Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγω (κανω πολλα χρονια διαφορες παραγγελιες απο κινα κτλ) ολα τα δεματα εκαναν 15-25 μερες ημερολογιακες.

 

Αυτη τη περιοδο (απο 1/1/15) εχω απο διαφορα μικροπραγματα στο ebay μεχρι κινητο στο vickmall ... 9 ανοιχτες παραγγελιες ... Δεν εχει ερθει ουτε μια !

Τα μικροπραγματα δεν τα πολυ-παρακολουθω αλλα το κινητο απο σιγκαπουρη εχει κολλησει Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Υπομονη μεχρι τη 44η μερα μη μας ξεφυγει μονο και χασουμε το dispute

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προσωπικο ρεκορ!

αγορα 10/1 απο geekbuyimg κατι powerbank xiaomi

2015-01-27 07:11

 

Μ.Δ. ΡΑΦΗΝΑΣ, Item arr Μ.Δ. ΡΑΦΗΝΑΣ

2015-01-27 03:57

 

ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, Item in conta ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

2015-01-26 23:51

 

ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

2015-01-25 15:04

 

Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ), Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

2015-01-23 07:50

 

ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ), Receive Item At Office Of Exchange

2015-01-20 09:12

 

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

Origin Country - Cache Time:2015-01-27 11:53 - Go to official website

2015-01-23 09:50

 

The item has been processed in the country of destination

2015-01-21 11:49

 

The item is on transport to the country of destination

2015-01-20 09:12

 

The item is at the PostNL sorting center

2015-01-14 03:25

 

The item is ready for shipment

2015-01-14 03:23

 

The item is pre-adviced

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να έχω τη γνώμη των εμπειρότερων σχετικά με την παραλαβή ενός τηλ!

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : EX012333734SG

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-01-2015 09:33 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-01-2015 22:49 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 26-01-2015 23:49 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 27-01-2015 01:47 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

 

 

Προφανώς έχει φτάσει Ελλάδα, αλλά το καίριο ερώτημα είναι εάν έχει περάσει από το τελωνείο ( δηλ. αν θα πληρώσω κάτι ή αν πέρασε απ'έξω απ'έξω και τη γλυτώσω ) γιατί από ότι βλέπω έκατσε μέσα 2 ώρες περίπου!

αν ξέρει κανένας ...

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να έχω τη γνώμη των εμπειρότερων σχετικά με την παραλαβή ενός τηλ!

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : EX012333734SG

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-01-2015 09:33 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-01-2015 22:49 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 26-01-2015 23:49 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 27-01-2015 01:47 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

 

 

Προφανώς έχει φτάσει Ελλάδα, αλλά το καίριο ερώτημα είναι εάν έχει περάσει από το τελωνείο ( δηλ. αν θα πληρώσω κάτι ή αν πέρασε απ'έξω απ'έξω και τη γλυτώσω ) γιατί από ότι βλέπω έκατσε μέσα 2 ώρες περίπου!

αν ξέρει κανένας ...

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

αν εισουν αθηνα αυριο - μεθαυριο θα το ειχες ... λιγο ακομα αναμονη

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να έχω τη γνώμη των εμπειρότερων σχετικά με την παραλαβή ενός τηλ!

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : EX012333734SG

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-01-2015 09:33 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-01-2015 22:49 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 26-01-2015 23:49 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 27-01-2015 01:47 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

 

 

Προφανώς έχει φτάσει Ελλάδα, αλλά το καίριο ερώτημα είναι εάν έχει περάσει από το τελωνείο ( δηλ. αν θα πληρώσω κάτι ή αν πέρασε απ'έξω απ'έξω και τη γλυτώσω ) γιατί από ότι βλέπω έκατσε μέσα 2 ώρες περίπου!

αν ξέρει κανένας ...

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Δυστυχως κατα 99% θα περάσει απο το τελωνείο...εχω κανει 200+ παραγγελίες απο εξωτερικό και καμια 5-6 που μου είχαν εμφανίσει το μηνυμα αυτο πληρωσα τελωνείο...ποσο το πείρες?

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι αναφορές σε τρόπους αποφυγής τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

γιατι να περασει τελωνειο ;;;;

εισαι σιγουρος ; εγω νομιζω οτι εφυγε απο το τελωνειο

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στα ΕΛΤΑ δεν βγαιζει οτι εχει φτασει Αθηνα ενω στο trackonline λεει οτι ηρθε σημερα το πρωι Αθηνα! Ποιο λετε να ισχυει;
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα τον οδηγο και εχω την εξης απορια. Το γραφικο διαγραμμα του οδηγου αναφερει οτι πρωτα αποστελλεται το δεμα σε ευρωπαικη χωρα

και μετα στην Ελλάδα , ενώ στις γραπτες οδηγιες γραφει : "Αφού φύγει από την Άπω ανατολή το πακέτο, λίγες μέρες μετά κάθεται μέσα σε σάκο μαζί με άλλα πακέτα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα."

 

Tελικά ερχεται κατευθειαν στην Ελλάδα , κανει βολτα σε άλλη χώρα πρώτα ή μπορει να συμβουν και τα 2 ενδεχομενα;

 

btw εχω κανει παραγγελια και μου γραφει despatched από 17/1 με SG post και εχω αρχισει να ανησυχω λιγο

Link to comment
Share on other sites

Μετά το trackitonline αναβαθμίστηκε και στην ιστοσελλίδα της Σιγκαπούρης

19-01-2015 27-01-2015 Arrived at overseas (Country code: GR)

Έκπτωση 20€ στο Oneplus

https://oneplus.net/gr/invite#E7HY6NQVNOFO16K

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα τον οδηγο και εχω την εξης απορια. Το γραφικο διαγραμμα του οδηγου αναφερει οτι πρωτα αποστελλεται το δεμα σε ευρωπαικη χωρα

και μετα στην Ελλάδα , ενώ στις γραπτες οδηγιες γραφει : "Αφού φύγει από την Άπω ανατολή το πακέτο, λίγες μέρες μετά κάθεται μέσα σε σάκο μαζί με άλλα πακέτα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα."

 

Tελικά ερχεται κατευθειαν στην Ελλάδα , κανει βολτα σε άλλη χώρα πρώτα ή μπορει να συμβουν και τα 2 ενδεχομενα;

 

btw εχω κανει παραγγελια και μου γραφει despatched από 17/1 με SG post και εχω αρχισει να ανησυχω λιγο

 

Μάλλον δεν διάβασες το σημαντικότερο που είναι τα κόκκινα γράμματα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν διάβασες το σημαντικότερο που είναι τα κόκκινα γράμματα

τα γραμματα μπορει να ειναι κοκκινα αλλά αφου μπαινεις στον κοπο να μου απαντησεις δειξε μου και που βρισκονται γιατι μαλλον δεν θα τα ειδα ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω παραγγείλει ένα κινητό από to2c από αρχές του μήνα συγκεκριμένα 6-1-15 και το tracking number RF310751444SG έχει κολλήσει στο Despatched to overseas (Country code: GR) απο της 8-1-15. Είναι φυσιολογικό? κανονικά δεν έπρεπε να έχω παραλάβει?
Link to comment
Share on other sites

τα γραμματα μπορει να ειναι κοκκινα αλλά αφου μπαινεις στον κοπο να μου απαντησεις δειξε μου και που βρισκονται γιατι μαλλον δεν θα τα ειδα ..

Μια παραλαβή από Κίνα προς Ελλάδα μπορεί να διαρκέσει από μια βδομάδα μέχρι 40+ ημέρες!

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Πιθανό με τέτοιο username...

 

Μια παραλαβή από Κίνα προς Ελλάδα μπορεί να διαρκέσει από μια βδομάδα μέχρι 40+ ημέρες![/size]

 

Δεν ρωτησα ΠΟΤΕ θα ερθει το δεμα μου . Ρώτησα που πηγαινει αφου φυγει απο Κινα .

 

Tελικά ερχεται κατευθειαν στην Ελλάδα , κανει βολτα σε άλλη χώρα πρώτα ή μπορει να συμβουν και τα 2 ενδεχομενα;

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

τα 3 πακετάκια μου με sgpost έφτασαν επιτέλους Ελλάδα!

tn RP4030

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 22-12-2014 14:28 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 27-01-2015 07:36 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

 

πληρωμή/παραγγελία απο τις 12/12

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Πήρα ενα κολιεδακι απο ebay απο Αμερικη και μου στείλανε αυτό το tracking

UPAAA000000097007880

Είναι PBI μέσω USPS.

Που μπορω να το παρακολουθώ,και κάτι άλλο περνάει απο τελωνειο (είναι χαμηλής αξίας 19.99$+24$ τα μεταφορικά)?

Και ενα αλλο απο Αγγλία θα περάσει τελωνείο (κάτι μποτάκια)?

Συγνωμη αν είμαι οφτοπικ αλλά δεν ήξερα που να τα ποσταρω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που παρατηρησα με τις παραγγελιες απο NL POST ειναι οτι στην δικια μου καθως και των 5 αλλων που ειναι αρκετα πριν απο μενα

( 20/12 ) , δεν αναφερει στην αναζητηση του tr.number οτι " the item has arrived in the country of destination " αλλα ειναι κολλημενο στο "the item is on transport to the country of destination " και αιωρειται καπου μεταξυ Ολλανδιας και Ελλαδας :(

 

Για παραδειγμα του φιλου ziaba , που παρολο που αργησε υπερβολικα το δεμα του , αναφερει οτι απο τις 28/12 οτι ειχε φτασει Ελλαδα

http://s8.postimg.org/xk1jwd6bl/postnl1.jpg

 

ενω στο δικο μου και των αλλων 5 που περιμενουν πριν απο μενα οχι.

http://s15.postimg.org/jsuhkepmv/postnl2.jpg

 

Εχω αρχισει να χανω την αισιοδοξια μου οτι θα το παραλαβω...

 

 

τι να λεει...κι εμενα που γραφει 16-01-2015 23:27 The item has arrived in the country of destination τπτ φιλε μου....αν λαβω δλδ υποψιν τον φιλο ziaba ότι μετα από 25 μερες!!! είναι για εκτελωνισμο και αναχωρηση για αποστολή τοτε με βλεπω κατά τις 10 φλεβαρη να το εχω...πανω-κατω λιγο πριν τις "περίφημες" 45 μερες....για να δουμε λοιπον τι τυχη θα εχω εγω

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα. Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι το δέμα που περιμένω από Κίνα μέσω PostNL είχε χαθεί και δεν θα το παραλάμβανα ποτέ μέχρι που είδα ότι υπάρχουν και άλλοι ομοιοπαθείς που έχουν γράψει στο συγκεκριμένο thread. Στην δική μου περίπτωση το δέμα έχει "κολλήσει" στο "The item is on transport to the country of destination" από τις 07/01/15.

 

http://s22.postimg.org/4ujf5qud9/nlpost.jpg

 

Ο πωλητής μου είπε ότι λόγω μεγάλου όγκου και κακοκαιρίας τα δέματα έχουν καθυστέρηση τουλάχιστον 3 εβδομάδων στην Ολλανδία. Ας ελπίσουμε ότι σύντομα θα προχωρήσει η διαδικασία. Αν μάθετε κάτι από τους πωλητές ή την PostNL μοιραστείτε το και με εμάς τους υπολοίπους!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ενα κολιεδακι απο ebay απο Αμερικη και μου στείλανε αυτό το tracking

UPAAA000000097007880

Είναι PBI μέσω USPS.

Που μπορω να το παρακολουθώ,και κάτι άλλο περνάει απο τελωνειο (είναι χαμηλής αξίας 19.99$+24$ τα μεταφορικά)?

Και ενα αλλο απο Αγγλία θα περάσει τελωνείο (κάτι μποτάκια)?

Συγνωμη αν είμαι οφτοπικ αλλά δεν ήξερα που να τα ποσταρω.

 

Για το πρώτο θα έχεις πληροφορίες μέχρι να φύγει από την Αμερική, αλλά στην Ευρώπη δεν μπορείς να το παρακολουθείς μέχρι να φτάσει στην Ελλάδα, οπότε θα διακινηθεί με τα ΕΛΤΑ. Θεωρητικά, κάθε δέμα που εισάγεται από τρίτη χώρα εκτελωνίζεται και εάν εννοείς αν θα πληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού το πιθανότερο είναι πως όχι.

 

Η Αγγλία είναι στην ΕΕ και εάν πράγματι το δέμα σου έρχεται από εκεί και όχι από Ασία, δεν πληρώνεις έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο θα έχεις πληροφορίες μέχρι να φύγει από την Αμερική, αλλά στην Ευρώπη δεν μπορείς να το παρακολουθείς μέχρι να φτάσει στην Ελλάδα, οπότε θα διακινηθεί με τα ΕΛΤΑ. Θεωρητικά, κάθε δέμα που εισάγεται από τρίτη χώρα εκτελωνίζεται και εάν εννοείς αν θα πληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού το πιθανότερο είναι πως όχι.

 

Η Αγγλία είναι στην ΕΕ και εάν πράγματι το δέμα σου έρχεται από εκεί και όχι από Ασία, δεν πληρώνεις έξοδα εκτελωνισμού.

Ευχαριστω makap

Στο ebay λέει οτι έχει φτασει Duseldorf απλα ήθελα να δω την πορεία που ακολουθεί το δεματακι απο κάποιο γνωστό τρακ site,γιατί πρωτη φορά παίρνω απο Αμερικη!

Το αλλο είναι απο Superdry και το invoice που μου στειλανε έλεγε Αγγλία και οι φόροι(vat) ηταν και σε λιρες :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω παραγγείλει ένα κινητό από to2c από αρχές του μήνα συγκεκριμένα 6-1-15 και το tracking number RF310751444SG έχει κολλήσει στο Despatched to overseas (Country code: GR) απο της 8-1-15. Είναι φυσιολογικό? κανονικά δεν έπρεπε να έχω παραλάβει?

 

μαζι ειμαστε μην φοβασαι μαζι θα ερθουν

Link to comment
Share on other sites

τι να λεει...κι εμενα που γραφει 16-01-2015 23:27 The item has arrived in the country of destination τπτ φιλε μου....αν λαβω δλδ υποψιν τον φιλο ziaba ότι μετα από 25 μερες!!! είναι για εκτελωνισμο και αναχωρηση για αποστολή τοτε με βλεπω κατά τις 10 φλεβαρη να το εχω...πανω-κατω λιγο πριν τις "περίφημες" 45 μερες....για να δουμε λοιπον τι τυχη θα εχω εγω

 

Από τα ΕΛ.ΤΑ. πάντως μου είπαν ότι η ένδειξη arrived της NL Post είναι ουσιαστικά εκτιμώμενος και όχι πραγματικός χρόνος άφιξης, καθώς μέχρι να σκαναριστεί εδώ είναι αδύνατον να γνωρίζει η NL ότι το αντικείμενο αφίχθη.

Επίσης, το ΚΑΤ μου το ερμήνευσαν ως Κέντρο Αεροπορικών κάτι (δεν θυμάμαι τί μου είπε για το Τ), το οποίο δεν ανήκει στα ΕΛ.ΤΑ. αλλά είναι εγκατάσταση του αεροδρομίου. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα. Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι το δέμα που περιμένω από Κίνα μέσω PostNL είχε χαθεί και δεν θα το παραλάμβανα ποτέ μέχρι που είδα ότι υπάρχουν και άλλοι ομοιοπαθείς που έχουν γράψει στο συγκεκριμένο thread. Στην δική μου περίπτωση το δέμα έχει "κολλήσει" στο "The item is on transport to the country of destination" από τις 07/01/15.

 

http://s22.postimg.org/4ujf5qud9/nlpost.jpg

 

Ο πωλητής μου είπε ότι λόγω μεγάλου όγκου και κακοκαιρίας τα δέματα έχουν καθυστέρηση τουλάχιστον 3 εβδομάδων στην Ολλανδία. Ας ελπίσουμε ότι σύντομα θα προχωρήσει η διαδικασία. Αν μάθετε κάτι από τους πωλητές ή την PostNL μοιραστείτε το και με εμάς τους υπολοίπους!

 

Παρέα είμαστε !!! Και νόμιζα ότι ήμουν μόνος από τις 7/1 !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...