Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια για να καταλαβω λιγο.

 

οταν ερχεται κινητο με singapure post, και μας αναφερει despatched to overseas, σημαινει οτι θα αναχωρισει σε 1-2 μερες απο κινα...και μεχρι να το καταγραψουν στον σακο εδω στην ελλαδα, αυτη θα ειναι η μοναδικη πληροφορια για το δεμα σωστα?

 

το λεω γιατι φιλος παρηγγειλε στις 16(παρασκευη) και ακομα και αν εφτασε εδω τριτη-τεταρτη, μεχρι την παρασκευη ειναι 3 μερες...ποσο καιρο θελουν για να καταγραψουν τα δεματα ρε παιδια?!

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα δικά μου φύγανε απο τις 24/12 απο Σιγκαπούρη και ακόμα δεν έχουν καταγραφεί! Οπότε όπως καταλαβαίνεις, μπορεί και μήνα, μπορεί και μήνα+

γι αυτό πες στον φίλο σου υπομονή και να έχει το νού του να μην περάσουν 45 μέρες απο την ημερομηνία πληρωμής!

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και συγχαρητηρια για την καλη δουλεια του πρωτου ποστ,εκανα παραγγελια απο minideal ενα κινητο με singapure post

απο 30/12 με ημερ/ια αποστολης 5/01 οκ υπομονη.Το ερωτημα μου ειναι το εξης? τη αγορα την εκανα με paypal αλλα ως guest account. Ενω ειχα λογαριασμο ,και στο account PAYPAL δεν το δείχνει σαν αγορα βεβαια μου έστειλαν με email το Receipt No............?Αν πρεπει να κανω dispute θα μπορω.Ευχαριστω εκ το προτερον αν και διαβασα πολυ μεσα στο ποστ δεν ειδα κατι παρομοιο. Και δεν εχω ξανακανει γενικα dispute .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν κανουμε refund και μας δωσει πισω τα λεφτα στο paypal στις 40 μερες και το προιον τελικα ερθει στις 45 ειτε στις 48 μερες καια φου εχουμε παρει πισω τα λεφτα τι γινεται?? πρεπει να βαλουμε παλι τα λεφτα στον seller?? η ακυρωνεται η παραγγελεια αμεσως με την επιστροφη χρηματων και ακομα και αν εχει φτασει ελλαδα γυρναει πισω???
Link to comment
Share on other sites

τα δικά μου φύγανε απο τις 24/12 απο Σιγκαπούρη και ακόμα δεν έχουν καταγραφεί! Οπότε όπως καταλαβαίνεις, μπορεί και μήνα, μπορεί και μήνα+

γι αυτό πες στον φίλο σου υπομονή και να έχει το νού του να μην περάσουν 45 μέρες απο την ημερομηνία πληρωμής!

μαλιστα :X

κοπο τους κανει να βαλουν 5-6 ακομα να δουλευουν στα ελτα να ******σει λιγο πιο γρηγορα η κατασταση?

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν κανουμε refund και μας δωσει πισω τα λεφτα στο paypal στις 40 μερες και το προιον τελικα ερθει στις 45 ειτε στις 48 μερες καια φου εχουμε παρει πισω τα λεφτα τι γινεται?? πρεπει να βαλουμε παλι τα λεφτα στον seller?? η ακυρωνεται η παραγγελεια αμεσως με την επιστροφη χρηματων και ακομα και αν εχει φτασει ελλαδα γυρναει πισω???

 

Εύλογη ερώτηση!

αν το προιόν έχει ήδη ταχυδρομηθεί και φτάσει στον παραλήπτη τότε ο παραλήπτης μπορεί να το παραλάβει και να καταθέσει στον πωλητή τα χρήματα που έγιναν refund

βέβαια εδώ υπάρχει και το ζήτημα αν το δέμα είναι συστημένο ή όχι

αν είναι συστημένο η παραλαβή φαίνεται και δεν γνωρίζω τί μπορεί να κάνει ο πωλητής ώστε να πάρει τα χρήματα του

αν δεν είναι συστημένο τότε δεν φαίνεται πουθενά ότι παραλήφθηκε (θέλω να πιστεύω) και είναι στην διακριτική ευχέρεια του παραλήπτη(και την τιμιότητα του) να επιστρέψει τα χρήματα που έγιναν refund!

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει βεβαια περιπτωσεις οπου ζητουν τα χρηματα πισω και παραλαμβανουν κανονικα το προιον .και περιπτωσεις οπου ζητουν να ξαναστειλουν το προιον για δευτερη φορα..και τελικως παραλαμβανουν δυο φορες το προιον :lol::p
Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει βεβαια περιπτωσεις οπου ζητουν τα χρηματα πισω και παραλαμβανουν κανονικα το προιον .και περιπτωσεις οπου ζητουν να ξαναστειλουν το προιον για δευτερη φορα..και τελικως παραλαμβανουν δυο φορες το προιον :lol::p

 

Μου εχει τυχη με ενα ρολοι (ebay με 1 ευρω) το οπιο δεν εφτασε ποτε ζητισα να το ξαναστειλει και μετα μου ηρθανε και τα δυο!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια κάνανε στην Ρουμανία και στην Ιταλία και αρκετοί πωλητές δεν στέλνουν πλέον...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα :X

κοπο τους κανει να βαλουν 5-6 ακομα να δουλευουν στα ελτα να ******σει λιγο πιο γρηγορα η κατασταση?

 

Δυστηχώς ναι. Αν δεις τι γίνεται απο μέσα θα χάσεις πάσα ιδέα...απο θέμα οργάνωσης και διαχείρισης πόρων.

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να καταλαβω λιγο.

οταν ερχεται κινητο με singapure post, και μας αναφερει despatched to overseas, σημαινει οτι θα αναχωρισει σε 1-2 μερες απο κινα...και μεχρι να το καταγραψουν στον σακο εδω στην ελλαδα, αυτη θα ειναι η μοναδικη πληροφορια για το δεμα σωστα?

το λεω γιατι φιλος παρηγγειλε στις 16(παρασκευη) και ακομα και αν εφτασε εδω τριτη-τεταρτη, μεχρι την παρασκευη ειναι 3 μερες...ποσο καιρο θελουν για να καταγραψουν τα δεματα ρε παιδια?!

Εάν παρήγγειλε στις 16, είναι φυσιολογικότατο να έλθει μετά τις 16 φεβρουαρίου ....

Επίσης, τα δέματα της SP καταγράφονται αμέσως μόλις βγούν από το αεροσκάφος, χωρίς να ανοιχθούν σάκκοι.

 

μαλιστα :X

κοπο τους κανει να βαλουν 5-6 ακομα να δουλευουν στα ελτα να ******σει λιγο πιο γρηγορα η κατασταση?

Δυστηχώς ναι. Αν δεις τι γίνεται απο μέσα θα χάσεις πάσα ιδέα...απο θέμα οργάνωσης και διαχείρισης πόρων.

Εάν κάνατε τον κόπο να διαβάσετε τον οδηγό γιά τον οποίο παιδεύτηκε ο Σταύρος, δεν θα είχατε απορίες, και δεν θα λέγατε ότι να είναι ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω κανει παραγγελια απο τις 30/12/14 και το μονο που δειχνει στα ΕΛΤΑ ειναι οτι εφυγε τοτε απο Σιγγαπουρη και δεν αναφερει τιποτα αλλο. Πρεπε να αρχισω να ανησυχω; Καιαν περασουν 45 μερες τι γινεται; Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω κανει παραγγελια απο τις 30/12/14 και το μονο που δειχνει στα ΕΛΤΑ ειναι οτι εφυγε τοτε απο Σιγγαπουρη και δεν αναφερει τιποτα αλλο. Πρεπε να αρχισω να ανησυχω; Καιαν περασουν 45 μερες τι γινεται; Ευχαριστω!

Oχι ετσι ειναι.... εγω ειχα παραγεγειλει 8-9 μερες πριν απο σενα και ακομα αυτο μου γραφει..

Sent from Meizu Pro5
Link to comment
Share on other sites

Εάν παρήγγειλε στις 16, είναι φυσιολογικότατο να έλθει μετά τις 16 φεβρουαρίου ....

Επίσης, τα δέματα της SP καταγράφονται αμέσως μόλις βγούν από το αεροσκάφος, χωρίς να ανοιχθούν σάκκοι.

 

 

 

Εάν κάνατε τον κόπο να διαβάσετε τον οδηγό γιά τον οποίο παιδεύτηκε ο Σταύρος, δεν θα είχατε απορίες, και δεν θα λέγατε ότι να είναι ....

Τον οποίο οδηγό και έχω διαβάσει γύρω στις 5-6 φορές. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το δέμα κάθεται στην Ελλάδα, λόγω του φορτου εργασίας των ΕΛΤΑ.

γιατι ειναι "Φυσιολογικοτατο"? 20-30 μερες αναφερονται, με το 30 να ειναι το μαξ...μετα ειναι 3-4 εργασιμες και ηρθε.

Edited by teotsi

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν και παρακολουθώ καιρό το συγκεκριμένο τοπικ δεν έχω δει κάπου να λέει τι σημαίνει το " The item is pre-adviced " που μου λέει από τις 7/1 . Ορίστε και το tracking number RS177232057NL
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Αυτο το πακετο τωρα εφηγε απο την κινα ναι η οχι?Θελω την γνωμη σας RI294363585CN γιατι Export Customs Scan απο 8-1 ειναι .Ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν και παρακολουθώ καιρό το συγκεκριμένο τοπικ δεν έχω δει κάπου να λέει τι σημαίνει το " The item is pre-adviced " που μου λέει από τις 7/1 . Ορίστε και το tracking number RS177232057NL

 

Αντιστοιχεί σε προαναγγελία αποστολής, δηλαδή στην ουσία ο πωλητής ενημερώσει το μεταφορέα για την αποστολή και εκείνος θα το παραλάβει σε 1-2 μέρες και θα το στείλει στον προορισμό του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Αυτο το πακετο τωρα εφηγε απο την κινα ναι η οχι?Θελω την γνωμη σας RI294363585CN γιατι Export Customs Scan απο 8-1 ειναι .Ευχαριστω!!

 

γεια σου φιλε οπως λεει εφυγε 8-1

τα δικα μου δεματα περιπου σε 15-20 μερες εκαναν αφιξη στην χωρα προορισμου

οποτε περιμενε απο μερα σε μερα θα εμφανιστει ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν και παρακολουθώ καιρό το συγκεκριμένο τοπικ δεν έχω δει κάπου να λέει τι σημαίνει το " The item is pre-adviced " που μου λέει από τις 7/1 . Ορίστε και το tracking number RS177232057NL

 

Δείχνει ότι έφυγε από Κίνα στις 8/1 και κατευθύνεται στην Ελλάδα (φαίνεται και στα ΕΛΤΑ).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!!Τωρα τελευτεα εγινε ''fast delivery'' η china post! Edited by testatos
Link to comment
Share on other sites

Τον οποίο οδηγό και έχω διαβάσει γύρω στις 5-6 φορές. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το δέμα κάθεται στην Ελλάδα, λόγω του φορτου εργασίας των ΕΛΤΑ.

γιατι ειναι "Φυσιολογικοτατο"? 20-30 μερες αναφερονται, με το 30 να ειναι το μαξ...μετα ειναι 3-4 εργασιμες και ηρθε.

Εφ'όσον κατάλαβες ότι σε 10 ημέρες από την παραγγελία έφθασε στην Ελλάδα .... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δείχνει ότι έφυγε από Κίνα στις 8/1 και κατευθύνεται στην Ελλάδα (φαίνεται και στα ΕΛΤΑ).

Ευχαριστώ φίλε για τις απαντήσεις, οπότε λογικά θα έρθει κάποια στιγμή. Πάντως στα ΕΛΤΑ εμένα μου λέει not found.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

Εγώ παρέλαβα σήμερα ένα δέμα το οποίο 7/1 εφυγε απο Κινα. Το δευτερο με SG post ακόμα στην συσκευασία είναι, ευτυχως που ειναι και σε συσκευασια :lol: :lol: :lol:

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 07-01-2015 15:03 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 08-01-2015 15:35 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-01-2015 07:41 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 24-01-2015 15:38 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 26-01-2015 03:39 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 26-01-2015 08:30 Μ.Δ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 26-01-2015 09:24 Μ.Δ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΛΛΑΞΕ ΣΗΜΕΡΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΕ ΑΘΗΝΑ!!!!!

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 27-12-2014 13:52 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 03-01-2015 15:39 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-01-2015 10:03 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

 

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΕΣ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ.!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για τις απαντήσεις, οπότε λογικά θα έρθει κάποια στιγμή. Πάντως στα ΕΛΤΑ εμένα μου λέει not found.

 

Όπως σου έγραψα παραπάνω, τα ΕΛΤΑ (ταχυμεταφορές) δίνουν στοιχεία της πορείας του δέματός σου.

 

Edit

Πήρα κατά λάθος το tracking # του προηγούμενου post (8731)

Για το δικό σου # η κατάσταση είναι 7/1/15 pre-advised και πρέπει να μιλήσεις με τον πωλητή.

Edited by makap
Αιτιολόγηση λάθους
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...