Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κάπου είχε πιάσει το μάτι μου μία ανάλυση του tracking number

το πρώτο γράμμα ήταν πχ R για registered και τα τελευταία 2 είναι χώρα ταχυδρομείου (sg->singpore, ch->china κτλ)

αλλά δεν θυμάμαι και γω τί σημαίνει το δεύτερο γράμμα

 

Το δεύτερο γράμμα σύμφωνα με την UPU δεν σημαίνει κάτι τέτοιο που έχει αφεθεί να εννοηθεί στο παρελθόν, ότι δηλαδή μπορεί να υποδηλώνει την ταχύτητα.

 

...the first character indicates the type of postal product or

service and the second character is assigned by the origin operator from a range of allowed values.

 

Περισσότερα εδώ και εδώ.

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

άρα romane αυτό που λέω είναι σωστό? δηλαδή το πρώτο γράμμα αναφέρει όπως λές τον τύπο υπηρεσίας (στην περίπτωση μας r για registered)

το δεύτερο γράμμα το χρησιμοποιεί η κάθε υπηρεσία ταχυδρομείου όπως την βολεύει, είτε τυχαία γράμματα είτε για να σηματοδοτήσει συγκεκριμένη υπηρεσία?

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

άρα romane αυτό που λέω είναι σωστό? δηλαδή το πρώτο γράμμα αναφέρει όπως λές τον τύπο υπηρεσίας (στην περίπτωση μας r για registered)

το δεύτερο γράμμα το χρησιμοποιεί η κάθε υπηρεσία ταχυδρομείου όπως την βολεύει, είτε τυχαία γράμματα είτε για να σηματοδοτήσει συγκεκριμένη υπηρεσία?

 

Το πρώτο γράμμα όπως αναφέρεις ορθά, υποδηλώνει το τύπο υπηρεσίας, περισσότερα μπορεί να δείτε στο link της UPU για το standard S-10 που έχω δώσει παραπάνω.

 

Δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο για το δεύτερο γράμμα για την χρήση του, αλλά σίγουρα δεν υποδεικνύει την ταχύτητα αλλιώς θα το αναφέρανε στο πρότυπο τους για ευνόητους πιστεύω λόγους. Θεωρώ πως κάθε κάθε κρατική ταχυδρομική εταιρεία (Royal Mail, China Post, ELTA, Singpost κτλπ) έχουν λάβει κάποιο range στο δεύτερο γράμμα και το χρησιμοποιούν κατά το δοκούν. Πχ. από την SingPost θα δεις RF και RQ κ.α, από China RI, RC κ.α, από Royal Mail, RU, RS, RN κ.α.

 

Νομίζω γίνεται εύκολα αντιληπτό πως ένα πακέτο από Royal Mail, σύμφωνα με το σκεπτικό ότι το δεύτερο γράμμα υποδηλώνει ταχύτητα αποστολής, με tracking number RS ή RU θα έπρεπε να αργήσει επιδεικτικά πολύ. Αλλά έκανε το κλασσικό διάστημα των περίπου 10 ημερών που κάνει συνήθως από Αγγλία αλλάζοντας μάλιστα 3! μεταφορικές. (Royal Mail -> GLS -> ACS).

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα . Περιμενω ενα πακετο απο κινα και η ενημερωση των ελτα αναφερει πως απο 13-01-2015 βρισκεται Ολλανδια ενω το επισησιμο site λεει πως εχει ερθει Ελλαδα απο 15-01-2015. Υπαρχει περιπτωση να μην εχει καταγραφει ακομη σε εμας ; Το tracking number ειναι RS183841349NL . Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Στην Ολλανδία είναι, επισήμως οι Ολλανδοί λένε ότι από Ολλανδία γιά Ελλάδα θέλει 5-7 ημέρες, οπότε δεν ήλθε ακόμη ...
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι Ολλανδία από 31/12 ... δεν έχει αργήσει ;

http://s15.postimg.org/hlfbale93/IMG_20150117_220522.jpg

 

όχι τίποτα άλλο αλλά δεν είμαι και Ελλάδα τώρα ωστε να ξέρω αν έχει αφήσει ο ταχυδρόμος ειδοποιητήριο και βασίζομαι αποκλειστικά στο site των ΕΛΤΑ . Σε μια βδομάδα γυρίζω

Edited by snapy13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα . Περιμενω ενα πακετο απο κινα και η ενημερωση των ελτα αναφερει πως απο 13-01-2015 βρισκεται Ολλανδια ενω το επισησιμο site λεει πως εχει ερθει Ελλαδα απο 15-01-2015. Υπαρχει περιπτωση να μην εχει καταγραφει ακομη σε εμας ; Το tracking number ειναι RS183841349NL . Ευχαριστω εκ των προτερων.

το πακετο σου ειναι αεροδρομιο:)

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια, απο 1/1 σε 2 παραγγελιες...αλλα δεν το λες και πολυ καιρο...

 

Και γω τα ίδια από 5/1 dispatched με Sg Post.

 

Ελπίζω μέσα στη βδομάδα να δούμε αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

το πακετο σου ειναι αεροδρομιο:)

 

Με αφορμή αυτό το πακέτο και λόγω του δικού μου, που μαζί με άλλα 4 αγνοείται, έχω την εξής απορία...

Η αλληλουχία του tracking είναι:

1) 13/01 The item is on transport to the country of destination.

2) 15/01 The item has arrived to the country of destination.

3) 17/01 ΚΑΤ

Οι απορίες τώρα...

1) Πώς ενημερώνεται η NL Post για το βήμα 2, εφόσον δεν στέλνει συνοδευτικά παραστατικά για τα δέματά της;

2) Τα δικά μας που αγνοούνται και έχουν κάνει μόνο το βήμα 1, βρίσκονται άραγε στο Ολλανδικό ή στο Ελληνικό αεροδρόμιο;

Link to comment
Share on other sites

σε nlpost για λιγες μερες στην αρχη λεει παντα κατασταση καμια?ειναι συνηθες η να ανησυχω?
Link to comment
Share on other sites

σε nlpost για λιγες μερες στην αρχη λεει παντα κατασταση καμια?ειναι συνηθες η να ανησυχω?

 

Τί εννοείς για λίγες μέρες; Από την παραγγελία (φυσιολογικό) ή από την αποστολή (μη φυσιολογικό);

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς για λίγες μέρες; Από την παραγγελία (φυσιολογικό) ή από την αποστολή (μη φυσιολογικό);

 

απο την παραγγελια απο την μερα που μου εδωσαν αριθμο αποστολης εχουν περασει 4,5 μερες περιπου

Link to comment
Share on other sites

απο την παραγγελια απο την μερα που μου εδωσαν αριθμο αποστολης εχουν περασει 4,5 μερες περιπου

 

Γράψε τον αριθμό για να το τσεκάρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γράψε τον αριθμό για να το τσεκάρουμε.

 

RS199036425NL ευχαριστω παιδες!γιατι δεν πατουσα singpost ο ατιμος!!

Link to comment
Share on other sites

RS199036425NL ευχαριστω παιδες!γιατι δεν πατουσα singpost ο ατιμος!!

 

Μάλλον δεν το έχει ταχυδρομήσει ακόμα.

Το ότι μας δίνουν tracking number, δεν σημαίνει ότι αυτόματα το παρέδωσαν στο εκάστοτε ταχυδρομείο, καθώς τα tracking numbers τα προμηθεύονται μαζικά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έχει ταχυδρομήσει ακόμα.

Το ότι μας δίνουν tracking number, δεν σημαίνει ότι αυτόματα το παρέδωσαν στο εκάστοτε ταχυδρομείο, καθώς τα tracking numbers τα προμηθεύονται μαζικά.

 

μου εδωσαν tracking number 14/1.οποτε να μην ανησυχω ακομη ετσι?ειναι και για αλλον ας αργησει λιγο αλλα να ερθει :lol:

Link to comment
Share on other sites

γεια ειχαμε νεα απο τα δικα μας.

τι πιστευεις πως βλεπεις την κατασταση.

 

Γειά χαρά.

Ουδέν νεότερο. Τετάρτη ανοίγω dispute στο paypal. Σε κάποια αποθήκη αεροδρομίου έχουν ξεμείνει...

Link to comment
Share on other sites

σωστα αν ειναι να ανοιξω και εγω dispute,ελπιζω πως δεν θα χασουμε τα χρηματα μας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παντως ειναι οτι να'ναι η θηκη του κινητου εφτασε ελλαδα 12-1-2015 αυριο θα την παρω

τοσο δυσκολο ηταν να κανουν κλεισιμο

οποτε το κινητο πεταξε,και μενω με την θηκη και τα προστατευτικα οθονης

τυχερος ειμαι κατι θα μου μεινει.

Link to comment
Share on other sites

Στις 44 μέρες από την πληρωμή το dispute.

Πάντως, δεν νομίζω να χάθηκαν. Κάποια στιγμή θα έρθουν... Ίσως σε κανά 2μηνο...

Link to comment
Share on other sites

Στις 44 μέρες από την πληρωμή το dispute.

Πάντως, δεν νομίζω να χάθηκαν. Κάποια στιγμή θα έρθουν... Ίσως σε κανά 2μηνο...

Εγώ αύριο πάω στις 42 μέρες. Αν δεν αλλάξει κάτι και αύριο στην κατάσταση θα κάνω dispute. Αν εντωμεταξύ όσο είναι ανοιχτό το dispute έρθειτο πακέτο, τι κάνουμε ακυρώνουμε το dispute λέμε ότι ήρθε και όλα καλά; Τι γίνεται τότε;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αύριο πάω στις 42 μέρες. Αν δεν αλλάξει κάτι και αύριο στην κατάσταση θα κάνω dispute. Αν εντωμεταξύ όσο είναι ανοιχτό το dispute έρθειτο πακέτο, τι κάνουμε ακυρώνουμε το dispute λέμε ότι ήρθε και όλα καλά; Τι γίνεται τότε;

 

Αν και είμαστε :offtopic::

1. Ανοίγεις το dispute.

2. Εάν παραλάβεις εντός 20ημέρου από το άνοιγμα ή ο πωλητής σου κάνει refund, το κλείνεις.

3. Εάν δεν παραλάβεις και δεν σου κάνει refund, μετατρέπεις το dispute σε claim.

Link to comment
Share on other sites

RS199036425NL ευχαριστω παιδες!γιατι δεν πατουσα singpost ο ατιμος!!

 

Ενω αν πατουσες σινγκποστ. Θα σωζοσουν? Αναμενουμε και μεις

Sent from Meizu Pro5
Link to comment
Share on other sites

παιδια κατι μου λεει πως το βραδυ θα εχουμε καλα νεα δηλαδη αφιξη στην χωρα προορισμου

ελπιζω-ευχομαι δεν με πειραζει το αν αργησει το κινητο,αλλα με εκνευριζει που δεν ξερω που βρισκεται,αυτο ειναι το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...