Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ παραγγελία 7/1 από efox με postnl και μου βγάζει στο 17track ακριβώς την ίδια ενημέρωση και ώρα για 14 - 15/1, και μετά τίποτα.

Δηλαδή τα δέματα μας έφυγαν μαζί από Ολλανδία, το δικό σου έφτασε την επόμενη μέρα και το δικό τίποτα. Ότι να ναι:mad:

 

Φιλε μου δεν ξερω τι να πω .…παραγγειλα περυσι με singpost και παρελαβα κανονικα σε 27 μερες....τωρα με nlpost και η ενημερωση ειναι πιο αργη και απο χελωνας...δεν ξερω αν εχει φτασει το δεμα ακομα αλλα ειναι πραγματικα κριμα για τοσο κοσμο να περιμενει το δωρο του και να κανει εικασειες και να ριχνει τα "χαρτια" για το ποτε θα παραλαβει και πως θα πρεπει να κινηθει αν στραβωσει.….

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μόλις έκανα dispute στα 3 πακέτα που περιμένω με sgpost - είχα πληρώσει στις 12/12 και ακόμη ούτε φωνή ούτε ακρόαση!
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγη βοήθεια, έχω παραγγείλει ένα Nubia Z7 mini από minideal στις 30 του Δεκέμβρη. Στις 6 Ιανουαρίου, ο πωλητής έστειλε το πακέτο και από τις 8 του μηνός μέχρι και σήμερα στο site της singpost το status έχει κολλήσει στο "Despatched to overseas". Είναι δυνατόν να έχει περάσει τόσος καιρός και να μην γράφει έστω "Arrived at overseas"; Τέλος, στην χειρότερη παίζει να έχει χαθεί το πακέτο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Φιλε διαβαζε τα προηγουμενα και θσ δεις!! Καλη επιλογη το ζτε... Btw Και γω το ιδιο στο μαξ τσιμπησα!

Sent from Meizu Pro5
Link to comment
Share on other sites

"the item is on transport to the country of destination" απο nlpost.ειμαστε σε καλο δρομο?

 

Μια χαρά είσαι. Έφυγε απο την Ολλανδία και έρχεται...

Link to comment
Share on other sites

θαυμα!!ευχαριστω

 

Κι εγώ έτσι είμαι... "The item is on transport to the country of destination"... Από τις 23/12!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι το εξής, η εγγύηση. Απ'ότι κατάλαβα, εάν δεν το έχω παραλάβει πριν τις 45 ημέρες (από την μέρα παραγγελίας σωστά; ) κάνω dispute. Με paypal πως γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι το εξής, η εγγύηση. Απ'ότι κατάλαβα, εάν δεν το έχω παραλάβει πριν τις 45 ημέρες (από την μέρα παραγγελίας σωστά; ) κάνω dispute. Με paypal πως γίνεται;

 

Όλα έχουν απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες. Κάντε τον κόπο να κάνετε μια αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

μόλις έκανα dispute στα 3 πακέτα που περιμένω με sgpost - είχα πληρώσει στις 12/12 και ακόμη ούτε φωνή ούτε ακρόαση!

 

καλημερα φιλε!μπορεις να μου πεις το tracking number που εκανες dispute?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγη βοήθεια, έχω παραγγείλει ένα Nubia Z7 mini από minideal στις 30 του Δεκέμβρη. Στις 6 Ιανουαρίου, ο πωλητής έστειλε το πακέτο και από τις 8 του μηνός μέχρι και σήμερα στο site της singpost το status έχει κολλήσει στο "Despatched to overseas". Είναι δυνατόν να έχει περάσει τόσος καιρός και να μην γράφει έστω "Arrived at overseas"; Τέλος, στην χειρότερη παίζει να έχει χαθεί το πακέτο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

μην αγχωνεσαι.

κι εγω 8/1.

υπομονη.εχουμε δρομο ακομη.

Link to comment
Share on other sites

κανετε συνεχως τις ιδιες και τις ιδιες ερωτησεις.λυπαμαι το κακομοιρη που εκατσε και εγραψε ενα τετοιο πληρη οδηγο και εμεις τον αγνοουμε συνεχως

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας το δέμα μου από Κίνα, με το Ολλανδικό Ταχυδρομείο (NL Post), σκέφτηκα να παρακολουθήσω την πορεία του σε 4 σχετικά sites, για να διαπιστώσω την αξιοπιστία και σωστά ενημερωμένη πληροφορία που δίνουν.

Σήμερα το πρωί είδα τις εξής (διαφορετικές) ενημερώσεις:

 

1. http://www.postnl.post/details/

19-01-2015 09:42 The item is on transport to the country of destination GREECE

16-01-2015 18:37 The item is at the PostNL sorting center

14-01-2015 03:14 The item is pre-adviced

 

2. http://www.trackitonline.ru/?service=track

Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ Α.Ε: RS***********NL

Track at official postal site

Date Zipcode Location Event Weight Additional

30.11.-0001 00:00 Update item information Greece

16.01.2015 18:37 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

24.01.2015 03:50 Athens Amu Arrival at international place of exchange Greece

24.01.2015 01:50 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ) Arrival at international place of exchange

 

3. http://www.17track.net/en/result/post-details.shtml?nums=RS*********NL

Destination Country - Cache Time:2015-01-24 07:16 - Go to official website

2015-01-24 01:50

ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ), Receive Item At Office Of Exchange

2015-01-16 18:37

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Origin Country - Cache Time:2015-01-24 07:16 - Go to official website

2015-01-19 09:42

The item is on transport to the country of destination

2015-01-16 18:37

The item is at the PostNL sorting center

2015-01-14 03:14

The item is pre-adviced

 

4. http://www.elta-courier.gr/search.asp

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 16-01-2015 18:37 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-01-2015 01:50 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

 

Όπως εύκολα διαπιστώνεται, η πιο σωστή και ενημερωμένη πληροφορία δόθηκε (μέχρι αυτή τη στιγμή) από το site των ΕΛΤΑ-Ταχυμεταφορές (24.01.2015 03:50 Athens Amu Arrival at international place of exchange Greece) που είναι ενσωματωμένο στο trackitonline και όχι τα υπόλοιπα και, ειδικότερα, από το site των ταχυμεταφορών των ΕΛΤΑ, όπως λογικά θα περίμενε κανείς.

 

Πέρα από τις παραπάνω διαπιστώσεις, θέλω να προσθέσω άλλη μια, που, ενδεχομένως, θα βοηθήσει μελλοντικούς αγοραστές.

Η παραγγελία δόθηκε την ΠΑ 9/1/15 το βράδυ και μέσα σε 15 μέρες από τότε και, ειδικότερα, σε 7 μέρες από τότε που έφτασε στην Ολλανδία, μπήκε στην Ελλάδα.

Θεωρώ ότι η επιλογή της αποστολής δεμάτων, μέσω του NL Post, διασφαλίζει τη σωστή και γρήγορη παραλαβή τους.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι η επιλογή της αποστολής δεμάτων, μέσω του NL Post, διασφαλίζει τη σωστή και γρήγορη παραλαβή τους.

 

Εμενα η πρωτη μου αγορα με NL post με εχει αγχωσει παντως.

 

http://i60.tinypic.com/157cjd2.png

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι η επιλογή της αποστολής δεμάτων, μέσω του NL Post, διασφαλίζει τη σωστή και γρήγορη παραλαβή τους.

με ολλανδικο ταχυδρομειο πατησε ελλαδα μετα απο 42 μερες.δε το λες και γρηγορα

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

@snapy13

Σου έχω ευχάριστα νέα. Το δέμα σου ήρθε στον ίδιο σάκκο με το δικό μου. Βέβαια, είχε μεγάλη καθυστέρηση, σε σχέση με το δικό μου, αλλά ... τέλος καλό όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

@snapy13

Σου έχω ευχάριστα νέα. Το δέμα σου ήρθε στον ίδιο σάκκο με το δικό μου. Βέβαια, είχε μεγάλη καθυστέρηση, σε σχέση με το δικό μου, αλλά ... τέλος καλό όλα καλά.

 

Που το ειδες γιατι εγω δεν το βλεπω πουθενα .... και χαρηκα αδικα...

 

RS181418441NL

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Έβαλα το δικό σου αριθμό, στο συγκεκριμένο ρώσικο site, βγήκε άλλος και χωρίς να προσέξω το λάθος, ανέβασα την εικόνα, πιστεύοντας ότι το ρώσικο έδωσε νεώτερα στοιχεία. Δοκίμασα και σε άλλα sites αλλά όλα δίνουν τα ίδια αποτελέσματα (αναχώρηση για Ελλάδα 7/1/15) που σημαίνει μεγάλη καθυστέρηση ή μπέρδεμα.

 

Ζητώ συγγνώμη για τα λανθασμένα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Έβαλα το δικό σου αριθμό, στο συγκεκριμένο ρώσικο site, βγήκε άλλος και χωρίς να προσέξω το λάθος, ανέβασα την εικόνα, πιστεύοντας ότι το ρώσικο έδωσε νεώτερα στοιχεία. Δοκίμασα και σε άλλα sites αλλά όλα δίνουν τα ίδια αποτελέσματα (αναχώρηση για Ελλάδα 7/1/15) που σημαίνει μεγάλη καθυστέρηση ή μπέρδεμα.

 

Ζητώ συγγνώμη για τα λανθασμένα στοιχεία.

 

Δεν πειραζει φιλε μου , ευχαριστω που μπηκες και στον κοπο να ψαξεις για μενα , λαθη γινονται ...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε!μπορεις να μου πεις το tracking number που εκανες dispute?

έκανα σε 3 διαγορετικά με τους πρώτους αριθμούς ίδιους RP403060945SG

παραγγελία + πληρωμή στις 12/12 και απο Σιγκαπούρη Despatched to Overseas στις 24/12

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

έκανα σε 3 διαγορετικά με τους πρώτους αριθμούς ίδιους RP403060945SG

παραγγελία + πληρωμή στις 12/12 και απο Σιγκαπούρη Despatched to Overseas στις 24/12

λογικα θα σου εμφανιστει αυτες τις μερες .εχουμε ιδια ημ/νια αγορας σημερα ειδα κινηση

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να αγοράσω κινητό από Κίνα και επειδή δεν μένω Αθήνα ώστε να μπορώ να πάω μόνος μου στο τελεωνείο, πόσο πιθανό είναι να σου κρατήσουν το κινητό στο τελωνείο; Σας έχει τύχει ποτέ; Διαβάζω ότι αν δεν πάς ο ίδιος στο τελωνείο πρεπει να πληρώσεις εκτελωνιστή που θέλει κανα 70 Ευρώ, οπότε για ένα κινητό που κάνει 180 Ευρώ με εκτελωνιστή δασμούς κτλ θα σου βγεί ο κούκους αηδόνι.
Link to comment
Share on other sites

εμενα το πακετακι με παραγγελια απο 18/12 εφτασε χτες δλαδη περιπου 40 μερες στην Αθηνα και ακομα να το εχω στα χερια μου και αυτο με NL και μαλιστα δηλωνε οτι ειναι ελλαδα απο 9/1. Νομιζω η ΝL ειναι το λιγοτερο αναξιοπιστη οποτε μην τη διαφημιζουμε κιολας. ΕΚΤΟΣ αν φταινε τα ΕΛΤΑ που εκει ειναι αλλο θεμα
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να αγοράσω κινητό από Κίνα και επειδή δεν μένω Αθήνα ώστε να μπορώ να πάω μόνος μου στο τελεωνείο, πόσο πιθανό είναι να σου κρατήσουν το κινητό στο τελωνείο; Σας έχει τύχει ποτέ; Διαβάζω ότι αν δεν πάς ο ίδιος στο τελωνείο πρεπει να πληρώσεις εκτελωνιστή που θέλει κανα 70 Ευρώ, οπότε για ένα κινητό που κάνει 180 Ευρώ με εκτελωνιστή δασμούς κτλ θα σου βγεί ο κούκους αηδόνι.

Το δέμα εκτελωνίζεται στο τελωνείο της περιοχής σου, και εάν και εφ'όσον περάσει τελωνείο ..

Δεν χρειάζεται να πας εκεί, σου έρχεται η "λυπητερή" μαζί με το δέμα. Εκρελωνιστή πληρώνεις εάν παραγγείλεις με courier (DHL, TNT κλπ).

Οπότε κάνεις την παραγγελία με απλό ταχυδρομείο και ο Θεός βοηθός. :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

εμενα το πακετακι με παραγγελια απο 18/12 εφτασε χτες δλαδη περιπου 40 μερες στην Αθηνα και ακομα να το εχω στα χερια μου και αυτο με NL και μαλιστα δηλωνε οτι ειναι ελλαδα απο 9/1. Νομιζω η ΝL ειναι το λιγοτερο αναξιοπιστη οποτε μην τη διαφημιζουμε κιολας. ΕΚΤΟΣ αν φταινε τα ΕΛΤΑ που εκει ειναι αλλο θεμα

 

Πρέπει να έχουμε υπόψην οτι όταν επιλέγουμε τον φτηνότερο τρόπο αποστολής, επιλέγουμε και την φθηνότερο τρόπο χειρισμού του δέματος. Επειδή είμουνα στην Ολλανδία και είδα κάπως πώς δουλεύουν, θα πω οτι ότι πληρώνεις παίρνεις. Επιπρόσθετα πιστεύω ότι τα δέματα περνάνε απο διάφορες εταιρίες χειρισμού ή μέσα μεταφοράς ανάλογα με τον φθηνότερο τρόπο χειρισμού τους εκείνη τη στιγμή.

Τέλος όταν έχουμε το paypal και δυνατότητα να πάρουμε πίσω τα λεφτά μας, ποιός ο λόγος για γκρίνιες και άγχος?

Η αγορές οχι μόνο απο την Κίνα αλλά και απο οποιαδήποτε άλλη χώρα απο την άκρη του κόσμου θα έχουν διάφορα προβλήματα. Υπομονή, υπομονή και υπομονή. Στις 40 μέρες κάντε αν θέλετε μια ερώτηση αλλά δε βλέπω τι περισσότερο να πούν τα παιδιά εδώ εκτός απο dispute στις 44 μέρες.

Φιλικά σε όλους τους φίλους που περιμένουν παραγγελίες!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...