόλια του κόσμου εδώ, σε άλλους το εκτιμούν παραπάνω και σε άλλους παρακάτω από την πραγματική του αξία, οπότε δεν έχει πολύ νόημα να "παραπονεθούμε" για την... αξιοπιστία της πηγής τους.

Είμαι πάντως πολύ περίεργος για το ποια είναι αυτή η πηγή...

(ίσως απλά κάνουν κάποια αναζήτηση στο internet και βάζουν την πρώτη τιμή που τους γυρίζει...?)

 

Στο χαρτι της ΥΕΔ γραφει σε ενα σημειο οτι η αξια παρθηκε απο το internet

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε ποια περιοχη θεσ/νικης ειστε; Κεντρο ή παραεξω;

 

Καβαλα τελικος προορισμος

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν συμφωνείς με την τιμή που βάλανε αυτοί, μπορείς να τους δώσεις το εκάστοτε αποδεικτικό. Το θέμα όμως είναι το θα γίνει μετέπειτα? Θα το ανατιμιλογησουν αυτοί από τον τελικό προορισμό ή θα πρέπει να το ξανά στείλουν πίσω στο τελωνείο για να το ανατιμιλογησουν?

Ξέρεις κάνεις τη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν ισχυει το οτι στοιχιζει 10 ευρω η επανεκτιμηση του φορου και αν πρεπει να ξανασταλει υεδ πρεπει να ειναι μια διαφορα τουλαχιστον 150 ευρω πανω για να αξιζει τον κοπο.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω dispute PayPal για μικρό ποσά κάνουμε; Είναι κατα μας τα πολλα claim (περιμενω και κατι γυρω στο 10€ που μαλλον ουτε αυτο ηρθε) η δεν τους ενδιαφέρει; Μια θήκη 3€ είναι, αλλα με τσάντισε Η κοροϊδία . Απο eBay είναι.

Καλύτερα να ανοίξεις case στο ebay. Πιο γρήγορα θα ξεμπερδεψεις.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά , ισχύουν και για παραδόσεις απο e.u ?

 

Στης αποστολές από ευρωπαϊκή ένωση δεν υπαρχή τελώνιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφορήτες αρχικά καλησπέρα! Σας παραθέτω τις εξελίξεις του δέματος από Κίνα, οι οποίες μάλλον δείχνουν πως θα έχουν αίσιο τέλος. Έχουμε λοιπόν αναλυτικά το "ταξίδι":

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 20-03-2015 13:21 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 08-04-2015 07:50 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 16-04-2015 16:09 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 17-04-2015 02:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ 17-04-2015 07:22 Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 17-04-2015 09:16 Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 17-04-2015 11:45 Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ 17-04-2015 12:09 Μ.Δ. ΝΙΚΑΙΑΣ

 

Σε αυτό το σημείο να τονίσω μερικά δεδομένα που δεν αναγράφονται παραπάνω.

 

1) Το δέμα ήρθε με sg

2) Η παραγγελία έγινε μέσω του Vickmall

 

 

Ζητώ συγγνώμη αν παρέλειψα κάτι. Αν υπάρχει κάτι παραπάνω που θέλετε να σας πω και το γνωρίζω, ρωτήστε με ώστε να βοηθήσω κι εγώ όσο μπορώ να βγάλουμε μια άκρη με αυτά που συμβαίνουν τελευταία. Από Δευτέρα που θα πάω στο ταχυδρομείο να παραλάβω το δέμα(μου άφησαν και ειδοποιητήριο) θα σας πω περισσότερα για τις χρεώσεις.

 

Αν και για να απαντήσω και στο φίλο που ρώτησε πιο πάνω, απ'ότ,ι έχω καταλάβει από τα γραφόμενα στο φόρουμ, άπαξ και φτάσει το δέμα από το αεροδρόμιο στα ΕΛΤΑ, χωρίς να περάσει από ΥΕΔ, τότε δεν έχει περάσει από τελωνείο.

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η συζήτηση και η αναφορά σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

ποιες χρεώσεις ρε παλικάρι;

αφού έρχεται αέρα στο ταχυδρομείο της γειτονιάς σου!

Επειδή στην Ελλάδα ζούμε, άμα δεν το πάρω στα χέρια μου δε θα ησυχάσω... Λόγω πρώτης φοράς που αγοράζω από Κίνα.

Αυτοί μπορεί να μας χρεώσουν και την τρύπα του όζοντος στο τέλος... :p

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω μια cpu από Κίνα μέσω Ebay.

 

Ο κινέζος θα στείλει με ολλανδικό ταχυδρομείο, αλλά με την εταιρεία ΤΝΤ.

Αυτή η εταιρεία είναι οκ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...